Skoro dvije godine od podnošenja krivične prijave slučaj Zavala tapka u mjestu. Objašnjenje tužilaštva glasi – slučaj je komplikovan i nije tako lako pohvatati konce. U Mreži za afirmaciju nevladinog sektora, koja je podnijela krivičnu prijavu protiv potpredsjednika Vlade Svetozara Marovića, njegovog brata Dragana i ruskih partnera, odgovaraju da je priča o složenosti procedura – bajka. “Bilo bi iskrenije da je gospođa Ranka Čarapić nakon dvije godine podvukla crtu i rekla – ovo je maksimum koji se može očekivati od trenutnih kapaciteta crnogorskog tužilaštva i trenutnog nivoa političke volje”, kaže za Monitor koordinator MANS-a Dejan Milovac. Tužiteljka se pravda kako tužilaštvo ne raspolaže sa dovoljno informacija koje bi omogućile prihvatanje krivične prijave kojom se Svetozar Marović tereti za lažno predstavljanje i nezakonito posredovanje.
MANS je na to podsjetio tužilaštvo: Ranki Čarapić je dostavljena informacija da je Svetozar Marović, u vrijeme kada nije imao funkciju u Vladi, boravio u Kanu na sajmu nekretnina gdje se, sumnja se, lažno predstavljao kao potpredsjednik Vlade u čije je ime navodno potpisao sporazum o strateškom partnerstvu sa ruskim Miraksom, sada već bivšeg milijardera Sergeja Polonskog. Dostavljeni su i podaci o Marovićevom vlasništvu u kompaniji Moninvest koja je sa Miraksom učestvovala u izgradnji projekta na Zavali, vlasničkoj strukturi rusko-crnogorske kompanije Zavala-invest, kao i podaci o vlasništvu i načinu kupovine placeva na kojima je, nepobitno je utvrđeno, nelegalno sagrađen kompleks na Zavali.
Uz krivičnu prijavu priloženi su i dokazi protiv Dragana Marovića, Svetozarevog brata i sekretara za investicije opštine Budva, koji se tereti za zloupotrebu službenog položaja. Tužilaštvu je dostavljen audio snimak na kome Dragan Marović, tokom sjednice SO Budva, priznaje da, uprkos upozorenjima nadležnog ministarstva, nije zabranjivao nelegalnu gradnju te da i nema namjeru da to čini.
“Dragan Marović je i dalje na istoj funkciji i odlučuje o investicijama u opštini Budva, dok je njegov brat Svetozar u međuvremenu imenovan za potpredsjednika Vlade, čime je stekao imunitet od krivičnog gonjenja”, kaže Milovac.
Država je ipak nelegalnim graditeljima pokazala zube. U januaru 2008. investitorima je zbog neposjedovanja građevinske dozvole odrezana kazna od – 200 eura. Za divlji projekat vrijedan 200 miliona!?
Tužilaštvo nije ignorisalo baš sve prijave MANS-a. Neke su, već je pisao Monitor, i glatko odbačene.
Krivična prijava protiv Gradonačelnika Podgorice Miomira Mugoše iz 2004. zbog sumnje da je sklopio štetne ugovore sa kompanijama koje se bave izdavanjem lokacija za bilborde je odbačena sa obrazloženjem da su ugovori u međuvremenu promijenjeni. Tu je odluku donio tužilac Veselin Vučković.
Tadašnja državna tužiteljka Vesna Medenica ekspresno je reagovala i na krivičnu prijavu protiv Veselina Vučkovića koga je MANS prozvao da je neosnovano odbacio prijavu protiv Mugoše i da nije ispitao nove ugovore. Ta je prijava odbačena u roku od 24 sata.
Crveno svijetlo dobila je i krivična prijava iz 2005. protiv Nade Mugoše, tadašnje pomoćnice ministra zaštite životne sredine i uređenja prostora, i Ane Mišurović, direktorice Centra za ekotoksikološka ispitivanja, zbog navodnog prikrivanja informacija o stanju životne sredine u vezi sa Kombinatom aluminijuma.
Ista je sudbina i krivične prijave od iste godine protiv Mirka Nilevića, tadašnjeg potpredsjednika Opštine Podgorica, koji se sumnjičio da je zloupotrijebio službeni položaj prilikom dodjele posla kompaniji svoga brata od strica.
Krivična prijava protiv Mileve Vukadinović, sestre gradonačelnika Mugoše, zbog uzurpacije opštinskog zemljišta površine 3056 metara kvadratnih takođe je odbačena kao neosnovana. Baš kao i ona iz 2007. protiv Suzane Lačković, republičkog građevinskog inspektora, zbog sumnje da je zloupotrijebila službeni položaj i nesavjesno vršila dužnost inspekcijskog nadzora nad nelegalnim objektima kompanija Čelebić, SI-ING, Kroling, te privatnih investitora Tomislava Boričića i Rajka Kuljače, predsjednika Opštine Budva. Ta odluka nije obrazložena.
Pošiljaocu je vraćena i krivična prijava iz iste godine protiv gradonačelenika Cetinja Milovana Jankovića zbog sumnje da je zloupotrijebio službeni položaj prilikom prodaje zemljišta u Karuču. Ista je sudbina i krivične prijave protiv gradonačelnika Miomira Mugoše zbog sumnje da je zloupotrijebio službeni položaj u korist kompanije Carine prilikom prodaje opštinskog zemljišta površine preko 15.000 m2.
Tužilaštvo još razmatra krivičnu prijavu iz 2006. protiv Danila Petrovića, vlasnika kompanije Cijevna Komerc, zbog sumnje da je počinio krivično djelo povrede službenog pečata. Nije poznata odluka ni u vezi krivične prijave iz 2007. godine protiv Zorana Jokića, građevinskog inspektora Opštine Podgorica, zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja i propuštanje dužnosti nadzora u slučaju navodno nelegalno izgrađenih objekata gradonačelnika Miomira Mugoše.
Istraga se vodi i povodom dvije godine stare prijave protiv Vasilija Đukanovića, sada bivšeg sekretara za urbanizam Opštine Podgorica, zbog sumnje da je zloupotrijebio službeni položaj i omogućio privatnom investitoru da nelegalnom gradnjom stekne profit, kao i zbog sumnje da je za tu uslugu dobio dva stana.
Isti je status postupka i u slučaju Ljora Nrekića, direktora ulcinjske Elektrodistribucije, zbog, kako MANS tvrdi u prijavi, protivzakonitog priključenja nelegalnih objekata na Adi Bojani, na elektro-mrežu.
Istraga je u toku i u vezi prošlogodišnje krivične prijave protiv Nade Mugoše, aktuelnog sekretara za urbanizam Podgorice, i Vlatka Vučinića, bivšeg rukovodioca građevinske inspekcije, Borke Novković, građevinskog inspektora i Nataše Gačević, glavnog inspektora za građevinarstvo zbog sumnje za zloupotrebu službenog položaja u slučaju nelegalne gradnje 14 stambeno-poslovnih zgrada u Zagoriču.
Da li će i ove prijave dobiti status – odbačene?
Petar KOMNENIĆ