SUDSKI SPOR DIREKTORA I NASTAVNICE
Pet tužbi protiv Aile Šoškić
Prije nekoliko dana održano je suđenje po krivičnoj tužbi Aile Šoškić, nastavnice Osnovne škole Dragiša Ivanović iz Podgorice, protiv direktora te škole Nika Raičevića, pred Osnovnim sudom u Podgorici (sudija Veljko Radovanović). Šoškić je tužila Raičevića za političke pritiske. On je potvrdio da je izgovorio svaku riječ u telefonskom razgovoru sa novinarom Vijesti, koji je objavljen 6. marta, ali da nije mislio na Ailu Šoškić već na drugu osobu iz kolektiva čije ime nije htio da otkrije. Njegov iskaz se kosi sa iskazom svjedoka novinara Vijesti Brana Mandića, koji tvrdi da je u telefonskom razgovoru Raičević pomenuo samo Ailu Šoškić, nazivajući je pogrdnim imenima. “Predložila sam sudu da se presluša audio snimak kako bi se otklonile nedoumice”, kaže Aila. U toku suđenja njegov advokat Ljubiša Novaković mahao je sa tri tužbe koje je podnio protiv Aile Šoškić i najavio još dvije. “Otišla sam u Osnovni sud i preuzela tužbe koje su protiv mene podnesene, jer putujem na dvomjesečni odmor. Trenutno imam kod sebe dvije tužbe, dok je treća poslata Osnovnom sudu u Kolašinu. Obje tužbe odnose se na klevetu. Prva za moje riječi izgovorene u dnevniku Vijesti 7. marta ove godine, a druga za intervju Monitoru”, kaže Aila Šoškić.
V. K.
DESET GODINA SIGURNE ŽENSKE KUĆE
O traumama progovoriti javno
Projekcijom filma Novo je da sam bila zlostavljana, Sigurna ženska kuća (SŽK) iz Podgorice počela je u utorak uveče obilježavanje deset godina rada. Na početku dokumentarno-igranog filma, u kome igraju glumica i profesor Mirjana Karanović i njena klasa, naveden je podatak da svaki sedmi dječak i svaka treća djevojčica dožive neku vrstu seksualnog zlostavljanja. Koautorka filma o seksualnom zlostavljanju djece Dušica Popadić iz Incest trauma centra naglasila je da scenario filma uglavnom čine autentični transkripti ispovijesti osam žena žrtava seksualnog nasilja u djetinjstvu. “Što je sredina zaostalija i više obojena patrijarhatom, to su veće šanse da u njoj ispliva porodično i seksualno nasilje”, odgovorila je Aida Perović-Ivanović iz SŽK na pitanje zašto se u posljednje vrijeme najviše incestuoznog nasilja prijavljuje u ruralnim krajevima na sjeveru Crne Gore. Perović-Ivanović kaže da je javno pokretanje bolnih tema koje se obično skrivaju, najbolja pomoć i ohrabrenje žrtvama. Ona kaže da nema statistike niti istraživanja koje bi dalo sliku koliko je incest i seksualno zlostavljanje djece ozbiljan društveni problem. U Izvještaju o pravima djeteta nema podataka o sličnim slučajevima, pa SŽK i koalicija NVO na jesen spremaju alternativni izvještaj u kome će biti sabrani konkretni podaci do kojih su istraživači došli. “Iskustvo je pokazalo da čim organizujemo neki događaj poput projekcije ovog filma, telefoni SŽK počnu neprestano da zvone i dolaze nam žrtve sa ispovijestima”, rekla je Perović- Ivanović. Psihološkinja Vera Mirović ocijenila je da se o traumama mora progovoriti javno: ,,Bitno je razviti svijest da to nije lični i pojedinačni problem,
nego problem društva”.
M. B.
APEL POVODOM SLUČAJA IBRAHIMA ČIKIĆA
Apel podrške Ibrahimu Čikiću, koji je objavljen u prethodnom broju Monitora, do sada je potpisalo preko stotinu građana. Apel se još potpisuje, na web adresi Monitora: monitor.co.me.
Uhapšen Čeku
Bivši kosovski premijer Agim Čeku uhapšen je ove sedmice u Bugarskoj. Bugarski tužioci zatražili su njegov trodnevni pritvor, dok su bugarske vlasti kazale da žele produženje pritvora kako bi se sa Interpolom, na osnovu čije optužnice je Čeku i uhapšen, konsultovali o preduzimanju daljih koraka. Kako je javila bugarska agencija BTA, bugarsko tužilaštvo će po isteku pritvora donijeti odluku dal i će Čeku biti izručen Srbiji, gdje se tereti za odgovornost za ratne zločine. Kosovska Vlada zatražila je od Interpola i drugih zemalja da ignorišu zahtjev srpskih vlasti. Čeku, koji je bio kosovski premijer od 2006. do 2008. godine, do sada je hapšen dva puta, u oktobru 2003. u Ljubljani i u februaru 2004. u Budimpešti. Oba puta je oslobođen.