Identitetski, socijalni i politički problemi romske zajednice ostaju daleko od javnosti, a bez odgovora na njih ostaje daleko i mogućnost političkog zrijevanja romske zajednice
MONITOR: Phiren amenca je 21. decembra 2021. godine podnijela inicijativu za donošenje izmjena i dopuna Zakona o izboru odbornika i poslanika kojima bi se smanjio cenzus za ulazak u parlament sa 0,7 na 0,35 odsto za pripadnike romske zajednice. Što je bilo sa tom inicijativom?
BERIŠA: Inicijativa nije zavrijedila pažnju poslanika u Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu. Doduše, treba kazati da Odbor nije mogao konkretno razmatrati našu inicijativu zbog bojkota članova DPS-a u odboru. Ali ne treba ni zaboraviti stav tadašnjeg predsjednika Odbora koji je smatrao da i hrvatska zajednica ima isuviše nizak prag za ulazak u parlament te da takav jedan mandat može biti presudan za formiranje vlasti. Ovakav stav gospodina Strahinje Bulajića je bila jasna poruka da se nama Romima ne može dati prilika da budemo ravnopravni politički subjekt za formiranje vlasti.
Većina u parlamentu nakon pada DPS-a i formiranja nove vlasti je strahovala da će umanjenjem cenzusa romskoj zajednici dati DPS-u još jedan mandat. Ovakav narativ je prisutan zahvaljujući predstavnicima Romskog nacionalnog savjeta, a sada dodatno i Demokratske romske partije koji se, prema medijskim navodima, godinama unazad bavio prodajom romskih glasova. To je javna tajna koja romskoj zajednici ne može pomoći da se pozicionira u društvu.
MONITOR: Svjetski Dan Roma 8. april, Romi u Crnoj Gori su ponovo dočekali bez svojih političkih predstavnika u parlamentu.
BERIŠA: U proteklom periodu sam što lično, što kroz aktivnosti NVO Phiren Amenca, aktuelizovao pitanje diskriminacije Roma kada je riječ o cenzusu za parlamentarne i lokalne izbore. Romska nacionalna manjina broji, prema posljednjem popisu 2011. godine, gotovo isti broj kao i hrvatska nacionalna manjina, i dok je cenzus za Hrvate smanjen na 0,35 odsto, za Rome je i dalje 0,7 odsto. U ovakvom tretiranju romske zajednice kroz Zakon o izboru odbornika i poslanika smatramo da itekako ima elemenata anticiganizma i mi je cijenimo kao diskriminatornu politiku. Erozija prava Roma, najočitija je u diskriminatornom uskraćivanju političkih prava koja se priznaju drugim etničkim zajednicama u Crnoj Gori. Javno mnjenje, a posebno donosioci političkih odluka, su zarobljeni različitim formama anticiganizma, koje se prvenstveno ogledaju u podsmješljivom odnosu prema istoriji, kulturi i društvenim potrebama romske grupe. Proromske inicijative EU su, poput Dekade Inkluzije Roma od strane države, te neromskih i romskih nevladinih organizacija, bile svedene na advertajzing floskule, lišene sadržaja i stvarnog značenja, prikrivajući na taj način stvaran odnos države prema Romima, ali i prema međunarodnoj zajednici, donatorima i domaćoj javnosti. Nudili su iskrivljenu sliku da država i nevladin sektor „rade čak i za Rome“, a zapravo, bez saradnje i učešća Roma u kreiranju programa, strukturiranju ciljeva i njihovoj realizaciji.
MONITOR: Najavljujete i da ćete, ukoliko se ovo pitanje uskoro ne riješi, državu Crnu Goru tužiti zbog diskriminacije.
BERIŠA: Ne postoji razlog zašto ne bi isti standard kao za Hrvate bio primijenjen i za Rome. OSCE i Evropska komisija u izvještajima jasno ukazuju na nejednak tretman Crne Gore prema romskoj zajednici kada je političko predstavljanje u pitanju. Ukoliko nova većina nakon predstojećih parlamentarnih izbora ne donese odluku na naš zahtjev i ukoliko odluka bude negativna, spremni smo da iskoristimo sve pravne mehanizme koje imamo na raspolaganju, a među njima i podnošenje tužbe za zaštitu od diskriminacije.
MONITOR: Upozorili ste da Demokratska partija Roma od svog osnivanja agituje za DPS. Da li ima najave osnivanja još koje romske partije?
BERIŠA: Demokratska partija Roma je osnovana krajem 2019. od strane Isena Gašija, člana Glavnog odbora DPS-a. S obzirom na to da statut DPS-a nije dozvoljavao Gašiju da bude formalno na čelu partije, tada su na to mjesto postavili višegodišnjeg terenskog aktivistu iz redova DPS-a.
Aktivnosti u političkoj socijalizaciji Roma od strane takozvane romske partije, svedeni su uglavnom na prozivanje parlamentarne većine nakon 2020. za uvođenje nižeg cenzusa za romske političke partije, a koji bi služio da jednom Romu garantuje parlamentarni mandat. Ovakav odnos, izraz je krajnje površnosti i jalovih ambicija od strane romske partije. Ne vidimo nezavisnost i suštinsku volju da se ova partija vodi interesima romske zajednice.
Zato, identitetski, socijalni i politički problemi romske zajednice ostaju daleko od javnosti, a bez odgovora na njih ostaje daleko i mogućnost političkog zrijevanja romske zajednice. Romi u Crnoj Gori uglavnom dijele probleme većine građana: nezaposlenost, siromaštvo, nedostupnost obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, socijalnom osiguranju, nepoštovanje radnih prava i dodatno neriješen pravni status. Ovi su problemi kod romskog naroda dodatno opterećeni socjalnom, rasnom i klasnom segregacijom, zbog čega je neophodno da Romi iniciraju njihovo rješavanje u samoorganizovanom zajedništvu sa ostalim građanima sa kojima dijele ove probleme. Jedan od načina može biti i kroz novoformiranu partiju.
MONITOR: Da li se što u položaju Roma promijenilo od promjene vlasti prije dvije godine?
BERIŠA: Nije. Romska zajednica je sada još uvjerenija da nijedna vlast do sada nije imala suštinsku namjeru da unaprijedi položaj romske zajednice. Osim obećanja i nekih malih koraka, nije bilo konkretne pozitivne promjene koja se očekivala, a koja se uveliko i najavljivala.
MONITOR: Podaci o učešću romske djece u obrazovanju su veoma loši. Ima li tu najava da će se stanje u doglednom vremenu promjeniti?
BERIŠA: Kada je obrazovanje u pitanju, godinama se radi na kvantitetu, ali se kvalitet potpuno zanemaruje. Zato imamo značajan broj romske djece koja u višim razredima osnovne škole nijesu ni elementarno opismenjena. To povlači i problem malog broja učenika u srednjim školama. Prema podacima UNICEF-a, 56 odsto djece iz romske zajednice završava osnovnu školu dok je taj procenat kod opšte populacije 96 odsto. Kada je srednja škola u pitanju, ovaj podatak je još alarmantniji, svega tri odsto djece završe srednju školu u odnosu na opštu populaciju koja iznosi 86 odsto.
Ovo su podaci koje ne treba zanemariti i već možemo zaključiti da se problem u obrazovanju neće riješiti još najmanje 10 godina.
MONITOR: Gorući problemi su stanovanje i zapošljavanje. Koje su promjene tu neophodne?
BERIŠA: Najveći problem je neregulisan pravni status kod velikog broja pripadnika romske zajednice. Pored svih napora još imamo lica koja su apatridi ili su u riziku da budu apatridi. To povlači mnoge druge probleme. Nemogućnost pristupa zdravstvenim uslugama, obrazovanju, stanovanju i druge. Najvidljiviji problemi su u oblasti stanovanja i zapošljavanja. Više od 70 odsto objekata u kojima živi romska zajednica nijesu legalizovani i prijeti im rušenje. Više od 30 romskih naselja u Crnoj Gori nema nikakvu ili nema adekvatnu infrastrukturu. To znači da djeca iz romskih porodica nemaju normalne uslove za život u kojima bi mogli da se posvete obrazovanju.
Rješavati probleme svih
MONITOR: Koji su ključni problemi?
BERIŠA: Kao organizacija oko koje se okupljaju mlađi i obrazovaniji pripadnici romskog naroda u Crnoj Gori, zaključili smo da je polazni problem za Rome u Crnoj Gori: generalno loša ekonomska situacija, podjednako mladih i njihovih roditelja te da prema ovom problemu treba otvarati sva dalja politička pitanja. Da li pravo na stanovanje, na pristup vodi i hrani treba zagarantovati Ustavom? Može li se mijenjati unutrašnja poreska ili politika privlačenja stranih investicija kojima se, s jedne strane, teret društvenih problema nepravedno raspoređuje, a s druge strane, državni novac koristi za subvencionisanje velikih korporacija? Ima li prostora za politike afirmativne akcije pri zapošljavanju posebno ranjivih društvenih grupa, kojih i do kada, ili bi takve mjere, bez promjene makroekonomske logike, vodile porastu nezadovoljstva ostalog stanovništva, takođe pogođenog lošim ekonomskim ambijentom. Gdje pronaći sredstva za drugačije „razvojne projekte“? Naš stav je, dakle, da je neophodno, prije svega, razmišljanjem o problemima drugih koji su istovremeno i problemi crnogorskih Roma, tražiti zajednički interes i političko povezivanje. Time će se akumulirati snaga neophodna za ozbiljan politički uticaj, te istovremeno podstaći i razvijati socijalna i politička inkluzija Roma.
Predrag NIKOLIĆ