Povežite se sa nama

Izdvojeno

CRNA GORA I U NAREDNU GODINU ULAZI BEZ PROSTORNOG PLANA: Štetne prakse opstaju 

Objavljeno prije

na

Nacrtom Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine (NPPCG) predviđaju se neki projekti na čije se štetne posljedice upozorava u Strateškoj procjeni uticaja (SPU), jer se nije u dovoljnoj mjeri brinulo o zaštićenim predjelima i potrebama društva

 

Novi Prostorni plan, poslije Ustava  najvažniji državni dokument, još nije usvojen, niti je poznato kada će se to desiti. Monitor do objavljivanja ovog teksta nije dobio odgovor na to pitanje od Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. To ostavlja prostor novim vlastima da razmotre neke od predloga u aktuelnom Nacrtu Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine (NPPCG).

,,Od 2020. obećavaju da će plan biti završen do kraja tekuće godine i tako je prošlo već četiri godine. Građani nijesu tražili obećanja, već da im se isporuče konkretni rezultati. Biće pravo iznenađenje ako plan bude završen do kraja sledeće godine”, kaže za Monitor Vuk Iković ispred pokreta Preokret.

On ocjenjuje da je najspornije što se NPPCG-om planiraju legalizovati već izgrađeni štetni projekti. ,,Prije svega mislim na projekte u zoni morskog dobra, zaštitnog putnog pojasa, u nacionalnim parkovima i slično. Tek nakon toga možemo govoriti o planiranim projektima poput brojnih hidroelektrana i autoputeva za koje nemamo računicu o njihovoj opravdanosti”, navodi Iković.

Na neke od ovih štetnih projekata upozorava se u Strateškoj procjeni uticaja (SPU), jer se nije u dovoljnoj mjeri brinulo o potrebama društva i zaštićenim predjelima, iako se Crna Gora samoprozvala ekološkom državom davne 1991. godine. Među tim predlozima su aerodrom u blizini Ulcinjske solane, brane na Komarnici, hidrocentrale Boka i Kruševo, izgradnja vjetroelektrane Brajići i gasnih elektrana u Baru, Podgorici i Pljevljima, otvaranje plovnog puta rijekom Bojanom, gradnja “brze saobraćajnice” na Primorju… Neka od ovih područja su kandidati za Emerald i Natura 2000, važne međunarodne ekološke mreže staništa koja se smatraju ključnim za očuvanje biodiverziteta u Evropi, potencijalna UNESCO područja i zone regionalnih parkova.

U SPU piše da su planirane hidrocentrale u suprotnosti sa ciljevima zaštite prirode. Izgradnja HE Komarnica je i dalje otvoreno pitanje, jer u Nacrtu nema jasnog opredjeljenja države. Prostor na kojem bi se gradila HE Kruševo dio je Parka prirode Dragišnica i Komarnica, što je u konfliktu sa očuvanjem vrijednosti zaštićenog područja i Zakonom o zaštiti prirode. U SPU se ističe i da je HE Boka “u potpunosti neprihvatljiva”, jer bi njena izgradnja podrazumijevala ispuštanje ogromnih količina slatke vode u Risanski zaliv, u čijoj su blizini i zaštićena područja Sopot i Dražin vrt. ,,Ovako velika količina slatke vode prevedene iz Bilećkog jezera doprinijela bi ozbiljnom narušavanju prirodne ravnoteže morskog ekosistema ovog dijela zaliva”.

U ovom dokumentu još piše i da se područja koja su kandidat za Emerald Prostorni plan Crne Gore moraju adekvatno tretirati. Zaključuje se da se nije odustalo od stare prakse – kasno se prepoznaje štetnost projekata koji su u konfliktu sa zaštitom prirode.

Upozorava se da je nejasno zašto je ekološki scenario razvoja države neprihvatljiv. ,,Argumentacija da Crna Gora još nije pripremljena za takav scenario bez jasno postavljenih i ocijenjenih kriterijuma, upućuje na nedostatak volje, znanja i ambicije ka direktnom prelazu na održiv tip razvoja, što nas dovodi u suprotnost sa obavezama iz aktuelnih međunarodnih dokumenata i deklarativnim ciljevima”, navodi se u SPU.

Osim toga, napominje se da bi nepostavljanje zaštite prirodnih vrijednosti i ogromnog potencijala kao jednog od primarnih kriterijuma razvoja dovelo Crnu Goru do toga da izgubi vrijednosti u prostoru.

Problematično je i što se u NPPCG-u navodi da treba obezbijediti uslove za nesmetani rad termoelektrane (TE) Pljevlja i da energetska kriza utiče da se i neke zemlje EU okreću proizvodnji električne energije na bazi uglja i pored negativnih klimatskih efekata. Iz Evropske komisije (EK) godinama već upozoravaju da Crna Gora treba da donese stratešku odluku o tome kako da zamijeni TE Pljevlja, koja trenutno proizvodi oko 50 odsto crnogorske električne energije, ali je i jedan od najvećih zagađivača.

Nastavak rada TE Pljevlja, upozorava se još u SPU, podrazumijeva i proširenje postojećih kopova uglja, što će imati negativan uticaj na vode, posebno u dijelu koji se odnosi na otvaranje kopa Maoče. ,,U tom slučaju došlo bi do izmiještanja korita rijeke Maočnice, a novoformirani kop bi mogao da ugrozi i akumulaciju Otilovići koja se koristi za vodosnabdijevanje Pljevalja, a čije zone sanitarne zaštite nijesu određene. Pored toga, prepoznat je i konflikt sa planiranom zaštitom gornjeg toka rijeke Ćehotine”, piše u SPU.

NPPCG-om se planira i dalji razvoj rudarstva, što predstavlja veliki izazov za zaštitu i očuvanje kvaliteta površinskih i podzemnih voda. ,,Neka pitanja, kao što je otvaranje rudnika Brskovo još uvijek stoje otvorena”.

U NPPCG-u ne postoje ni smjernice za dekarbonizaciju sektora grijanja, iako je vazduh u pojedinim gradovima kao što su Pljevlja, Nikšić i Podgorica nezadovoljavajućeg kvaliteta.

Valja ukazati na to da se Prostorni plan do 2040. godine sastavlja bez ažuriranih podataka iz Popisa stanovništva, koji je sproveden u decembru ove godine, a na čije ćemo rezultate još pričekati. To znači da vlasti donose odluke bez realnih parametara – izvještaj MONSTAT-a o broju popisanih stanovnika do 26. decembra (popisano je 618.351 osoba) pokazao je da je u 13 crnogorskih opština, uglavnom na sjeveru države, broj stanovnika smanjen u odnosu na 2011. godinu. Pojedini gradovi, poput Podgorice i Budve, sada imaju više stanovnika i guše se u saobraćaju i enormnoj gradnji stambenih zgrada. Takvi podaci moraju biti od velikog značaja za planiranje prostora.

Pored ovoga, tu je i važna činjenica da još nema nacrta novih zakona o planiranju prostora koji su trebali da budu gotovi do kraja 2022. godine, pa se PPCG sastavlja bez znanja o tome kako će izgledati sistem planiranja i na osnovu planova od kojih su neki stari i preko 10 godina i štetni.

,,Tokom poslednjih 30 godina nakon svake promjene zakona iz oblasti prostornog planiranja i urbanizma dobijali smo goru verziju zakona. Plan se donosi prema zakonu, a ne obratno, zato ako je zakon loš, onda će i plan i planirani projekti biti loši… Ni bez slike kretanja stanovništva  nije moguće planirati sistem zdrastva, obrazovanja, stanovanja, upravljanja otpadom…”, smatra Iković.

,,U toku je proces izmjena i dopuna Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata i očekuju se potpuno drugačija rješenja vezana za prostorno planiranje… Ukoliko dođe do usvajanja PPCG-a prije usvajanja novog zakona, možemo doći u situaciju da dobijemo dokument koji ima neusklađene smjernice za dalju razradu i njegovu primjenu”, piše još u SPU.

U Izvještaju o Crnoj Gori za 2023. godinu koji radi EK upozorava se da je napredak u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promjena bio ograničen i da nema napretka u pronalaženju alternativnog rješenja za energiju. U tom dokumentu navodi se niz aktivnosti na koje bi Crna Gora sada trebalo da se fokusira, a među njima se ističu strategija zelene tranzicije u energetskom sektoru (kao što je plan pravedne tranzicije za gašenje elektrane u Pljevljima), revizija Strategije razvoja saobraćaja, značajno pojačanje napora u oblasti upravljanja otpadom, kvaliteta vode i vazduha i usvajanje Nacionalnog energetskog i klimatskog plana bez daljeg odlaganja…

Da bi Crna Gora, kao država koja je u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU) zatvorila Poglavlje 27 koje se tiče zaštite životne sredine, ima mnoštvo obaveza – da uspostavi međunarodnu Natura 2000 mrežu zaštićenih područja, napusti korištenje uglja najkasnije do 2035. i fosilnih goriva do 2050. godine… Kako rješavanje ovih pitanja izostaje u najvažnijim državnim dokumentima, čini se da donosioci odluka u svojim vizijama nemaju i onu da bismo mogli postati članica EU.

Andrea PERIŠIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo