Privremenim ugovorima poslodavac može da angažuje radnu snagu za konkretan, naručeni posao, obično dodatani, koji se ne može završiti sa postojećim brojem zaposlenih. Međutim, i na državnom i na lokalnom nivou, radnici po tom osnovu rade godinama i to na mjestima koja su sistematizovana kao stalna, što je suprotno Zakonu o radu
Ugovor o djelu je definisan Zakonom o obligacionim odnosima, pa nije radno-pravni instititut.Angažovanje te vrste podrazumijeva da se poslenik (preduzimač, izvođač radova) obavezuje “da obavi određeni posao (izrada ili opravka neke stvari ili izvršenje nekog fizičkog ili intelektualnog rada i sl.), a naručilac se obavezuje da mu za to plati naknadu”.
To su privremeni ugovori kojima poslodavac angažuje radnu snagu za konkretan, naručeni posao, obično dodatani, koji se ne može završiti sa postojećim brojem zaposlenih. Međutim, i na državnom i na lokalnom nivou, radnici po tom osnovu rade godinama i to na mjestima koja su sistematizovana kao stalna, što je suprotno Zakonu o radu.
Upravo na ugovore o djelu lokalne uprave na sjeveru države troše na stotine hiljada eura, a u obrazloženjima planova prihoda i rashoda gotovo uvijek izostaje objašnjenje na koju vrstu poslova se odnosi angažovanje i po kojoj cijeni.Obično na zvaničnim iternet straicama lokalnih uprava nema ni objavljenih ugovora, pa ja, kako tvrde iz opozicionih redova, sve nestransparentno, prostor za zloupotrebe i odstupanja od zakona.
Pravila nema, pa veličina opštine i visina lokalnih budžeta nemaju mnogo veze sa visinom iznosa koje lokalni vlasti planiraju pod stavkom “izdaci po osnovu ugovora o djelu”.
Tako recimo, u Opštini Žabljak, ove godine je za povremene i privremene poslove opredijeljeno čak 108.000 eura. Rekordnih 130.000 za tu vrstu angažovaja planirali su u Pljevljima.U Plužinama, Kolašinu i Šavniku planirali su između 30.000 i 35.000, dok su, recimo, u znatno većim Bijelom Polju I Beranam potrošiti po 20.000 eura. U Mojkovcu i Petnjici će na angažovanje po tom osnovu od novca građana potrošiti 27.000, odnosno, 23.000 eura. Najmanji izdaci za ugovore o djelu su u Andrijevici (oko 12.000 eura) i Plavu (3. 900 eura).
Prije nekoliko godina nalaz Instituta alternativa (IA) ukazao je na mogućnost zloupotrebe ugovora o djelu od strane državnih organa kako bi se zaobišle procedure zapošljavanja utvrđene Zakonom o državnim službenicima i namještenicima. Sklapanje takvih ugovora nije prepoznato u Zakonom o radu i Zakonom o državnim službenicima i namještenicima.
Prema nezvaničnim podacima iz nekoliko lokalnih uprava na sjeveru, jasno je da mnogi u opštinskim administracijama praktično bivaju zapošljeni na taj način i to na duži period. Takođe, ti ugovri se nerijetko sklapajui za poslove, koji imaju redovan karakter u okviru određenog državnog organa.
Kako su više puta upozoravali iz Državne revizorske institucije (DRI) takvi ugovori smiju se sklapati samo za one poslove koji nijesu predviđeni aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta.
Bivša predsjednica Opštine Kolašin iodbornica Socijldemokratske partije (SDP) Željka Vuksanović, tvrdi da osobe, angažovane po ugovorima o djelu, ne mogu obavljati poslove iz nadležnosti lokalne uprave. Sve što oni urade od tih poslova, objašnjava ona, je pravno ništavno.
“Prema Zakonu o lokalnoj samopuvi, lokalni službenik je lice koje je zasnovalo radni odnos u organu lokalne uprave, stručnoj službi i posebnoj službi za vršenje poslova kojima se ostvaruje Ustavom, zakonom i drugim propisima utvrđena nadležnost opštine.Taj zakon zasnivanje radnog odnosa predviđa i za namještenike.Zbog toga lica angažovana po ugovorima o djelu, ako obavljaju poslove iz nadležnosti lokalne uprave, rade pravno ništavan posao””- tvrdi Vuksanović.
Za devet mjeseci lani, u kolašinskoj Opštini. podsjeća ona, na ugovre o djelu potrošeno je 47.000 eura, što je više nego duplo u odnosu na planirani cjelogodišnji iznos. Prema onome što je predsjednik Opštine Milosav Bulatović kazao krajem ljeta, odgovorajući na odbornička pitanja, skoro trećina onih koji su tada obavljaju poslove u kolašinskoj lokalnoj upravi bili su angažovani „prema nekoj vrsti ugovora“.
Bulatović je prije nekoliko mjeseci odbio da odborničkom klubu Demokrata saopšti podatke o školskoj spremi i zaradama angažovanih po ugovru o djelu, pravdajaći se „zaštitom ličnih podataka“.
„ Uoči parlemntarnih izbora ugovori o djelu koriste se po sistemu „štapa i šargarepe“.Lokalna vlast će angažovati veliki broj onih koji rade po ugovru o djelu, obećavajući I, nakon izbora, stalno zaposlenje. To je odavno poznata praksa Demokratske partije socijalista i koalicionih partnera“- tvrdi odbornik Demokrata Vladimir Martinović.
Praksa u mnogim lokalnim upravama do sada je bila da se ugovorom o djelu angažuju oni, za čije su zapošljavanje kasnije tražili i, obično, dobijali saglasnost Ministarstva finansija.
Još poblematičnija situacija je na državnom nivo. Državne institucije potrošile su tokom pretprošle godine godine 8,1 milona eura eura na ime isplata zarada po osnovu ugovora o djelu. Podaci iz završnog računa budžeta za 2018. pokazuju da je Ministarstvo unutrašnjih poslova sa Upravom policije na te ugovore potrošilo preko pola miliona, Skupština Crne Gore 283.920, a sudska grana vlasti 121.894 eura.
Državna revizorska institucija (DRI) u više navrata zahtijevala je smanjenje angažovanja po osnovu ugovra od djelu, Takođe, i da se prekine sa nezakonitom prakskom da se angažovani na taj način koriste za obavljanje poslova iz nadležnosti organa.
Opština Pljevalja, recimo, za prva tri mjeseca prošle godine je kao obaveze po osnovu privremenih i povremenih poslova evidnetirala čak 218.512,16 eura. DRI je zbog toga konstatovala da je “zaključivan veči broj zaključivala veći broj ugovora o djelu. od kojih se pojedini odnose na poslove koji su u nadležnosti Opštine”.
Ministarstvo javne uprave je u analizi efekata kratkoročnih mjera Plana optimizacije javne uprave objelodanilo da je 2018.Godine bilo 1. 727 ugovora o djelu. Od toga, na lokalnom nivou čak 580.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ