Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Istorija koju pišu zločinci

Objavljeno prije

na

Viši sud u Bijelom Polju presudio je – niko nije kriv za zločin u Bukovici. To je druga oslobađajuća presuda koju je ovaj sud donio u procesu protiv sedmorice bivših pripadnika pljevaljske policije i Vojske Jugoslavije, koje je crnogorsko tužilaštvo teretilo za zločin u Bukovici. Optužbi su oslobođeni Radmilo i Radiša Đuković, Slobodan Cvetković, Milorad Brković , Đorđije Gogić i policajci Slaviša Svrkota i Radoman Šubarić.

Prema optužnici tužilaštva oni su ,,tokom 1992 i 1993. godine, prema civilnom stanovništvu na području Bukovice nehumano postupali, zlostavljali civile prouzrokujući im teške patnje, ugrozili im zdravlje i tjelesni integritet primjenjujući mjere zastrašivanja, stvarali psihozu za prinudno iseljavanje iz sela koja gravitiraju Bukovici, usljed čega je i došlo do iseljavanja muslimanskog stanovništva”.

Sud je sedmoricu optuženih oslobodio uz obrazloženje – nema dovoljno dokaza. Zašto nema, niko nije objašnjavao.

,,Dva puta sam davao iskaz. Sud apsolutno nije uvažio moje svjedočenje. Vjerovatno sam ja od onoga ko me tukao trebao da imam potpisan papir da me je tukao”, objašnjavali su „nedostatke dokaza” svjedoci u ovom procesu.

Mnoštvo izvora i dokaza ukazuje da je u Bukovici počinjen zločin etničkog ćišćenja. O tom zločinu snimljen je i dokumentarni film. Konačno, i sama država je obeštetila neke od porodica žrtava u Bukovici.

U izvještaju Akcije za ljudska prava za prošlu godinu navodi se da je na teritoriji Bukovice ranih devedesetih boravio veliki broj rezervista Vojske Jugoslavije, pripadnika paravojnih formacija i policije Crne Gore, koji su uz izgovor da traže nelegalno oružje mučili mještane, pretresali kuće, pljačkali, maltretirali i zlostavljali bukovičke Bošnjake.

Prema podacima Udruženja prognanih Bukovčana u periodu od 1992 do 1995. godine, navodi se u izvještaju HRA, u tom kraju ubijeno je šest osoba, da su dvije izvršile samoubistvo od posljedica torture, 11 oteto, a oko 70 podvrgnuto fizičkoj torturi. Zapaljeno je najmanje osam kuća, kao i džamija u selu Plansko. Oko 90 porodica, sa preko 270 članova protjerano je, a uglavnom sva domaćinstva opljačkana.

Akcija za ljudska prava je podsjetila da je svjedočanstva o progonu muslimanskog stanovništva Bukovice Fond za humanitarno pravo iz Beograda dokumentovao i objavio još 2003. godine, a da je zahtjev za pokretanje istrage viši državni tužilac podnio tek 11. decembra 2007. godine Višem sudu u Bijelom Polju.

I ne samo da je sud u Bijelom Polju presudio da nema krivih za zločin u Bukovici. Zločina nije ni bilo, sudeći po pojašnjenju koje je taj sud ostavio budućim pokoljenima – pripadnici policije i vojske samo su slušali naredbe pretpostavljenih, i to sve radi suzbijanja rata i obezbjeđenja mira. A pretpostavljeni, i njihovi pretpostavljeni, sadašnji i bivši vlastodršci, zna se, ranih devedesetih bili su čuveni mirotvorci.

,,Optuženi, kao pripadnici policije i Vojske Jugoslavije nijesu djelovali samoincijativno već po naređenju komandi radi obezbjeđenja reda, mira i granice, kako se ratna dešavanja iz Bosne i Republike Srpske ne bi proširila na područje Pljevalja”, navodi se u obrazloženju sudske presude.

Na isti način zločin u Bukovici vidi i direktor Uprave policije Veselin Veljović, svjedok u tom procesu. Veljović, koji je u vrijeme zločina u Bukovici bio komandir Stanice milicije u Pljevljima, a koji je po nekim svjedočenjima predvodio pretrese kuća u Bukovici i prijetio kidanjem ušiju, u sudnici je krajem prošle godine ustvrdio da u Bukovici ,,nije počinjen ratni zločin i da je sve rađeno po pravilima službe”.

Da je oslobađajuća presuda za optužene za zločin u Bukovici tek dio pokušaja vlasti da zabrani sjećanje i opere svoju ratnu prošlost, ocijenili su pojedini NVO aktivisti, naučnici, novinari, intelektualci.

Još ranije, odmah po podizanju optužnice, neki od njih upozoravali su da je optužnica i postavljena baš tako da bi bila odbačena. Osim što tužilaštvo nije teretilo nalogodavce tog zločina i one koji su izdavali naređenja, optužnicom nijesu bili obuhvaćeni, tvrdili su upućeni, ni svi izvršioci zločina.

,,Podizanje optužnice bez dokaza kao u slučaju Bukovica”, ocijenio je nakon najnovije oslobađajuće presude istoričar Šerbo Rastoder, ,,obesmišljava Crnu Goru kao pravnu državu”.

On je ocijenio da su oslobađajuće presude odgovornost tužilaštva ,,jer ono očigledno podiže optužnice bez dokaza”. Prema njegovim riječima, postavlja se pitanje da li crnogorski sudovi namjerno izvode nevine na sud.

Crna Gora, poznato je, za sada nema nijednu pravosnažnu presudu za ratni zločin. Kao i u slučaju Bukovice, i u slučaju deportacije bosanskih izbjeglica iz 1992. godine, oslobođeni su optuženi policajci uz obrazloženje da su samo vršili ,,svakodnevne dužnosti”, te da nijesu kršili pravila međunarodnog prava. Zločina, bio je jasan sud, nije ni bilo.

Za zločine protiv civila i ratnih zarobljenika, državljana Hrvatske, počinjene u logoru Morinj, prema prvostepenoj presudi podgoričkog Višeg suda najkrivlji je bio Ivo Mezalin, logorski kuvar. Početkom decembra Apelacioni sud je ukinuo ovu presudu, a suđenje će biti ponovljeno.

Velija Murić, predsjednik crnogorskog Komiteta pravnika za zaštitu ljudskih prava, podsjetio je da je jedini osuđeni za ratne zločine u Crnoj Gori Nebojša Ranisavljević, i to za otmicu u Štrpcima. On je ocijenio da ,,činjenica da osim Ranisavljevića niko od 30 izvršilaca tog zločina nije izveden pred sud govori da vjerovatno ne bi ni on bio osuđen da nije priznao zločin”.

U Crnoj Gori osim Ranisavljevića niko nije odgovarao za zločine. Kažnjeni su samo oni koji su otišli u Hag. Zbog ratovanja za mir u Hagu su osuđeni general Pavle Strugar i admiral Miodrag Jokić. A kod kuće, u svim optužnicama koje je za ratne zločine podiglo crnogorsko tužilaštvo – od Bukovice, preko Kaluđerskog laza, deportacija i Morinja – za zločin se terete tek izvršioci. Policajci, vojnici, kuvari. Crnogorsko pravosuđe nije ni pokušalo da utvrdi odgovornost tadašnjeg političkog vrha za te zločine. A Bukovica se, jasno je, nije počinila sama. Taj je zločin bio dio tadašnjeg vladajućeg velikosrpskog koncepta.

I ne samo da crnogorsko pravosuđe ne pomaže u rasvjetljavanju ratne prošlosti i zločina. Ono se zdušno stavilo na uslugu režimu i vrhu vlasti u pranju njihovih ratnih biografija. Dok sudske presude govore da su ratni zločini nekažnjivi, režim i Đukanović kažnjavaju sve one koji se usude da se sjete, da pitaju za njegovu odgovornost.

U tamničenju istine o svojoj ratnoj prošlosti bivši premijer Milo Đukanović i vrh vlasti imaju mnoštvo saučesnika i pomagača. Državni i paradržavni mediji mjesta su gdje se takvi proglašavaju izdajnicima Crne Gora. Borba protiv neprijatelja posebno je intenzivirana nakon svjedočenja bivšeg predsjednika Crne Gore Momira Bulatovića, koje je potvrdilo da je zločin deportacije državni zločin za koji je Đukanović direktno odgovoran.

U borbi protiv izdajnika od tada je sve dozvoljeno. Baš kao nekad, ratnih devedesetih. Ništa nije sveto. Osim gazde, razumije se.

Šikaniranje i razapinjanje neprijatelja, javnost uglavnom mirno prati.

Većina partija koje zastupaju interese Srba imaju svoju ratnu prošlost. A antiratni SDP više brine o udobnoj sadašnjosti sa Đukanovićem. Magična krpa za njegov obraz, optuživali su ih.

Isti SDP blokirao je donošenje zakona o lustraciji. Zato sada sve može: da se zločinci proglašavaju herojima, a heroji zločincima. U toj iskrivljenoj slici žrtve je zapalo da se ,,mire” sa dželatima. Bukovčani glasaju svoje zločince, bošnjačke partije sarađuju sa njima. A Tereza pjeva.

Koncert velike umjetnice Tereze Kesovije održan u Podgorici, u CNP-u nije, kako se pokušava predstaviti, pomirenje građana bivše Jugoslavije. To je zagrljaj, pomirenje dželata i žrtve. Otuda ta nelagoda. Ne pomaže ni velika umjetnost.

Slavko Perović, bivši lider LSCG, partije koja je simbol antiratne Crne Gore, uputio je oštro pismo Terezi Kesoviji. On je u pismu kazao da se od 1997, godine razlaza Đukanovića i Slobodana Miloševića, intenzivno pere Đukanovićeva biografija. ,,A upravo tome pranju služio je i vaš koncert, i vi ste bili, i jeste svjesni toga”, optužio je Kesoviju Perović.

Ah, dosta više, nova su vremena – čuće mnogi koji prošetaju čaršijom. To je muzika za Đukanovićeve uši. Lijepa nova vremena u kojima su oni koji podsjećaju – izdajnici, talibani, ekstremisti, poludjeli, tabloidni novinari, ljubavnici, prestupnici… Kako god.

Lijepa nova vremena u kojima zločinci okićeni funkcijama, titulama, evropskim i patriotskim značkama, sumnjivim novcem, udruženi sa zločincima iz regiona, pišu svoju istoriju.

Lijepa nova vremena koja kvare oni koji ne pristaju na zaborav i ćutanje. A takvih ima i biće ih.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

DRUŠTVO

ŠEIK MOHAMED ALABAR – MEGA INVESTITOR NA VELIKOJ PLAŽI: Planove izradili planeri Beograda na vodi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ozbiljne pripreme za dolazak investitora Eagle Hills obavljene su mnogo ranije. To pokazuje procedura oko donošenja Državne studije lokacije „Dio sektora 66 – modul II, III i VI“ – Velika Plaža. Radi se o planskom dokumentu koji kao rukovodilac tima za izradu potpisuje beogradski arhitekta Aleksandar Vučićević, autor Prostornog plana Beograd na vodi

 

 

Otvaranje ponuda sa Javnog poziva JP Morsko dobro za zakup plaža Crnogorskog primorja donijelo je mnogo nezadovoljstva i tenzija među dosadašnjim korisnicima djelova morskog dobra. Najveće tendersko iznenađenje bila je ponuda poznate kompanije Eagle Hills iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koja je licitirala za čak 18 kupališta, od čega je, kao najbolji ponuđač dobila devet popularnih ulcinjskih plaža kojima će gazdovati u naredne četiri godine, po cijeni zakupa u ukupnom iznosu od 1,9 miliona eura na godišnjem nivou.

Od tog momenta počinje priča o nesvakidašnjem ulasku arapskog kapitala u Crnu Goru, o namjerama osnivača i vlasnika  kompanije, šeika Mohameda Alabara koje su pokrivene velom tajne.  Postavlja se pitanje zašto se jedna bogata i uspješna firma odlučila da se javnosti u zemlji u kojoj želi da investira, u koju će, kako mediji otkrivaju, uložiti stotine miliona a možda i milijarde eura, ukaže preko zakupa velikog broja plaža.

Kompanija Eagle Hills sa sjedištem u Abu Dabiju, specijalizovana je za građevinsku djelatnost i ulaganja u nekretnine, iza koje stoje veliki projekti poput nebodera Burdž Kalifa u Dubaiu i Beograda na vodi u Srbiji. Kompanija je prisutna sa svojim investicijama u oko 17 zemalja svijeta, od kojih i u susjednoj Albaniji, u kojoj planira izgradnju ekskluzivne marine u luci Drač.

Za ulazak u Crnu Goru Mohamed Alabar izabrao je čudan redosled poteza. Prvo je zauzeo plaže, a da prethodno nije obezbijedio zakup ili kupovinu  zemljišta u njihovom zaleđu, na kome, kako izgleda, želi da realizuje nove projekte.

Iznenadnom pojavom mega investitora čija se finansijska snaga može mjeriti sa kompanijama koje su već prisutne u Crnoj Gori, poput investitora marine Porto Montenegro u Tivtu, ili Orascoma na Luštici, građani Ulcinja su zatečeni, ali ima i onih koji nisu.

Nadležni u Vladi Crne Gore i JP Morsko dobro bili su upoznati sa dolaskom Alabara, jer su zbog njegove kompanije iznenada produžili tender i omogućili da firma Eagle Hills Montenegro koja se u Podgorici registrovala 6. marta ove godine, par dana kasnije licitira za zakup kupališta.

Premijer Milojko Spajić ugostio je nedavno Mohameda Alabara, ali je javnost ostala uskraćena za informacije o temama koje su bile na dnevnom redu i lokacijama za koje je njegova kompanija zainteresovana.

Ozbiljne pripreme za dolazak investitora Eagle Hills obavljene su mnogo ranije. To pokazuje procedura oko donošenja Državne studije lokacije „Dio sektora 66 – modul II, III i VI“ – Velika Plaža. Radi se o planskom dokumentu koji obezbjeđuje preduslove za razvoj turizma visoke kategorije na većem dijelu Velike plaže.

Ovaj planski dokument, kao rukovodilac tima,  potpisuje beogradski arhitekta-planer Aleksandar Vučićević, autor Prostornog plana „Beograd na vodi“. Kao razlog za izradu tog plana navodi se – Belgrade Waterfront Concept Masterplan Eagle Hills, iz jula 2016. godine.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

,,SLUČAJ TENDER” ZA ULCINJSKA KUPALIŠTA: Brzina  koja budi sumnju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kompanija Eagle Hills Montenegro  registrovana je u Crnoj Gori 6.marta. Dan kasnije otvorila je transakcioni račun. Od Ministarstva pravde traže uvjerenja da se ne nalaze u kaznenoj evidenciji, a Poreskoj upravi potvrdu da su  izmirili sve poreske obaveze.  Dobijaju ih u rekordnom roku.  Plus 19 bankarskih garancija na oko dva miliona eura u roku od dva dana

 

 

Puna netransparentnost uz svesrdnu institucionalnu podršku Vlade Crne Gore i njenih organa, to je ono što, po riječima Ulcinjana, karakteriše „slučaj tender“ za ulcinjske plaže.

„Velika plaža je veliki resurs Crne Gore, a kada su u pitanju važne teme, poput ove, neophodna je puna transparentnost. Ono što sam vidio iz medija je da se jedna firma koja se prijavila, registrovala ovdje u Crnoj Gori nakon što je bio istekao prvobitni rok za taj tender. Zamislite recimo da se takva stvar desila za vrijeme režima Mila Đukanovića – kako bi opozicija reagovala”, saopštio je i  predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Slučajno ili ne, premijer Spajić je sredinom februara boravio na Svjetskom samitu u Dubaiu. Vlada Crne Gore i  Ujedinjenih Arapskih Emirata potpisale su tamo  Memorandum o razumijevanju, koji predviđa razmjenu iskustava o razvoju i modernizaciji državne uprave, te jačanje ekonomske saradnje.

Nekoliko dana kasnije, 18. februara, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom otvorilo je  tender za zakup plaža u Ulcinju. Tender je, kako je prvobitno najavljeno, trebao da bude zatvoren 4. marta. Produžen je za još sedam dana –  “zbog velikog interesovanja i kako bi se izašlo u susret svim zainteresovanim licima”.

Upravo u tom periodu, 6.marta,  kompanija Eagle Hills Montenegro (EHM) registrovana je u Crnoj Gori. Dan kasnije otvorila je transakcioni račun. Istovremeno se obraćaju Ministarstvu pravde kako bi dobili uvjerenja da se ta firma, kao i ovlašćeno lice ne nalaze u kaznenoj evidenciji, a Poreskoj upravi za potvrdu da su uredno izmirili sve poreske obaveze.  Dobijaju ih u rekordnom roku.  Plus 19 bankarskih garancija na oko dva miliona eura u roku od dva dana.

Zakupac plaže “Miami” Džavid Hodžić tvrdi da mu je  uz sredstva koja je imao na računu u banci, a koja su bila veća od onih za potrebnu garanciju, trebalo  punih 10 dana da dobije taj dokument.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

MILIONI ZA PLAŽE CRNOGORSKOG PRIMORJA: Arapska kompanija gazdovaće sa 10 ulcinjskih plaža  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Za sezonsko korišćenje pojedinih kupališta pristigle su ponude od nekoliko stotina hiljada eura pa do vrtoglavih 2,7 miliona, što je apsolutni rekord u istoriji iznajmljivanja morske obale, najvrjednijeg prirodnog resursa države Crne Gore

 

 

Da je pijesak prirodnih plaža Crnogorskog primorja zlata vrijedan, pokazale su vrtoglavi iznosi novca ponuđeni za zakup kupališta od Ulcinja do Herceg Novog. Nakon nedavnog otvaranja ponuda po završenom Javnom pozivu za zakup plaža za period 2024-2028, za plaže Ulcinja, Bara i Budve, učesnici, nadležni u JP Morsko dobro i cijela crnogorska javnost šokirani su ponudama koje su pristigle za pojedine djelove morske obale. U zatvorenim kovertama budući zakupci ponudili su astronomske svote  koje su se uveliko razlikovale od minimalnih početnih cijena. Učešće poznate arapske kompanije na licitaciji za kupališta na Velikoj plaži izazvalo je i političke tenzije između Vlade i albanskih partija.

Za sezonsko korišćenje pojedinih kupališta pristigle su ponude od nekoliko stotina hiljada eura pa do vrtoglavih 2,7 miliona, što je apsolutni rekord u istoriji iznajmljivanja morske obale, najvrjednijeg prirodnog resursa države Crne Gore.

Za manje kupalište na Slovenskoj plaži u Budvi, dugom 79 metara, površine 1.453 kvadratnih metara  izvjesni V.V. ponudio je cijelih 2,7 miliona eura. Minimalna sezonska zakupnina ove plaže na tenderu je bila 33.885 eura. Stigle su četiri ponude, jedna od 34 hiljade od A.P. lica, kompanija SUR Blue Coco doo ponudila je 90 hiljada, kompanija Falkon V&S doo 155 hiljada i lice V.V. 2,7 miliona eura.

Milionske sume ponuđene su i za plaže petrovačke rivijere.

Izdvaja se javno-party kupalište Lučice dužine 215 metara, sa 5.750m2 i minimalnom cijenom sezonskog zakupa od 44.570 eura, za koje  je privatno lice S.P. ponudilo 1 milion eura. Ostale tri ponude bile su podgoričke firme Profart 200.002 eura, Life Style Development iz Tivta 153.200 eura i firme Pešter Co 45.000 eura.

Duga petrovačka pješčana plaža podijeljena je na četiri javno-porodična kupališta za koja su ponuđene nevjerovatne sume od više stotine hiljada eura do milion. Za najkraću plažu stigla i najviša cijena.

Milion eura dostigla je popularna plaža Ponta dužine samo 39 metara, sa početnom cijenom zakupa od 20.957 eura. Svaka od tri ponude bila je višestruko veća od početne, firma Žuti zec ponudila je 89.000 eura, firma Ponta doo iz Petrovca ponudila je 3 eura više od minimalne, da bi kompanija Neimar doo iz Bara ponudu zaokružila na 1 milion eura.

Za dio petrovačke plaže, dužine 73 metra, sa početnom cijenom zakupa 7.992 eura, pristigle su četiri ponude i to: R.V. 45.000 eura, J.Z. 30.000, a V.M. 8.000 eura i lica A.S. koje je za nešto više od hiljadu kvadrata pijeska ponudilo 950.000 eura.

Za kupalište sa najmanjom početnom cijenom od 3.291 euro, dužine 62m, ponuđeno je nevjerovatnih 800.000 eura. Za susjedni dio petrovačke plaže dužine 110 metara, na početnih 7.609 eura, stigle su tri ponude, N.A. 7.700 eura, M.B. 18.000, dok je izvjesni M.Š. ponudio 800.000 eura.

Iza ovakvih nerealnih ponuda stoji  oprobana taktika tenderskih mućki iz prethodnog perioda. U pitanju su već viđene paralelne ponude starih zakupaca koje po pravilu budu odbačene, ili odabrani ponuđač odustane. Posebnim sistemom bodovanja i matematike sa referencama, plažu na kraju dobija onaj sa manjom ponudom.

Iz Morskog dobra je rečeno da ovoga puta neće vrednovati milionske ponude ako se ispostavi da su dio smišljene igre starih zakupaca plaža, kako bi se preko fantomskih ponuđača ponovo domogli vrijednih djelova obale.

S tim u vezi upućen je poziv Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) da se uključi u ovaj slučaj i da ispita milionske ponude za zakup plaža. Zvanično je zatraženo i od Uprave policije – Sektora za finansijsko obavještajne poslove (FOJ), da ispita porijeklo novca ponuđača koji su se javili na tender ovog državnog preduzeća i ponudili državi milione za zakup plaža.

Međutim, pravo iznenađenje stiglo je otvaranjem ponuda za iznajmljivanje kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju.

Na licitaciji se pojavila nova kompanija, Eagle Hills Montenegru, iza koje stoji arapski kapital, koja je dala najveće ponude za desetak plaža od ukupno 32 kupališta, na 13 kilometara dugoj pješčanoj obali. Riječ je o kompaniji iz Abu Dabija specijalizovanoj za građevinsku djelatnost i ulaganja u nekretnine, koja je gradila poznati neboder Burdž Kalifa u Dubaiju i kompleks Beograd na vodi u Srbiji.

Firma Eagle Hills Montenegro registrovana je 6. marta ove godine na adresi u Podgorici.

Arapska kompanija konkurisala je na javnom pozivu Morskog dobra za zakup 19 kupališta na Velikoj plaži, međutim, njihova ponuda bila je najveća za 10 plaža. Riječ je o popularnim plažama Saranda, Adriaica, Imperial, Hill, Mojito, Habana, Safari, Tropikana, Koral, dio Pearle beach i plaža Barbose.

Kako se saznaje u Morskom dobru, osnivač i predsjednik kompanije Eagle Hills, Mohamed Alabar, nije ponudio milione za zakup kupališta nego realne iznose do 150.000 eura, koji su bili nešto viši od konkurencije. Navode primjer plaže na kojoj je Eagl Hills ponudio 190 hiljada i izgubio na licitaciji od bivšeg korisnika čija je ponuda iznosila 220 hiljada eura.

Najveća cijena koju je ta plaža postigla na tenderu 2019. bila je 40.000 eura. To pokazuje, navode u Morskom dobru, kako je državna imovina bila podcijenjena u poslednjih 30 godina. Ove godine očekuju najveći prihod od zakupa morske obale od kako postoji Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom.

Vijest da je arapska firma najbolje rangirana za 10 kupališta na Velikoj plaži izazvala je negodovanje i bijes kod dosadašnjih zakupaca i lokalnih vlasti Ulcinja.  Najavljeno je nepoštovanje tenderskih rezultata. Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu zatražio je poništenje tendera i zaprijetio pozivom svim albanskim partijama da napuste Vladu, ukoliko se njegov zahtjev ne ispuni.

„Vlada ne vidi pravni osnov po kome bi tender za zakup plaža u Ulcinju mogao biti poništen, ali ukoliko neko smatra da je došlo do kršenja propisa i može to da dokaže, spremna je da to razmotri. Tender je bio otvoren i transparentran i  pravila su bila jasna“, kazao je premijer Milojko Spajić, na sastanku koji je u srijedu uslijedio sa predstavnicima Opštine Ulcinj.

“Bitno je, prije svega, da lokalna zajednica bude zadovoljna, ali i da sve bude zakonito. Na osnovu dosadašnjih informacija, u ovom postuku nije bilo proceduralnih propusta. Sa druge strane, razumijemo zabrinutost dijela lokalne zajednice i otvoreni smo za dalji dijalog koji bi uključio i potencijalne nove zakupce”, poručio je Spajić

Kako izgleda u Ulcinju nisu spremni na scenario po kome višegodišnji zakupci koji su plaže koristili decenijama, mogu da ostanu bez njih. Ne slažu se sa načinom bodovanja koji im ne priznaje kontinuitet i preče pravo korišćenja državne imovine.

Nema objašnjenja zašto Ulcinjani ne žele dolazak velike kompanije poput Eagle Hills koja je poznata po svojim projektima u nizu zemalja širom svijeta, kao i u bliskom okruženju. Pored izgradnje čuvene kule Burdž Kalifa, gradili su i Centar Dubaija, marine Dubai i novih naselja na toj lokaciji. Posjeduju lanac od 70 luksuznih hotela i rizorta u Ujedinjenim arapskim emiratima. Jedan od većih projekata planiran je u Albaniji u kojoj Alabar ima jaku podršku premijera Edi Rame.  Riječ je o strateškoj investiciji albanske Vlade, izgradnji najveće marine za luksuzne jahte na Mediteranu, Porto Durres u luci Drač.

Takođe, nije poznat ni motiv velike kompanije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata da učestvuje na tenderu za zakup plaža u Ulcinju. Ukoliko iza toga ne stoje neki drugi planovi i projekti.

Branka PLAMENAC

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo