Povežite se sa nama

Izdvojeno

EKONOMSKO DRŽAVLJANSTVO: Nas i Rusa, dvjesta miliona

Objavljeno prije

na

Od 317 ekonomskih državljanstava koje je dodijelila odlazeća Vlada dvije trećine – 198 su licima iz Rusije, iz Kine 19, Ukrajine 14, Libana 14, Kazahstana, Uzbekistana i Srbije po devet i ostalih 45. Nakon početka rata sve je više zahtjeva bogatih ruskih državljana za ekonomsko državljanstvo Crne Gore

 

Spisak osoba koje su tražile ekonomsko državljanstvo na osnovu ulaganja od 250.000 eura, objavio je ove nedjelje na Tviteru poslanik Demokratskog fronta Milan Knežević. On je sračunao da je 29 aplikanata uplatilo ukupno 7,25 miliona eura i istakao da se radi o urgenciji nečije djece.

Knežević je i u januaru, kada je Vlada Crne Gore naprasno, uz oštre kritike Evropske unije, produžila program dodjele ekonomskog državljanstva zatražio od tužilaštva da pokrene istragu. S ciljem da se utvrdi da li su djeca najvećih Vladinih funkcionera posredovala u prodaji ekonomskih državljanstava i da li je zbog nečije djece protivno stavovima EU produžen ovaj program.

Jasno je na koga Knežević cilja ako se zna da je najviše predloga za prijem u počasno državljanstvo, preko 300, prema podacima Centra za građansko obrazovanje (CGO), uputio odlazeći premijer Zdravko Krivokapić. A on je u ovome bio široke ruke za 15 mjeseci njegova Vlada je dodijelila ukupno 317 počasnih državljanstava. To je nešto manje od polovine ukupnog broja dodijeljenih, DPS vlade kontinutiteta su od 2009. do kraja 2020. dodijelile 390 ekonomskih državljanstava. Čak je i vlada Duška Markovića za 11 mjeseci 2020. imala manju produktivnost po ovom pitanju od Krivokapićeve Vlade, dodijelila je samo 115 počasnih državljanstava.

Kako Crna Gora kuburi sa natalitetom, za nešto više od deceniju, bogati koji su kupili državljanstvo popravili su statistiku. Prema podacima Agencije za investicije, ukupan broj onih koji su kupili državljanstvo i članova njihovih porodica je 2.297.

Kako su na ovaj način državljanstva dobijala i lica sa potjernice, poput Taksina Šinavatre, Mohameda Dolhana, Vejn Seng Pua, iz Brisela odavno protestuju protiv ove prakse. Evropska komisija je 2019. ocijenila da se šeme preko kojih se dobija državljanstvo kvalifikuju kao bezbjednosni rizik zbog moguće infiltracije organizovanog kriminala, pranja novca, utaje poreza i korupcije.

Svjesna kritika, a i zbog obećanog otklona od prošle vlasti, nova Vlada je u martu prošle godine obećala da će ukinuti program ekonomskog državljanstva, saopštivši da bi „produženjem programa ekonomskog državljanstava bile ugrožene evropske integracije države i kompromitovan njen evropski put”.

Možda i zbog toga što smo na tom putu tapkali u mjestu, Vlada krajem decembra odlučuje da ipak produži ovaj program na godinu dana. Protiv ove odluke su bili ministri unutrašnjih i vanjskih poslova Sergej Sekulović i Đorđe Radulović, ali su preglasani.

Kritike nijesu prestajale, pa je sredinom februara, Komitet za pravdu i unutrašnje poslove Evropskog parlamenta (EP) usvojio izvještaj o zakonodavnoj inicijativi kojim se utvrđuje niz mjera za rješavanje problema povezanih sa „investicionim šemama za državljanstvo i boravak“. U saopštenju se tvrdi da su „zlatni pasoši” etički, pravno i ekonomski nepoželjni i predstavljaju nekoliko ozbiljnih bezbjednosnih rizika. Uz zaključak da ga treba postepeno ukinuti. Nakon toga je Delegacija EU u Crnoj Gori zatražila od Vlade Crne Gore da što je prije moguće ukine šemu ekonomskog državljanstva. U pismu koje je, krajem februara, ministru ekonomskog  razvoja Jakovu Milatoviću uputila šefica Delegacije EU Kristina Oana Popa navodi se da žale zbog odluke crnogorske Vlade da program produži na godinu. Popa u pismu podsjeća da je EU konstantno savjetovala Crnu Goru da razmotri obustavu tog programa i da je to naglašeno u godišnjem Izvještaju Evropske komisije, sa preporukom da se program obustavi što prije.

Ovaj problem je dodatno usložnjen nakon ruskog napada na Ukrajinu. Od 317 ekonomskih državljanstava koje je dodijelila odlazeća Vlada dvije trećine, 198 su licima iz Rusije, iz Kine 19, Ukrajine 14, Libana 14, Kazahstana, Uzbekistana i Srbije po devet i ostalih 45. Iz CGO su ranije naveli da u više slučajeva sticanja državljanstva prijemom Krivokapićeva Vlada čak nije ni saopštila osnov dodjele. Oni su naveli deset rješenja koja ne sadrže osnov prijema, šest za osobe ruskog i četiri za osobe ukrajinskog porijekla. Nakon početka rata sve je više zahtjeva bogatih ruskih državljana za ekonomsko državljanstvo Crne Gore.

Međutim, početkom ove nedjelje MUP je poslao dopis odlazećem premijeru, Agenciji za investicije Crne Gore ali i agencijama, koje imaju ovlašćenja za posredovanja prilikom apliciranja i promociju programa ekonomskog državljanstva, da neće donositi odluke po zahtjevima za prijem u crnogorsko državljanstvo  lica od posebnog značaja za privredni i ekonomski interes države sve dok im se ne dostave dodatna mišljenja agenta za ocjenu međunarodne podobnosti, ali i Sektora za finansijsko obavještajne poslove Uprave policije. MUP je do dobijanja dodatnih mišljenja blokirao dalje izdavanje ekonomskih državljanstava zbog toga što je Evropski parlament, 1. marta 2022. godine, izglasao Rezoluciju kojom se traže strože sankcije protiv Rusije i očekuje od zemalja EU i saveznica da preispitaju sve korisnike takozvanih ,,zlatnih viza” i da ukinu, one koje se pripisuju ruskim državljanima i njihovim porodicama, sa ogromnom imovinom, a posebno onima ,,koji su povezani sa sankcionisanim pojedincima i kompanijama u Ruskoj Federaciji”.

Iz odlazeće Vlade su uporni i nedavno su, kako prenosi RTCG, kazali da neće ukinuti ekonomska državljanstva jer su procijenili da taj program ne može ugroziti naš evropski put.

Iz Milatovićevog resora podsjećaju da su program naslijedili od prethodne Vlade i dodatno ga unarijedili, kao i da će sa krajem 2022. definitivno staviti tačku na dodjelu ekonomskih pasoša. ,,Ministarstvo je utvrdilo da je Program ekonomskog državljanstva dao doprinos crnogorskoj ekonomiji, prevenstveno razvoju sjevera”, naveli su iz Ministarstva.

U isto vrijeme dok tvrde da se zahvaljujući ovom projektu sjever razvija, iz Vlade je saopšteno da je šest projekata uklonjeno sa liste razvojnih u oblasti turizma preko kojih se moglo doći do ekonomskog državljanstva. Razlog uklanjanja je taj što nijesu dostavili bankarske garancije u korist Vlade i zbog neispunjavanja investicionih obaveza. Većina ovih projekata odnosila se na sjever – Hotel Bobotov hotel and resort na Žabljaku, po kondo modelu poslovanja, zatim Elite Hotel & Residence Kolašin, takođe po kondo modelu poslovanja, projekat izgradnje turističkog kompleksa Hotel sa vilama Žabljak, po klasičnom modelu poslovanja, projekat izgradnje kondo hotela Kolašin Resort & Spa, projekat izgradnje Hotela Black Pine Mojkovac, no kondo modelu poslovanja.

I Centar za građanske slobode (CEGAS) pozvao je, ove nedjelje, državno tužilaštvo, Finansijsko obavještajnu jedinicu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i Agenciju za sprečavanje korupcije da ispitaju rad Agencije za investicije u dijelu datih mišljenja o aplikantima za dodjelu ekonomskog državljanstva. Istakli su da dodjeljivanje ,,ekonomskih državljanstava proizvodi nelagodu, pravnu nesigurnost kod crnogorskih građana, osjećaj nepravde i upućuje na činjenicu nemanja jasnih i izvedenih politika dobijanja crnogorskog državljansta”. Govori i o tome da je nova vlast nastavila praksu stare, da za bogate pravila ne važe.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

INTERVJU

ANA VUKOVIĆ, SUTKINJA VRHOVNOG SUDA: Politika želi  pravosuđe po svojoj mjeri

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osam neuspjelih  pokušaja izbora predsjednika Vrhovnog suda samo su  dodatna potvrda urušenosti crnogorskog sudstva. Odbijanjem da  vlastitog vođu izabere iz reda svojih kolega, crnogorsko sudstvo negiralo je sopstveni autoritet, dostojanstvo i poštovanje

 

 

MONITOR:  Od šestoro sudija Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici, četvoro se prijavilo u Apelacioni sud, nakon što  je Sudski savjet  raspisao konkurs. Kao kandidatkinja za poziciju predsjednice Vrhovnog suda ocijenili ste da to ne bi trebalo dozvoliti. Šta bi to značilo za Specijalno odeljenje i neke od ključnih procesa koji traju?

VUKOVIĆ: Značaj Specijalnog odjeljenja u ukupnim društvenim reformama nije potrebno posebno objašnjavati. Nedovoljan kadrovski potencijal Specijalnog odjeljenja mora  se hitno ojačati. U suprotnom, odliv kadra će neminovno dovesti do  zastoja u funkcionisanju ovog odjeljenja, a svaka sporost  je ozbiljna prijetnja pravdi.

MONITOR: Šta se može uraditi da Odeljenje koje inače ima problem sa kadrovskim kapacitetima ostane bez sudija?

VUKOVIĆ: Pravosuđe je u brojnim problemima. Nije ih moguće sve riješiti, ali  neke je moguće spriječiti. Napredovanje sudija  Specijalnog odjeljenja u višu instancu,u ovom trenutku,  sigurno nije  dio rješenja problema. U nove  procese izbora sudija ne smijemo  ući uz loše i sporo sprovođenje pravde. Ceh loše kreirane kadrovske politike,  koji već plaćamo, ne ostavlja puno mogućnosti da se upražnjena sudijska mjesta blagovremeno popune kadrovima odgovarajućih stručnih i iskustvenih kompetencija.

MONITOR: Kazali ste da ste čuli da je većina sudija koji su konkurisali to učinila iz inata, kako bi dobili reakciju na težinu posla i stanja u kom se nalaze.   Gdje leži odgovornost za takvo stanje, i na kome je da to riješi?

VUKOVIĆ: Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici, već duže  funkcioniše u smanjenim kadrovskim i prostornim kapacitetima,  što se uz veliki priliv predmeta složene strukture odrazilo na dugo trajanje sudskih postupaka i mali broj prvostepenih presuda. Predstojeća izmjena  procesnog zakona (ZKP)omogućiće veću efikasnost u  postupanju i  eliminisati brojne zloupotrebe koje su  značajno uticale na ažurnost procedura. Ipak,  i u postojećim uslovima organizaciju rada  ovog odjeljenja moguće je unaprijediti  brižljivim planiranjem  svih aktivnosti sa jasno definisanim rokovima, uz uspostavljanje mehanizama kontrole djelotvornosti sprovedenih aktivnosti.

Odgovornost je na svakom sudiji pojedinačno. Profesionalac je onaj koji daje sve od sebe i  onda kada su postojeći uslovi za to daleko od zadovoljavajućih. Integritet, stručnost i lična posvećenost svakog sudije ponaosob, dodatna su  afirmacija garancije nezavisnog sudstva, čiju  potvrdu u hijerarhiji sudske vlasti, svojim ličnim primjerom mora obezbijediti Predsjednik suda.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

VLAST I FINANSIJE: Nema para, ima problema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić ne haje za neispunjena obećanja. Umjesto toga najavljuje nove povišice. I investicije. Na sve strane. To što para nema nije, izgleda, njegov problem. Ali jeste građana

 

Dok se nadležni skupštinski odbori lagano pripremaju za predstojeću raspravu o prijedlogu zakona o budžetu za 2025. godinu, informacije sa raznih strana ukazuju da bi taj dokument (budžet) mogao imati ozbiljnih problema pri susretu sa realnošću. Najprostije, nema para. Odnosno, ako ih možda i ima onda one nijesu dobro raspoređene. Fali tamo gdje ne bi smjelo.

Krenimo iz Skupštine Crne Gore. Naumljeno je da se poslanicima, kao i svim drugim javnim funkcionerima, zarade uvećaju za 30 odsto. Tako bi predstavnici zakonodavne vlasti ubuduće imali, u prosjeku, startnu platu od približno 2,6 hiljada eura. Kada se doda dodatak na staž i raznorazne skupštinske naknade (predsjednici poslaničkih klubova, skupštinskih odbora…) izaći će to na tri hiljade eura.

Da narodni predstavnici budu još malo rasterećeniji, pomoći će i personalni asistenti/savjetnici. Na zahtjev predsjednika parlamenta Andrije Mandića novac za njihovo angažovanje predviđen je budžetom za narednu godinu. Mada se, izgleda, ministar finanasija Novica Vuković nada da  poslanici neće prihvatiti dar. “Oni kao posebna grana vlasti imaju mogućnost da sami donose zakone, koeficijente, sistematizacije i sistem zapošljavanja. Izvršna vlast u tom smislu nema uticaja na Skupštinu“, kazao je  Vuković. „Na poslanicima je da se odrede tokom glasanja da li ta sredstva njima trebaju u tu svrhu ili se to može preusmjeriti, recimo, za sanaciju nekog vrtića.” Biće to zanimljivo ispratiti.

Krenimo sada sa tanje strane. U prijedlogu budžeta za 2025. godinu  za rad MUP-a i Uprave policije predviđeno je blizu četiri miliona manje nego za ovu godinu, požalio se Zoran Brđanin, direktor UP, na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu. To, po njegovoj računici, znači da neće biti novca za zapošljavanje novih policajaca. Njih, prema važećoj sistematizaciji, nedostaje makar 1.200. Zapravo, objasnio je direktor UP, u predloženom budžetu nema novca čak ni za zapošljavanje svršenih polaznika policijske akademije. „To nam je nekih milion i po“, kazao je, pa primijetio kako su ostali i bez traženih sredstava (138 hiljada eura) za nabavku uniformi. „Ta nam uniforma treba. Nemamo za nabavku rezervnih djelova, za službena vozila, plovila, za laboratoriju i forenzički centar…”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DONACIJE VLADE I DRŽAVNIH PREDUZEĆA SPC: Blagoslov koji nas košta milione 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do ove godine Eparhiji budimljansko nikšićkoj iz budžeta je isplaćeno 1,9 miliona eura. Mitropoliji Crnogorsko primorskoj uplaćeno je 1,6 miliona eura. Najveći dio u posljednje četiri godine: 2021. godine 437 hiljada, 2022. – 654 hiljada eura, tokom protekle 208 hiljada i ove godine 106 hiljada eura

 

Vlada Crne Gore je u junu prošle godine odobrila 220.000 eura Eparhiji budimljanko-nikšićkoj za rekonstrukciju Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Državna revizorska institucija (DRI) je, u svom nedavnom Izvještaju o Budžetu za 2023, ustanovila da nema priložene propratne dokumentacije, kao i da nije navedena obaveza izvještavanja o utrošku navedenih sredstava.

U izvještaju DRI se navodi da im je Ministarstvo pravde proslijedilo dopis Eparhije budimljansko-nikšićke u kom je navedeno da je do 1. jula 2024. godine, utrošen iznos od 60.000, dok će se preostalih 160.000 eura biti utrošeno u narednom periodu.

Iz DRI su naveli da je ovim prekršeno niz pravila, te da su ,,Vlada i resorna ministarstva dužni da prije usvajanja zaključaka i plaćanja iz tekuće budžetske rezerve obezbijede relevantnu dokumentaciju kojom se vrši pravdanje odobrenog iznosa, kako je i predviđeno aktom o bližim kriterijumima za korišćenje sredstava tekuće i stalne budžetske rezerve i uputstvom o radu državnog trezora”.

U posljednje četiri godine, Vlada je za finansiranje vjerskih zajednica za četiri godine isplatila milion i 975 hiljada eura. Najviše novca je izdvojila za Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve – 930 hiljada, potom za Islamsku zajednicu u Crnoj Gori – 331 hiljadu, dok je Eparhiji budimljansko-nikšićkoj SPC dala 278 hiljada eura. Crnogorska pravoslavna crkva je za isti period dobila 231 hiljadu eura. Ostalih 13 vjerskih zajednica dobilo je između hiljadu i po i 55 hiljada eura, koliko je dobila Jevrejska zajednica.

Raniji izvještaj DRI-ja je pokazao da je posebno sporno finansiranje srednjih vjerskih škola, za što je iz budžeta isplaćeno 4,9 miliona eura. Čak tri miliona i sto hiljada eura dobila je Medresa ,,Mehmed Fatih” Islamske zajednice u Tuzima, a milion i 800 hiljada Gimnazija ,,Sveti Sava” Mitropolije crnogorsko-primorske u Podgorici.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je proteklog mjeseca podnio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv NN lica koja su od 2019. do 2023. godine odobrili isplatu 4,9 miliona eura za finansiranje srednjih vjerskih škola u Crnoj Gori. ,,To je urađeno suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, što je utvrdila i Državna revizorska institucija (DRI) i dala negativno mišljenje na usklađenost finansiranja srednjih vjerskih škola sa ovim zakonom, a što ukazuje i na zloupotrebu službenog položaja sa ogromnom štetom za Budžet Crne Gore”, naveli su iz CGO.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo