Povežite se sa nama

INTERVJU

DR ENVER KAZAZ, PROFESOR NA FILOZOFSKOM FAKULTETU UNIVERZITETA U SARAJEVU I PUBLICISTA: Dodikovo okretanje Putinu i Orbanu prijeti potpunoj izolaciji RS-a

Objavljeno prije

na

Dobro je da se sudi Dodiku, kako bi se pokazalo da nije nedodirljiv.. Biće to višegodišnji mučan proces…Ne mogu prognozirati ishod tog procesa- naprosto je rano za to, ali Dodiku nikad nije bilo teže… Njegovo okretanje prema Putinu je nužnost, jer je otvorio sukob sa kompletnim institucijama moći Zapada. Jednostavno rečeno, Dodik u svojoj iracionalnosti sve dublje tone vukući RS sa sobom

 

MONITOR: Dvije od tri stranke BH bloka čije ste formiranje nazvali najpozitivnijim na političkoj scijeni od kraja rata, sada su dio Trojke koja je u vladama na državnom i nivou Federacije BiH sa HDZ BiH i SNSD. Kako ocjenjujete ovaj aranžman dvije građanske stranke koje su u okviru BH bloka 2019-e odlučile da budu opozicija da ne bi ulazile u koalicije sa nacionalnim partijama?

KAZAZ: SDP BiH i Naša stranka na koje mislite, u svom pitanju su konačno shvatile političku realnost u BiH, a ona, obilježena ludačkom košuljom Dejtonskog sporazuma, forsira pobjede nacionalnih stranaka. To znači da su ove dvije građanske stranke morale, ako su željele mijenjati stanje u zemlji, a jesu i učinile su to u značajanoj mjeri, pogotovo u Kantonu Sarajevo – bile prinuđene ući u vlast sa nacionalnim strankama. Nije to  izdaja građanskog principa, nego borba za njega u surovim uslovima vlasti. Ona se u BiH sklapa, od pobjednika u dva entiteta i na etničkoj osnovi, pa su SDP i Naša stranka, umjesto da tavore u vječitoj opoziciji preuzele odgovornost i pokrenule bitne reformske procese. Zahvaljajući njima konačno je profunkcionisala dvodomna Skupština i Vijeće ministara BiH. Naravno, tu ne treba isključiti i Narod i pravdu kao dio Trojke. No, nemamo razloga za prevelik optimizam, jer Dodikov SNSD koči reformske procese, a vjerujem da će oko pitanja promjena izbornog zakona to uskoro činiti i Čovićev HDZ.

MONITOR: Dodik, koji je u neprekidnoj ofanzivi protiv BiH institucija, plodotvorno sarađuje sa Draganom Čovićem (sa kojim se  slagao i u vezi sa pravima Hrvata na svoj entitet). Ali sarađuje i sa Trojkom koja je za cjelovitu, građansku BiH. O kakvoj vrsti političkog pragmatizma kod „separatiste“ Dodika se tu radi?

KAZAZ: Dodik je bio kooperativan sve do nedavno, a onda je, kad se došlo do teških pitanja, kao što su zakoni o državnoj imovini i Ustavnom sudu BiH, zakočio, vraćajući se tvrdoj nacionalističkoj i separatističkoj retorici. Radilo se, kako to obično biva u politici, o novcu. Dodiku je on potreban, jer Republika Srpska teško servisira svoje velike dugove. Kada je otvorio sukob sa visokim predstavnikom Kristijanom Šmitom i ambasadorom SAD-a Majklom Marfijem, došao je pod udar finansijkih institucija Evropske unije, koja ne želi finansirati projekte u RS-u. Dodikov pragmatizam je nestao, a njegovo okretanje Putinu i Orbanu prijete potpunoj međunarodnoj izolaciji RS-a. Ta politika ideoloških secesionističkih fantazmi najviše košta građane i urušava RS iznutra. To je, dugoročno gledano, uvod u Dodikov politički poraz. Kada će se on dogoditi, ostaje da se vidi.

MONITOR: Od početka najnovijeg sukoba na Bliskom istoku, u BiH postoji razlika u podršci Izraelu odnosno Gazi i Palestincima. Ipak u Generalnoj skupštini BiH je glasala za rezoluciju o sukobu kojom se traži prekid vatre i zaštita civila. Iz nekih ranijih slučajeva vidjelo se nejedinstvo BiH diplomatije.  Koliko to šteti spoljnopolitičkoj poziciji BiH?

KAZAZ:  BiH nema jedinstvenu vanjsku, nego tri etničke spoljne politike. Glasanje za rezoluciju o Palestini ili za onu o osuđivanju rata u Ukrajini rezultat je rada ambasadora BiH pri UN-u. Ranije Svena Alkalaja, danas Zlatka Lagumdžije. Ono malo zajedničke spoljne politike jeste saglasnost oko članstva u EU. Ali, i to je nategnuto, sporo i teško, pa je pitanje da li će ikada BiH postati članica ove organizacije.

MONITOR: Početak glavnog pretresa protiv Predsjednika RS, Milorada Dodika, zakazan je za 22. novembar. Kako ocjenjujete Dodikovu „pravosudnu bitku“ koja za posljedicu može imati i višegodišnju zatvorsku kaznu?

KAZAZ: Dobro je da se sudi Dodiku, kako bi se pokazalo da nije nedodirljiv. Ali, iza njega stoji Narodna Skupština RS-a, čije odluke on samo potvrđuje. Bit će to višegodišnji mučan proces u kojemu će Dodik osporavati BiH, a sud pokušati dokazati njegovu krivicu. Ne mogu prognozirati ishod tog procesa- naprosto je rano za to, ali Dodiku nikad nije bilo teže. S jedne strane, ekonomska nestabilnost RS-a, s druge-sankcije njemu, negovoj porodici i bliskim saradnicima, s treće-sudski proces, s četvrte-promjene geopolitičke situacije u svijetu koja je, zbog rata u Ukrajini, definitivno uvukla BiH u sferu ineteresa NATO-a, SAD-a i EU. Sve to stoji protiv Dodika, koji je morao odgovarati za znatno krupnija djela od onih za koja je optužen pred sudom.

MONITOR: Pored Kristijana Šmita, Dodik se jednakim intenzitetom usmjerio na američkog ambasadora Majkla Marfija. Da li je Dodik „naivan“ divi li se on iskreno Putinu i ima li povjerenje u njega, ili su u pitanju neki drugi manje „romantični“ razlozi?

KAZAZ: Kada se iz bilo kojeg racionalnog ugla analizira, Dodikova politika djeluje suludo i samoubilački. No, svaki nacionalizam je iracionalan, pa i Dodikov. Njegovo okretanje prema Putinu je nužnost, jer je otvorio sukob sa kompletnim institucijama moći Zapada. Jednostavno rečeno, Dodik u svojoj iracionalnosti sve dublje tone vukući RS sa sobom. Zna li to opozicija u tom entitetu – nisam siguran. A to saznanje bilo bi joj od velike koristi u borbi da se RS sačuva od zla koje joj čini njen predsjednik.

MONITOR: Dodik je nedavno u intervjuu Sputnjiku rekao da bi srpski narod do kraja ovog vijeka trebalo da osnuje svoju jedinstvenu državu u kojoj bi -pored RS i Srbije, bili i Kosovo i Metohija i Crna Gora. Koliko je ovakva politika opasna ne samo za BiH već i za region?

KAZAZ: Od priča o srpskom svetu, preslojavanju svijeta itd. živi srpski nacionalizam, kako Dodikov i Vulinov, tako i Vučićev i čitavog niza političara. Od svega toga tačno je samo to da se svijet preslaguje. Umjesto unipolarnog dobijamo višepolarni svijet sa promjenom lica kapitalizma. On od konzervativnog i liberalnog, pred našim očima, postaje militaristički kaptalizam. Svijet se, da upotrijebim taj pojam koji  stereotipizira Balkan kao nezreo i divljački, balkanizirao. Sve utopije dvadesetog vijeka: internacionalizam, kosmopolitizam, država socijalne pravde, antimilitarizam, progres, prosvjetiteljstvo i emancipatorstvo itd. su se raspale, a na scenu je stupila obnova autoritarizma, krajnje radikalnog konzervativizma, čak rasizma. Dvadeset i prvi vijek je počeo kao vijek kriza, nakon krvavog raspada Jugoslavije, da bi postao vijekom ratova. Sve ono za šta smo u humanističkim nakanama vjerovali da je nemoguće – dogodilo se. U takvom kontekstu Dodik lupeta kao nebitan provincijalac. Naravno, zazivanje srpskog sveta, ma šta to značilo, jest izravna prijetnja stabilnosti i miru na našim prostorima. On je nemoguć bez rata, a teško da bi ga u svojoj zoni interesa dozvolio NATO pakt. Zato, zasad, ne uzimam ozbiljno  Dodikove ili Vulinove mantre-koji je na zahtjev SAD-a morao da odstupi s čela srbijanske obavještajne službe (toliko o snazi takvih politika).

 

Bakir Izetbegović  onemogućuje reformisanje SDA

MONITOR: Posljedica formiranja vlasti posle posljednjih izbora u BiH je i gubitak koalicionog kapaciteta nekad nezaobilazne SDA.. Šta se dogodilo i da li je ovaj gubitak izvršne vlasti SDA znak njene postepene marginalizacije?

KAZAZ: SDA je pod vođstvom Bakira Izetbegovića svojom korupcijom, nepotizmom i kriminalom, nimalo manjim od onih SNSD-a i HDZ-a, pustošila BiH i gubila koalicioni kapacitet. Taj proces sam najavio još prije desetak godina i bio pod žestokim udarom bošnjačkih nacionalista. Ali raspadanje SDA je dugo i neminovno, jer Bakir Izetbegović svojim dinastičkim i autoritarnim vođenjem stranke onemogućuje njeno reformisanje. Ta je stranka na vlasti u svega četiri od trinaest kantona u Federaciji BiH. Naravno, to jest njena marginalizacija, ali BiH nakon kratkog uspona u reformama čeka zastoj i nova velika politička kriza. Ne bi me iznenadilo da se SDA opet vrati na vlast na  sljedećim izborima. A to bi, naravno, iznova unazadilo BiH, jer za zadnjih osam godina vlasti SDA skupa sa HDZ-om i SNSD-om nije sprovela niti jednu reformu na putu ka članstvu u EU.

 

Budućnost BiH zavisi od poteza u narednih četiri mjeseca

MONITOR:  Predsjednica EK, Ursula fon der Lajen, izjavila da od zahtjevanih reformi zavisi da li će BiH dobiti svoj dio od šest milijardi eura namijenjenih ubrzanom rastu zemalja Zapadnog Balkana. BiH je, u najnovijem prijedogu o proširenju, data samo uslovna šansa za otpočinjanje pregovora, za razliku od Ukrajine i Moldavije. Hoće li i kako BiH izaći iz prijeteće situacije dublje ekonomske krize?

KAZAZ: Put BiH ka EU blokira Dodik. Tu činjenicu mora znati nesposobna evropska birokratija. Novac o kojem govorite prijeko je potreban svakoj zemlji u regiji, a najviše BiH, a još više njenom entitetu RS. Federacija BiH dobro funkcionira, nije prezadužena, čak svojim novcem finansira RS zbog loše raspodjele poreza. I dok se Federacija sporo razvija, RS tone. A budućnost nam zavisi od političkih poteza u naredna četiri mjeseca. Ako do marta naredne godine ne usvoji bitne reforme, BiH može ostati izolirana zemlja u Evropi. To iracionalni Dodik u stvari i priželjkuje. Ali, šta ako se u RS-u dogodi socijalni lom? U takvim lomovima obično se bijes iskali na glavnom krivcu. Iz svega što sam rekao jasno je ko je to.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA: Patrijarhat ubija na svakom mjestu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osionost patrijarhalne politike  je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori, od rata u kojem smo učestvovali, do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća

 

 

MONITOR: “Uključenost žena u politički život i dalje je niska i potkopana nedovoljnim naporima države i javnosti da se prevaziđu rodni stereotipi”, ocjenjuje se u ovogodišnjem Izvještaju EK za Crnu Goru. Potkopava li vlast rodnu ravnopravnost?

DABIŽINOVIĆ: Postoji mnogo načina da se ne prihvati suočavanje sa problemom kakav je opresija žena u društvu. Najčešći povici ovih tridest godina su da se imaju važnije teme riješavatod pitanja koje se tiču žena i društva. Pitanje politike ima veze sa ženama, pitanje siromaštva ima veze sa ženam, pitanje rata i mira ima veze sa ženama.  Međutim, navedeno se koristi kao paravan da se ignoriše i učini nevidljivom opresija žena. Odgovor tada a i danas je isti: ovo je najvažniji problem sa kojim je sve povezano. Odgovornost političke elite za nesprovođenje izostaje. Da, vlast odbija od početka suštinski da implementira politike rodne ravnopravnosti, sem formalno zbog međunarodnih faktora.

Danas je tema žena skinuta sa dnevenog reda jer se od identitetskih pitanja  u političkom polju ne može doći na red. Iako su identitetska pitanja u vezi sa pozicijom  žena. Poznati su svi ti saboteri i razbijači. Godinama sam ih susretala od skupštinske sale do skupova na koji su pozivani. Mali broj poslanica je u svim sazivima razumio suštinu primjene ovih politika.Što nije teško razumjeti, jer su žene internalizovale slike koju je o njima stvorio patrijarhat a koje nas odvajaju od nas samih. Često podsmjeh ili bilo koja druga metoda  delegitimizacija žene koja govori o problemima žena u političkom polju,  tjera ih da se ne suočavaju i ne suprostave. Od crkve do skupštine.

Zalaganjem ženskog dijela civilnog društva, velikim trudom i radom, stvoren je mali prostor kojeg poslanice ne umiju da zadrže, podrže i povećaju jer ne razumiju koliko je to u javnom interesu svih. Sva nastojanja da se u političkom životu nađe što više žena u kontinuitutu su sabotirana, različitim strategijama a današnji nejednak odnos snaga i moći nije ni na mapi za razmatranje. Poslanice se žele afirmisati preko drugih tema koje više konveniraju političarima i pukoj lojalnosti, što pokazuje da se ne razumiju osnove politika rodne ravnopravnosti koje ne govore samo o polnoj kasti nego o političkim, socijalnim, rasnim, klasnim odnosima i klasama. To naravno pogoduje političarima  da kad god mogu žene isključe potpuno iz političkog polja.Na pregovorima o sudbini zemlje nije bilo u poslednjim godinama niti jedne žene. Kao da to nije njihovo pitanje.

MONITOR: Izvještaji EK kontinuirano ukazuju da domaći zakonodavni okvir ima ograničen uticaj zbog nedovoljne političke volje da se ovo pitanje stavi u političke prioritete. Zašto kontinuirano nema političke volje?

DABIŽINOVIĆ: Prije izvještaja EU, moramo pogledati izvještaje koje pišu ženske organizacije u kontinuitetu, a odnose se na ključni razlog- izostanak političke volje.Izostanak političke volje svoju podršku ima u  kulturnim i društvenim pritiscima (obeshrabrivanje žena da se bave politikom); nevidljivosti u obrazovanju uzora i kontinuiteta borbe žena; pomenuti strah od odbacivanja i kritizerstva. Međutim, suštinski razlog je taj da političke elite neće da se stanje mjenja niti žele da dijele patrijarhalnu moć. Čitljivi pokazatelji opresije su glasni povici o apsolutnim brojevima političke većine. Apsolutne brojke su im najvažnije ne bi li mogli bez kontrole donositi odluke.  Apsolutni brojevi su karakteristika autokratskih režima i politika kojom patrijarhalci osmišljavaju vlastitu sigurnost i bezbjednost u političkom i ekonomskom smislu-od korupcije do sprege sa kriminalnim strukturama. Žene tu dođu samo kao saučesnice. Dijeljenja kolača nema, jer se moć vladanja nad potrebama onih nad kojima se vlada ne dovodi u pitanje.

Osionost patrijarhalne politike (čitaj političke moći) je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori od rata u kojem smo učestvovali do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća. Izostanak političke volje često rezultira isključivanjem, ostajemo neprijetelji jedni drugima. Nagomilanu nepravdu imržnju ne riješava mržnja.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DAMIR SULJEVIĆ, KOORDINATOR PROGRAMA LJUDSKA PRAVA CGO I ČLAN DIK-A: Kotorski scenario, između Podgorice i Šavnika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Postoji mogućnost da Ustavni sud, u slučaju ustavne žalbe DPS-a povodom lokalnih izbora u Kotoru, ponovo ima situaciju sa izjednačenim brojem glasova i ne donese odluku. U tom slučaju, ako DPS ostane pri žalbi, smatraće se da postupak nije okončan

 

 

MONITOR: Kao član Državne izborne komisije (DIK), recite nam da li su lokalni izbori u Kotoru završeni?

SULJEVIĆ:  Lokalni izbori u Kotoru nisu i teško mogu biti završeni dok traju žalbeni postupci. Državna izborna komisija (DIK) je, prije neki dan, donijela posljednju u nizu odluka oko ovih izbora, odbijajući prigovor DPS-a, ali oni sada imaju pravo žalbe Ustavnom sudu koji je nadležan da o tome donose konačnu odluku. Dok se Ustavni sud ne odredi o toj eventualnoj žalbi, neizvjesno je da li će izbori na dva mjesta u Kotoru biti ponovljeni ili ne, a samim tim i kada će konačni rezultati biti utvrđeni.

MONITOR: Pojasnite nam odnose na relaciji DIK-OIK Kotor i prošlonedjeljnu odluku OIK da se ne ponavlja glasanje na dva „sporna“ izborna mjesta?

SULJEVIĆ: To je vrlo složena pravna situacija, a pogrešne interpretacije od strane političara i medija dodatno su zbunile crnogorsku javnost. Ali da pokušam.

Opštinska izborna komisija (OIK) u Kotoru napravila je propust u odnosu na prigovore DPS-a na dva biračka mjesta, pošto ih je usvojila bez potrebne većine i, kako se to kaže, stavila u pravni promet. Nakon toga je OIK morala donijeti odluke o ponavljanju izbora za šta, takođe, nije bilo potrebne većine. Zato se DPS žalio DIK-u, koji je  OIK-u naložio donošenje tih odluka.

Međutim, razmatrajući prigovore Demokrata, DIK je naknadno poništio rješenja koja su osnov za donošenje takvih odluka. Ovdje treba dodati i da se istekom propisanih rokova smatra da su prigovori usvojeni, kao i da je DPS propustio da u prigovoru traži poništenje glasanja, praveći propust u prigovoru DIK-u, koji je DIK kasnije prenio u rješenje jer je vezan okvirima prigovora.

Konačno, podsjećam da DIK ima ograničene nadležnosti, a ne pomaže ni faktička nefunkcionalnost Ustavnog suda koji se, sa izjednačenim brojem glasova, makar za sada, nije odredio o tom pitanju.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ŽARKO PUHOVSKI, PROFESOR POLITIČKE FILOZOFIJE, ZAGREB: Razumno je plašiti se Trampa u EU, jer je on smatra neprirodnom tvorevinom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Tramp je još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“. Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Jedino dobro što Tramp, možda, donosi je smanjivanje američki sponzoriranoga „killing rate“ po svijetu

 

MONITOR: Donald Tramp je 47. predsjednik SAD. Kamala Haris, je u posljednjim nedjeljama, dobila podršku i nekih poznatih republikanaca, čak i Dika Čejnija-koji je važio za republikanskog „jastreba“. Zašto je Donald Tramp toliko „stabilan“ ?

PUHOVSKI: Desetljećima u najrazvijenijim državama svijeta (posebice u SAD i Francuskoj) jača ogorčenje protiv „establishmenta“. Dugo ga je kultivirala i politički koristila ljevica (u novije doba uz knjižuljak „Pobunite se“, Stéphanea Hessela, ili pokret „Me too“), no posljednjih desetak godina i desni je svjetonazorski spektar pokazao pripravnost da koristi ovu društvenu silu. Tramp je, još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“ (političkih i intelektualnih). Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Jer, latentna je pobuna dobrim dijelom usmjerena i protiv „woke“ sindroma koji se nameće kao „službouljudni“ (kako bi to davno, u drugome kontekstu, rekao Krleža), dakle – nužno neiskreni govor. To je  komunikacijska osnova populizma. Taktički i strategijski, kampanja demokrata je izgubila – doslovce zbog zamjenica – leksički, ali i zato što su Kamalu Harris i dalje doživljavali kao zamjenicu/namjesnicu.

MONITOR: Od početka godine odnosi u regionu su turbulentni, održano je i nekoliko skupova (Brdo-brioni, Berlinski proces…) koji se tiču EU integracija Zapadnog Balkana. Vi ste ranije bili skeptični u vezi sa iskrenim namjerama EU za proširenjem. Može li promjena u SAD i prilična neizvjesnost u vezi sa Trampovom spoljnom politikom, uticati na ovo pitanje?

PUHOVSKI: Bude li Tramp i približno radikalan kakav je već bio (i opet to obećao), EU će se naći u opasnoj šansi. Opasnost je u tomu što prekooceanski (prije svega vojni) kišobran neće više biti neupitno dan na raspolaganje i što bi se novi  predsjednik mogao razmjerno brzo sporazumjeti s Putinom – taktički, za sada. To pak znači da EU treba poraditi na svojem učvršćivanju, kako bi mogla igrati ulogu u novim okolnostima. Istovremeno, Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Već i srednjoročno, nosivi interes preživljavanja u sadašnjoj situaciji najvjerojatnije pobjeđuje onaj ideologijski. No, u pitanju je baš kratkoročno, krizno razdobolje narednih godinu-dvije.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo