Povežite se sa nama

DRUŠTVO

HRONIČNE BOLJKE KLINIČKOG CENTRA CRNE GORE: Depeesovci naprijed, ostali stoj

Objavljeno prije

na

„Ovdje bi se i zdrav razbolio!” Ko je bar jednom ušao u Klinički centar Crne Gore kao pacijent vjerovatno je čuo ovu „dijagnozu” od onih koji u redovima čekaju na pregled u nekoj od ambulanti ili od onih koji su tako reagovali kad su saznali za kada im je zakazan kontrolni pregled kod specijaliste. Da Klinički centar, pa i cijelo crnogorsko zdravstvo, odavno boluje od raznih hroničnih bolesti nije novost. Kao što je Monitor pisao, prošle i pretprošle godine zdravstvo u Crnoj Gori dobilo je epitet „najgore u Evropi”. Dodijelio mu ga je Evropski zdravstveni potrošački indeks (EHCI).

Analiza Sindikata doktora medicine Crne Gore za prošlu godinu otkrila je da je potrošnja neracionalna, a ljekari masovno odlaze vani zbog lošeg socioekonomskog statusa. Najviše ih nedostaje u urgentnoj medicini, a zdravstvenim ustanovama fali čak 700 specijalista. ,,Menadžeri zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori nemaju potrebnu edukaciju iz oblasti zdravstvenog menadžmenta”, jedan je od nalaza Sindikata doktora medicine.

U menadžamentu su uglavnom članovi DPS-a: direktorica KC-a Zorica Kovačević, direktor Hitne pomoći Saša Stefanović, direktor Doma zdravlja Nebojša Kavarić, direktor Urgentnog centra Nermin Abdić, direktorica Insitituta za bolesti djece Sonja Milašinović….

Premijer Duško Marković i ministar zdravlja Kenan Hrapović nedavno su ocijenili da su nezadovoljni kvalitetom crnogorskog zdravstva.

Uzalud alarmantna upozorenja. Terapija se ne primjenjuje. Naprotiv – i dalje se ide utabanom stazom kojom je uglavnom politički podobnim zagarantovan siguran korak.

Evo kako izgleda djelimična klinička slika trenutnog stanja u Kliničkom centru, koju nam je prezentiralo nekoliko njegovih ljekara.

Odnedavno je hirurzima iz Hirurške klinike menadžment KCCG prepisao novu terapiju – da dežuraju u Urgentnom centru. U dežurnoj ekipi Hirurške klinike obično su tri ljekara. Njihova isključiva dužnost treba da bude dežurstvo u Hirurškoj klinici. Menadžmentu se izgleda učinilo da imaju premalo posla, pa je direktorica Kliničkog centra Zorica Kovačević odlučila da u Urgentnom dežura i najiskusniji hirurg iz Hirirške klinike, ujedno i šef ekipe, što je, kažu naši sagovornici, mimo svih savremenih pravila. To bi se, preciziraju, moglo razumjeti kao privremeno rješenje, jer je urgentni centar, prema savremenoj organizaciji zdravstva, u svakoj državi samostalna ustanova, koja ima svoj prostor, personalnu organizaciju i dijagnostiku, dok je hirurška klinika takođe samostalna.

Na pitanje da li je ljekarima iz Hirurške klinike pridodata obaveza da obzbjeđuju i Urgentni centar, direktorica Kovačević nam je ovako odgovorila:

„Urgentni centar funkcioniše sa 91 stalno zaposlenim od kojih su 22 ljekara i to po dva ljekara sa završenom specijalizacijom iz oblasti urgentne medicine, ortopedije, opšte hirurgije i interne medicine i 13 ljekara na specijalizaciji od kojih pet za oblast interne medicine, četiri neurologije i po dva za oblast urgentne medicine i opšte hirurgije. Oni su i primljeni za rad u Urgentni centar pod određenim uslovima. Pored ljekara stalno zaposlenih u Urgentnom centru, podršku u zbrinjavanju naših pacijenata pružaju im 24 sata specijalisti i supspecijalisti iz svih organizacionih jedinica KCCG u skladu sa potrebama naših pacijenata i to u vidu konsultativnih pregleda ili dežurstava (kardiolozi, neurolozi, neurohirurzi, hirurzi, ortopedi, itd.). Do izgradnje nove zgrade sa operacionom salom i dnevnom bolnicom, Urgentni centar će funkcionisati na ovaj način”.

Naši sagovornici kažu da se dešava da zbog nedostatka dovoljnog broja ljekara jedan ljekar Urgentnog centra uradi toliko intervencija koliko po evropskim standardima urade trojica njegovih kolega. Koliko to utiče na kvalitet pregleda pacijenata suvišno je objašnjavati. Uz to, ljekari u Urgentnom centru ne znaju kolika im je norma, a taj podatak nisu mogli da dobiju ni od pravne službe.

Urgentni centar treba da bude baza Kliničkog centra, pa i naučna baza, u kojoj će se strogo poštovati protokol o liječenju. U njemu pacijenti ne smiju da čekaju da dođu do ljekara. A često čekaju i čekaju. I zato što, prema našim izvorima, ne funkcioniše kako treba ni Hitna pomoć. Otuda u Urgentni centar često šalju pacijente i zbog bezazlenih tegoba čime se bespotrebno opterećuju ljekari Urgentnog centra, stvaraju gužve i na urgentne intervencije dugo čekaju pacijenti kojima su one zaista potrebne.

Naši sagovornici kažu da ljekari u Hitnoj moraju biti edukovani za svoj posao, a dobro bi bilo i da direktor Urgentnog obavijesti direktoricu KCCG koliko je u Urgentni bez potrebe stiglo pacijenata iz Hitne kako bi se brže riješio ovaj problem. Inače, oni kažu da je stručnost mnogih ljekara skromna. Ima i ovakvih slučajeva. Hirurg koji je prije tri godine išao na usavršavanje od tada nije uradio nijednu operaciju.

Zabrinjavajuće je kadrovsko stanje i u ustanovama za liječenje djece. U njima nema nijednog dječijeg alergologa, oftalmologa, reumatologa i psihijatra, dok u cijeloj Crnoj Gori ordiniraju po jedan dječiji anesteziolog, ORL, neurolog, gastroenterolog i hematolog. U domovima zdravlja, na primjer, nedostaje 12 dječijih ljekara specijalista. Zbog toga u pojednim domovima nema druge smjene ili ovi malobrojni dječiji ljekari moraju da šetaju od doma do doma da bi mogli da djeci pružaju pomoć.

Jedan od najozbiljnijih problema od kojih boluje Klinički centar, prema našim izvorima, je šikaniranje ljekara od strane menadžmenta koji nemaju člansku kartu DPS-a. Posebno ako se ti ljekari usude da ukažu na probleme u Kliničkom centru i ponude koncepciju savremene organizacije rada. Kad nešto predlože to se, tvrde oni, shvata kao atak na upravu, a ne kao dobronamjeran savjet profesionalaca koji detaljno poznaju manjakvosti organizacije rada u Kliničkom centru. „Menadžment ne uvažava nijedan naš stručni predlog o uvođenju novih procedura i savremenih rješenja”, kaže naš sagovornik uz uslov anonimnosti. On napominje da su mnogi od ljekara imali priliku da svoje predloge, bar u kratkim susretima, direktno iznesu direktorici Kovačević, od nje dobiju obećanja da će to biti realizovano, ali na kraju od toga ne bude ništa.

Rodonačelnik ovakve prakse je, kažu naši sagovornici, bivši direktor Kliničkog centra Miomir Mugoša. Današnji menadžment je isklijao iz njegovog klana. „I danas u KCCG, kao i u Mugošino vrijeme, politički nepodobni ljekari često su marginalizovani”, napominju naši sagovornici.

Direktorica Kovačević, u izjavi za Monitor, tvrdi suprotno, a i negira da ljekari zbog lošeg tretmana odlaze iz KC.

,,Politička pripadnost ljekara nije preporuka za njihovu poziciju i rad. Prava i jedina preporuka je njihova stručnost i kvalitetni međuljudski odnosi i međukolegijalna saradnja. Ljekari će shodno životnim prilikama uvijek odlaziti u institucije i države koje će im pružiti bolju egzistenciju, što je i očekivano. Važno je znati da se jedan broj ljekara vraća u našu ustanovu nakon iskustava kroz koja prolaze”.

Prema našim izvorima, zbog nepodnošljivog stanja u Kliničkom centru mnogi ljekari su iz protesta otišli na – bolovanje. Direktorica Kovačević i to demantuje. „Veliki broj ljekara nije odsutan i na bolovanju. U aprilu od 511 njih 36 koristilo je odustvo s posla po osnovu bolovanja, od kojih devet doktorki po osnovu porodiljskog odustva, jedna radi održavanja trudnoće, dok su 26 ostala bolovanja. Nekada su bolovanja neopravdana radi mogućnosti veće zarade u dugim destinacijama (npr. boravkom na kruzerima, i sl.)”.

Kovačević kaže da je Klinički centar Crne Gore ustanova sa najvećim brojem zaposlenih u Crnoj Gori, ali priznaje da „većina njih nije zadovoljna svojim statusom i ličnim dohotkom”.

Ne znamo šta direktorica tačno podrazumijeva pod statusom, ali i naši sagovornici kažu da su ljekari, koji nisu članovi DPS-a, najviše nezadovoljni upravo statusom, odnosno što im zbog toga rukovodstvo Kliničkog centra omalovažava i stručnost i radni učinak.

Možda će se jednog dana pronaći i lijek da DPS-ova članska karta ne bude važnija od diplome.

Veseljko KOPRIVICA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo