Povežite se sa nama

FOKUS

MRTVA TRKA IZMEĐU RASTA ZARADA I TROŠKOVA: Naša Olimpijada

Objavljeno prije

na

Ko će biti brži, plate ili cijene? Radi lakšeg predviđanja, ponovimo podatak koju su vladini čelnici prošle nedjelje predočili skupštinskom Odboru za ekonomiju: od početka 2021. stopa inflacija u Crnoj Gori veća je od 30 odsto. I, prema zvaničnim procjenama, neće stati

 

Završena je javna rasprava o Nacrtu fiskalne strategije od 2024. do 2027. godine. Vladini socijalni partneri iz Unije poslodavaca i reprezentativnih sindikata do ponedjeljka treba da dostave konačne primjedbe na ovaj dokument, ali se njegovo usvajanje, uz eventualne male modifikacije, čini kao gotova stvar. Potrebna skupštinska većina je obezbijeđena. Zapošljeni su već izračunali iznose obećanog povećanja neto zarade. Penzioneri čekaju da se povišica prvim redovnim usklađivanjem u 2025. godini prelije i na njihova primanja.To je, otprilike, to.

Primjedbe koje smo čuli na račun tog dokumenta od zvaničnika vlasti odbačene su kao pesimistične, politikantske, zlonamjerne ili su, jednostavno, prećutane. I računice koje dokazuju kako je ovo što je najavljeno fiskalnom strategijom bitno manje od onoga što je PES obećao u predizbornoj kampanji već zvuče kao bajate vijesti.

Premijer Milojko Spajić već je najavio novi front – protiv inflacije, odnosno, rasta cijena životnih namirnica. Onako usput, svojim pratiocima na društvenoj mreži X (bivši Tviter) predočio je ideju: “Državno preduzeće koje bi imalo i 1) robne rezerve, a i 2) dostavljalo na kućnu adresu osnovne životne namirnice po najpovoljnijim cijenama – bi obesmislili oligopoliju trgovaca”. Dakle, robne rezerve sa kućnom dostavom.

Cinici su konstatovali kako premijer traži način da uposli silne potpredsjednike iz aktuelne 30+ vlade. Spajić je najavio reprizu proljetošnje akcije ograničenja trgovačkih marži. Tek na jesen, nakon što prođe glavna turistička sezona. Da se ne propusti prilika i oglobe strani gosti. Iako je i njih ove godine manje nego prethodne.

Ubrzo bi se moglo pokazati da očekivani rast cijena prehrambenih i higijenskih proizvoda u maloprodaji neće biti i jedini udar na ovdašnje troškove života. Mnogi će se iznenaditi kada shvate da je vlada Nacrtom fiskalne strategije, promovišući dio obećanog programa Evropa sad 2, predvidjela čitav niz mjera kojima će pokušati da nadomjesti novac koga se odrekla po osnovu smanjenja doprinosa za penziono osiguranje. I to, nerijetko, dodatno uzimajući od istih onih od kojih sada očekuje ovacije (i glasove) zbog administrativnog povećanja zarada. Makar u nekim slučajevima, moglo bi se pokazati kako je dara prevršila mjeru.

Počnimo od poreza na dohodak. Autori Nacrta fiskalne strategije nijesu krili da će “jedan dio prihoda (države – prim. Monitora) biti kompenzovan kroz veće prihode od poreza na dohodak usljed niskog praga “neoporezivog dijela” zarade…”. Prema važećim propisima, na bruto zaradu do 700 eura ne plaća se porez na dohodak. Iznosi od 700 do 1.000 eura bruto zarade oporezuju se sa devet odsto a oni veći od 1.000 po stopi od 15 odsto. To je značilo da zapošljeni koji su primali minimalnu zaradu (450 eura neto) ali i sve one manje od 600 eura nijesu plaćali porez na dohodak. Kada program ES2 zaživi, taj će porez plaćati i svi oni koji će primati minimalnu zagarantovanu zaradu od 600 eura neto (716 eura bruto). Govorimo o makar trećini zapošljenih u Crnoj Gori. To neće biti veliki iznos, ali je važno registrovati naum države da oporezuje i minimalnu zaradu. Znajući da je ona nedovoljna za podmirenje osnovnih troškova života.

Pride, Vlada namjerava da “širenjem poreskog obuhvata” oporezuje i sve one dopunske aktivnosti koje su mnogima služile za jačanje kućnog budžeta. Dok nekima predstavljaju i osnovni izvor prihoda. Tu se već ne planira poresko stepenovanje u odnosu na visinu ostvarene zarade. Svi prihodi od obavljanja djelatnosti preko interneta, baš kao i prihodi “koje fizičko lice ostvari od drugog fizičkog lica” oporezovaće se po stopi od 15 odsto, a na osnovu godišnje prijave prihoda.

Moguće je da to nijesu sva iznenađenja  oko oporezivanja svih oblika zarada, računajući i igre na sreću, pošto Vlada za jesen najavljuje izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica.  Detalji javnosti još nijesu poznati ali je tendencija najavljenih promjena jasna: prikupiti što više novca u državnu kasu, po cijenu da se od nekoga uzme i ono što mu je neophodno.

U jednom od predočenih izmjena Zakona biće predloženo  da se izdaci za zdravstvene, socijalne, obrazovne, naučne, vjerske, kulturne i sportske svrhe… koji se priznaju kao rashod/trošak i kao takvi ne podliježu oporezivanju ograniče na tri odsto ukupnog prihoda. “Ovim se želi postići smanjenje poreske evazije u dijelu ovog poreskog oblika, odnosno zloupotreba od strane poreskih obveznika”, navodi se u fiskalnoj strategiji.

Takva borba protiv poreskih zloupotreba dovešće onoga ko bude zarađivao obećanu prosječnu zaradu (1.000 eura neto, odnosno, 1.280 bruto) u nepriliku da mu se troškovi liječenja ili školovanja djeteta veći od 500 eura godišnje ne priznaju kao opravdani rashod.

Fiskalna strategija, ipak, obećava da će državni nameti (porezi) na strani prihoda građana Crne Gore biti sitna stavka u odnosu na dodatne izdatke koji nas čekaju, ekonomskim rječnikom rečeno, na strani rashoda. Ukratko: nove akcize, veći porez na dodatu vrijednost (PDV) na široku paletu proizvoda i usluga, novi ili veći porezi na pokretnu i nepokretnu imovinu.

Vlada je naumila uvođenje stope PDV od 15 odsto za: knjige, periodičnu i dnevnu štampu, autorska prava i usluge iz oblasti književnosti, obrazovanja, nauke i umjetnosti, ulaznice, usluge smještaja; solarne panele… zaključno sa frizerskim uslugama. Biće, dakle, skuplje: knjige, novine, privatno obrazovanje, šišanje i feniranje. Kako bi, uglavnom mladima, poskupila mogućnost da dio onoga što ovdje ne mogu naći ili je preskupo (malo i dijelom monopolizovano tržište) Vlada planira  ukinuti i propis kojim je omogućeno da internet kupovine vrijednosti manje od 75 eura budu oslobođene dodatnih (državnih) troškova. „Cilj ukidanja oslobođenja od plaćanja PDV pri uvozu pošiljki je stvaranje pravedenijeg i transparentnijeg sistema oporezivanja i smanjenje utaje poreza“, piše u vladinom dokumentu koji čeka na usvajanje u parlamentu.

Fiskalna strategija najavljuje markiranje (bojenje) naftnih derivata kako bi se suzbilo sivo tržište. Prema nezvaničnim procjenama, u Crnoj Gori se bez plaćanja akciza i PDV-a dnevno proda, odnosno prošvercuje, otprilike jedna cistijerna naftnih derivata dnevno. To je oko 30 tona goriva ili oko 25-30 hiljada eura nenaplaćenog budžetskog prihoda. Vlasnici pumpi tvrde da će troškove markiranja platiti potrošači. Dok država računa da bi od toga mogla prihodovati pet miliona u narednom periodu a 14 u doglednoj budućnosti. I ako se pokaže da je procjena bila pogrešna, dodatni trošak će ostati.

Važniji od toga je Vladin naum da, pozivajući se na EU direktive, uvede i naplatu akciza na električnu energiju. Naplata tog prihoda ne planira se do 2027., pa se za sada ne pominje ni iznos akcize kojom će biti obogaćeni računi za struju potrošača u Crnoj Gori. Od ranije znamo da veća cijena struje nikada ne dolazi sama, već za sobom povuče sve: od cijene hljeba do ugostiteljskih usluga.

Zbog novoplanirane naplate akciza poskupiće zaslađene/aromatizovane vode ali i mirna vina koja bi trebala biti jedan od prepoznatljivih proizvoda ovdašnje poljoprivede. Planirana akciza (25 centi po litru) je pet puta veća od one koju, recimo, Francuska naplaćuje svojim vinarima. Objašnjavajući taj prijedlog na  javnoj raspravi u Pogorici, iz Ministarstva finansija su objasnili kako je u EU zemljama koje nemaju akcizu na vino, ili je ona mnogo manja od kod nas planirane, opterećenje na rad 40 do 50 odsto, dok će ono kod nas biti 16 odsto. Izgledalo je kako ovdašnji vinari nijesu sa oduševljenjem dočekali obrazloženje po kome su oni kolateralna šteta nauma da se poreska opterećanja države u najvećem dijelu izmjeste sa prihodne (smanjenje doprinosa na zarade) na rashodnu stranu (veći PDV i akcize). Mnogi su iskazali bojazan da bi to njihov posao moglo gurnuti u zonu neprofitabilnosti i dovesti do gašenja dijela malih vinarija. Vrijedi li taj rizik očekivanog državnog prihoda od četiri miliona godišnje – sami procijenite.

Da skratimo: “Ministarstvo finansija će u narednom periodu raditi na izmjenama i dopunama Zakona o porezu na upotrebu putničkih motornih vozila, plovnih objekata, vazduhoplova i letilica… te u skladu sa tim predložiti zakonsko rješenje koje će na pravedniji način urediti oporezivanje predmetne oblasti”. U prevodu: registacija vozila biće skuplja, pošto će Vlada povećati porez. U kojoj mjeri – još je tajna.

Kako će sadašnja prosječna zarada biti uvećana za nekih 50 eura, uz najavljeno povećanje državnih nameta na gorivo, struju, zašećerenu vodu i vino, knjige, novine, ulaznice, privatno obrazovanje, vozila u vlasništvu… pitanje je da li smo i koliko na dobitku? Odgovor realnog (mahom privatnog) sektora, koji sav taj novac treba da zaradi i podijeli između vlasnika, zapošljenih i države tek čekamo. Jasno je da najavljeni rast zarada nije posljedica veće produktivnosti nego političke odluke. Za razliku od vlade, poljoprivrednici, ugostitelji i trgovci ne mogu povećane izdatke i očekivanja nadomjestiti na nekoj drugoj strani, osim da se odreknu (dijela) profita ili povećaju cijene.

Ko će biti brži, plate ili cijene?  Radi lakšeg predviđanja ponovimo podatak koju su vladini čelnici prošle nedjelje predočili skupštinskom Odboru za ekonomiju: od početka 2021. stopa inflacija u Crnoj Gori veća je od 30 odsto. I, prema zvaničnim procjenama, neće stati.

Zoran RADULOVIĆ    

Komentari

FOKUS

INFRASTRUKTURNO SIROMAŠTVO: Samo smeća ne fali

Objavljeno prije

na

Objavio:

Suve česme, fekalije teku rijekama, ulice zatrpane smećem uz zapaljene divlje deponije, opasan otpad krišom se prebacuje iz opštine u opštinu i zatrpava na tuđim imanjima… Kada govori o planiranim investicijama u infrastrukturu  vlast, uglavnom, nudi vizije budućih autoputeva i brzih cesta

 

Desetak dana Moračom, praktično od centra Podgorice pa do njenog ušća u Skadarskom jezeru, teče fekalna kanalizacija. Iz gradskog kolektora u rijeku se izliva prečišćena, poluprečišćena i neprečišćena kanalizacija. Novina je da smo, zbog kvara na gradskom kanalizacionom sistemu koji je u međuvremenu otklonjen (kažu), dobili još jedno izvoršite zagađenja kod Vezirovog mosta  – uzvodno od centra grada i pristojno posjećenih gradskih plaža. Uz boju vode uz desnu obalu rijeke, o zagađenju svjedoči i nesnosan smrad koji se širi ulicama i bulevarima  uz obalu, sve do kružnog toka gdje se račvaju magistrale za Nikšić i Cetinje. Visoke temperature i nizak vodostaj Morače samo su potpomogle  da se najnovije zagađenje bolje vidi i osjeti.

Stara je priča: gradski kolektor nije u stanju da prečisti otpadne vode koje u njega doprema postojeći sistem gradske kanalizacije. O gradnji novog, priča se godinama. „Prečišćavanje otpadnih voda je najznačajniji infrastrukturni projekat u istoriji grada, a samo postrojenje najvažniji segment budućeg sistema“, kazao je bivši gradonačelnik Ivan Vuković, sredinom 2022., prilikom potpisivanja ugovora o izgradnji glavnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Posao je trebalo da počne početkom prošle godine, a EU je do tada izdvojila skoro 33 miliona bespovratnog novca da bi pomogla projekat. Međutim, početak izgradnje (prema prvobitnom planu taj posao bi trebalo da traje 36 mjeseci) neprestano se odlaže zbog protivljenja mještana Botuna. Oni tvrde da će „po cijenu života“ spriječiti izgradnju kolektora u blizini svojih domova i imanja. Prema poslednjim, proljetošnjim, najavama posao je trebalo da počne ovog mjeseca. Izvjesno je da se to neće doseti. Makar do formiranja narednih gradskih vlasti.

„Realizacijom sistema za prečišćavanje otpadnih voda, u vrijednosti od 47,3 miliona eura, biće sačuvane podzemne vode Ćemovskog polja, zetske ravnice, rijeka Morača, a samim tim i vodoizvorište Bolje sestre i Skadarsko jezero“, objašnjavao je prije više od dvije godine tadašnji direktor podgoričkog Vodovoda Filip Makrid. U međuvremenu nije urađeno ništa. Podzemne i nadzemne vode i dalje se zagađuju a cijena budućeg kolektora raste. Od sve priče o novom kolektoru izvjesno je samo jedno: on mora biti napravljen nizvodno od Podgorice.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

NOSIOCI IZBORNIH LISTA ZA PODGORIČKE IZBORE:  Dva lica kampanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ove političke jeseni, kada je u pitanju predizborna  promocija,  na cijeni su oni koji u svojim biografijama nemaju samo političke funkcije, već i stručne reference. Nosioci lista i potencijalni budući gradonačelnici/ce nerijetko su ljekari i profesori.  No, kampanju uglavnom vode iskusni političari i vlastodršci.  Reklama je jedno,  život drugo

 

 

Izbornoj komisiji Glavnog grada predato je 13 lista za učešće na lokalnim izborima, od kojih je do sada potvrđeno osam. To je saopštio predsjednik komisije Vladimir Filipović.  Dvije liste vraćene su na doradu – lista  Crnogorska evropska partija – Novak Adžić i Pokret podstanara Podgorica Naš grad – naš dom,. Posljednje tri  predate liste još su u obradi.To su liste Bošnjačke stranke na čijem je čelu Edin Tuzović, lista Evropa sad – Demokrate – Još jače – Profesor doktor Saša Mujović i lista koalicije Za Budućnost Podgorice, na čijem je čelu Jelena Bojović Borovinić.

Osam potvrđenih lista su: Demokratska partija socijalista koju predvodi Nermin Abdić, Podgorička lista Andreja Milovića, Stranka evropskog progresa Duška Markovića na čijem je čelu Ilija Mugoša,  Evropski savez na čijem je čelu Boris Mugoša, Pokret Preokret  Srđana Perića i Pokret Naprijed Vuka Kadića, lista  koalicije Za bolju Podgoricu Jakov Milatović koju predvodi Luka Rakčević, kao i Crnogorska građanska akcija  Stanka Đuričića.

Nosioci potvrđenih i predatih listi potencijalni su gradonačelnici/ce Podgorice. Centar za ženska prava primijetio je da su samo dvije žene na čelu izbornih listi, iako su partije mahom ispunile kvotu od 40 posto žena na listama. Dosadašnja gradonačelnica Olivera Injac prva je na listi čije je lice za javnost ministar energetke Saša Mujović, a koju su predali PES i Demokrate. Druga žena koja je prva na listi je Jelena Bojović Borovinić dosadašnja je predsjednica Skupštine Glavnog grada.  Listu koju Bojović Borovinić  vodi čini koalicija –  Nova srpska demokratija Andrije Mandića, Demokratska narodna partija Milana Kneževića, Socijalistička narodna partija Vladimira Jokovića, Ujedinjena Crna Gora Gorana Danilovića, Radnička partija Maksima Vučinića, Slobodna Crna Gora Vladislava Dajkovića i Prava Crna Gora Marka Milačića.

Nakon dvije godine njihovog rukovođenja gradom, a nakon pregrupisanja i usitnjavanja političke scene, izglasano je skraćenje mandata lokalnoj Skupštini, što je dovelo do vanrednih izbora, koji će se održati 29. septembra ove godine. PES je potom odlučio da kao lice predizborne kampanje u Podgorici predstavi ministra energetike, iako je prva na listi Injac.

Među nosiocima lista, odnosno  potencijalnim budućim gradonačelnicima Podgorice ima i novih lica, koja međutim nastupaju u ime iskusnih i poznatih političkih lidera. Tako je, recimo, na čelu liste  nove partije Duška Markovića, bivšeg premijera i dugogodišnji šefa tajne policije, je  Ilija Mugoša,  magistar ekonomskih nauka i asistent na Univerzitetu Donja Gorica..

“Dokazaćemo da politika ne mora značiti svađe, podmetanja, nepotizam, partijska zapošljavanja. Ljudima je dosta toga. To koči razvoj našeg grada”,kazao je Mugoša na predstavljanju liste.  Možda je Mugoša zaboravio da je ljudima  toga bilo dosta i onda kada je na izborima 2020. izgubila Demokratska partija socijalista, čiji je Marković bio dvodecenijski visoki funkcioner. Kako god, obećao je drugačiju praksu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

KROĆENJE CIJENA: Poslije turističkih, predizborne marže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Proljetošnja akcija Limitirane cijene potrošačima nije donijela pretjeranu korist, ali iz vlade sa puno optimizma najavljuju njenu reprizu. Istovremeno,   iz PES-a su Milatoviću poručili da je vanredne izbore u Podgorici raspisao za kraj septembra kako bi građani na izbore izašli prije nego osjete benefite programa ES2

 

 

Ranije nego što je to bilo najavljeno, Vlada se ponovo uhvatila u koštac sa (pre)visokim cijenama. Kao i proljetos, i sada je riječ o akciji ograničenja marži za dio osnovnih životnih namirnica – prehrambenih i higijenskih proizvoda. U odnosu na kampanju Limitirane cijene ograničenje marži ostalo je isto (do 10, odnosno 15 odsto u veletrgovinama i maloprodaji) ali je popis proizvoda proširen sa 43 na 66. Vladina odluka stupa na snagu osmog dana nakon objavljivanja u Službenom listu.

„Sada očekujemo da se ova odluka sprovede“, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj, uz konstataciju da bi „bilo dobro“ da trgovci u radnjama obilježe proizvode sa limitiranom maržom, iako im Vlada tu obavezu ne može nametnuti svojom odlukom.  „Odluka se ne odnosi na male trgovine (ako ukupna površina svih radnji istog vlasnika ne prelazi 600 kvadratnih metara – prim. Monitora), a važiće do 31. januara 2025. godine. Nakon primjene odluke očekujem smanjenje cijena, jer na osnovu izvještaja tržišne inspekcije marže su puno veće od onih na koje ćemo da ih limitramo”, pojasnio je Đeljošaj.

Od ministra nijesmo saznali kolike su te trgovačke marže o kojima u Crnoj Gori pričamo već više od godinu.  Tom temom nije se bavio ni premijer Milojko Spajić. Njemu je prioritet bio da objasni da „inflacija više nije problem, ali jesu visoke cijene proizvoda“. Za to je  krivicu prebacio na prethodnike iz Vlade Dritana Abazovića. „Mi radimo na tom naslijeđenom problemu“.

Premijer je početkom avgusta najavljivao da borba sa visokim cijenama slijedi po završetku ljetnje turističke sezone. ,,Mi nismo mogli tokom turističke sezone da sprovodimo taj program zato što nije logično da na neki način iz državnog budžeta dotiramo strance”, objavio je Spajić na društvenoj mreži X. Uz obećanje da „od septembra država neće dozvoliti da divljaju marže u trgovinskim lancima…“.

Sada je pojasnio kako je Vlada požurila s ograničenjem cijena (zapravo trgovačkih marži) prije povećanja plata u oktobru, pokušavajući da spriječe trgovce da pojedu benefite programa Evropa sad 2. „Dakle, građani će sa značajno nižim cijenama da dočekaju povećanje plata i na taj način će biti uvjereni da se standard povećava u kontinuitetu od oktobra pa do kraja mandata ove vlade u naredne tri godine”, poručio je Spajić.

Na nama je da odlučimo da li ovu poruku čitamo kao najavu Vlade koja zna šta i kako radi, ili kao još jedno predizborno obećanje PES-a i njihovih koalicionih partnera. Onih koji, zahvaljujući podjeli resora unutar izvršne vlasti, iz ove akcije mogu izvući neku političku korist pred lokalne izbore u Podgorici, Budvi i Kotoru (a uskoro, možda, i u Beranama i ponovo zaboravljenom Šavniku).

Da malo olakšam. Proljetošnja akcija Limitirane cijene potrošačima nije donijela pretjeranu korist (neke računice kažu da su moguće uštede bile manje od jedan posto vrijednosti potrošačke korpe). Na drugoj strani, iz PES-a su Predsjedniku države već zamjerili da je vanredne izbore u Podgorici raspisao za kraj septembra kako bi građani na izbore izašli prije nego prime plate uvećane zahvaljujući vladinom programu ES2.

Od Vlade nijesmo dobili preciznije podatke o visini trgovačkih marži protiv kojih se ona tako odlučno i uporno bori. Ono što nijesmo dobili od izvršnih vlasti, ni ovih ni prethodnih, pokušali su izračunati pojedini mediji. I ti se nalazi baš i ne uklapaju u ponuđeni scenario.

Tako je portal Bankar.me prošlog septembra objavio poređenje marži u Crnoj Gori sa maržama velikih trgovačkih lanaca u Srbiji, Bosni i Hercergovini, Hrvatskoj i Sloveniji. „Analizirajući bruto profitnu maržu 15 velikih trgovačkih lanaca u Regionu rezultati su pokazali da je najveću maržu u prošloj godini imao Merkator Slovenija i to 29,62 odsto. Veću maržu od najvećeg crnogorskog trgovačkog lanca (Voli, prim. Monitora) imali su Merkator Srbija, Lidl Slovenija, Delhaize Srbija, Domaća trgovina Srbija, Spar Slovenija i Bingo Tuzla. Manju maržu od Volija imali su Konzum plus, Lidl Hrvatska, Spar Hrvatska, Plodine Rijeka, Tommy Split i Konzum Sarajevo.

Bankar.me je analizirao i cijene 103 najzastupljenija proizvoda u potrošačkoj korpi u šest regionalnih trgovačkih lanaca. „Rezultati su pokazali da su cijene u najvećem crnogorskom trgovačkom lancu Voli veće samo u odnosu na jedan od dva analizirana velika trgovačka lanca u Bosni i Hercegovini, dok su niže nego u analiziranim marketima u Srbiji i Hrvatskoj“.

Priložena tabela sa cijenama analiziranih proizvoda pokazuje kako su one, kod dobrog dijela njih, u međuvremenu značajno porasle. To dijelom demantuje vladine tvrdnje kako se radi o „zetečenom problemu“. I, što je još važnije, pokazuje da alat koga su se prihvatili (ograničenje marži u veletrgovinama i maloprodaji) nije baš efikasan način za obaranje cijena.

Možda bi ideja sa kojom je premijer upoznao javnost  takođe početkom avgusta dala bolje rezultate? Spajić je tada, agenciji Mina-biznis, najavio da će Vlada osnovati državno preduzeće koje će biti zaduženo za robne rezerve, ali i za direktnu dostavu građanima osnovnih životnih namirnica iz tih rezervi. “To je održiv način da se borimo protiv visokih cijena. Ograničenje marži će definitivno biti jedna velika pomoć budžetu naših građana, međutim, moramo imati dugoročno održivo rješenje za rast cijena i za stabilizaciju cijena u Crnoj Gori.” Očito da za taj posao treba vremena (uz znanje i novac) koje izvršna vlast sada nema.

Dobili smo akciju Limitirane cijene u nešto obimnijem izdanju. I puno optimizma u njenoj najavi. Drugo je pitanje da li će akcija u ovom obimu i obuhvatu opravdati očekivanja.

Uzmimo za primjer maslinovo ulje. Njegova cijena odavno se uzima kao primjer nesrazmjere između domaćih i stranih trgovina. Mnogo smo  puta mogli vidjeti poređenja cijena maslinovog ulja u trgovinama u Podgorici sa onima u Rimu, Madridu, Berlinu… Po pravilu, to je bilo na štetu ovdašnjih potrošača. Zato se i maslinovo ulje, ono najkvalitetnije i u najvećem pakovanju, našlo na listi proizvoda sa ograničenom maržom. Iako to, koliko nas iskustvo uči, neće bitnije uticati na njegovu cijenu.

Postoji i druga strana medalje. Postojeće procjene, iako dosta stare, govore kako su u Crnoj Gori godišnje troši od 0,5 do jednog litra maslinovog ulja po stanovniku. Zato će i ušteda na tom proizvodu, kolika god da je, biti neznatna u krajnjem, mjesečnom ili godišnjem zbiru.

EU prosjek potrošnje maslinovog ulja je 4-6 litara po stanovniku, dok stanovnici Mediterana iz Španije, Grčke ili Italije troše i preko 15 litara ovog ulja godišnje. To kazuje da je u tim zemljama maslinovo ulje zaista osnovna životna namirnica. Za raliku od Crne Gore gdje se na njega gleda kao na luksuz.  A to i te kako utiče na cijenu proizvoda: u trgovinama se ne traži mnogo,  a oni koji ga traže spremni su da plate. Pride, riječ je o dominantno uvoznom proizvodu. Zašto je to tako, to je neka druga priča. Gotovo identična je priča sa maslacem.

Na drugoj strani imamo mlijeko. Prema prošlogodišnjim podacima sa sajta Svijet statistike (World of statistics) stanovnici Crne Gore su drugi potrošači mlijeka na svijetu, odmah iza Finaca, sa godišnjom potrošnjom od nepunih 350 litara po osobi. Mlijeko je skupo pa je njegova kupovina veliki porodični izdatak. Vlada je svojom odlukom  limitirala marže samo uske palete tog proizvoda. Jedna vrsta mlijeka (2,8 posto mliječne masti) u dva pakovanja – tetrapak bez čepa i svježe mlijeko u kesi. Kod jogurta – jedna vrsta i jedno pakovanje.

Ili jabuke. Na Vladinoj listi su samo one najjeftinije koje, inače, stižu tek u poznu jesen. Kod deterdženata je obuhvaćeno samo jedno od 5-10 različitih vrsta pakovanja…

Opet, neko će nešto uštedjeti. To ne znači da je problem riješen. Prava borba za standard potrošača i razumne cijene u trgovinama počinje od proizvodnje. Domaće a ne uvozne. Da su trgovačke marže jedini ili makar dominantan problem, međunarodna konkurencija bi to već registrovala i pokušala da uplivom na crnogorsko tržište ostvari ekstra profit. Mi smo, iz nekih razloga, imali situaciju da su strane kompanije prodavale svoje ovdašnje trgovačke biznise i odlazile iz Crne Gore.

Uz priču o trgovačkim maržama valjalo bi razmiliti i o onoj političkoj. Vlada sa 30 + ministara i potpredsjednika, parlament sa predsjednikom i pet potpedsjednika, a svi oni imaju šefove kabineta, savjetnike, pomoćnike, sekretare, vozače… I sve to neko treba da plati, a najveća stavka na prihodnoj strani države je naplata PDV-a. Najvećim dijelom iz trgovina.

Otud se premijer Spajić vajkao da bi ograničenjem cijena tokom sezone država „dotirala“ strance. I zato, kada razmišljamo da li je akcija vlade mogla biti konkretnija i sveobuhvatnija, trebamo imati na umu da veće cijene u trgovinama znače i veće prihode države.  A, izbori – oni dođu i prođu.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo