Čukić nema dilemu da je napad na njegovu imovinu povezan sa tim što je zajedno sa sekretarom Sekretarijata za opštu upravu, društvene djelatnosti, urbanizam, komunalnu djelatnost i zaštitu životne sredine, Duškom Stojanovićem, bio vrlo aktivan u istraživanju kako su građene male hidroelektrane u toj opštini na osnovu falsifikovanog Prostorno urbanističkog plana
Samo naivni su mogli biti iznenađeni kada je menadžeru Opštine Andrijevica, Milošu Čukiću nedavno zapaljen automobil parkiran ispred porodične kuće u selu Trešnjevo. Za upućene, bilo je, ustvari, pitanje trenutka kada će se nešto slično desiti.
Za Čukića je u neku ruku bila olakšavajuća okolnost što mu u tom trenutku supruga i mala djeca nisu bili u Andrijevici, već na godišnjem odmoru.
“U svemu mi je to utjeha. Da se djeca ne traumiraju, dosta smo roditelji i ja bili u šoku i trebalo je malo vremena da dodjemo sebi. Baš u dvorištu, i baš pred kućom, to su mogle da učine samo hijene. Vatra nas je probudila oko dva poslije ponoći” – priča Čukić za Monitor.
Menadžer Opštine Andrijevica nije imao dilemu da to odmah dovede u vezu sa političkom situacijom, ali prije svega sa činjenicim da je zajedno sa sekretarom Sekretarijata za opštu upravu, društvene djelatnosti, urbanizam, komunalnu djelatnost i zaštitu životne sredine, prijateljem i drugarem iz istog sela Duškom Stojanovićem, bio vrlo aktivan u istraživanju kako su građene male hidroelektrane u toj opštini na osnovu falsifikovanog Prostorno urbanističkog plana.
Poznato je kako se to i završilo podneošenjem krivičnih prijava Specijalnom državnom tužilaštvu, otkrivanjem još nekih detalja, i najavom novih.
“Ovo jeste neprijatno, ali ja nisam uplašen. Nastavićemo tamo gdje smo stali sa istraživanjima izgradnje malih hidroelektrana, a tu svega ima” – kaže Čukić.
U medijima nije čak ni zabilježeno i za sada su ostali nepoznati počionioci koji su samo tri noći ranije , predsjedniku opštine Željku Ćulafiću zapalili trista bala sijena i jednu garažu od bliskih rođaka, misleći da je njegova.
“Ne dajem ja ni pet para za to, samo kada niko nije stradao. Vrlo važno štete, ali je porazno do čega smo došli i na koje metode se prešlo tokom svih još nezavršenih političkih dešavanja i neriješene krize” – kazao je Monitoru Ćulafić.
Tako je situacija u Andrijevici nakon održanih lokalnih izbora i trenutne pat pozicije koja je bila ishod tih izbora, postala vrlo “zapaljiva” i dramatična.
Krajem maja mjeseca su podnešene krivične prijave Specijalnom državnom tužilaštvu zbog faslifikovanja PUP-a 2013. godine, kojim je omogućena bespravna izgradnja malih hidroelektrana na teritoriji te opštine.
Nedugo potom ispostavilo se da je Ministarstvo enegetike izdalo 2014. godine preduzeću “Igma enedži”, vlasnika Igora Mašovića, koncesije za hidrocentralu Bradavac, iako je i u Planu koncesija Uprave za vode sve od 2010. do 2015. godine stajalo da je to izvorište planirano za fabriku za flaširanje vode.
Monitor je pisao i o tome da je falsifikovanjem Prostorno urbanističkog plana (PUP) Opštine Andrijevica mala hidrocentrala “Bradavac” u toj opštini izgrađena je na mjestu gdje je prema originalnoj verziji Prostorno urbanističkoh plana bila predviđena izgradnja fabrike vode, da bi se nešto kasnije ispostavilo da to nije sve – već da je mala hidrocentrala “Bradavac” nikla na mjestu gdje je i Planom koncesija Uprave za vodu bila predviđena izgradnja fabrike.
Nedugo nakon falsifikovanja PUP-a u pisanoj verziji, koji je NN lice ( za koje svi u Andrijevici znaju ko je) , jednostavno odnijelo iz kancelarije, falsifikovalo u Agenciji koja ga je radila, vratilo poslije šest mjeseci, a što je sve izvedeno 2013. godine, nakon dolaska Demokratske partije socijalista na vlast u toj sjevernoj opštini, na teritoriji opštine Andrijevica, na manjim i većim rječicama koje se sa područja ispod Komova slivaju prema rijeci Lim, niklo je za kratko vrijeme deset malih hidroelektrana.
Te hidroelektrane na godišnjem nivou zarade oko četiri miliona eura, a Opština Andrijevica uspijeva preko poreza na koncesije i poreza na nepokretnosti da od toga prihoduje 300 hiljada eura.
Istraživanjem koje je je sproveo resorni sekretrijat o tome kako su te hidrocentrale građene i pod kojim okolnostima, počeli su da isplivavaju zanimljivi detalji koji otkrivaju i moguću pozadinu borbe za lokanu vlast. Načelniku tog sekretarijata Dušku Stojanoviću najprije su počelee su da pristižu prijetnje.
I on i menadžer Miloš Čukić ukazivali su na spregu bivših vlasti i takozvanih bezbjednosno interesantnih osoba (BIL).
Sekretar Stojanović je maltretiran u nekoliko navrata, menadžeru Čukiću je sada zapaljen automobil pred kućom, a predsjedniku opštine zapaljeno trideset tona sijena i garaža.
Ministartsvo unutrašnjih poslova i kriminalisti iz Podgorice preuzeli su slučaj, i već sljedećeg dana u predvečernjim satima bio je priveden praktično čitav vrh lokalnog DPS iz Andrijevice, i veliki broj njihovih aktivista za koje se sumnjalo da bi mogli biti naručioci i izvršioci.
“Ono što vam mogu sasvim sigurno reći je to da je Igor Mašović, brat nekadašnjeg predsjednika opštine, i vlasnik malih elektrana odbio da se podvrgne poligrafu. Zašto, to treba njega pitati. Istraga se i dalje nastavlja i vjerujemo da bi slučaj mogao biti riješen” – kazao je za naš nedjeljnik jedan policijski inspektor.
Opštinski odbor ove partije se u međuvremenu oglasio saopštenjem u kojem tvrde kako se njihovi “članovi i aktivisti nepotrebno izlažu sumnjama i maltretiranju”.
U međuvremenu, politička utakmica u Andrijevici još nije dobila epilog. Poslije održanih lokalnih izbora 2. juna kada je DPS-u nedostajao jedan mandat da se vrati na vlast, pa zatim skandala sa neobjavljivanjem zvaničnih rezultata u službenom listu, samo su pomjereni rokovi za izbor predsjednika SO i predsjednika opštine do 16. avgusta, ali još ništa nije riješeno. Nisu isključeni ni novi lokalni izbori.
Nadležni su ti koji moraju spriječiti eskalaciju nemilih događaja u Andrijevici.
Zato je na inspektorima da što prije riješe poslednji slučaj i prekinu spiralu nasilja.
Tufik SOFTIĆ