Povežite se sa nama

Izdvojeno

ČEKAJUĆI VLADU: Danju zidaju, noću ruše

Objavljeno prije

na

Dok se pregovori o formiranju vlade vode van očiju javnosti,  za javni prostor ostavljaju se tek međusobna trvenja. Ove sedmice obračun između ZBCG i PES-a nastavljen je  na „nižim instancama“. Grubo

 

Hoće li neformalni razgovor dvojice lidera Evrope sad, Milojka Spajića i Jakova Milatovića, promijeniti tok pregovora o formiranju 44. Vlade, još se ne zna. Iako je taj sastanak, prema pisanju medija, održan u srijedu veče, 6. septembra, jutro nakon sastanka –  niko ni riječ.

Milatović je tokom prethodne sedmice, gostujući na RTCG,  otvoreno kritikovao način na koji Spajić kao mandatar vodi pregovore, ocijenivši da bi je on formirao  drugačije,  vodeći računa “o širini i inkluzivnosti”.  On je na taj način kritikovao odluku Spajića da odustane od formiranja vlade sa koalicijom Zajedno za budućnost Crne Gore (ZBCG), u isto vrijeme kada su pristalice tog pokreta organizovale auto litije, odnosno proteste zbog Spajićeve odluke. Tako je postalo očigledno da u Pokretu Evropa sad (PES), koji je osvojio najviše glasova na junskim parlamentarnim izborima, postoji rascjep.  Na organima partije prethodno su protiv Spajićeve odluke glasale i dvije poslanice PES-a.

Milatović je tada ocijenio „ da treba na programskim principima pozvati savez ZBCG, URA i partije manje brojnih naroda“. Spajić je odmah nakon proglašenja rezultata saopštio da sa GP URA koju predvodi premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović neće voditi pregovore o formiranju vlade, zbog afere Do Kvon koju su vlasti lansirale sedmicu pred izbore.

Spajić, međutim, do danas nije reagovao na Milatovićevu izjavu. Takođe, nakon odluke da u njegovoj vladi ne sjedi ZBCG, nije davao dalje izjave o procesu formiranja vlade. I dalje  nema pokazatelja da će mandatar nakon reakcije svog partijskog potpredsjednika promijeniti odluku. Dodatno, ove sedmice „rat“ između ZBCG i PES-a nastavio se na „nižim instancama“. Grubo.

Funkcioner PES-a Andrej Milović saopštio je da je krivac za fijasko u pregovorima te partije sa ZBCG jedan od lidera ZBCG Milan Knežević.  Takođe, ocijenio je da „inkluzivni pristup“, koji zagovara Milatović „nije uvijek dobar“. On je kazao da je  “princip inkluzivnosti koji je predložio predsjednik Jakov Milatović u Glavnom gradu donio Vladislava Dajkovića, Bećira Vukovića, Emila Labudovića, Dragana Koprivicu i ostale na pozicijama”.

“Ne bih rekao da su kadrovi Bošnjačke stranke nešto lošiji od ovih koje sam pobrojao. Imali su prilike i svi ti koji kritikuju BS da se pokažu sa svojim kadrovima, pa smo vidjeli kakve su kadrove predlagali”, kazao je Milović.

Uslijedila je salva kontranapada. Od izjave Dragana Koprivice da su „ti muslimani“,  misleći valjda na kadrove  BS „neuporedivo bolje građanske ličnosti“ od Milovića, te epiteta koje je mu je udijelio – poput onog o Milovićevoj „pokondirenosti“, do pisjećanja Vladimir Dajkovića kako je sa Milovićem prisustvovao vojnoj paradi u Beogradu i aplaurdirao Putinu i „obezbijedio mu smještaj“. Mitar Šušić, šef Kluba odbornika NSD u Skupštini Glavnog grada, kazao je da Dajković, Vuković, Labudović i Koprivica mogu biti ponosni na svoj dosadašnji život i rad.

Ratu saopštenja pridružio se i premijer Abazović, reagujući na izjavu Milovića da „da URA nije prihvatljiva međunarodnim partnerima”.

“Međunarodni partneri mole Građanski pokret (GP) URA da bude dio vlasti”, ocijenio je premijer. On je, komentarišući izjavu Milovića, kazao i da “postoje dva-tri pojedinca koji sve što kažu je prevara”, te da se raduje što se “svakim danom demaskiraju sve više”.

Lider DEMOS-a Miodrag Lekić ocijenio je da ga zabrinjavaju  poruke iz PES-a čiji funkcioneri kažu da međunarodna zajednica ne želi GP URA u budućoj Vladi, dok lider URE Dritan Abazović kaže da ih strani partneri mole da budu dio izvršne vlasti.

“Zabrinjava ta situacija u kontekstu ove vlade. Neozbiljno je, nedgovorno je, blamaža je države da se ubacuju takvi elementi kao što je “rekli su partneri da ovaj može, onaj ne može, a nekog trećeg mole… To je ozbiljan problem”, kazao je Lekić.

Dok se pregovori o formiranju vlade vode van očiju javnosti, a za javni prostor ostavljaju tek međusobna trvenja, mediji  nezvanično izvještavaju da je dogovor o budućoj vladi pri kraju.

Prema nezvaničnim  informacijama Televizije Vijesti iz Bošnjačke stranke, “ dogovor o novoj Vladi je 99 odsto postignut”.

Ranije se pisalo da bi BS-u trebalo da pripadne mjesto potpredsjednika vlade, resori saobraćaja, energetike, dijaspore i poljoprivrede. Poljoprivredu, prema nezvaničnim informacijama TV Vijesti, traži i SNP, pa se ne isključuju ni međusobni razgovori ove partije i Bošnjačke stranke. SNP navodno  računa i na potpredsjedničko mjesto i ministarstvo turizma.

Prema sadašnjem računanju, ako SNP pristane da uđe u Vladu, Spajić navodno ima 41 glas u parlamentu, što je minimum neophodne podrške. To je računica bez dvije glasova poslanice Evrope sad Jevrosime Pejović i Radinke Ćinćur, te poslanika Ujedinjene Crne Gore Vladimira Dobričanina, a koji traže da dio nove vlasti bude i ZBCG.

Iz PES-a poručuju da računaju na veću podršku.

“Načelno, ta brojka se računa negdje na 44. Ali, ne zna se precizno, vidjećemo još, sve zavisno od dogovora među koalicionim partnerima. Za formiranje je potrebno 41 i bitno je samo formirati vladu i krenuti iz ovog institucionalnog haosa”, saopštio je Andrej Milović.

Teško ocijeniti kolika je podrška Vladi, imajući posebno u vidu  dešavanja unutar same PES, kao i raspoloženje njihovih koalicionih partnera. CIVIS je prethodne sedmice pokazao suzdržanost. Lider SNP Vladimir Joković još nije izašao sa preciznim stavom.

Dodatno,  navodno nije sve više idealno ni kada je u pitanju podrška  Demokrata. Kako izvještava TV Vijesti, lider Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić saopštio je  svojim stranačkim kolegama da neće dozvoliti da presudan glas za izbor predsjednika Skupštine obezbijedi bilo ko sa liste koju je predvodio DPS, misleći na poslanika Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmeda Zenku, koji je podržao Spajićevu vladu.

Kolika je zaista Spajićeva podrška znaće se svakako uskoro. Do tada se čini da se danju zida, noću ruši.

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo