Povežite se sa nama

Reagovanja

Demagoške i politikantske opservacije

Objavljeno prije

na

Demagoške i politikantske opservacije
(Džomić kao pojačanje, Monitor, br. 1252)

Iznenađen sam izjavama prof. R. Radonjića u vašem tekstu Džomić kao pojačanje. Više sam iznenađen datim ,,argumentima” za „napuštanje” fakulteta. Iz pijeteta prema godinama i ličnog vaspitanja, uzdržat ću se da izjavu komentarišem na način koji zaslužuje. Kao dekan imam obavezu zbog studenata i javnosti bar na uzdržan odgovor. Nepristojno i nekulturno je advokatisati i komentarisati privatne živote, a naročito profesora, smatrajući da to više govori o onome ko komentariše, od onoga koga komentarišu.

Profesor se „strastveno” bavi „likom” našeg kolege, i na takve izjave ne bih reagovao da su ostale na terenu ličnih ,,strastvenih nesuglasica” koje moguće da ima sa njim, crkvom ili sa sobom. Ali, kada se opservacije privatnog života, vjerskih ili drugih opredeljenja pokušavaju vezati za fakultet onda je to ispod svakog nivoa.

Takav pristup me iznenadio od profesora demokratije i čovjeka sa velikim iskustvom. Iznenađen sam konstatacijama da ,,više nije poželjan na fakultetu” i da „nije pitan za promjene saradnika na predmetu„. Istina je da već par godina najavljuje odlazak sa fakulteta, ali zbog zdravstvenog stanja. Treba biti jako „zaboravan”, pa „izbrisati” iz pamćenja da nije bio ni jednog njegovog predloga koji fakultet nije prihvatio. Počev od tri predmeta koja je tražio i držao, po želji, bez asistenata, preko Škole retorike i Škole liderstva koje je držao, izdavanja knjiga Retorika i Znameniti govori do toga da je bio najplaćeniji profesor na fakultetu čak više od stranih profesora. Za njega je fakultet, s pravom, učinio i više od svojih mogućnosti i tako pokazao svoje poštovanje.

Profesor priznaje da je i ranije najavljivao odlazak iz zdravstvenih razloga, ali je saradnju nastavio i školske 2013/2014.g. Zato sam kao dekan zamolio asistenta sa drugog predmeta da mu na vježbama „bude pri ruci”, ali prije svega zbog brige za njegovo zdravstveno stanje. Nije bilo ,,promjene saradnika” na predmetu jer nije imao sardnike . Ako je naša briga razlog da zaključi da je „nepoželjan”, onda nemam komentar.

Profesor je teatralno iznio još tri „argumenta” zbog čega je „nedavno odlučio”, a prošlih godina najavljivao odlazak iz zdravstvenih razloga. Bio bih zahvalan da je u izjavi o „liku i privatnom životu” kolege , a indirektno fakulteta, dao profesionalne argumente kojim bi doveo u pitanje njegov pravnički kredibilitet. Ti argumenti su izostali, jer je svjestan da nije pravnik i da ne može ocjenjivati profesore prava. Kao pravnik i redovni profesor univerziteta imam bar formalne kompetencije da ocjenjujem pravničke kapacitete mlađih kolega. Imao sam prilike ne samo da vidim profesionalnu biografiju kolege Džomića sa referencama (objavljena monografija i zbornik radova, učešće na preko 20 naučnih skupova, objavio je preko 30 naučnih radova u vodećim naučnim časopisima itd.) već i da na naučnim skupovima slušam njegova izlaganja na razne teme iz oblasti prava, kao i da od profesora kragujevačkog Pravnog fakulteta, čiji je bio doktorant, slušam pohvale o njegovim pravničkim kapacitetima. Umjesto toga, profesor se bavi demagoškim i politikantskim opservacijama uz prisvajanje prava neprikosnovenog sudije i tužioca koji odlučuje koja je crkva i sveštenik ,,deklarisani protivnik Crne Gore i crnogorske nacije”. Profesor i demokrata je zaboravio da u ovoj državi postoje bezbjednosne službe, tužilački i sudski organi čija je to nadležnost. Ako već sebi daje pravo „presuđivanja” onda je korektno da te očigledne „nesuglasice„ koje ima sa crkvom, sveštenstvom ili sa sobom, raščisti sa njima, a ne da zloupotrebljava fakultet na kome nema ni politike ni religije. I na drugim fakultetima, kao i na našem, predaju profesori i saradnici koji su visoki državni funkcioneri i članovi vladajućih i opozicionih partija, kao i „akademici” nevladine organizacije. To mu nije zasmetalo, jer valjda to i nije povezano sa fakultetom.

Sledeći ,,argument” je ,,nezamislivost da u visokom školstvu bilo koje zemlje vjerski službenici učestvuju kao nastavnici”. Profesoru je, ne slučajno, sada zasmetalo svešteno lice, ali mu nije smetalo što godinama na njegovom bivšem Univerzitetu ne samo predaju ta lica već i u mantijama dolaze na predavanja.

O neutemeljenosti o sveštenim licima u nastavnom procesu govori opšte poznata činjenica da na univerzitetima u mnogim demokratskim zemljama ima predavača koji su sveštenici, a neki fakulteti društvenih nauka imaju predmete iz oblasti religije (sociologija religije, politikologija religije itd.). I danas kao nastavni predmeti na univerzitetima postoje Šerijatsko i Kanonsko pravo, ali i predmet Državno-crkveno pravo. U državama šerijatskog prava okosnicu nastavnog kadra čine upravo sveštena lica. To bi profesoru Savremenih političkih sistema moralo biti poznato, ali ponekad, kad zatreba, i ne mora biti poznato. Ne pripadam ljudima koji ne razlikuju profesiju od privatnog života pojedinaca i njihove vjere, rase, pola, političkog ili drugog ubedjenja ili prave razliku među ljudima po bilo kom drugom kriterijumu osim čovjek – nečovjek!

I treći profesorov „argument” je neki snimak sa otvaranja Ravnogorskog parka koji pominje kao događaj iz druge države na kojem je kao sveštenik na pomenu žrtvama prisustvovao naš kolega. Veoma jak ,,argument” vrijedan pravog safira samo što je malo kome moguće, osim ponekome, da to dovede u vezu sa fakultetom.

Iole razumnom čovjeku biće jasna suština njegovih ,,argumenata”. Zaboravi profesor na demokratiju, kulturu dijaloga i kolegijalnost da svoje stavove iznese i dekanu i sasluša druge argumente. Sve je to, ne slučajno, izostalo. Uz to profesor, preko saradnika, šalje poruku da o njegovom odlasku obavijestimo Ministartsvo prosvjete!?! Ako je to „kolegijalno”onda je mogao da objasni kakve veze ima Ministarstvo sa ovim? Ako je cilj toga da se nekom pošalje ,,poruka” onda će to morati da uradi sam. Izgleda da komunistički sindrom podnošenja izvještaja „nekom”, čak i za lične stvari, još uvijek živi.

Takođe, imam potrebu i da ostalim „dušebrižnicma” poručim da se ne brinu za fakultet, jer o njemu najbolju brigu i sud daju studenti i 95% zaposlenih diplomaca . Jedini relevantni sud davat će studenti kroz anonimne ocjene profesora i rada fakulteta. O angažovanju kadra će odlučivati studenti i profesionalni kapaciteti pojedinaca, a ne dušebrižnici i bilo ko van studentskog parlamenta i organa fakulteta.

Uz želju za dobrim zdravljem i bilo koju dalju diskusiju završiću riječima: „počeci evolutivnog, a naročito revolucionarnog razvoja ljudskog uma u nevrijeme nijesu preporučljivi, jer znaju da izbrišu i ono što je vrijeđelo i stvarano decenijama”.

Prof. dr Đorđije Blažić,
dekan Fakulteta za državne i evropske studije

Komentari

Reagovanja

Podaci  u tekstu o ASCG su lako provjerljivi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Podaci  u tekstu o ASCG su lako provjerljivi
 („Atlantski savez Crne Gore od 2006. godine zastupa euro-atlantske vrijednosti“,  Monitor br. 1774, 18. oktobar 2024, str: 50-51)

 

Prošlog petka je ASCG objavio reagovanje na tekst Koga i šta zastupa ASCG, navodeći da je „naslov tendenciozan“, da tekst „sadrži niz neutemeljenih insinuacija i iskrivljenih interpretacija koja štete ugledu“ ove organizacije. Dalje, autor teksta je ocijenjen kao „pristrasan“, „subjektivan“ i „iznosi ad hominem napade“… Ruska ambasada me je do sada tri puta u svojim reagovanjima optuživala za identične stvari u mojim tekstovima.  Vjerujem  da je svaka sličnost slučajna.

Međutim, ASCG reagovanje ne navodi ni jedan ad hominem citat ili primjer. Podaci objavljeni u tekstu su odavno manje ili više poznati javnosti i lako provjerljivi! Sem toga, ASCG je iznio primjedbe samo na prvi dio naslova, tj. glavni naslov. Na 2BS Forum u KGB hotelu nije bilo primjedbi niti je to ikada pominjano u publikacijama. Složiću se sa reagovanjem ASCG-a da su smještajni kapaciteti kojima raspolaže hotel ex šefa ruske državne bezbjednosti svakako za pohvalu.

U tekstu sam se samo u dva slučaja pozvao na neformalne izvore – od kojih se samo drugi direktno odnosi na ASCG, tj. da do tada (u trenutku objave) Vlada CG još nije uplatila obećani novac.

Dalje se navodi „autor je potrošio polovinu teksta pokušavajući da dođe do odgovora na pitanje zašto se 2BS Forum održava u hotelu Splendid u Budvi“. Ovo naprosto nije tačno. Skoro polovina teksta se odnosi ASCG-ove vlastite citate i objašnjenja ko su i šta su, i o 2BS Forumu, uključujući i to da je ASCG član globalne ATA, broj učesnika iz koliko zemalja i svi drugi detalji kako bih vjerno prenio stav. Na kraju „radi pojašnjenja“ sve to isto ASCG opet citira u reagovanju.

Monitor je od kad postoji (nekada izložen direktnim prijetnjama i pritiscima) uvijek radio u interesu javnosti držeći se istine a ne zvanične politike. Upravo zato je i moja malenkost dio tima, jer čvrsto vjeruje u evro-atlantske vrijednosti (namjerno ne pišem Euro zbog druge konotacije). Na sajtu Atlanstkog vijeća Rumunije se decidno navodi koje su to evro-atlantske vrijednosti: sloboda (balans individualnih sloboda i dobrobiti društva), demokratija, vladavina zakona, slobodno tržište, kolektivna bezbjednost, ljudska prava i unutrašnja stabilnost. Vjerujem da je to i stav svakog slobodoljubivog i pravdoljubivog građanina(nke) ove zemlje. Tri decenije prethodne vlasti su sve bile samo ne to.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Reagovanja

Atlantski savez Crne Gore od 2006. godine zastupa euro-atlantske vrijednosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Atlantski savez Crne Gore od 2006. godine zastupa euro-atlantske vrijednosti
(„Koga i šta zastupa Atlantski savez CG“,  Monitor br. 1773, 11. oktobar 2024, str: 18-21)

 

„Koga i šta zastupa Atlantski savez CG“, koji potpisuje novinar Jovo Martinović, osim tendencioznog naslova sadrži i niz neutemeljenih insinuacija i iskrivljenih interpretacija koje štete ugledu Atlantskog saveza Crne Gore i omalovažavaju naše dvodecenijske napore u promociji euroatlantskih vrijednosti, regionalne bezbjednosti i međunarodne saradnje.

Iako je iz samog teksta jasno da je 2BS Forum 2024 autoru poslužio samo kao povod za tekst o bivšem crnogorskom predsjedniku Milu Đukanoviću i Demokratskoj partiji socijalista, kontekst u koji je naša organizacija očigledno sasvim proizvoljno stavljena zahtjeva reagovanje sa nizom pojašnjenja.

Atlantski savez Crne Gore je 2BS Forum davne 2011. godine predstavio kao platformu za otvoreni dijalog, razmjenu znanja i iskustava o globalnim i regionalnim bezbjednosnim pitanjima. Ni u jednom trenutku nismo dozvolili da 2BS Forum postane mjesto za promociju pojedinaca ili političkih partija, a prostor za moderirani razgovor su od početka imali svi predsjednici, premijeri i ministri koji su željeli da uzmu učešće na Forumu.

Kada je riječ o organizaciji 2BS Foruma, autor je potrošio polovinu teksta pokušavajući da dođe do odgovora na pitanje zašto se 2BS Forum održava u hotelu Splendid u Budvi. Odgovor staje u jednu rečenicu:

Hotel Splendid je jedini hotel sa pet zvjezdica na crnogorskom primorju koji ima kapacitete da ugosti više od 400 učesnika kroz obezbjeđivanje adekvatnog smještaja i konferencijske sale za događaj tog obima, i da ispuni specifične i veoma zahtjevne standarde u pogledu bezbjednosti, logistike i infrastrukture, imajući u vidu da 2BS okuplja visokoprofilne goste čija je bezbjednost tokom boravka na konferenciji od najveće važnosti.

2BS Forum svake godine okuplja više od 400 učesnika iz 30-ak zemalja iz cijelog svijeta, a među njima su šefovi država i vlada, ministri odbrane i vanjskih poslova, visoki civilni i vojni predstavnici NATO, visoki predstavnici EU, gotovo cio diplomatski kor, brojni eksperti, profesori i analitičari. Uz njih, u produkciji događaja učestvuje gotovo 100 ljudi, a Forum sa lica mjesta prati više od 70 novinara, kamermana i fotoreportera. Svakome ko se bavi organizacijom događaja, sve i da nisu na nivou 2BS Foruma, iz ovoga je jasno koliko je teško pronaći adekvatnu lokaciju.

Kada je riječ o radu Digitalnog forenzičkog centra (DFC), veoma je jednostavno demantovati tvrdnje da DFC selektivno istražuje ili zanemaruje politički kontekst.

Pažljiviji čitalac analiza i studija DFC-a – kakvim se g. Martinović nažalost nije pokazao, iako se na njih na više mjesta poziva – sjetiće se da su analitičari DFC-a više puta do sada ukazivali da su „brojni problemi koji opterećuju crnogorsko društvo akumulirani u vrijeme trodecenijske vladavine DPS“, te da je tokom tog perioda „iako u potpuno drugačijem spoljno-političkom kontekstu, omogućen i snažan upliv ruskog faktora u Crnu Goru, koji je imao različite oblike ispoljavanja, od kupovine nekretnina, do uglavnom neuspješnih investicija u turističku privredu i industriju“.

DFC je u ranijim studijama isticao i da je „nedostatak snažnih i demokratskih institucija jedan od razloga zbog kojeg je Crna Gora posebno ranjiva na štetni uticaj koji dolazi iz Rusije i Srbije“. I u kontekstu drugih stranih uticaja, DFC je isticao da je „involviranost Kine u energetske/infrastrukturne projekte u Crnoj Gori započela za vrijeme vlade koju je dominantno konstituisala Demokratska partija socijalista“.

Na kraju, bez želje da posebno komentarišemo izraženu pristrasnost autora teksta – koji, uprkos istoj, nije označen kao kolumna ili stav – ili brojne subjektivne tvrdnje i ad hominem napade, dužni smo da se osvrnemo na činjenicu da se g. Martinović iz nekog razloga potrudio da stupi u kontakt sa Atlantskim savezom SAD a da nije uložio mnogo manji ali iz ugla novinarske profesije neophodan napor da komentar na svoje teze zatraži od Atlantskog saveza Crne Gore, o kojem zapravo piše tekst.

Pojašnjenja radi, Atlantski savez Crne Gore i Atlantski savez SAD različite su organizacije, ali su obje članice Svjetske organizacije atlantske povelje (ATA). Atlantski savez Crne Gore dio je ATA od 2006. godine, i prema njihovim riječima najaktivniji je od svih organizacija-članica. Osnivač ASCG, Savo Kentera, bio je i na funkciji potpredsjednika ATA, a ta ugledna organizacija ove godine obilježava 70. godišnjicu postojanja.

Profesionalno novinarstvo zahtijeva nepristrasnost, jasnoću i dosljednost u prikazivanju informacija, što u ovom tekstu izostaje. Vjerujemo ipak da će Monitor – prvi nezavisni politički časopis u zemlji koji je služio kao orijentir javnosti tokom turbulentnih 90-ih godina prošlog vijeka – zadržati intergitet i u godinama koje dolaze. Uvjereni da je u ovom konkretnom slučaju riječ o incidentu a ne namjernoj diskreditaciji ili podlijeganju malignim uticajima, čestitamo redakciji na 35. godišnjici postojanja.

Snažna podrška demokratizaciji crnogorskog društva i euroatlantskim integracijama zemlje vrijednosti su koje dijelimo od početka.

Atlantski savez Crne Gore
( Odgovor našeg novinara u sljedećem broju)

Komentari

nastavi čitati

Reagovanja

Ambasador u odbrani imperijalne politike 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ambasador u odbrani imperijalne politike
(Vladislav Maslenikov, „Ukrajinsko žito išlo je u „situ“ Evropu“, Monitor br. 1725)

Uvaženi veleposlanik Ruske Federacije, gospodin Vladislav Maslenikov je u prošlom broju poslao, treću po redu, reakciju na pisanje Monitora o ruskoj agresiji na Ukrajinu. Zahvalni smo Nj.E. g. Maslenikovu što je saopštenje konačno potpisano i kraće je sadržine za razliku od prva dva reagovanja.

U potpunosti razumijem dužnost gospodina ambasadora da zastupa i brani imperijalnu politiku svoje zemlje uz tradicionalne boljševičke kvalifikacije i neprovjerljive tvrdnje. Nepostupanje po uputama Moskve može biti opasno, ne samo po karijeru, već po zdravlje i život – što je čest slučaj od početka Specijalne vojne operacije.

U saopštenju nije ponuđena ni jedna činjenica da je bilo koji navod u mome tekstu netačan. Činjenice o relokaciji ruske flote, njenim gubicima i gubicima kopnene vojske su lako provjerljive sa snimaka satelita, dronova i Google Earth-a.  Nasuprot tome imamo insistiranje da je sve što Kremlj i Ljubljanka kažu tačno – dok isto kasnije ne poreknu. .

S poštovanjem
Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo