Povežite se sa nama

OKO NAS

DRŽAVA NE ZNA KOLIKO JE ALKOHOLIČARA U CRNOJ GORI: I dalje bez registra

Objavljeno prije

na

Institucije najavljuju Zakon koji bi predvidio izradu registra ove bolesti zavisnosti

 

Iako je prekomjerno konzumiranje alkohola jedan od uzroka više od 200 bolesti i stanja, država ne vodi registar o ovoj bolesti niti se zna koliko ima registrovanih alkoholičara u Crnoj Gori. Značaj ovog registra, prema navodima Instituta za javno zdravlje (IJZ) je u tome što bi pružao podatke o morbiditetu (obolijevanju) i mortalitetu(smrtnosti) uzrokovanih alkoholom. Programom za prevenciju štetne upotrebe alkohola i alkoholom uzrokovanih poremećaja za period od 2022. do 2024. godine predviđeno je iniciranje izmjene Zakona o zbirkama podataka kojom bi se predvidio i ovaj registar.

Posljednjih godina se baratalo sa brojkom od oko 30.000 ove vrste zavisnika. Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije, alkoholičar je osoba, koja je dugotrajnim pijenjem postala zavisna o alkoholu i usljed toga je razvila zdravstvena oštećenja i socijalne poteškoće pristupačne klasičnim medicinskim i socijalnim dijagnostičkim postupcima.

Bivša članica Nacionalnoog koordinacionog savjeta za alkohol, programska direktorica CAZAS-a Sanja Šišović, ističe i da se alkoholizam ne tretira adekvatno u Crnoj Gori. Prije svega ne postoje efikasni i djelotvorni programi prevencije pojave alkoholizma i postojeći zakonski okviri i politike se ne implementiraju na pravi način.

,,Upotreba alkohola kulturološki nije percipirana kao problem, te je alkohol dio svakodnevnog života djece, mladih i odraslih. Sve to dugoročno kreira društvo u kom se upotreba alkohola ne targetira kao problem dok se ne pojave prateći izazovi kao što su nasilje, teži klinički oblici bolesti i slično”, kazala je Šišovićeva.

Ona ističe i da se prevencija upotrebe alkohola nedovoljno obrađuje u školama. Podaci ukazuju da mladi uopšte nemaju svijest o tome da je alkohol štetan, pa Šiševićeva navodi da se u takvim okolnostima teško baviti isključivo alkoholizmom bez targetiranja pratećih društvenih i kulturoloških faktora.

Kapaciteti za liječenje alkoholičara su, dodaje ona, ograničeni, naročito kada su u pitanju žene.

,,Nedovoljan je broj kreveta dostupnih za liječenje alkoholizma kao i servisa podrške u zajednici. Sprovođenje zakona i politika mora biti prioritet u odnosu na dostupnost, oglašavanje i prodaju alkohola, sa posebnim fokusom na zaštitu djece i mladih“, poručila je Šišovićeva.

Alkoličari se liječe na Klinici za psihijatriju Kliničkog centra Crne Gore, u Specijalnoj bolnici za psihijatriju Dobrota i u ustanovi Kakaricka gora. Iz Ministarstva zdravlja su kazali da efikasnije liječenje alkoholizma i povećanje kapaciteta ustanova koje se time bave biće omogućeno izgradnjom Klinike za mentalno zdravlje pri KCCG, ali i izgradnjom bolnice za forenzičke pacijente, koji su značajno opterećenje za Specijalnu bolnicu za psihijatriju Dobrota.

Iz ustanove Kakaricka gora kazali su da pružaju mogućnost zavisnicima od alkohola, koji pokažu želju i volju za liječenjem, da se na adekvatan način suoče sa svojom bolešću.

Za sprovođenje planiranog programa rehabilitacije i resocijalizacije zadužen je tim stručnjaka različitih profila, i to psihijatar, psiholog, defektolog, socijalni radnik, profesor sporta i fizičke kulture. Rad sa klijentom podrazumijeva individualne i grupne psihoterapije, radno-okupacionu terapiju, sportsko-rekreativne aktivnosti i zahtijeva aktivno uključivanje klijenta u proces oporavka.

,,Preduslov uspješnog psihoterapijskog rada jeste autentična motivacija klijenta. Tretman u Ustanovi traje godinu dana i naša preporuka jeste da se sprovede u cjelosti. Kao što se bolest formirala tokom niza godina, tako i oporavak iziskuje vrijeme. Promjena je proces, stoga je uz motivaciju, potrebno odricanje, disciplina i istrajnost,” kazala je defektolog Adrijana Klisić.

Tretman podrazumijeva rehabilitaciju sva četiri aspekta ličnosti – fizičkog (normalizovanje ritma spavanja, ishrane, umjerena fizička aktivnost…), psihičkog  (promjena uvjerenja o sebi, drugima, životu; promjena obrazaca ponašanja; jačanje karaktera kroz razvijanje sposobnosti kontrolisanja sopstvenih nagona i impulsa…), socijalnog (zavisnik je dugi niz godina proveo u ,,svom svijetu,” takoreći odsječen od zdravog dijela sebe i od svih, stoga je stvaranje novog odnosa sa samim sobom, u smislu vraćanja samopoštovanja, samopouzdanja, istinskog vrednovanja sopstvene ličnosti, prihvatanja od strane drugih i izgradnja jednog novog identiteta od izuzetnog značaja…) i duhovnog aspekta (vraćanje smisla životu, prihvatanje jedne nove filozofije života…).

Samoinicijativni prekid tretmana obično rezultira ponovnim konzumiranjem alkohola, upozorava ona.

,,Recidiv odnosno ponovno vraćanje u aktivnu fazu bolesti je neminovan, ukoliko se osoba ne pridržava preporuka  i sugestija. Radi se o hroničnoj recidivirajućoj bolesti i potrebno je ulagati stalni voljni napor da bi se iznova pobjeđivao  poriv za konzumiranjem. Važno je razumjeti da, bez obzira koliko je dugo osoba u remisiji odnosno oporavku, prva i najmanja uzeta doza alkohola može prouzrokovati gubitak samokontrole i biti okidač za dalje kompulzivno, odnosno prisilno, konzumiranje alkohola”, kazala je Klisićeva.

Nakon što se promjena postigne, druga godina tretmana postoji sa ciljem da se promjena ustabili. Klijent ne boravi u ustanovi, ali dolazi mjesečno na nenajavljena testiranja i grupne i individualne psihoterapije. To je period kada se zavisnik postepeno uključuje u socijalnu sredinu i preuzima odgovornosti za uloge koje u njoj ima (uloga sina, supruga, oca,  itd. ).

U Crnoj Gori, prema podacima Istraživanja o kvalitetu života, životnim stilovima i zdravstvenim rizicima stanovnika Crne Gore koje je sproveo Institut za javno zdravlje 2017. godine, u populaciji uzrasta od 15 do 64 godine starosti, pokazalo se da jedan od stotinu odraslih konzumenata alkohola popije pet ili više pića zaredom u istoj prilici gotovo svakodnevno, sa jednakim proporcijama u odrasloj populaciji oba pola.

 

 Nezadovoljna radom Nacionalnog savjeta

Ne bih mogla reći da su ostvareni značajni rezultati Nacionalnog koordinacionog savjeta za alkohol, kazala je njegova bivša članica Šišović.

,,Sastanci se odavno ne organizuju, dok određeni broj članova Savjeta više i nije u inistitucijama koje su predstavljali čime se njihovo uključivanje dovodi u pitanje. Vjerujem da su naredni koraci da se preispita forma Savjeta i radi na njegovoj boljoj koordinaciji i povećanoj uključenosti u oblastima kontrole alkohola i alkoholom uzrokovanih poremećaja u Crnoj Gori”, kazala je ona.

Ona, međutim, ističe da su članovi i članice Savjeta svakodnevno uključeni u ovu oblast i da je postojala razmjena informacija na individualnom nivou. Savjet je, prema njenom mišljenju, svakako morao biti mnogo aktivniji kao tijelo u prethodnom periodu i raditi mnogo više.

,,Kako je Program za alkohol usvojen za naredni period takođe, očekujem da će paralelno sa tim procesom ići i osnaživanje Savjeta kao tijela koje treba da bude podrška kreiranju, sprovođenju i monitoringu efikasnih politika i programa u odnosu na upotrebu alkohola i prevenciju iste,” kazala je ona.

Miloš RUDOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo