Svjetska premijera crnogorskog filma Iskra Gojka Berkuljana održana je na 31. Filmskom festivalu Herceg Novi – Montenegro film festivalu na Kanli kuli. Film je prikazan u okviru selekcije Kino Orjen i takmiči se za nagradu Živko Nikolić. Iskra je prvi Berkuljanov film, za koji potpisuje i scenario zajedno sa Anom Vujadinović. U filmu glume Mirko Vlahović, Mladen Nelević, Jelena Simić, Aleksandar Gavranić, Zoran Vujović, Aleksandar Radulović, Mišo Obradović…
Gojko Berkuljan je diplomirao 2014. godine na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju, Odsjek filmske i televizijske režije. Kao reditelj radio je na nekoliko kratkometražnih igranih i dokumentarnih filmova.
MONITOR: Vaše debitantsko filmsko ostvarenje – ,,Iskra”, snimljeno u koprodukciji sa beogradskim producentskim kućama ,,Trust” i ,,Cinnamon films”, biće u konkurenciji za nagradu ,,Živko Nikolić” na na 31. Filmskom festivalu u Herceg Novom. Šta za Vas znači da film ima premijeru u Herceg Novom?
BERKULJAN: Značaj prikazivanja filma na Festivalu se prvenstveno ogleda u mojoj želji da opipam puls publike koja gaji višedecenjsku tradiciju poštovanja filma. Ne gajim ambicije da se dokazujem, laktam i borim za priznanja i nagrade, već samo želim da Iskru ugledam na filmskom platnu i da publici pružim mogućnost da sudi o mom o radu. Ne znam da li sam napravio dobar, korektan ili loš film, posebno iz razloga što su godine rada na filmu izbrisale svaku vrstu distance i objektivnosti između mene i Iskre, a prikazivanje na Festivalu će mi definitivno pružiti odgovore na pitanja koja me muče.
MONITOR: ,,Iskra” je film minijaturnog budžeta, ali kako je rekao selektor festivala Ivan Marinović, skromnost Vas nije spriječila da pokažete svu svoju zanatsku vještinu. Volio bih da nam kažete o procesu nastanka filma, koliko dugo je sniman, jer ste rekli da su godine rada na filmu.
BERKULJAN: Da, to je low budget film rađen iz dva snimajuća bloka. Inicijalno, Iskra nije bila planirana kao dugometražni igrani film. Prva verzija u trajanju nekih pedesetak minuta je nastala kao diplomski projekat na specijalističkim studijama Filmske i TV režije u klasi profesora Nikole Vukčevića. Ta verzija je funkcionisala kao cjelina, ali su postojale određene nedorečenosti koje su zahtjevala da se regulišu. Vidjevši da priča ima potencijala i da sam na par koraka od cjelovečernjeg igranog filma, koleginica s kojom sam pisao scenario i ja smo odlučili da unaprijedimo i produbimo priču kroz nove scene, dopišemo i doradimo likove, a potom, naravno, dosnimimo neophodan dio materijala.
Kroz nekoliko mjeseci će biti četiri godine od prve verzije scenarija. Svjestan sam da kad se priča o godinama uloženim u ovaj film da se stiče slika, vjerovatno pogrešna, jednog masivnog i zahtjevnog projekta čija realizacija je trajala zabrinjavajuće dugo. Ovo nije gigantski projekat. Ovo je jednostavna priča, zamotana u malo komplikovaniju formu, film koji ne djeluje megalomanski jer mu to i nije bio cilj. Nažalost, efektnog rada na filmu je bilo zaista malo i on pokriva kratki vremenski period. Najviše vremena mi je ,,pojelo” čekanje. Čekanje da se elementarni uslovi uspostave kako bi se završilo dosnimavanje, a potom i postprodukcija filma.To mučno čekanje prekinuto stvaranjem koprodukcije sa Ivicom Vidanovićem i Cinnamon Films. Put je bio dug, ali eto, napokon je sve privedeno kraju, nadam se uspješno.
MONITOR: U kakvim ste uslovima radili? Da li ste mogli da realizujete sve što ste zamislili?
BERKULJAN: S obzirom na to da je film nastao u gerilskim uslovima, neminovno je da žrtvujete pojedine elemente koje smatrate nedovoljno bitnim po radnju filma. Ponekad je teško jednako se posvetiti svakom pojedinačnom segmentu priče, zato ste prinuđeni da sebi postavljate prioritete. Uprkos svemu, posebno zbog posvećenosti cjelokupne ekipe, uspjeli smo da izguramo stvar do kraja i da zaokružimo priču na način koji nam je djelovao kao najpodobniji.
MONITOR: Koliko je teško snimiti film bez institucionalne podrške?
BERKULJAN: Nedostatak institucionalne pomoći drastično usporava i otežava bilo kakvu vrstu rada na filmu. Jednostavno, čini vam se da će scenario koji ste napisali zauvijek skupljati prašinu na vašem radnom stolu. Često vas muči i to što u Crnoj Gori mahom birokrate određuju dalju sudbinu vašeg filma. Često zbog takvih stvari taložite bijes i postajete autodestruktivni. Izbor je bio jednostavan… Da li ćete da nastavite da kukate nad prokletom sudbinom, ili ćete da zasučete rukave i prihvatite se posla. Današnja tehnologija djelimično olakšava stvaranje filmova. Sa opremom koja ne zahtijeva veća budžetska ulaganja možete da postignete izvanredne stvari. Ja sam imao sreću da sam okružen divnim kolegama i prijateljima koji su pružili enormnu pomoć kako bi Iskra zaživjela, ne tražeći od mene ništa osim da zajedničkim radom i trudom napravimo korektan film. Nadam se da ih nijesam razočarao. Ipak, postavlja se pitanje da li je moguće na ovakav način nastaviti stvaranje filmova. Plašim se da nije, jer film mimo tog značaja za kulturu jedne države, mora da posjeduje određene ekonomske elemente koje ga čine isplativim, kako po ljude koji rade na njemu, tako i za sve one koji ga finansiraju.
MONITOR: Sudeći po sinopsisu, žanrovski film je kriminalistički. Kako je nastao scenario, šta Vas je inspirisalo da se bavite ovom temom?
BERKULJAN: Prva verzija scenarija je nastala iz želje da se igram i eksperimentišem sa žanrom koji je na našim prostorima nerijetko zapostavljen. Iskreno, ne mogu se sjetiti odakle inspiracija, vjerovatno iz niza ambicija koje svaki student režije gaji u sebi, ali i ovog kriminogenog i društveno nestabilnog ambijenta koji nas okružuje, gdje je koruptivni način razmišljanja postao ustaljena norma prihvaćena od strane svih.
MONITOR: Kakav je plan za ,,Iskru” posle Herceg Novog, da li ćete ga slati na strane festivale, kada će ići u bioskope?
BERKULJAN: Već smo u procesu daljeg planiranja Iskrinog festivalskog života. Što se distribucije tiče, u pregovorima smo sa nekoliko kuća. Ne želim još uvijek da prejudiciram ishod.
Miroslav MINIĆ