Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Veliki zaokret

Objavljeno prije

na

Polemike u javnosti o kablu koji su zacrtali bivši premijer Crne Gore Milo Đukanović i Italije Silvio Berluskoni – i dalje traju. No, i pored objavljivanja djelova ugovora o toj investiciji – još uvijek su mnogi detalji nepoznati. Od ekonomske računice do uticaja na životnu sredinu – puno je neriješenih pitanja i dilema na koje crnogorska javnost čeka odgovore. BUGARI BI KABL: No, važne informacije o kablu dolaze nam iz inostranstva. I to od – Bugara. Naime, prema informacijama koje su se pojavile u bugarskim medijima, ta zemlja planira izvoz struje u Italiju. I to baš – preko Crne Gore.

To je bugarskim medijima rekao ministar energetike Bugarske Trajčo Trajkov po povratku iz Podgorice gdje je, zajedno s premijerom te zemlje, Bojkom Borisovom, bio u zvaničnoj posjeti. Bugarski mediji odmah su prenijeli tu vijest i komentar Trajkova da je mogućnost transporta bugarske struje preko podvodnog kabla razmatrana u razgovorima sa crnogorskim premijerom Igorom Lukšićem. Uz to, pojavljuje se i informacija da bi izgradnja dalekovoda od Italije do Crne Gore mogla dovesti do pada izvozne cijene bugarske struje. Mi, izgleda, najmanje znamo kome će sve tačno i pod kojim finansijskim uslovima koristiti podvodni kabl za struju.

Crnogorski Prenos i italijanska Terna su dogovorili izgradnju kabla, konvertorskog postrojenja i trafostanice u Tivtu, kao i dalekovoda do Pljevalja. Taj sistem mogao bi povezati zemlje EU i region jugoistočne Evrope. Zna se da bi izgradnja kabla stajala 750 miliona eura, što bi finansirala Terna. A postrojenja i dalekovod, vrijedne 100,6 miliona eura, platio bi Prenos. No, Prenos nije samo crnogorski već i italijanski jer je Terna dokapitalizacijom od 34 miliona eura postala vlasnik 22 odsto te firme.

PUNO OBEĆANJA: ,,Povoljan geografski položaj Crne Gore i dobra povezanost prenosne mreže s okruženjem daju stratešku mogućnost da naša mreža postane elektroenergetska platforma za razmjenu energije između Italije i Balkana”, tvrde u Prenosu. Očekuju , takođe, da će dalekovod sa Italijom ,,ojačati prenosnu mrežu i dugoročno riješiti snabdijevanje električnom energijom potrošača na Primorju”.

Do sada su, od grandioznih projekata vladajućeg DPS-a uglavnom ostajala tek puka iščekivanja i mnoštvo skandala. I pored pritisaka domaće javnosti i Brisela ovako veliki projekti se i dalje planiraju pod plaštom tajnovitosti. Djelovi ugovora o kablu objavljeni su i to nakon što je Upravni sud, po tužbi MANS-a, naredio da ugovor o podvodnom kablu bude javan. Ali se i dalje ne zna koliko bi državu stajalo kašnjenje podvodnog energetskog povezivanja Italije i Crne Gore, koliko bi nas stajao raskid ugovara, koji su rokovi i faze izgradnje kabla, postrojenja i dalekovoda i kolika su pojedinačna investiciona izdvajanja… Puno je djelova ugovora koji su tretirani kao ,,poslovna tajna” jer je Terna zabranila, a Vlada pristala da sakrije važne detalje.

Terna je postala suvlasnik CGES-a sa 22 odsto akcija kroz dokapitalizaciju bez tendera, unoseći oko 30 miliona eura da bi dobila posao izgradnje kabla po prethodnom dogovoru Đukanović-Berluskoni.

Predviđeno je da će se posebno graditi prenosne mreže ka Srbiji i Bosni i Hercegovim i trafo-stanice. Sada znamo da bi i Bugari da se uključe u čitavu priču. Samo detalje o koristi crnogorskih građana – nemamo.

ITALIJANSKA RAČUNICA JASNA: Studija isplativosti za kabl koji će ući duboko u najljepše predjele Crne Gore – nacionalne parkove i kanjon Tare – itekako je potrebna. Treba jasno staviti do znanja – šta dobijamo, a šta gubimo ovim projektom.

Italijani jasno vide šta je njihovo. Oni računaju na većinu prihoda od tranzita energije iz budućih hidro- elektrana, termocentrala, malih HE i vjetrenjača. Milionske cifre su izvjesne i od izvoza-uvoza struje preko povezanih sistema sa Srbijom, BiH, Bugarskom, ali Albanijom.

Gdje je naša korist? DPS, kojim rukovodi Đukanović, uporno servira informaciju da je dovoljno to što će Crna Gora dobijati petinu zarade od tranzita struje, poboljšati snabdijevanje energijom i postati energetsko čvorište regiona.

Veliki je to zaokret. Čak i za tako vještu vlast. Od ekološke države do energetskog čvorišta regiona. I to sve u godini kada treba da obilježe dvije decenije kako su proglasili Crnu Goru ekološkom državom.

Uhvatili smo pun krug. U Vladi već pripremaju svečanost kojom će u septembru slavodobitno proslaviti ekološku obljetnicu. Svečane besjede i gromoglasni aplauzi biće upriličeni u Nacionalnom parku Durmitor, gdje je i ozvaničena ideja ekološke Crne Gore. Onom istom Nacionalnom parku kroz koji bi da provuku kabl, da ga zauvijek izmijene i umanje mu vrijednost. Dobro bi bilo da do tada objasne koliku cijenu će građani platiti zato što su se oni odrekli nikada ostvarenog ekološkog sna i odlučili na potpunu suprotnost – pravljenje energetskog regionalnog čvorišta bez dokaza o njegovoj isplativosti.

Marijana BOJANIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo