Povežite se sa nama

OKO NAS

SLUČAJ PALJENJA AUTOMOBILA MENADŽERU OPŠTINE ANDRIJEVICA MILOŠU ČUKIĆU: Odgovornost je na nadležnim institucijama

Objavljeno prije

na

Čukić nema dilemu da je napad na njegovu imovinu povezan sa tim što je zajedno sa sekretarom Sekretarijata  za opštu upravu, društvene djelatnosti, urbanizam, komunalnu djelatnost i zaštitu životne sredine, Duškom Stojanovićem,  bio vrlo aktivan u istraživanju kako su građene male hidroelektrane u toj opštini na osnovu falsifikovanog Prostorno urbanističkog plana

 

 

Samo naivni su mogli biti iznenađeni kada je menadžeru Opštine Andrijevica, Milošu Čukiću nedavno zapaljen automobil parkiran ispred porodične kuće u selu Trešnjevo. Za upućene, bilo je, ustvari, pitanje trenutka kada će se nešto slično desiti.

Za Čukića je u neku ruku bila olakšavajuća okolnost što mu u tom trenutku supruga i mala djeca nisu bili u Andrijevici, već na godišnjem odmoru.

“U svemu mi je to utjeha. Da se djeca ne traumiraju, dosta smo roditelji i ja bili u šoku i trebalo je malo vremena da dodjemo sebi. Baš u dvorištu, i baš pred kućom, to su mogle da učine samo hijene. Vatra nas je probudila oko dva poslije ponoći” – priča Čukić za Monitor.

Menadžer Opštine Andrijevica nije imao dilemu da to odmah dovede u vezu sa političkom situacijom, ali prije svega sa činjenicim da je zajedno sa sekretarom Sekretarijata  za opštu upravu, društvene djelatnosti, urbanizam, komunalnu djelatnost i zaštitu životne sredine, prijateljem i drugarem iz istog sela Duškom Stojanovićem,  bio vrlo aktivan u istraživanju kako su građene male hidroelektrane u toj opštini na osnovu falsifikovanog Prostorno urbanističkog plana.

Poznato je kako se to i  završilo podneošenjem krivičnih prijava Specijalnom državnom tužilaštvu, otkrivanjem još nekih detalja, i najavom novih.

“Ovo jeste neprijatno, ali ja nisam uplašen. Nastavićemo tamo gdje smo stali sa istraživanjima izgradnje malih hidroelektrana, a tu svega ima” – kaže Čukić.

U medijima nije čak ni zabilježeno i za sada su ostali nepoznati počionioci koji su samo tri noći ranije , predsjedniku opštine Željku Ćulafiću zapalili trista bala sijena i jednu garažu od bliskih rođaka, misleći da je njegova.

“Ne dajem ja ni pet para za to, samo kada niko nije stradao. Vrlo važno štete, ali je porazno do čega smo došli i na koje metode se prešlo tokom svih još nezavršenih političkih dešavanja i neriješene krize” – kazao je Monitoru Ćulafić.

Tako je situacija u Andrijevici nakon održanih lokalnih izbora i trenutne pat pozicije koja je bila ishod tih izbora, postala vrlo “zapaljiva” i dramatična.

Krajem maja mjeseca su podnešene krivične prijave Specijalnom državnom tužilaštvu zbog faslifikovanja PUP-a 2013. godine, kojim je omogućena bespravna izgradnja malih hidroelektrana na teritoriji te opštine.

Nedugo potom ispostavilo se da je Ministarstvo enegetike izdalo  2014. godine preduzeću “Igma enedži”, vlasnika Igora Mašovića, koncesije za hidrocentralu Bradavac, iako je i u Planu koncesija Uprave za vode sve od 2010.  do 2015. godine stajalo da je to izvorište planirano za fabriku za flaširanje vode.

Monitor je pisao i o tome da je falsifikovanjem Prostorno urbanističkog plana (PUP) Opštine Andrijevica mala hidrocentrala “Bradavac” u toj opštini izgrađena je na mjestu gdje je prema originalnoj verziji Prostorno urbanističkoh plana bila  predviđena izgradnja fabrike vode, da bi se nešto kasnije ispostavilo da to nije sve – već da je mala hidrocentrala “Bradavac” nikla na mjestu gdje je i Planom koncesija Uprave za vodu bila predviđena izgradnja fabrike.

Nedugo nakon falsifikovanja PUP-a u pisanoj verziji, koji je NN lice ( za koje svi u Andrijevici znaju ko je) , jednostavno odnijelo iz kancelarije, falsifikovalo u Agenciji koja ga je radila, vratilo poslije šest mjeseci, a što je sve izvedeno 2013. godine, nakon dolaska Demokratske partije socijalista na vlast u toj sjevernoj opštini, na teritoriji opštine Andrijevica, na manjim i većim rječicama koje se sa područja ispod Komova slivaju prema rijeci Lim, niklo je za kratko vrijeme deset malih hidroelektrana.

Te hidroelektrane na godišnjem nivou zarade oko četiri miliona eura, a Opština Andrijevica uspijeva preko poreza na koncesije i poreza  na nepokretnosti da od toga prihoduje 300 hiljada eura.

Istraživanjem koje je je sproveo resorni sekretrijat o tome kako su te hidrocentrale građene i pod kojim okolnostima, počeli su da isplivavaju zanimljivi detalji koji otkrivaju i moguću pozadinu borbe za lokanu vlast. Načelniku tog sekretarijata Dušku Stojanoviću najprije su počelee su da pristižu prijetnje.

I on i menadžer Miloš Čukić ukazivali su na spregu bivših vlasti i takozvanih bezbjednosno interesantnih osoba (BIL).

Sekretar Stojanović je maltretiran u nekoliko navrata, menadžeru Čukiću je sada zapaljen automobil pred kućom, a predsjedniku opštine zapaljeno trideset tona sijena i garaža.

Ministartsvo unutrašnjih poslova i kriminalisti iz Podgorice preuzeli su slučaj, i već sljedećeg dana u predvečernjim satima bio je priveden praktično čitav vrh lokalnog DPS iz Andrijevice, i veliki broj njihovih aktivista za koje se sumnjalo da bi mogli biti naručioci i izvršioci.

“Ono što vam mogu sasvim sigurno reći je to da je Igor Mašović, brat nekadašnjeg predsjednika opštine, i vlasnik malih elektrana odbio da se podvrgne poligrafu. Zašto, to treba njega pitati. Istraga se i dalje nastavlja i vjerujemo da bi slučaj mogao biti riješen” – kazao je za naš nedjeljnik jedan policijski inspektor.

Opštinski odbor ove partije se u međuvremenu oglasio saopštenjem u kojem tvrde kako se njihovi “članovi i aktivisti nepotrebno izlažu sumnjama i maltretiranju”.

U međuvremenu, politička utakmica u Andrijevici još nije dobila epilog. Poslije održanih lokalnih izbora 2. juna kada je DPS-u nedostajao jedan mandat da se vrati na vlast, pa zatim skandala sa neobjavljivanjem zvaničnih rezultata u službenom listu, samo su pomjereni rokovi za izbor predsjednika SO i predsjednika opštine do 16. avgusta, ali još ništa nije riješeno. Nisu isključeni ni novi lokalni izbori.

Nadležni su ti koji moraju spriječiti eskalaciju nemilih događaja u Andrijevici.

Zato je na inspektorima da  što prije riješe poslednji slučaj i prekinu spiralu nasilja.

         Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

PROSTORNO PLANIRANJE NA KOLAŠINSKI NAČIN: Magacin usred gradskog parka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Samo mišljenje glavne kolašinske arhitektice može osujetiti namjeru vlasnike hotela Bjanka, da u  gradskom parku postave hangar visine preko 13 metara. To im omogućava važeći program privremenih objekata i urbanističko tehnički uslovi, izdati od nadležnog Sekreterijata

 

 

Kompanija Beppler & Jacobsen Montenegro, vlasnik kolašinskog hotela Bjanka još nije dobila saglasnost od glavne gradske arhitektice Kristine Bulatović Pejić da u jedinom gradskom parku izgradi magacin, čija je visina preko  13 metara, a površina oko 600 m². Bulatović Pejić je u nezavidnom položaju, jer je takav montažno-demontažni objakat na lokaciji parka, usred borove šume, predviđen Programom privremenih objekata, koji je važio od 2019. do kraja minule godine. Dokumentom je precizirano da se na katastarskoj parceli 278, koja je na rubu parka, postavi montažno-demontažni ili nepokretni privremeni objekat, čija je maksimalna površina 610 kvadrata. Novi Program je u pripremi i ne zna se kad će biti okončan rad na tom dokumentu, a u međuvremnu lokalni Sekreterijat izdao je kompaniji urbanističko tehničke uslove (UTU) za hangar.

Glavna arhitektica je, prema onome što je Monitoru nezvanično rečeno u lokalnoj upravi, zatražila mišljenje Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Bilo je potrebno tumačenje oko toga da li “stari” Program još važi, s obzirom da je bio “oročen” do 2023.  Potvrdan odgovor Ministarstva otežeo je odluku, jer je činjenica da Beppler & Jacobsen Montenegro formalno ništa ne sprječava da nekoliko desetina metara od gradskog jezgra postave gigantski magacin. No, s druge strane, na osnovu idejnog rješenje (ID), Bulatović Pejić je kompaniju ovih dana obavijestila “da objekat nije u skladu sa ambijentalnim vrijednostima”.  Procedura je takva da će, nakon njenog obavještenje, kompanija imati prostor za izjašnjenje, pa će tek onda biti moguće donijeti i konačno rješenje.

Na sajtu Opštine nije dostupno idejno rješenje (ID) magacina. S obzirom da je njegovo postavljanje planirano na rubu parka, na mjestu nekadašnjeg otvorenog bazena, ukoliko kompanija dobije potrebne saglasnosti, do objekata bi bilo neophodno izgraditi i prilazni put. Uz to, vjerovatno, posjeći i nekoliko stabala, jer trenutno ne postoji saobraćajnica koja vodi do te lokacije. Propisima je precizirano da se privremeni objekti mogu postavljati pod uslovom da ne narušavaju osnovne i prateće komunalne funkcije, javne površine, ne degradiraju prostor i ne ugrožavaju životnu sredinu.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SEZONA 2024.: Ulcinj hit destinacija za turiste iz Srbije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima loaklne Turističke organizacije, nešto više od 20 odsto gostiju koji su ovog ljeta boravili na ulcinjskoj rivijeri bili su iz Srbije. I mediji iz te zemlje tvrde da je ove godine Ulcinj bio veoma omiljena destinacija za goste iz te zemlje

 

 

Ovo je najinteresantniji i najromantičniji grad na istočnoj obali Jadrana. Pored tradicionalnih ljetovališta, kao što su Budvanska rivijera i Boka Kotorska, sve više građana Srbije odlučilo je da godišnje odmore provede na najdužoj plaži na Jadranu. Ulcinj je ovog ljeta bio hit destinacija koja je u velikom broju privukla goste iz Srbije. Mjesto je veoma lijepo i pogodno za sve uzraste, piše beogradska štampa.

Kako navode, morska voda u ulcinjskom akvatorijumu je kristalna i nezagađena, cijene adekvatne za ono što se nudi, a ljudi posebno ljubazni. “Možda su u odnosu na neki raniji period, ovog ljeta osjetno skočile cijene svih usluga, od smještaja do hrane i pića, ali ako se uporedi sa cijenama sa drugim destinacijama u zemlji i cijelom regionu, Ulcinjani su i dalje najpovoljniji , tako da slobodno se može reći da je Ulcinj destinacija koja se prilagođava svima i svako u skladu sa svojim mogućnostima može uživati u onome što mu najviše prija”, pisao je “Blic”.

Nakon nekoliko decenija primjetno je da se dešava veliki povratak gostiju iz ove države na ulcinjsku rivijeru. Do početka ratova na području bivše Jugoslavije, građani Srbije imali su nekoliko hiljada kuća i vikendica u Ulcinju, uglavnom u Štoju, Kručama i u Limanu, koje su kasnije uglavnom prodali. U Štoju, odnosno u neposrednom zaleđu Velike plaže, je, na primjer, postojalo Prvo, Drugo i Treće beogradsko naselje.

Tradicionalno, gosti iz Srbije najviše borave na Adi Bojani. Tome su, uz magičnu ljepotu tog rajskog ostrva, svakako doprinjeli film i serija Biser Bojane, u režiji Milana-Mime Karadžića, koja se dugo prikazivala na TV kanalima u toj državi.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DECENIJA OD TROVANJA BERANACA IZ GRADSKOG VODOVODA: Lakoća zaborava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru

 

 

Više od deset godina od masovnog trovanje građana Berana, kada samo srećom, slučajem i izuzetnim angažovanjem medicinskog osoblja nije bilo tragičnih ishoda, slučaj prekriva veo zaborava i niko nikada nije zbog toga proglašen krivim i odgovornim. Da li je bilo i kakvih dugoročnih posljedica, pitanje je koje više medicinskoj struci niko ne postavlja.

Uzaludni su bili sudski procesi protiv Bemaksa i JP Vodovod, jer su završeni oslobađajućim presudama. Kompaniji Bemaks i njenom tadašnjem direktoru Veselinu Kovačeviću na teret je bilo stavljeno krivično djelo uništenje i oštećenje javnih uređaja, odnosno oštećenje cijevi gradskog vodovoda što je izazvalo „znatan poremećaj u životu građana“ iz člana 328, stav 2 iz stava jedan KZCG.

U prvostepenoj presudi, Kovačević i Bemaks kažnjeni su novčano, sa šesto, odnosno hiljadu i sedamsto eura zbog oštećenja i uništenja javnih uređaja iz člana 328, stav 1 KZCG, ali je bjelopoljski Viši sud ovu presudu beranskog Osnovnog suda ukinuo. Kasnije je taj sud u ponovljenom postupku, postupajući po ukidnim razlozima, oslobodio krivice i Bemaks i Veselina Kovačevića, što je Viši sud zatim potvrdio. Isto je bilo i sa Javnim preduzećem Vodovod.

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Prvog dana epidemije u Domu zdravlja je bilo ukupno 318 pacijenata, a najviše je pregledano u Dječijem dispanzeru, gdje je samo u prvoj smjeni dato oko stotinu infuzija. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru.

U prilog činjenici da je uzročnik epidemije bila voda, govori i podatak da su obolijevanja zabilježena samo na području koje se napaja vodom sa gradskog vodovoda. Tih dana to je na konferenciji za štampu u Beranama potvrdio i tadašnji direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo