Na dnevnom redu sjednice Skupštine Opštine Budva početkom aprila naći će se predlog odborničke grupe Socijalističke narodne partije o raspisivanju referenduma na temu da li građani žele da plaćaju kredit za izgradnju postrojenja za prećišćavanje otpadnih voda i izgradnju kanalizacione mreže.
Lokalna uprava u Budvi podigla je prije dvije godine kredit od 58 miliona eura za izgradnju tog postrojenja, bez jasne strategije o načinu vraćanja kreditnog zaduženja koji sa kamatama iznosi oko 130 miliona eura. Riječ je o najskupljem infrastrukturnom projektu u Crnoj Gori na koji se budvanska vlast odlučila uprkos rupama u opštinskom budžetu koje se mjere desetinama miliona eura.
Da Budvani pate od grandomanije pokazuje podatak da je prečišćivač za Budvu i Bečiće pet puta skuplji od onog koji grade opštine Kotor i Tivat, koje će za istu stvar izdvojiti 10 miliona eura.
Opština para nema, pa vlast planira da teret vraćanja kredita svali na građane i turiste, preko povećanja cijene vode i kanalizacije i uvođenja posebne ekološke takse.
Prva rata kredita koja dospijeva ove godine iznosi 6,5 miliona eura. Polovinu te sume, tri miliona eura treba da plate potrošači preko drastičnog povećanja cijena usluga gradskog Vodovoda.
Budvani će plaćati najskuplju vodu u regionu. Tokom turističke sezone, od 01.maja do 30. oktobra, cijena kubika utrošene vode i kanalizacionih usluga iznosiće 1,93 eura, dok će u zimskim mjesecima biti nešto niža, 1,28 eura.
Nameti se dodatno povećavaju uvođenjem takse po vodomjeru u iznosu od 7,03 eura. Kako gradski vodovod opslužuje 25.000 brojila, samo po tom osnovu planira se prihod od 2,1 milion eura za godinu dana.
Dok se od građana i turista koji dolaze na odmor u Budvu očekuje da finansiraju izgradnju bazičnih objekata infrastrukture, veliki investitori koji svojim zgradurinama betoniraju Budvu oslobađaju se takvih obaveza.
Opština u kojoj se najviše gradi, na čijem prostoru soliteri i kule niču na svakom koraku, jedna je od najsiromašnijih u Crnoj Gori. Prazna kasa nije omela opštinsku vlast da prije svih ostalih uvaži predlog Vlade i odrekne se naplate naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta. Preporuka se najprije odnosila na investitore koji grade luksuzne hotele sa više zvjezdica. Povlastice je iskoristila HG Budvanska rivijera za gradnju hotela Kristal Palas u Petrovcu iako na toj lokaciji gradi i apartmane za tržišnu prodaju. Zatim hotel Maestral za dogradnju i firma Uniprom, Veselina Pejovića, za rekonstrukciju hotela Budva.
Investicija u izgradnju klasičnih hotela nema, pa su uvedene privilegije širokog spektra, za sve vrste objekata namijenjenih turizmu.
Ukidanje plaćanja komunalnih taksi pravda se višim društvenim interesima, razvojem turizma, privlačenjem investitora da ulažu u ovu privrednu granu. Radi se zapravo o ličnim interesima crnogorskog građevinskog lobija čiji pripadnici ostvaruju ogromne beneficije.
Budva se nalazi u apsurdnoj situaciji. Trpi ekspanziju gradnje, najveću u Crnoj Gori, dok istovremeno posrće u dugovima, sa niskim javnim standardom, raspalom infrastrukturom, raskopanim ulicama, bez javnih objekata, parkova, javnih parkinga, bioskopa, pozorišta, bolnice, biblioteke…
U urbanistički uništenom gradu investitori po pravilu ništa ne plaćaju. Milioni eura na ime komunalija nikada nisu naplaćeni od najvećih graditelja. Desetine miliona duguju Avala, Zavala, Harmonija… Mnogi pribjegavaju raznim marifetlucima kako bi izbjegli ili umanjili ove obaveze poput hotela Splendid, solitera Tre Canne, zgrade Nivel, čiji objekti predstavljaju graditeljsko ruglo turističkog grada.
Interese urbanističke mafije država štiti donošenjem prigodnih zakonskih normi, propisa i uredbi. Posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata usvojenim 2013. godine, uslovi gradnje za grupu povlašćenih investitora dovedeni su do perfekcije. Pojedini turistički objekti dobili su status objekata od opšteg, državnog interesa, čime su u cjelosti oslobođeni plaćanja komunalnih naknada.
Pored već pomenutih hotela sa više zvjezdica tu su turistička naselja, etno sela, mali hoteli, butik hoteli, resorti, sa izuzetkom apart hotela, condo i garni hotela.
Investitori se oslobađaju i svih troškova administrativnih taksi u 15 procedura dobijanja odobrenja za gradnju svojih objekata.
Zakon daje mogućnost lokalnim upravama da idu korak dalje, da propišu i druge slučajeve u kojima investitor ne plaća naknadu za komunalno opremanje objekata.
U ovoj odrednici pronašla se lokalna vlast u Budvi i najavila nove olakšice za gotovo sve vrste gradnje.
Potpuno ukidanje naknade za komunalno opremanje zemljišta i priključenje na komunalnu infrastrukturu planira se za investitore koji grade turističke objekte ili privatne kuće za pružanje usluga smještaja. Posebne privilegije očekuju graditelje renta vila u seoskom području. Ne samo što će stavka plaćanja komunalnih taksi biti ravna nuli, nego će se osmisliti način da Opština participira u kamatnoj stopi njihovih bankarskih kredita.
Povlastice se pripremaju i za divlje podignute objekte „kako bi ih uveli u zonu legalnih tokova.” Ovo je dodatni šamar za sve one građane koji su gradili legalno i uredno plaćali zakonske obaveze.
U združenoj akciji Vlade, odnosno Ministarstva uređenja prostora i turizma i lokalne uprave u trajanju od nekoliko godina, donijeti su brojni prostorni i urbanistički planovi kojima je izvršena nasilna urbanizacija dragocjenog priobalnog prostora Opštine Budva prema potrebama građevinske mafije. Završni čin ove opsežne operacije jeste ukidanje komunalnih i svih drugih naknada koje bi objektivno morali plaćati.
Vodeći graditelji solitera i kula na obalama Budve su partijski prvaci vladajuće koalicije DPS-SDP i njima bliski tajkuni. Stambene komplekse grade ministri ili njihova uža rodbina. Tazbina ministra vanjskih poslova Igora Lukšića betonira padine sela Lapčići iznad Budve, dok uža familija ministra uređenja prostora Branimira Gvozdenovića stanove gradi u Pržnu i Budvi. I premijer Milo Đukanović ima parcelu za gradnju na brdu Košljun. Tu je i moćna Atlas grupa Duška Kneževića sa sedam raznovrsnih kompleksa raspoređenih od brda Spas preko plaže Mogren, centra grada, Sajma, Kamenova i Pržna do Petrovca. Solitere podižu šefovi vladajućih partija u Budvi, sadašnji i bivši, Boro Lazović i Rajko Barović. Stambeni kompleks sa četiri kule u centru Budve zidaju Bemaks i Arsenije Vujović, profesor Građevinskog fakulteta u Podgorici.
Bemaks i Vujović uspjeli su da izvrše prenamjenu prostora u dva već izgrađena solitera od 13 spratova iz stambene u hotelsku, kako bi izbjegli plaćanje komunalija, koje su morali izmiriti prilikom izdavanja građevinske dozvole.
Više je nego očigledno čije interese štiti Vlada Crne Gore. U pitanju je klasičan primjer korupcije u oblasti urbanizma i gradnje objekata i zloupotreba vlasti na državnom i lokalnom nivou radi stvaranja uslova za enormno bogaćenje takozvanih developera, domaćih tajkuna čiji su interesi preči od javnog.
Branka PLAMENAC