Ni ove godine, već 11 zaredom, na bazenima ulcinjske Solane neće biti berbe slanih kristala. Veoma slaba će biti berba u Maslinadi, pa se svelo na dobit od turizma. A i ona je slabija nego godinu ranije
Ulcinjska Solana je ove godine trebalo da proslavi devet decenija od početka rada. Ali, ovaj veliki jubilej nema ko da slavi, jer već 11 godina na Solani nema proizvodnje slanih kristala ni radnika.
“Najgore je što se ne zna ni kada će konačno biti formirano preduzeće koje bi upravljalo Solanom i čiji bi ključni zadatak bio da se pokrene proizvodnja soli. Jer, to je preduslov da se sačuva biodiverzitet na ovom jedinstvenom prostoru i da se vrate radnici. No, za to je potrebno malo više napora i malo soli u glavi”, kaže ulcinjska novinarka Arjona Resuljani.
Kako ističe, Crna Gora je jedina država na Mediteranu koja ne proizvodi so, a na uvoz je za ovih 11 godina utrošeno oko 14 miliona eura.
Ipak, zahvaljujući aktivnostima Centra za zaštitu i proučavanje ptica i JP Nacionalni parkovi Crne Gore, koje upravlja prostorom Solane, u posljednje vrijeme obnavljaju se nasipi i pumpe, a morska voda kanalom ide u bazene. To znači da se život vraća na oko 15 miliona kvadratnih metara u neposrednom zaleđu Velike plaže, i da će ptice ponovo masovno slijetati na ulcinjsku Solanu, njihov najveći aerodrom na istočnoj obali Jadrana.
Stariji solari sa žaljenjem konstatuju da su ove godine bili izvrsni meteorološki uslovi da berba bude odlična, jer su vrućine tropske, a nema padavina.
Vremenski uslovi su bili odlični i za rod masline, ali će ove godine biti veoma slaba berba u ulcinjskoj Maslinadi. “Velike su vrućine, što odgovara maslini, a ne odgovara maslinovoj mušici koja najčešće oštećuje plodove. No, u vremenu oprašivanja nije došlo, kako mi maslinari kažemo, do vezivanja plodova, pa, nažalost, imamo ovakvu situaciju“, kaže maslinar Šukrija Bakali.
On navodi da zabrinjava što već dvije godine zaredom nema prave berbe na 86.000 starih stabala u Maslinadi od autohtone sorte žutice. „To je zabrinjavajuće za maslinare, posebno one koji su sebe uložili u ovu djelatnost. Ali, mi maslinari smo uporni ljudi, tako da nas ne može obeshrabriti poneka slabija godina. Nadamo se boljoj narednoj godini, a maslina je blagoslovena biljka i ona će nam sigurno to vratiti“, uvjeren je Bakali.
Inače, ciklus žutice u pet godina je sljedeći: jedne godine ima izvrstan rod, dvije prosječan, a dvije veoma slab.
Stoga su se Ulcinjani posljednjih decenija odlučili da se mnogo više posvete turizmu, gdje je zarada mnogo veća. Međutim, i ta je grana privrede veoma osjetljiva, precizan seizmograf koji registruje sve potrese u jednoj državi i društvu, pa i na mnogo širem prostoru.
Potvrđuje to i ova sezona na ulcinjskoj rivijeri, koja će biti za oko petinu slabija od prethodne. Zvanični podaci pokazuju da je gostiju za 18 odsto manje nego godinu ranije, a noćenja za 14 odsto. Uz činjenicu da je početak glavne sezone kasnio pet do šest dana, lako je zaključiti da će praktično špic trajati 40 dana. A to je isuviše kratko za očekivanu zaradu većeg, onih koji se bave ovom privrednom granom.
Mnogo je, naravno, razloga za ovaj značajan pad, ali još je značajnije razumjeti da će sa ovakvim destinacijskim menadžmentom svaka naredna turistička berba biti slabija. Tu se prvenstveno misli na cjenovnu politiku, odnosno na činjenicu da Ulcinj više nije jeftino turističko mjesto. “Ako smo previše podigli cijene i ne opravdamo vrijednost za novac, tržište će nas kazniti. Ove godine nas kažnjava slabijom potrošnjom, a iduće sezone slabijim dolaskom. Ti gosti očekuju veći kvalitet i bolju usluga”, kaže Resuljani.
Primjetno je da zbog krize gosti sa zapadnog tržišta manje troše, kao što je činjenica da ove sezone na ulcinjskoj rivijeri u velikom broju preovladavaju turisti iz regiona. Ima se utisak kao da su se vratile devedesete.
Izvjesno je i da će se nastaviti budvanizacija Ulcinja. To znači gradnja stanova za tržište, što uz rast broja ostalih smještajnih kapaciteta, već ima posljedice po vidnom padu evidentiranih gostiju u privatnom smještaju.
“Kolač je ove 2024. nešto manji nego prošle godine, dijeli ga puno više učesnika, i normalno da ne možemo svi isto dobiti”, primjećuje jedan ulcinjski turistički radnik.
U svakom slučaju, tek kada se u septembru plate svi računi i dažbine, moći će se pouzdano kazati kakva je bila ovogodišnja turistička sezona, koju, sada je već sigurno, niko neće posebno pamtiti. Ipak, turizam ne funkcioniše po sistemu retrovizora i nije trka na sto metara, već na duge staze.
Mustafa CANKA