Povežite se sa nama

Izdvojeno

IZVJEŠTAJI MEĐUNARODNIH EKSEPERATA O POLICIJSKOJ TORTURI: Elektro-šokovi, udarci i poniženje žrtvi

Objavljeno prije

na

Grupa međunarodnih forenzičara utvrdila je da su povrede kod Jovana Grujičića i Marka Boljevića najvjerovatnije posljedica policijske torture koju su Podgoričani prijavili prošle godine

 

„I dalje sam mogao da čujem zvukove koje je pravilo moje tijelo kada su me udarali. Mogao sam čuti zvuke koje je proizvodio elektro-šoker kada su ga prislanjali na moju desnu stranu i kada su mi ga stavili na uvo“, piše u izjavi Podgoričanina Jovana Grujičića, koju je dao pred ekspertskom grupom nezavisnih forenzičara. „Dva puta sam se onesvijestio; polivali su me vodom. Tjerali su me da se skinem i ja sam to uradio. Kada sam bio go, radili bi elektrošokove po mojoj koži po trbuhu i butinama. Polivali su me vodom kada sam bio go. Zatim su mi naredili da se obučem i ja sam to uradio. Dok sam bio obučen, primjenjivali su elektrošokove na mojim genitalijama. Opet su mi naredili da se skinem pa su mi radili elektrošokove na golom tijelu, kako sam već objasnio. Ponavljali su to nekoliko puta, ne znam tačno koliko, možda sam se 7-8 puta skidao i oblačio.“

Riječ je o torturi koju je Grujičić, kako tvrdi, doživio krajem maja prošle godine u stanici policije. Gotovo osam mjeseci prošlo je od oslobađajuće prvostepene presude, ali i dalje nema rezultata istrage da li je i ko u policijskoj stanici tukao i zlostavljao njega, Benjamina Mugošu i Marka Boljevića. Sva trojica su, tvrde, nakon teških udaraca, mućenja i elektro-šokova potpisali unaprijed otkucana priznanja.

Grujičić je uhapšen krajem maja prošle godine. Tužilaštvo je njega i Benjamina Mugošu teretilo za podmetanje bombe u bivšem kafiću Grand i ispred kuće tada visokog službenika policije Duška Golubovića. Boljević je potpisao svjedočenje u kojem se navode imena bombaša. Sva trojica su kasnije kazali da su priznanja pred tužiocima posljedica torture koju su doživjeli u policijskoj stanici. Prema svjedočenjima, povrede su im nanosile uniformisane osobe koje su glave krile iza crnih „fantomki“. Zbog navoda o zlostavljanju prvostepeni sud je oslobodio Grujičića krivice.

Strani sudsko-medicinski vještaci uradili su izvještaje o povredama Jovana Grujičića i Marka Boljevića. Utvrdili su da su tragovi torture u vidu „fizičkih i psiholoških simptoma” koje su kod njih zapazili prilikom pregleda „visoko konzistentni” sa njihovim navodima da su mučeni u policiji udarcima, elektrošokovima, ponižavanjem i zastrašivanjem. Prema tim izvještajima postoji velika vjerovatnoća da su Grujičić i Boljević doživjeli torturu. Akcija za ljudska prava (HRA) je obezbijedila izradu ovih izvještaja u saradnji sa Međunarodnim savjetom za rehabilitaciju žrtava torture (koji djeluje pri Ujedinjenim nacijama) i Ekspertskom grupom nezavisnih forenzičara koja djeluje pod okriljem Savjeta, zahvaljujući finansijskoj podršci Dobrovoljnog fonda Ujedinjenih nacija za žrtve torture.

Međunarodni eksperti su opovrgli nalaze domaćih vještaka koji su tvrdili da su hematomi na tijelu Grujičića nastali prije nego je priveden u policiju. Domaći vještaci tvrdili su da se kod Grujičića ne može sa sigurnošću reći da je povrijeđen elektro-šokerom „jer nema sličnih opekotina na drugim djelovima tijela”. Tim eksperata, koji čine doktori Đorđe Alempijević, Pierre Duterte i Onder Ozkalipci, utvrdili su ipak da je „datiranje modrica po izgledu (veličini i boji) netačno i forenzički nepouzdano” i ukazali da medicinska literatura i njihovo iskustvo ukazuju da se „ne mogu očekivati primjetne lezije svaki put kada se upotrijebi elektro-šoker, posebno ako je koža mokra ili se uređaj primijeni preko odjeće”. U zaključku izvještaja su naveli: „Na osnovu iskaza g. Jovana Grujičića, navodnih simptoma, nalaza medicinskih pregleda i fotografija koje su napravljene ubrzo nakon incidenta, te naših fizičkih nalaza o obrascu lezija u obliku tačaka na desnoj strani abdomena, zaključujemo da su ove tačkaste lezije visoko konzistentne sa navodima da se radi o udarima struje elektro-šokerom”.

Izvršna direktorica Akcije za ljudska prava (HRA) Tea Gorjanc Prelević pozvala je direktora Uprave policije Zorana Brđanina da hitno procesuira policajce odgovorne za torturu, a potom im onemogući da dalje to rade. Brđanin od ponedjeljka nije odgovorio na pitanju Monitora.

Prelević tvrdi da u slučaju Jovana Grujičića nadležni deset mjeseci nijesu htjeli da utvrde kako je i kada dobio povrede, već ga je samo pregledao zatvorski ljekar i to površno. Strani eksperti su, navodi, sa visokim stepenom konzistentnosti utvrdili upotrebu elektrošokera na tijelu Jovana Grujičića i Marka Boljevića. U tužilaštvu, kaže, nijesu naložili psihološko-psihijatrijsko vještačenje Mugoše, Grujičića i Boljevića radi utvrđivanja mučenja, zlostavljanja i torture. To su uradili strani eksperti.

Tea Gorjanc Prelević je rekla da je Grujičićeva majka odmah nakon hapšenja sina,  zahvaljujući efikasnom postupanju Savjeta za građansku kontrolu rada policije, dobila imena 11 policajaca koji su ga obrađivali. Tadašnjem vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću su još u julu prošle godine podnijeli pritužbe, ali je nekoliko mjeseci kasnije Tužilački savjet odbacio prijavu.

„Tužilaštvo ih ni do sada nije sve saslušalo… Nećemo odustati dok svi koji su izvršili ova gnusna djela nad trojicom ljudi budu privedeni pravdi”, kazala je Gorjanc Prelević.

Predsjednik Autonomnog građanskog pokreta Predrag Spasojević smatra da je vrlo specifična tortura nad Markom Boljevićem, koji je saslušavan kao svjedok.

„Nijedan inspektor nije suspendovan i dalje su na poslu, postupak je još u fazi izviđaja, a najjednostavnija stvar bila je da direktor policije pokrene disciplinski postupak”, pojasnio je Spasojević.

Pravni zastupnik Boljevića, advokat Novica Milošević, kazao je da je tužilac od šest prijavljenih inspektora identifikovao pet. Nada se da su imena poznata i direktoru policije. „Činjenica da se 13 mjeseci čekalo na identifikaciju policajaca prijavljenih za iznuđivanje iskaza, a to je bilo jednostavno. Postavlja se pitanje što je radila Unutrašnja kontrola sve ovo vrijeme”, kazao je on.

Prilika je da Tužilaštvo istragu dovede do kraja. Ako to ne učine, ovaj slučaj će se  naću u međunarodnim izvještajima kao još jedna packa državi Crnoj Gori.

 

Samoodbrana ili brutalnost policije

Odjeljenje unutrašnje kontrole rada Uprave policije otvoriće predmet i izvršiti analizu postupanja policijskih službenika tokom intervencije nakon masovnog incidenta u petak veče na platou kod zgrade Normal company u Podgorici, a u kojem je jednom policajcu povrijeđena ruka.

Tokom kontrole službenici MUP-ovog Odjeljenja unutrašnje kontrole, posebno će se pozabaviti primjenom policijskih ovlašćenja kako bi utvrdili da li je neko od službenika policije možda neprofesionalno ili neblagovremeno reagovao kako bi zaštitio kolege od napada više osoba.

Službenici Centra bezbjednosti Podgorica su pružali asistenciju Komunalnoj policiji, koja je kontrolisala radno vrijeme ugostiteljskih objekata. Uprava policije je u subotu saopštila da je, po dolasku njihovih službenika, više gostiju izrazilo negodovanje zbog aktivnosti Komunalne policije.

„Tokom vršenja ove službene radnje došlo je do napada na policijske službenike. S lica mjesta je dovedeno i saslušano šest osoba, a o događaju je obaviješten državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu, koji je naložio da se slobode liši V. M. (39), vlasnik kontrolisanog ugostiteljskog objekta, zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti na štetu policijskih službenika”, saopštila je UP. Vlasnik objekta je to demantovao.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

FOKUS

MIĆUNOVIĆ I DAVIDOVIĆ NA AMERIČKOJ CRNOJ LISTI: Šta Vašington vidi a Podgorica ne vidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Navodi iz saopštenju Stejt departmenta o Branislavu Branu Mićunoviću i Miodragu Daki Davidoviću,  nisu nikakva novost za crnogorsku i jugoslovensku javnost.  Monitor se nebrojeno puta bavio poslovima ove dvojice “kontroverznih biznismena”  koji su  bogatstvo stekli u vrijeme trodecenijske vladavine Mila Đukanovića

 

Prošlog četvrtka, 16. novembra, osvanula je vijest da su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele sankcije dvojici crnogorskih “kontroverznih biznismena”, kako ih najčešće opisuju kod kuće, – Miodragu Daki Davidoviću i Branislavu Branu Mićunoviću. Američki Stejt department je u saopštenju pored imena ove dvojice Nikšićana, naveo imena još osam osoba iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije koje je Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC ), kao dio Ministarstva Finansija, stavila na crnu listu.

Od crnogorskih državljana na listi sankcionisanih osoba se od aprila prošle godine nalazi i Svetozar Marović, nekadašnji potpredsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) i drugi čovjek režima u Crnoj Gori kome je srodna vlast u Srbiji pružila utočište od izdržavanja pravosnažnih zatvorskih kazni zbog organizovanog kriminala i korupcije.

Sankcije američkih finansijskih vlasti osim zabrane putovanja i zamrzavanja imovine koja se eventualno nalazi u SAD-u ili na teritorijama pod njenom jurisdikcijom povlači i zabranu poslovanja američkih kompanija sa kompanijama proskribovanih osoba. Ne postoji nalog za hapšenje, osim eventualno za pojedince i pravna lica iz Amerike ako se utvrdi da su svjesno kršili sankcije OFAC-a i drugih državnih institucija, ili ako je učinjeno krivično djelo u američkoj jurisdikciji. Sa te tačke gledišta  Mićunović i Davidović  mogu biti mirni jer im ne prijeti direktna opasnost zbog crne liste. No, propagandni i psihološki efekat se ne može zanemariti jer im negativna dezignacija američke vlade smanjuje manevarski prostor i stvara nelagodnosti.

Davidović je pomenut prvi u saopštenju Stejt departmenta kao osoba koja “decenijama pere novac za kriminalne grupe, jačajući svoj uticaj i oblikujući svoje kriminalno preduzeće” uz optužbe za “šverc cigareta, nafte i oružja”. Takođe se ističe da je korupcija koju širi pomogla “Rusiji da kompromituje nezavisnost demokratskih institucija i pravosuđa zemlje”, uz napore da “utiču na rezultate izbora”. Osim Crne Gore, Amerikanci ukazuju i na Dakine aktivnosti u Makedoniji i “skandala koji je doveo do hapšenja Dragija Raškovskog, generalnog sekretara Vlade, ključnog saradnika bivšeg premijera Zorana Zaeva”. Raškovski je navodno uzeo mito od Davidovića “u cilju promoviranja poslovnih interesa Davidovića” – što se na Balkanu, i šire percipira kao standardna praksa u poslovanju ili dobijanju poslova.

Za Mićunovića se kaže da je”decenijama vodeća figura u organizovanom kriminalu u Crnoj Gori, datirajući još od vremena bivše Jugoslavije” što se inače moglo puno puta pročitati u regionalnoj štampi.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 24. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BIVŠI DIREKTOR UP U PRITVORU, KORUPCIJA U JAVNOJ UPRAVI, SUMNJE U TRGOVINU PRESUDAMA: Šinjel DPS-a

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz ormara ponovo ispadaju  kosturi kriminala i korupcije bivših DPS vlasti.. Javnost, istovremeno, dobija dodatne razloge za sumnju da su nove vlasti zadržale obrasce ponašanja  prethodnika

Ponovo ispadaju orasi iz šinjela  bivših vlasti.

Bivšem direktoru Uprave policije Slavku Stojanoviću određen je pritvor od 30 dana, nakon što su ga u subotu, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), uhapsili službenici Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO). Stojanović se sumnjiči za zloupotrebu službenog položaja u vezi sa švercom cigareta u proljeće 2018. Pritvor mu je određen zbog opasnosti da bi, sa slobode, mogao uticati na svjedoke.

Stojanović bi se u Spužu mogao sresti sa još jednim bivšim direktorom UP, Veselinom Veljovićem. I on je u pritvoru zbog sumnji da je pomagao švercerima cigareta. Kao da im je to bilo u opisu posla. Čudni su duvanski putevi.

Prema dostupnim informacijama, SDT Stojanovića sumnjiči da je, u poslednjim danima svog mandata na mjestu direktora UP, podređenima naredio da puste zaustavljeni kamion natovaren švercovanim cigaretama. Javnosti nije predočeno kako je sve to i preko koga išlo.  Monitor saznaje od ljudi koji su u ovu priču uključeni praktično od prvog trenutka (otkrivanje neprijavljenog tovara u kamionu Company Baćović) da je sa njima komunicirao jedan od tadašnjih pomoćnika direktora UP, koji im je kazao   da su otkrićem nelegalnog tereta upropastili veliku međunarodnu akciju na sazbijanju šverca. I naredio da se povuku.

Navodno su neki od prisutnih policajaca o svemu tome ostavili i pisane službene zabilješke pa se, možda, može postaviti pitanje zašto se na procesuiranje tog slučaja čekalo pet godina. Odnosno, da li su dosadašnjom istragom obuhvaćeni svi akteri ove zanimljive priče.

Uglavnom, slučaj propušteni šleper je, tih dana, ostao ispod radara šire javnosti koja je bila zaokupljena krvavim ratom kotorskih narkoklanova, u kome su stradale i osobe koje su, prethodno, policiju obavijestile da im je ugrožen život.  (Muša Osmanagić, Goran Đuričković, Dalibor Đurić).

Serija obračuna u Podgorici gdje su, za samo desetak dana, ubijene četiri osobe, među kojima makar jedna od žrtava nije imala dodira sa kriminalnim poslovima bila je, uostalom, i razlog da Slavko Stojanović podnese ostavku na mjesto direktora UP. I ako je do tada  na rat kotorskih klanova gledao kao na tuđu brigu.

„Cijenim da bezbjednost Crne Gore nije dovedena u pitanje, te da su građani i njihova imovina bezbjedni“, tvrdio je Stojanović. U pomoć mu je, kada zatreba, priskakao i tadašnji potpredsjednik, odnosno, predsjednik Vlade Duško Marković. „Policija ne može da bude štit između kriminalnih grupa i pojedinaca. Da ih štiti jedne od drugih. Policija mora da razotrkiva njihovu kriminalnu djelatnost zato obezbjeđuje dokaze i privodi ih pravdi”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 24. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

DRŽAVA I FALSIFIKOVANE DIPLOME: U redu je to

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera oko lažne diplome pomoćnice direktorice Instituta za javno zdravlje (IJZ) Miljane Pavličić ponovo nas je upozorila na činjenicu da ,,stručnjaka” u javnoj upravi, policiji, obrazovanju, zdravstvu i ostalim oblastima u kojima bilježimo nenapredak ima na hiljade. I nikom ništa

 

Afera oko lažne diplome pomoćnice direktorice Instituta za javno zdravlje (IJZ) Miljane Pavličić razobličila je svu nemoć države i institucija da se uhvate u koštac sa armijom zaposlenih u državnim institucijama kojima na osnovu kupljenih  ili falsifikovanih uvjerenja dobijaju posao i napreduju u službi.

O kakvom se haosu i nekoordinaciji između državnih službi radi govori podatak da je Pavličić za 12 godina koliko radi u IJZ konstantno napredovala u službi i radila na poslovima koji zahtijevaju stručnost. Pored falsifikovane diplome, niko u njenoj ustanovi ali ni u nadležnim ministarstvima kao da nije znao da je ona početkom 2014. proglašena krivom zbog krivičnog djela falsifikovanja isprave.

Prema presudi iz 2014, Pavličić je na sudu priznala krivično djelo lažiranja diplome Hemijskog fakulteta u Beogradu. Sud je tada ocijenio da je ona ,,bila svjesna svog djela, čije je izvršenje htjela, postupajući sa direktnim umišljajem”.  I pored toga sud je cijeneći olakšavajuće okolonosti ,,izrekao uslovnu osudu kojom je utvrdio kaznu zatvora od četiri mjeseca i istovremeno je odredio rok provjeravanja od dvije godine, odnosno da se utvrđena kazna neće izvršiti ako okrivljena za vrijeme od dvije godine od pravosnažnosti presude ne učini krivično djelo”. Kako su sud i ostali provjeravali, dovoljno govori podatak da je Pavličić napredovala u službi i došla do mjesta pomoćnice direktora. Možda bi bila izabrana i za direktoricu da nije bilo višemjesečnog istraživanja novinarki Vijesti koje su razobličile ovaj slučaj.

Da sve nije prošlo bez odjeka, potvrđuje ostavka dosadašnjeg direktora  Instituta za javno zdravlje Igora Galića. ,,Vezano za navode iz medija gdje se pominju falsifikovane diplome, želim jasno da stavim do znanja da se principijelno protivim svakom vidu malverzacija i molim da se istrage u ovom pravcu nastave u cijelom državnom sistemu”, saopštio je Galić.

I kako to obično biva nakon skandala ovakvih razmjera, iz Ministarstva prosvjete i ostalih su najavili da će sada podrobnije ispitivati diplome a iz tužilaštva da će prilježnije ispitati ovaj i ostale slučajeve lažnih diploma.

Za sada se tužilaštvu ne žuri u ispitivanju i kažnjavanju ovakve prakse. Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija su nakon izbijanja afere upozorili da su posljednjih godina podnijeli desetine krivičnih prijava protiv lica za koje je dobijena potvrda da su njihove diplome nevalidne, ali da nijedan slučaj nije procesuiran.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 24. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo