Povežite se sa nama

DRUŠTVO

IGRA S KONCESIJAMA: Milioni kao klikeri

Objavljeno prije

na

Jedna i po velika ili nekoliko manjih škola, dva vrtića ili stotinjak stanova za sirotinju mogli su se napraviti od novca koji država lani nije naplatila od koncesioanara. U Izvještaju o reviziji prihoda budžeta po osnovu zaključenih uzgovora o koncesijama za korišćenje prirodnih bogatstava, koji je u maju objavila Državna revizorska institucija službeno je zabilježeno sve ono što se godinama zna – koncesija kod nas znači haos, priliku za brzo bogaćenje i plodno tlo za korupciju.

Tokom ljeta malo se u Skupštini pričalo o tom lopovluku, sad se ne čuje ni riječ. Krajem novembra ističe rok tokom kojeg su, po nalogu revizora, državne službe trebale da otklone more nepravilnosti utvrđenih u Izvještaju. Teorijski, moguće je da nadležni rade svoj posao, ali je mnogo vjerovatnije da se računa na velove zaborava.

U prilog tome da se uprkos očiglednom i dokumentovanom kršenju propisa i nestajanju para neće desiti ništa, ide činjenica da je i u Reviziji Završnog računa budžeta za 2010. godinu DRI utvrdila i da je neophodno: uspostaviti kvalitetniji nadzor nad izvršenjem ugovora o koncesijama; preispitati sve ugovore o koncesijama i ugovore u kojima koncesionari ne ispunjavaju obaveze prema državi raskinuti. Ništa od toga nije se desilo.

DRI je utvrdila da su neplaćene koncesione naknade za korišćenje šuma na kraju prošle godine iznosile 5,12 miliona eura, što je 3,9 odsto više nego 2012. Po osnovu koncesija za korišćenje mineralnih sirovina koncesionari su na kraju prošle godine dugovali 728,33 hiljade eura, a za vađenje materijala iz vodotoka 112,12 hiljada eura. Neplaćene naknade po osnovu korišćenja voda na kraju prošle godine iznosile su 58,58 hiljada eura.

Na primjeru izgleda ovako: Ugovor za eksploataciju mineralne vode, na ležištu Čeoče između Vlade i AD Bjelasica-Rada Bijelo Polje, zaključen je 1999. godine sa rokom eksploatacije 10 godina. Po isteku roka, ugovor sa koncesionarom nije blagovremeno produžen, a koncesiona naknada od strane Ministarstva ekonomije obračunata je zaključno sa 2008. godinom. Zaključcima Vlade iz januara 2013. godine, zadužen je ,,potpredsjednik Vlade da, u saradnji sa ministrom ekonomije, pripremi dodatnu informaciju o statusu ugovora o koncesiji sa Fabrikom mineralne vode Rada Bijelo Polje. Godinu i kusur kasnije, na sjednici Vlade od 06. 02. 2014. godine usvojena je Informacija u kojoj je konstatovano da sa AD Bjelasica-Rada Aneks ugovora još nije potpisan. Ugovor nije produžen, eksploatacija jeste.

Kad se pročita Izvještaj DRI, nije jasno jedino – da li se išta od propisa poštuje. Recimo: ,,za koncesionara Rudnik uglja Pljevlja – ležište Glisnica nije preciziran iznos garancije za period istraživanja i za period eksploatacije”; u slučaju preduzeća Mal – Maguar Aluminium Zrt, Budimpešta – Mađarska, ugovor je sklopljen sa firmom koje nema u registru preduzeća niti u papirima nadležne poreske službe; sa preduzećem Građevinar AD Pljevlja koncesioni ugovor je, suprotno zakonu, potpisan iako je firma bila u stečaju.

Posebna su priča nadležnosti. Kad je riječ o mineralnim sirovinama

Ministarstvo ekonomije nadležno je da obračunava koncesione naknade, naplaćuje ih Poreska uprava. Pravila po kojima međusobno na tu temu komuniciraju, najblaže rečeno su klimava. Ministarstvo treba i da kontroliše da li je onaj ko je kopao, iskopao onoliko koliko je platio. To se, uglavnom, ne radi. Vjeruju ljudima na riječ.

Materijala za državnog tužioca ima u izvještaju DRI i oko korištenja voda i eksploatacije šljunka i pijeska, ali ubjedljivo najhaotičnije se, i po količini novca koji država nije naplatila i po dokumentaciji koja bi morala da prati čitav proces, koriste šume.

„Raspisani konkursi za davanje šuma na korišćenje nijesu sadržali sve predviđene kriterijume koje treba da ispune učesnici kako bi mogli da se kvalifikuju za dobijanje koncesije”, piše u izvještaju DRI. Precizira se da su nedostajajući kriterijumi objavljivani u prilozima konkursa – u uputstvu za podnošenje ponuda. U tom uputstvu, umjesto potvrda za dokazivanje podobnosti od nadležnih organa, kako je propisano Zakonom, Uprava za šume je tražila samo izjave učesnika na konkursu u vidu jednobraznog upitnika za sve konkurse.

Pored toga, DRI je revizijom utvrdila da je Uprava za šume mijenjala i dopunjavala ugovore bez poštovanja procedure i bez jasnih obrazloženja.

Revizori ukazuju da Uprava za šume u konkursima potencijalnim ponuđačima ne dopušta da konkurišu za neku od gazdinskih jedinica pojedinačno već odrede, na primjer, da je ,,predmet konkursa 13 gazdinskih jedinica”. Time se u neravnopravan položaj dovode male firme.

Na drugoj strani su miljenici. Pravo na korišćenje šuma u 13 gazdinskih jedinica na području opštine Pljevlja Vektra Jakić DOO Pljevlja dobila je na takav način da se ,,revizor nije mogao uvjeriti da li je donošenje odluke potkrijepljeno stručnim nalazima, shodno čl. 78 Zakona o učešću privatnog sektora u vršenju javnih usluga”. Osim toga, ugovor slabo obavezuje koncesionara. U njemu piše da su „Ugovarači saglasni da se ukupne posječene količine drveta prerade u prerađivačkim kapacitetima Koncesionara”. Revizori zaključuju je, zbog toga što Ugovor ne sadrži normu „obavezuje se” ili „obavezan je”, omogućeno koncesionaru da posječenu drvnu masu izvozi kao trupce.

Uprava za šume je više puta mijenjala ,,priloge ugovora” i umanjivala rješenja o obračunatoj koncesionoj naknadi bez jasnog obrazloženja i bez saglasnosti Vlade.

DRI ukazuje da ugovor koji se mijenja „prilozima” ne garantuje zaštitu javnog interesa, ne obezbjeđuje adekvatnu kontrolu eksploatacije šumskog bogatstva i omogućava izbjegavanje plaćanja koncesione naknade i izvršavanja drugih obaveza iz ugovora.

Revizori pišu da, osim neplaćanja koncesija, postoje i slučajevi kad Uprava za šume, domaći rečeno, pokloni koncesionaru koju paru. Koncesionu naknadu Vektre Jakić za 2007. godinu obračunala je na takav način da je javni prihod umanjen za 345.719,88 eura, utvrdili su, u cent, revizori. U 2008. godini na sličan način otišlo je 378.311 eura. Kraja nema: ,,Uprava za šume je nepravilnim obračunom koncesione naknade koncesionaru DOO Vektra Jakić – Pljevlja u periodu 2007 – 2012. godina neosnovano umanjila javni prihod za iznos od 1.670.409,60 eura”. DRI, u svakom slučaju o kojem piše, precizira na osnovu kojih je ugovora, izmjena ugovora, odluka vlade, zakona i tako dalje, došla do svojih zaključaka.

Nijesu samo pljevaljske šume žrtve bezakonja. U 2012. godini zaključeni su ugovori o davanju šuma na korišćenje firmama koje ne poštuju ranije ugovore i imaju nagomilane gubitke i dugove prema državi. DRI je ukazala da je, na primjer, Mi Rai Group dobila novu koncesiju u 2012., iako je na dan 31.12. 2011. državi za koncesije dugovala 179.784 eura. DOO Brezna Plužine je dobila novu koncesiju iako je na dan 31.12.2011. godine imala iskazani ukupni gubitak u iznosu od 385.000 eura.

Koncesionari krše ugovore i izvozom drveta kao sirovine, iako su obavezni da svu posječenu drvnu masu prerade. U 2012. godini direktno su izvezli 10.697 m³ trupaca. Izvoz preko posrednika je mnogo veći i iznosi 50.772 m3. Tu negdje kriju se stotine radnih mjesta.

Revizijom je utvrđeno da su nedosljednom primjenom Zakonom utvrđenih procedura, smanjivane ugovorene obaveze koncesionara u ukupnom iznosu od 1.742.088,53 eura. Da ih časte što se nose s balvanima.

Sve i da je riječ o klikerima, a ne o milionima, i u malim izvodima iz nalaza državnih revizora vidi se da je neko zaslužio da bude iza rešetaka. Po svemu ostalom u ovoj državi, jasno je da – neće biti.

Miloš BAKIĆ

Komentari

DRUŠTVO

HAOTIČAN POČETAK ZIMSKE SEZONE: Kad se turizam dešava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Početak zimske sezone sa brojnim problemima i stupanje na snagu dvostrukog povećanja PDV-a na smještaj siguran su znak da će crnogorski turizam sa olovnim nogama trčati narednu 2025. godinu. Vapaje turističkih radnika nema ko da čuje. Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

 

 

rošlogodišnja zimska sezona je u Crnoj Gori propala jer nije bilo snijega. Ove godine pao je već krajem novembra i iznenadio sve na sjeveru.  U Ski centru Kolašin 1600 mjesec dana nema struje, a tu  je i hronični problem sa vodosnabdijevanjem i nedostatak adekvatnih puteva i parkinga, da se ne govori o visokim cijenama. Pritom, za samo nekoliko sedmica kreću novogodišnji praznici i đački raspusti.

„Vremenski uslovi omogućili su skijanje već prije 15 dana, ali zbog nepostojanja sistema za osnježavanje staze su neiskorištene. To je apsurd u 21. vijeku“, kaže Dragana Bećirović iz Privredne komore Crne Gore.

U državi gdje se turizam u kontinuitetu dešava, logično je da prihodi padaju. I to ove godine zvanično – po pokazateljima Centralne banke Crne Gore za 50 miliona eura su manji nego 2023. godine ili za četiri odsto. Pad posjeta još veći – više od pet odsto. To je prvi put od obnove nezavisnosti, isključujući 2020. odnosno godinu korone, da je u turizmu žetva opala.

Finansijski rezultati bi bili još gori da ove godine nijesu značajno povećane cijene usluga, praktično u rangu sa svim evropskim mediteranskim zemljama. Baš kao i one u vanpansionu i u supermarketima. Crna Gora više nije jeftina destinacija, svakako ne za goste iz našeg regiona koji su najbrojniji. U situaciji kada se pogoršava ekonomsko stanje i u zapadnoevropskim zemljama, to onda vrijedi i za te goste. Istraživanja pokazuju da oko 80 posto Evropljana mijenjaju navike putovanja zbog klime, sigurnosti i cijena.

Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

RATNI ZLOČINI: Crna Gora još bez optužnica protiv ,,vikend ratnika”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Specijalno državno tužilaštvo je  do sada podiglo samo tri optužnice zbog učeća dobrovoljaca iz Crne Gore u ratnim zločinima u BiH i na Kosovu

 

 

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije učinilo dovoljno u istragama o učešću tzv. vikend ratnika iz Crne Gore u ratnim zločinima i pljačkama počinjenim u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu tokom ratova devedesetih, tvrde sagovornici BIRN-a.

Izraz ,,vikend ratnici” se često koristi da opiše dobrovoljce koji su iz Crne Gore i Srbije putovali u BiH i učestvovali u ratnim zločinima tokom devedesetih.

Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava (HRA), Bojana Malović, tvrdi da SDT još nije samoinicijativno istraživalo djelovanje tzv. vikend ratnika, iako indicije o učešću crnogorskih državljana u silovanjima u istočnoj Bosni postoje od 1996. kada je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu podignuta prva optužnica zbog seksualnog zlostavljanja.

,,Specijalno državno tužilaštvo od novembra 2020. izviđa dokazni materijal koji se može odnositi na ‘vikend ratnike’, budući da obuhvata više od 15 crnogorskih državljana osumnjičenih za teške zločine − uključujući ubistvo, mučenje, seksualno ropstvo i silovanje na području Foče. Međutim, kako je taj postupak u fazi izviđaja njihovi identiteti nisu poznati javnosti”, kazala je Malović BIRN-u.

Crna Gora je, kao dio Jugoslavije, direktno učestvovala u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i BiH, a cnogorski građani su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, učestvovali u ratu na Kosovu. U Crnoj Gori nije bilo ratnih dejstava, ali su na njenoj teritoriji zabilježeni ratni zločini.

U sudskim procesima u BiH, na Kosovu i Hrvatskoj pominju se crnogorski državljani koji su u tim državama kao dobrovoljci učestvovali u ratnim zločinima i pljačkama. U Crnoj Gori su do sada podignute tri optužnice protiv crnogorskih državljana zbog ratnih zločina u susjednim državama, od kojih se jedna završila osuđujućom presudom.

Apelacioni sud je u decembru 2019. potvrdio presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije iz Nikšića, Vlado Zmajević, osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva 4 albanska civila u selu Žegra kod Gnjilana tokom rata na Kosovu 1999.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Upućeni navode da je uslov DPS-a koji donosi sedam mandata, da dobije opštinska preduzeća na upravljanje. Treći partner, Evropski savez, sa dva mandata, čiji je lider Petar Odžić traži funkciju predsjednika lokalnog parlamenta. Fotelja predsjednika Opštine Budva bila bi Jovanovićeva.

Iz te vruće stolice tri gradonačelnika turističke metropole završila su u Spužu. Prva dvojica, Rajko Kuljača i Lazar Rađenović kao pripadnici OKG Budva, pravosnažno su osuđeni. Milo Božović, uhapšen u aprilu 2023. godine i dalje je predsjednik Opštine i čeka ishod sprovedenog istražnog postupka u pritvoru.

Uprkos svemu, u gradu bez parlamenta i funkcionalne vlasti, unosni poslovi nimalo ne trpe. Ugovore o javnim nabavkama za izvođenje raznih građevinskih radova, po odobrenju Višeg suda u Podgorici, potpisivao je u Spužu, predsjednik Milo Božović, sve do imenovanja potpredsjednice Opštine Jasne Dokić.

Pregled podataka Službe javnih nabavki, pokazuje kako su pojedine građevinske firme postale stalni pretplatnici na opštinski budžet. Obećane ekskluzivne  kapitalne investicije u gradu svele su se na izgradnju lokalnih puteva i ostale saobraćajne infrasturkture. Na razne atmosferske kanale, podmorske ispuste, sanaciju ili modernizaciju postojećih trotoara i saobraćajnica. Samo u 2024. godini na pomenute radove utrošeno je oko šest miliona eura. Većinu ugovora parafirala je potrpedsjednica Dokić.

Privilegovane firme, odabrane na tenderima na kojima se po pravilu pojavljuju kao jedini i najpovoljniji ponuđači, jesu poznati Bemax sa podugovaračem BB Solar, u vlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, zatim kompanija Carat vlasnika Dragana Perovića, kuma i poslovnog partnera Mila Božovića. Tu je i neizbježna firma Asfalt beton gradnja iz Podgorice, bliska bivšem predsjedniku Marku Batu Careviću, Hidromont inženjering iz Podgorice i druge.

Tokom 2024. godine firma Asfalt-Beton, koju zastupa izvjesni Vladimir Mirković, realizovala je osam ugovora o javnim nabavkama, vrijednim oko 3,5 miliona eura, bez obračunatog PDV. Ova firma debitovala je u Budvi u doba predsjednikovanja Bata Carevića. Asfalt beton gradnja u jednoj godini od Carevića je dobila poslove vrijedne preko 2 miliona eura. Kako bi se u posao, kao podizvođač, ugradila firma Carinvest. Asfalt beton gradnja od tada čvrsto drži monopol u izvođenju javnih radova na teritoriji Opštine.  Carević javno podržava  Jovanovića i njegov tim.

Pojedinačno najjači ugovor u tekućoj godini dodijeljen je kompaniji Hidromont za sanaciju ispusta u Bečićima i na Zavali, vrijedan 2,5 miliona eura.

Potpredsjednica Dokić potpisala je početkom novembra drugi ugovor sa Bemaxom o izradi atmosferskog kanala u centru Budve, kod gradske Pošte, vrijedan 720 hiljada eura. Podugovarač BB Solar dobija svojih 1,2 procenta za izvođenje elektrotehničkih radova.

Podsjećamo, u decembru 2023. godine, Božović je potpisao prvi ugovor sa Bemax-om  vrijedan 2.924.681 eura za rekonstrukciju ulice 22 Novembar i Mediteranske, u centru Budve. Podugovarač u ovom poslu bila je firma mladog Đukanovića BB Solar, koja je na ime procenta od 16,27 odsto inkasirala 488.000 eura. Nakon završenih radova koji su trajali tokom turističke sezone, glavni problem tog dijela grada, stvaranje velikih poplava tokom obilnih padavina, nije riješen. Poplave su i dalje tu, ulice su neprohodne nakon prvih kiša uprkos utrošenim milionima.

Bemax je ponovo angažovan, da napravi novi atmosferski kanal koji će vodu sa ulice odvesti dalje, u more. Za popravni rad, Bemax i BB Solar prihodovaće 600.000 eura.

Najvrjedniji ugovor u poslednje dvije godine parafirao je predsjednik Božović u julu 2023., tri mjeseca nakon hapšenja, sa konzorcijumom kojeg čine firme Carat doo, Asfalt-Beton doo, Geotim MNE doo,  za izvođenje radova na komunalnom opremanju za izgradnju tri saobraćajnice u naselju Dubovica. Vrijednost ovog posla je vrtoglavih 4,5 miliona eura.

Istog dana Perović i Božović potpisuju još jedan ugovor za igradnju saobraćajnice A 75-75 u Bečićima, na iznos od 347.000 eura. U jednom danu blizu 5 miliona eura iz gradske budžeta prelilo se u ruke budvanskog biznismena Dragana Perovića.

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve.

Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini.

Branka PLAMENAC

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo