Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Čelično jedro na Havajima

Objavljeno prije

na

Negdje u isto vrijeme kao i prošloga ljeta, početkom jula ove godine, na bilbordima u Podgorici i Budvi osvanuo je snimak kompjuterske animacije projekta pod imenom Turistički kompleks Sveti Nikola, Budva, Crna Gora – sa velelepnim hotelom u obliku velikog bijelog jedra po ugledu na čuveni hotel Budž El Arab ili Toranj Arapa u Dubaiju. Turistički kompleks pozicioniran je na dijelu ostrva okrenutog prema Svetom Stefanu, na suprotnoj strani od ostrvskog imanja poznatog po spektakularnim kupovinama i preprodajama u kojima se kao kupci i prodavci pominju poznati tajkuni Nenad Đorđević, Stanko Subotić Cane, zatim Prva banka i njeni vlasnici i druga manje ili više poznata imena.

Veoma atraktivno i neizgrađeno ostrvo Sv. Nikola, nekadašnje izletište Budvana poznatije po nazivu Havaji ili Školj, odavno je zapalo za oko bogatih i moćnih koji su namjeravali da na njemu sagrade luksuzne turističke kapacitete.

Jedan od zainteresovanih investitora koji želi da sačuva anonimnost, jednom godišnje putem javnog oglašavanja na bilbordima, promoviše svoje ideje o gradnju jedinstvenog hotelskog kompleksa na Havajima.

U pitanju je crnogorsko-američka kompanija LLC – Sveti Nikola u kojoj značajan udio ima crnogorski državljanin koji živi i radi u Americi, u čijem je vlasništvu parcela od 16.000 kvadrata na budvanskom ostrvu, na kojoj se planira izgradnja ekskluzivnog hotela.

Idejni projekat arhitektonskog dijela Turističkog kompleksa Sv. Nikola izradio je tim arhitekata biroa ING Invest iz Danilovgrada. Direktor biroa, arhitekta Veselin Radulović potvrdio je za Monitor da iza planirane investicije pored domaćeg stoji i kapital dvije američke firme.

Radulović je istakao „da se radi o tipu luksuznog hotela koji će imati oko 24 sprata i prateće sadržaje visoke kategorije. Hotel svojim oblikom i funkcijama, ne ugrožava okolinu jer štiti prirodni ambijent lokacije”.

Svi su tehnički sadržaji smješteni u podzemnim etažama hotela, pa čak i recepcija u koju se ulazi morem sa plovilima.

U podzemlju je smještena i diskoteka, kazino i mnogi drugi sadržaji. Na zelenim površinama oko hotela predviđeni su restorani a u moru manje marine za brodove i jahte.

HOTEL UNIKAT: Kompleks Sv. Nikola izdvaja od drugih specifičan način gradnje. Umjesto betona planira se upotreba čelične konstrukcije koja se, navodi Radulović, u Crnoj Gori rijetko koristi.

Sklopljen je ugovor o saradnji sa američkom kompanijom specijalizovanom za gradnju čeličnih konstrukcija jer je takva gradnja lakša i elegantnija, ali daleko skuplja od klasične. Postoji samo betonski prsten, jezgro oko koga se sve montira, praktično na šarafe. Moguće je tri sprata montirati za jedan dan. Sve je obezbijeđeno na seizmički rizik od devet stepeni Rihterove skale.

Ostrvo Sv. Nikola nije urbanizovano i nalazi se u zoni morskog dobra pod ingerencijom vladinog preduzeća Morsko dobro.

Prostornim planom područja posebne namjene za morsko dobro, (PPNMD) dat je generalni koncept razvoja ostrva razrađen na nivou Detaljnog urbanističkog plana kojim se planski obradio samo onaj dio ostrva koji je u vlasništvu Stanka Subotića i Podgoričanina Predraga Pavličića.

Ni na tom dijelu gradnja hotela nije dozvoljena, predviđeni su samo manji ugostiteljski objekti, trgovine i uslužne djelatnosti kao i privezišta za oko 80 jahti i čamaca.

Međutim, kako praksa pokazuje planovi i postoje da bi se mijenjali. Na to je ukazao bivši premijer Milo Đukanović. Pravdajući hiper urbanizaciju poluostrva Luštica na kojoj egipatski Oraskom planira izgradnju više gradova i sela, Đukanović je ocijenio kako planovi nijesu sveta pisma, jednom zauvijek data, te da se mogu mijenjati. Zavisno od investitora, naravno.

Upitan na osnovu koje planske dokumentacije je projekat urađen, arhitekta Radulović je pojasnio: „Idejni projekat je rađen na bazi projektnog zadatka investitora. Mi nismo imali urbanističko-tehničke uslove. Očekujemo da će država Crna Gora u ovoj ponudi prepoznati vrijednost projekta usmjerenog ka napretku crnogorskog turizma. Uslovi se prilagođavaju velikim investicionim poduhvatima pa se nadamo da će se obezbijediti pravna regulativa za dobijanje neophodnih urbanističkih uslova i odobrenja za gradnju.”

Riječ je inače o investiciji vrijednoj oko 250 miliona američkih dolara.

Za sada su, po saznanjima Monitora obavljene samo neformalne konsultacije u nadležnim institucijama gdje su dobijena pozitivna mišljenja o projektu.

POMAMA ZA HAVAJIMA: Ostrvo Sveti Nikola najveće je ostrvo Crnogorskog primorja, dužine 1750 metara, ukupne površine 47 hektara, udaljeno od Starog grada oko 800 metara. Ime je dobilo po maloj crkvici Sv. Nikola iz 16. vijeka.

Većim dijelom ostrvo je u vlasništvu brojnih paštrovskih porodica i države.

Atraktivni ambijent ostrva privlači kao magnet mnoge bogate ljude i kontroverzne biznismene koji jedni druge smjenjuju na Havajima, počev od lidera JUL-a Nenada Đorđevića, do Prve banke i Stanka Subotića. Istorijat zemljišnih transakcija na Havajima bio je buran praćen novčanim iznosima koji su dostizali vrtoglave cifre.

Oko 110.000 m2 zemlje na najljepšim dijelovima ostrva bilo je vlasnistvo Marike Gregović od koje je 1930. godine kupio inženjer Gligorije Vukčevic. Dio zemljišta je Vukceviću oduzeto 1948. godine, da bi 1993. godine oko 67.000 m2 bilo vraćeno njegovim sestrama, kao nasljednicama.

One su jednu trećinu ukupnog imanja, oko 37.000 m2 1997. prodale Đorđeviću, koji je deset godina kasnije prihvatio ponudu koja se ne odbija i za 20 miliona eura svoj dio Havaja prodao Subotiću. Po nekim izvorima ta cifra bila je i veća.

Budvansko ostrvo kao da je osuđeno da stalno mijenja vlasnike, pa je Canetov plac ubrzo zaplijenila Prva banka zbog milionskih kreditnih dugovanja. Spor je napokon izglađen, Cane je, prema pisanju medija, platio kredit i povratio svoju imovinu.

Drugu idealnu trećinu zemlje sestara Vukčević kupio je Predrag Pavličić.

U katastru nepokretnosti na ime firme Montecco Inc Doo, čiji je osnivač, uknjiženo je blizu 38.000 kvadrata na ostrvu. Uz susvojinu na oko 12 hiljada m2, zaokružena je parcela od 50.000 kvadrata na Havajima.

Zanimljiva je koincidencija da je sudija Valentina Pavličić koja sudi optuženim čelnicima Budve u procesu Zavala, supruga vlasnika zemljišnog posjeda na Havajima.

Treći dio pomenutog imanja ali na drugom kraju ostrva, pripada investitorima projekta Turistički kompleks Sveti Nikola.

Bogati vlasnici zemljišta na budvanskom Školju sigurno neće gajiti povrće, loviti ribu i izdavati suncobrane i ležaljke na ostrvu. Pitanje je pogodnog trenutka kada će se krenuti u urbanizaciju Havaja ili, kazano rječnikom državnih činovnika, u turističku valorizaciju posljednje zelene oaze.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

MMF O NAJAVAMA PROGRAMA EVROPA SAD 2: Visokorizično i inflatorno

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok iz Vlade ponavljaju šta sve neće (zaduženja, povećanje PDV-a), nikako da saznamo šta namjeravaju uraditi kako bi, nakon obećanog povećanja minimalnih i prosječnih zarada, državne finansije ostale održive. To je razlog više da upozorenjima iz MMF-a posvetimo dužnu pažnju

 

Vladin program Evropa sad 2 i dalje je tajna. Ipak, klub onih koji upozoravaju na neželjene posljedice najavljenog povećanja zarada na račun smanjenja ili potpunog ukidanja doprinosa za penziono osiguranje, dobio je još jednog člana. Međunarodni monetarni fond (MMF).

Značajan dio nedavnog izvještaja MMF-a za Crnu Goru odnosi se na izborna obećanja pokreta Evropa sad Milojka Spajića „koja nijesu sadržana u prijedlogu budžeta za 2024. godinu ili u srednjoročnim projekcijama vlasti, uključuju i djelimično ili potpuno ukidanje penzijskih doprinosa“. Prije svega, iz MMF-a su u fokus svoje analize stavili najavljeno povećanje minimalne plate sa  sadašnjih 450 na 700 eura, i prosječne zarade  sa februarskih 820 na 1.000 eura mjesečno.

Ni analitičarima MMF-a nijesu poznati detalji „reforme“ koju Spajić i njegovi najbliži saradnici najavljuju za kraj ove ili početak naredne godine. Ali su i oni, poput većine ovdašnjih analitičara, došli do zaključka da se tajna najavljenog povećanja minimalne i prosječne zarade krije u prevođenju bruto u neto platu. Čime bi državna kasa ostala bez, još uvijek nepoznatog, dijela prihode koji je ove godine planiran na 560 miliona. „To bi dovelo do značajnog pogoršanja fiskalne pozicije (države Crne Gore – prim. Monitora)“, navodi se u Izvještaju. Uz konstataciju: „Povećanje plata takođe bi dovelo do veće inflacije“.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

POLITIKA U LOKALU: Novi izbori, stari principi   

Objavljeno prije

na

Objavio:

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija

 

Bliže se izbori u dvije crnogorske opštine, Budvi i Andrijevici. Izbori u Budvi održaće se 26. maja, a oni u Andrijevici  2. juna.  I bez izbora, Ulcinj je promijenio vlast. Dok u Šavniku izbori i dalje traju. Gotovo dvije godine.

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja trenutne političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija.

U Budvi će građani te primorske opštine moći da glasaju za devet lista. Analitičari ne očekuju da bi neka od izbornih lista sama mogla osvojiti vlast, koja će se u tom slučaju morati organizovati kroz postizborne koalicije.

Da pobjeda jedne liste ne garantuje stabilnost, u Budvi smo već imali prilike da vidimo. Iako je na prethodnim lokalnim izborima apsolutnu pobjedu u tom gradu odnio bivši Demokratski front, njihov mandat protekao je u svađama i konačnom raskolu, što je Budvu dovelo do hronične krize. Plus hapšenje bivšeg gradonačelnika Mila Božovića, koji je dugo ključna gradska pitanja rešavao iz Spuža.

Bivši DF ovog put ide u dvije kolone.  Na jednoj strani je široka koalicija nekadašnjih članica tog političkog saveza. Lista nosi naziv Za budućnost Budve – Budva otvoreni grad, a čine je – NSD, PzP, DNP, SNP, Ujedinjena Crna Gora, Prava Crna Gora, Slobodna Crna Gora i Demos.  S druge strane je Grupa građana Budva naš grad  koju predvodi aktuelni predsjednik Skupštine opštine Nikola Jovanović. Svađe dojučerašnjih saboraca, kako iz lokala izvještvaju mediji, nastavile su se u predizborno doba i pretvorile u prljavu kampanju u kojima se rivalima spočitava  seksualna orijentacija ili porijeklo.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SEZONSKI RADNICI U TURIZMU: Manjak ,,goriva” u motoru crnogorske privrede

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priča o hroničnom manjku radnika u turizmu zatiče nas i pred ovogodišnju sezonu. Iako crnogorska ekonomija zavisi od turističke sezone, prosječna plata u turizmu iznosi 760 eura i niža je od prosječne na državnom nivou

 

I ove, kao i svake godine, očekuje se rekordna turistička sezona. A najave protiču uz upozorenja o hroničnom nedostatku radne snage.

I dalje nema zvaničnih podataka koliko nedostaje sezonaca. Umjesto toga imamo procjene koje govore da će ih nedostajati više nego prošle godine i da ta brojka prelazi 30.000.

Iz Zavoda za zapošljavanje najavljuju da će izdati oko 20.000 radnih dozvola za strance, a očekuje se da će strancima za sezonski rad u  turizmu biti izdato oko 5.000 dozvola. Iz MUP-a stižu informacije da je ovogodišnja kvota dozvola za privremeni boravak i rad stranaca 29.000, od čega je za sezonsko zapošljavanje planirano samo 2,5 hiljada dozvola.

Tokom prošle godine izdato je 2.710 sezonskih radnih dozvola. Najviše za državljanje Srbije 1.603, BiH 283, Kosova 234, Sjeverne Makedonije 152, a ispod sto za državljanje Turske, Rusije, Albanije, Indije, Meksika, Argentine.

Iako je broj nezaposlenih u Crnoj Gori krajem aprila bio preko 36.000, dovoljan da podmiri sve potrebe za radnom snagom, podsticaji za nezaposlene da rade sezonski se nijesu bitno promijenili u odnosu na prethodnu godinu.

Posebno za mlade, Hrvatska je atraktivnija za sezonske poslove u odnosu na Crnu Goru. U 2023. godini u Hrvatskoj je izdato 1.488 dozvola za boravak i rad crnogorskim državljanima, a u prava dva mjeseca 2024. godine 194 dozvole, navodi Forbes Crna Gora.

U Hrvatskoj kuvari/ce zarađuju od 1.400 do 2.500 eura, pica i roštilj majstori zarađuju oko 1.500 eura, pomoćni radnici u kuhinji od 1.000 do 1.300 eura, sobarice 1.200 eura, a zarada konobara/ca kreće se od 1.000 eura plus bakšiš.

Većina oglasa na sajtu Zavoda za zapošljavanje Crne Gore nema u opisu visinu plate. Oglasi u kojima se zainteresovanima daje uvid u platu govore od tome da su one niže od onih u Hrvatskoj. Tako u oglasima Zavoda za zapošljavanje sobaricama se nude plate od 450 do 600 eura, kuvarima od  450, 950 i 1.200, šankerima 600, perač suđa 600, noćni recepcionar 600, pomoćni radnik u kuhinji 1.000, pomoćna kuvari/ica od 700 do 850, poslastičarka 700…

Prema podacima Monstata plate u turizmu u prvom kvartalu ove godine su iznosile 760 eura i niže su od prosječne na državnom nivou koja iznosi 821 euro. Državni službenici, na primjer, imaju veće prosječne plate od turističkih djelatnika iako crnogorska ekonomija zavisi od turizma. Prema podacima Centralne banke, prošla turistička sezona je bila rekordna, ostvaren je prihod od 1,5 milijardi eura. Ukupno učešće turizma u bruto domaćem proizvodu Crne Gore je najveće u Evropi, prošle godine je iznosilo 22 odsto. Zato, turistički poslenici i ističu da je turizam motor crnogorske privrede, koji generiše saobraćaj, trgovinu, poljopriivredu i ostale usluge.

Pored većih zarada, sezonci iz Crne Gore i regiona više idu u Hrvatsku jer tamo sezona duže traje, pa su često angažovani šest i više mjeseci. Tokom mjeseci kada se ne radi, u Hrvatskoj država ovim radnicima plaća dio plate da bi se oni i sljedeće sezone vratili. O ovoj ideji i uvođenju kategorije ,,stalni sezonski radnik“ u Zakonu o radu govoreno je i prethodne godine.

Iz Privredne komore Crne Gore su istakli da  bi se uvođenjem ove kategorije ublažio problem nedostatka sezonskih radnika, jer bi se nezaposlene osobe motivisale da se prekvalifikuju i imaju sigurno stalno sezonsko zaposlenje i primanja tokom cijele godine u skladu sa pozitivnim iskustvima zemalja EU. Prema tom konceptu rješenje je da sezonski radnik radi pola godine, dok bi dio plate preostalih šest mjeseci plaćala država. U prevodu imali bi osiguranje, sigurnost radnog mjesta, mogli nešto da planiraju, da dignu kredit…

Nade da će ovo rješenje zaživjeti tokom ove sezone izjalovile su se, a ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić najavila je da bi ovaj model mogao biti spreman za uvođenje tek sljedeće godine. Slijede analize, promjene Zakona o radu i drugih zakona, pa dokle se stigne.

Nedavno je iz Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) navedeno da je i pored rekordnih prihoda, prethodne sezone zabilježen rast troškova u dijelu zarada, nedostatka radne snage i nabavke, zbog čega poslovni rezultati nijesu bili na očekivanom nivou, ali da su turistički poslenici, uprkos svemu, zadovoljni.

Poslodavci svake godine i pored hroničnog manjka radnika apostrofiraju troškove zarada. Česta su i čuđenja kako i zašto niko neće da radi iako su plate koje oni nude ,,astronomske”. Novina je da su, uprkos svemu, zadovoljni i svojim profitom.

Zbog nemanja snijega, zimske turističke sezone skoro da nije bilo. U prvih par mjeseci zabilježena je manja posjeta nego protekle godine. Iz Ministarstva turizma tvrde da je razlog tome i veći odlazak Rusa i Ukrajinaca iz Crne Gore.

Predsjednik Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) Ranko Jovović najavaljuje da bi predstojeća ljetnja turistička sezona, prema bukingu i rezervacijama hotelskih kapaciteta, trebalo da nadmaši prošlogodišnju. Optimistična očekivanja, prema njegovim riječima, potvrđuju saobraćajne gužve i izletničke ture u predsezoni, kao i dobar buking hotelskih kapaciteta i najave za glavnu sezonu. Ova predviđana je potvrdila i dobra posjećenost za prvomajske praznike.

Da bi preduprijedili rizike, kao i protekle godine kada su na primorju pred sezonu podigli cijene usluga za 15 odsto, rast cijena ponavlja se i ove godine. Zvanični podaci govore da je u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle u segmentu smještaja i ishrane rast cijena bio 13,5 odsto. Kako se sezona približava rast će biti veći.

 

Šta sezonci traže

Hrvatski mediji su nedavno izvjestili da je prema podacima prikupljenim istraživanjem koje je MojPosao sproveo na temu sezonskog zapošljavanja, u kojem je učestvovalo više od 500 ispitanika, tri četvrtine Hrvata (76 odsto) je barem jednom tokom svoje karijere radilo u sezoni.

Prema istraživanju, najveće prednosti sezonskog posla su sticanje novih znanja i vještina (68 odsto ispitanika), upoznavanje novih ljudi (61 odsto). Tek na trećem mjestu je plata, koja je po pravilu osjetno viša nego u slučaju cjelogodišnjeg zaposlenja (54 odsto). Tu su još boravak na moru (45 odsto) te zanimljivost i atraktivnost posla (44 odsto), a svega šest odsto ljudi smatra da sezonski posao nema prednosti.

Kad je riječ o plati u prosjeku, očekivana mjesečna neto plata za sezonski posao iznosi 1307 eura, što je šest odsto više u odnosu na prošlu godinu.

Očekivanja govore da konobari u prosjeku očekuju mjesečnu platu od 1.408 eura, kuvari bi za svoj rad htjeli minimalno 1.482 eura, sobari mjesečno u prosjeku očekuju minimalno 1.145 eura, recepcionari smatraju da bi za svoj rad trebalo da dobiju minimalno 1.259 eura, prodavci u prosjeku očekuju platu od 1.105 eura, skladištari u sezoni očekuju 1.050 eura, a pomoćni radnik u kuhinji očekuje 1.322 eura.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo