I pored ogromnih potencijala, Ulcinj je najnerazvijeniji grad na Primorju. Čak ima i najnižu prosječnu zaradu u državi! Lokalna uprava obećava početak niza investicija koje bi mogle preokrenuti višedecenijsku praksu propadanja ove opštine
U Ulcinju je 2020. počela optimistički. Iako je ovo bio jedini grad na Primorju gdje nije na otvorenom dočekana Nova godina, nekoliko dana kasnije uslijedilo je potpisivanje Ugovora o davanju u dugoročni zakup nepokretnosti za izgradnju akva parka u Gornjem Štoju. Na preko 26.000 metara kvadratnih, u neposrednom zaleđu Velike plaže, biće izgrađen jedan od najvećih akva parkova u ovom dijelu Evrope.
Investitor je konzorcijum koji predvodi renomirana turska kompanija “Polin”, koja ima oko tri hiljade sličnih objekata diljem svijeta.
“Vrijednost ove investicije je oko sedam miliona eura i biće završena uoči početka ovogodišnje turističke sezone. Biće to snažan impuls čitavoj ekonomiji”, kaže predsjednik Opštine Ulcinj Loro Nrekić.
Direktor lokalne Turističke organizacije Fatmir Đeka je uvjeren da će akva park obogatiti turističku ponudu i povećati broj gostiju i posjetilaca na ulcinjskoj rivijeri, te uticati na produženje sezone. On navodi da je prethodna sezona pokazala da je turizam u Ulcinju i dalje izrazito sezonska pojava. U ovoj opštini je tokom jula i avgusta ostvareno 1,3 miliona ili čak 74 odsto od ukupnog broja noćenja u prošloj godini.
“Da je bilo više odlučnosti i vizije, Ulcinj je akva park mogao da ima prije punih pet godina. Ali, nadajmo se da je konačno za nama vrijeme apatije i neodlučnosti. Ulazimo u novu fazu: treba nam povoljna investiciona klima, više ulaganja, nova radna mjesta, veće zarade”, kaže Đeka.
Prema podacima o razvijenosti opština u Crnoj Gori Ulcinj je i dalje jedina lokalna samouprava na Primorju koja je nerazvijena.
Ministarstvo ekonomije je objavilo da je indeks razvijenosti opštine Ulcinj 83,31 odsto od državnog nivoa. To jeza osam odsto više nego pet godina ranije. Ovaj indeks uključuje stopu nezapošljenosti, dohodak po stanovniku, budžetski prihod opštine po stanovniku i stepen obrazovanja.
Razvijeni od Ulcinja su, osim opština na Primorju, Podgorica, Danilovgrad, Nikšić, Cetinje i Žabljak. Ulcinj je jedina opština na jugu koja koristi sredstva iz Egalizacionog fonda.
Još gora je situacija kada se uzme u obzir prosječna zarada, koja je u Ulcinju najniža na nivou cijele države!? U prošloj godini ona je iznosila tek nešto preko 400 eura, ili za petinu niže od crnogorskog prosjeka. I broj stanovnika se smanjuje.
Nrekić kaže da lokalna uprava treba brzo donositi razvojne odluke napominjući da uskoro kreće nekoliko značajnih investicija u infrastrukturu. “Imamo investiciju u vrijednosti od četiri miliona eura za izgradnju kanalizacione mreže za četiri prigradska naselja. Time ćemo znatno uticati na poboljšanje ekoloških prilika na Port Mileni, koja je već decenijama ekološka bomba. U aprilu očekujemo početak investicije u vodovodnu mrežu koja je vrijedna 18 miliona eura“, kazao je on.
On napominje da je Vlada Crne Gore u Kapitalnom budžetu za ovu godinu predvidjela pet miliona eura za izgradnju “Bulevara Majke Tereze”. To će omogućiti spajanje jezgra grada, na kome gravitira veliki broj građana turista, što će osigurati lakše odvijanje saobraćaja prema Velikoj plaži i Adi Bojani.
Istovremeno su iz kompanije “Karisma Hotels Adriatic Montenegro”, koja je na 30 godina uzela u zakup kompleks na početku Velike plaže kojim je gazdovalo Hotelsko-turističko preduzeće „Ulcinjska rivijera“, najavili nastavak investicija u renoviranje dva hotela u toj opštini.
“Ulcinj će, pored luksuznog porodičnog rizorta ‘Holiday Villages Montenegro’, moći da se pohvali savremenim all inclusive hotelom na Velikoj plaži. Sa svojim strateškim partnerom TUI-jem, ‘Karisma’ je revitalizovala turističku sezonu u Ulcinju, kako u kontekstu turističke ponude, tako i u kontekstu privlačenja i dovođenja turista iz Evrope, sa najeminentnijih tržišta”, tvrde iz te kompanije.
Iz Fonda Penzijsko-invalidskog osiguranja Crne Gore su saopštili da je nakon rekonstrukcije njihovo odmaralište, odnosno hotel u Ulcinju, koji se nalazi podno zidina Starog grada, dobio četiri zvjezdice. Taj objekat, u čiju je rekonstrukciju uloženo 2,6 miliona eura, sada ima ukupno 120 ležaja, a prve goste će primiti početkom aprila.
Krajem avgusta očekuje se da Opština Ulcinj od Javnog preduzeća Nacionalni parkovi preuzme upravljanje Solanom.
“Mi znamo da je početak rada Solane 1934. godine je bio prekretnica u novijoj istoriji Ulcinja i da će se to i sada desiti. Solana je uz donijela u Ulcinj, vodu i struju i najvažnije, novi način razmišljanja. Tu su radili najbolji kadrovi, koji su došli iz čitave zemlje. Samo iz Dalmacije je bilo 20-ak inženjera”, kaže za Monitor hroničar i publicista Ismet Karamanaga.
On podsjeća da je prije osam decenija Solana imala biblioteku za svoje radnike, potom i kinoprojektor. Prvi direktor tog ulcinjskog preduzeća, inženjer Ante Koludrović, organizovao Aero-miting, što je bila jedinstvena atrakcija u tom periodu.
“Da se pokrene jedan takav ogroman projekat bili su potrebni vizija, znanje i velika pomoć države. Vlada Crne Gore je odobrila milion eura za popravljanje infrastrukture. Naravno, trebaće mnogo više i sredstava i vremena da se taj ekosistem obnovi, da počne proizvodnja slanih kristala i da turisti ponovo dolaze u većem broju”, konstatuje Karamanaga.
Na proljeće bi trebalo definitivno da bude poznato da li ima nafte u ulcinjskom podmorju. Iz Uprave za ugljovodonike su najavili da bi pred početak ljetnje sezone trebalo da krene istražno bušenje na oko 22 kilometra od obale.
O tome Ulcinjane, a ni njihovu lokalnu vlast, niko ništa nije pitao. Postoji li igdje na Zemlji primjer uspješnog razvoja turizma koji se zasniva na čistoj i očuvanoj životnoj sredini s pogledom na naftne platforme?
Mustafa CANKA