Povežite se sa nama

MONITORING

IZVOZ ĆEPANICA JAČA VLADAJUĆU KOALICIJU: Strategija bukve

Objavljeno prije

na

Prošlog četvrtka Vlada je dopunila (čitaj: izmijenila i obesmislila) Odluku o privremenom ograničenju izvoza određenih drvnih sortimenata, usvojenu u martu ove godine.

To je bio jedini propis usvojen tokom njenog dosadašnjeg mandata i dočekan sa nepodijeljenim odobravanjem. Signal da vlast, koliko god da je neznavena i sebična, može da prepozna makar ekstremne devijacije sistema. I stane u zaštitu javnog (državnog) dobra po cijenu da time ugrozi finansijske interese moćnika iz izvršne i zakonodavne vlasti, ili ljudi iz njihovog najbližeg okruženja. Pojedini su tu odluku tumačili kao izuzetno hrabar potez Vlade. Pošto je kontrola i prikupljanje ćara od eksploatacije crnogorskih šuma bila jedna od centralnih tema tokom pregovora o formiranju vladajuće koalcijie.

Podsjetimo, Vlada je u martu, nakon stotinjak dana lutanja u (polu)mraku crnogorske ekonomske svakodnevice, donijela odluku da zabrani izvoz ogrijevnog drveta posječenog u državnim šumama i, istovremeno, ograniči i izvoz ćepanica ubranih u šumama u privatnom posjedu (samo uz dozvolu Ministarstva poljoprivrede). Planirano je da ta Odluka bude na snazi do maja 2019.

Donošenje Odluke tada je pred novinarima obrazložio Nemanja Katnić, sekretar Ministarstva poljoprivrede. Prema njegovim riječima, bio je to „sistemski odgovor” na identifikovani problem – nekontrolisan rast izvoza ogrijevnog drveta, uglavnom u Albaniju – „koji je proizvodio ekonomske i socijalne probleme”.

Većini stanovnika Crne Gore nije trebalo objašnjavati o čemu se radi. O nestašici drveta za ogrijev i skoku cijena na ovdašnjem tržištu za nekih 30 odsto govorilo se i pisalo makar pola godine prije Vladine odluke.

„Nor¬mal¬na ci¬je¬na bu¬ko¬vog dr¬ve¬ta je 30 eura po me¬tru, a za ci¬je¬pa¬na 35 eura po me¬tru. Me¬đu¬tim, sada se me¬tar dr¬va mo¬že ku¬pi¬ti za 45 eura, dok se ci¬je-pa¬na pro¬da¬ju za 50 eura, što je ne¬re¬al¬no. Pri tom, ne bi ni ci¬je¬na mo¬žda bi¬la pro¬blem da dr¬va ima da se ku¬pi”, žalio se u novembru prošle godine Stefan Ivanović, dugogodišnji trgovac ogrjevnim drvetom, najavljujući da će u znak protesta blokirati magistralu na Zlatici ukoliko se ne zaustavi izvoz. „ Vje¬ruj¬te da me je sra¬mo¬ta kad me lju¬di po¬zo¬vu da pi¬ta¬ju imam li dr¬va da ka-žem ko¬li¬ko ih pro¬da¬jem. Za sve je kri¬va dr¬ža¬va ko¬ja je do¬zvo¬li¬la da se dr¬va iz¬vo¬ze za Al¬ba¬ni¬ju”.

Slični stavovi stizali su i iz Privredne komore, iz njenog Udruženja šumarstva, drvoprerađivačke industrije, grafičke i izdavačke djelatnosti. Uz podatak da se vrijednost izvoza drveta u Albaniju za osam mjeseci udvostručila u odnosu na isti period 2015. godine (sa 1,43 na 2,8 miliona eura) , oni su se prošle jeseni požalili kako „veliki broj preduzeća ne radi zbog nedostatka drveta za preradu, dok istovremeno raste izvoz sirovine”. A za takvo stanje okrivili su Ministarstvo poljoprivrede i kompletnu Vladu (Mila Đukanovića), pošto su oni odbili ponuđeni prijedlog mjera za smanjenje izvoza drvne sirovine.

“Pored uvedene takse na izvoz trupaca (jela, smrča i bukva), traženo je da se uvede taksa na ogrijevno drvo od deset eura po metru kubnom, te da se sirovina dodijeli preduzećima koja se bave proizvodnjom u količini koja im je potrebna, a ne onima koji se bave preprodajom”, saopštili su u novembru prošle godine iz Udruženja šumarstva i drvoprerađivačke industrije Pobjedi.

Ljetos su se, iz tog Udruženja, još jednom zahvalili Vladi zbog zabrane izvoza ćepanica i trupaca iz državnih šuma. „Odluka Vlade o privremenoj zabrani izvoza šumskih sortimenata smatra se najvažnijom mjerom koja je donesena u poslednje vrijeme, jer značajno stabilizuje tržište (trupaca za rezanje i ogrevnog drveta). U ime Vlade, pohvale su primali na sjednici prisutni Adem Fetić generalni direktor Direktorata za šumarstvo i drvnu industriju i Nusret Kalač, direktor Uprave za šume (iskustvo je sticao kao direktor, do temelja urnisanog, rožajskog Gornjeg Ibra, nekada drugog po veličini drvoprerađivačkog preduzeća u SFRJ).

Sad, nakon što je Vlada promijenila ploču – iz Privredne komore ćute. Valjda, u šoku, ne mogu da dođu sebi. Vlast ih tješi.

„Razumijem strah, ali javnost treba da zna da korekcija ne znači oslobađanje izvoza drveta”, kaže danas Adem Fetić. „Izvoz nije slobodan nego se mora dobiti dozvola Ministarstva koja podrazumijeva stroge kriterijume. Nema straha da bi ova mjera Vlade mogla da ugrozi tržište i da povoda za povećanje cijene.” Vjerovali ili ne.

Cijeloj priči valja dodati i ekološki aspekt. On je najvidljiviji na primjeru Albanije. I Albanija je bila bogata šumom. Polovina njene teritorije 1990, bila je pokrivena četinarskom i listopadnom šumom. Nepunih trideset godina kasnije, usljed nekontrolisane sječe (mahom za ogrjev, uz izvoz drvne građe u Italiju) površina pod šumama je prepolovljena. Zbog toga je Vlada Albanije lani uvela desetogodišnji moratorijum na sječu šuma. To je nakupce, preprodavce i trgovce drvetom okrenulo ka Crnoj Gori. Jasno je da nam prijeti slična opasnost.

Neki su to uočili prije drugih. Milica Rovčanin iz Berana pokrenula je u aprilu 2015. na portalu peticija24.com, potpisivanje apela/zahtijeva Zaustavimo izvoz trupaca iz Crne Gore. I prikupila, računajući i njen, tri potpisa (po jedan iz Berana, Mojkovca i Bijelog Polja).

U to vrijeme Monitor donosi priču o tome koliko vrijedi koncesija na sječu državnih šuma. Privatni drvoprerađivači sa sjevera objašnjavaju da je računica jasna, bilježi kolega Tufik Softić, Povlašćenim koncesionarima čamove šume se dodjeljuju za 12 do 15 eura po kubiku, a bukova za šest do devet. Na sječu i vuču potrošiće još toliko. Cijena kubika neobrađenih trupaca na Kosovu, u Albaniji i Srbiji je 110 eura. Sada je, kažu, cijena kubika trupaca u okruženju dodatno porasla, na 120 – 140 eura. Ovdašnji koncesionari su, ipak, ljetos državi dugovali oko osam miliona eura. Ni država nije baš insistirala na naplati svojih potraživanja. Ili je taj novac naplaćen ali, možda, nije išao kroz očekivane budžetske tokove.

U svakom slučaju, čik pokušajte da izračunate koliko bi biznis prebacivanja oblovine preko granice mogao donijeti najvećem crnogorskom koncesionaru – Draganu Brkoviću, vlasniku preduzeća Vektra Jakić. On je, pod sumnjivim okolnostima, dobio pravo da 30 godina iz pljevaljskih šuma posiječe oko 140 hiljada kubika drveta godišnje. Da bi ih preradio u fabrici koja do danas – ne radi. Šta radi Brković?

Država kaže da ne zna. Kolega Sead Sadiković se još prije pet-šest godina potrudio da nam predoči računicu: Da Brković prodaje oblovinu koju posiječe od posla na licu mjesta bi godišnje zaradio 828 hiljada eura, dok bi za trupce utovarene na kamion prihodovao 8, 3 miliona eura. Ako bi sve to prodao preko granice, godišnje bi zaradio minimalno 16.560.000 eura. I ovdje važi da su prekogranične cijene u međuvremenu porasle.

Možda je sad lakše shvatiti motive za prošlonedjeljnu odluku Markovićeve Vlade. I vrijednost (zvaničnu i stvarnu) dozvola za izvoz koje će izdavati Ministarstvo poljoprivrede.

To baca novo svjetlo na odluku donijetu poslednjeg dana avgusta – u onom dijelu sjednice Vlade na kojem Duško Marković i njegovi ministri usvajaju dokumenta koja im stižu praćena sugestijom „da se o njima ne raspravlja”. I sve više se čini kako čelnici ove vlasti nemaju dobre namjere ni prema ljudima, ni prema ovdašnjim firmama, ni prema državi Crnoj Gori. Brine ih samo vlastiti džep. I rok trajanja na vlasti.

To je jedini način na koji se mogu razumjeti odluke nalik prošlonedjeljnoj. Jasno je da sve ono loše što će donijeti ta, bez rasprave usvojena, dopuna nije slučajnost nego sračunata namjera onoga ko je uspio ministarsku družinu okupljenu oko Markovića ubijediti da obesmisle vlastitu odluku staru šest mjeseci.

Država nam je ponovo na panju. Hvala Vladi.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

SRPSKI REVIZIONIZAM O SREBRENICI KAO POKRIĆE KORUMPIRANIM POLITIČARIMA: Ponovno guranje Crne Gore u kandže mitomanija i zavjera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić  je juče( četvrtak)  rekao da će Vlada glasati za rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici . No, otvaranje ovih bolnih tema očito stvara  nelagodu Spajiću koji se koalicionim sporazumom obavezao na rekonstrukciju Vlade i uvođenje vučićevskih DNP-a i NSD.  Srbijanski režimski mediji neprestano vrte revizionističke priče o ratu u i oko Srebrenice  po kojima na kraju  ispada da je genocid zapravo izvršen nad Srbima. Istina je, naravno, drugačija

 

 

Ko prati vučićevsku štampu i njegove marionete u Srbiji, BiH i Crnoj Gori lako stiče utisak da je UN-ova rezolucija o genocidu u Srebrenici jula 1995. pitanje života i smrti za sav srpski narod, Srbiju i Republiku Srpsku (RS). Predsjednik Aleksandar Vučić govori kako će Srbi  biti proglašeni za genocidni narod, rezolucija će dovesti do ukidanje Republike Srpske, dok će Srbiji biti nametnuto plaćanje ratne odštete. I Vaskršnji sabor Srbije i Srpske je pomjeren jer se čeka glasanje u UN-u. U samom tekstu rezolucije se ni Srbi kao narod, niti vojska, niti bilo koja osoba spominje, a još manje etiketira kao „genocidan“. Uprkos tome, crnogorski podržavaoci Prve familije Srbije su se uključili u beogradsku propagandu. Jovan Vučurović, poslanik Nove srpske demokratije (NSD) i predsjednik parlamentarnog Odbora za ljudska prava i slobode je pozvao Vladu da ne podrži rezoluciju jer je „usmjerena protiv srpskog naroda“. Milan Knežević, lider Demokratske narodne partije (DNP) je rekao da Njemačka (kosponzor rezolucije) je „država koja je svijetu podarila Hitlera, Himlera, Gebelsa, Aušvic proglašava nas Srbe genocidnim a najstradalniji smo narod Balkana“. Pri tome zgodno zaboravlja da sadašnja Njemačka priznaje holokaust čije negiranje, nacistički simboli i pozdravi su zabranjeni zakonom. SNP-ov Dragoslav Šćekić, jedan od potpredsjednika Vlade Milojka Spajića kaže da će glasati protiv ako rezolucija dođe na Vladu jer „nećemo dozvoliti da bilo koji narod u ovom momentu nazivamo genocidnim“.

Demokratska partija socijalista (DPS) je tražila da Vlada bude kosponzor rezolucije zgodno zaboravljajući svoju i bivšeg lidera Mila Đukanovića ratnu prošlost. Bivši ministar u vladi RS-a Momčilo Mandić je još 2012. pohvalio ulogu Đukanovića za „pomoć koju su on i njegova vlada 1994. upućivali VRS-u i srpskom narodu“ u vremenu kad je Milošević uveo sankcije RS-u. „Gorivo za naše tenkove koji su se borili od Foče preko Srebrenice do Bihaća i dalje slao je upravo Đukanović i ko zna šta bi bilo sa RS da te pomoći nije bilo“ rekao je Mandić. Na Youtube-u postoji snimak u kome se Đukanović hvali da Momir Bulatović „ne treba da štiti srpstvo“ od njega, jer vlada koju on vodi je „morala godinama kriomice od Slobodana Miloševića i Bulatovića da pomaže srpski narod u Hercegovini i Republici Srpskoj, kad su joj oni odlučno i bezdušno spustili rampu“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ESKOBAR I MI: Specijalan

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mandat Gabrijela Eskobara bez sumnje je, kada je u pitanju Crna Gora, bio – specijalan. Po dolasku na tu poziciju, mnogi su ga analitičari najavljivali kao neuobičajenog, direktnijeg diplomatu koji „nameće rješenja“. Povremeno je bio toliko direktan, da se činilo da je predsjednik crnogorskog parlamenta, ili šef ovašnje vlade, a ne diplomata strane države

 

Crna Gora će biti naredna članica EU, poručio je optimistično Gabriel Eskobar, specijalni izaslanik  SAD za Zapadni Balkan, pred sam kraj svoga mandata.  Da odlazi sa te pozicije potvrdio je i sam,   istovremeno demantujući pisanje portala Frontliner, koji je prije nekoliko dana ustvrdio da je Eskobar u stvari razriješen.

Frontliner tvrdi da je  Eskobar razriješen dužnosti izaslanika SAD za Zapadni Balkan nakon njihovog istraživanja u kom su  „otkriveni potencijalni sukobi interesa i doveden u sumnju Eskobarov diplomatski integritet“.

Medij navodi da je  kontroverza oko Eskobara počela njihovim istraživanjem, objavljenim 22. marta, u kom su „iznijete tvrdnje o finansijskim vezama između Eskobarove porodice i srpskih državnih organa“. To se,  kako se u tekstu ocjenjuje, „dovodi u sumnju neutralnost američkog izaslanika u osjetljivom dijalogu Kosova i Srbije.“

Eskobar je oštro demantovao te navode: “Želim direktno da kažem da je sve u tom izvještaju laž koja se može provjeriti. Prije svega, nisam otpušten i svi u Stejt dipartmentu su to potvrdili. Drugo, moja supruga ne prima novac ni od jedne strane vlade. Moja supruga u svakoj ambasadi u kojoj smo služili, u Boliviji, Portugalu, Italiji, pa čak i Srbiji, bila je ponosna zagovornica međuljudskih kontakata. Ali ona to radi bez ikakvog plaćanja, bez ikakvog ugovora. Ona će to nastaviti da radi. Treće, nemam veze sa navodnim advokatom u advokatskoj firmi u Teksasu. A ta advokatska kancelarija ima veb-sajt i odgovorni novinar može doći do njih i potvrditi da nema veza. I četvrto, tvrdnja da su informacije potekle iz kongresnih izvora je lažna jer Kongres nije obaviješten o bilo kakvim kadrovskim promjenama”, prokomentarisao je Eskobar pisanje Frontlinera.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PRVI MAJ: Siti obećanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svaka treća firma u Crnoj Gori, njih preko15 hiljada, ima jednog ili nijednog radnika. Prihode veće od milion eura ima 110 ovih firmi, a rekorder je firma iz Podgorice koja je sa jednim zaposlenim ostvarila prihod od 156 miliona. Jedno je sigurno. Čak i ako se ostvare obećanja vlasti o boljem životu, radnika će biti – manje

 

KAP, Radoje Dakić, Titex, Fabrika celuloze Berane, Fabrika kože Polimka, Fabrika za proizvodnju guma Guminig, fabrike – Lenka, Prva petoljetka, Vunko, Vukman Krušćić, Obod, Košuta, Prvoborac, Marko Radović, 19. decembar, Gorica, Lenka, Solana Bajo Sekulić, Imako, Mladost, Velimir Jakić, Špiro Dacić, Trgopromet, Riviera, Kristal, Jugooceanija… samo je dio spiska propalih fabrika i kompanija u protekle tri decenije vladavine DPS-a.

Oporavka, što se industrije tiče, skoro i da nema. Prva fabrika napravljena u posljednjih pet godina u Crnoj Gori otvorena je u decembru 2022. u Tuzima i u njoj se pravi čips od domaćeg krompira. U aprilu prošle godine u Nikšiću je otvorena fabrika votke.

U Crnoj Gori je u prošloj godini, prema podacima Monstata, bilo 320,1 hiljadu aktivnog stanovništva, od kojih su 278,3 hiljade ili 86,9 odsto zaposlenih. Od ukupno aktivnog stanovništva, 41,8 hiljada ili 13,1 odsto je nezaposlenih.

Država je jedan od najvećih poslodavaca, zapošljava preko 50.000 radnika – u javnoj upravi 46,7 hiljada, a u lokalnoj 7,1 hiljada.

Ovog 1. maja, Unija slobodnih sindikata, umjesto tradicionalne šetnje organizovala je manifestaciju na Trgu nezavisnosti u Podgorici pod sloganom Dan otpora, ne odmora. Poručili su da zaposleni i ovaj Prvi maj dočekuju u nedostojanstvenim uslovima – rad na crno, neplaćeni prekovremeni sati, nemanje sedmičnog i godišnjeg odmora, nesigurnost ugovora o radu.

Kao primjer su naveli i da zaposleni u medijima, u trgovini i u bankarskom sektoru godinama unazad nijesu zaštićeni granskim kolektivnim ugovorima, a da je zanemarljiv broj kolektivnih ugovora na nivou poslodavca.

Trgovinski lanci su jedni od najvećih poslodavaca u Crnoj Gori, zapošljavaju oko 40.000 radnika. Prošle godine su zabilježili rast od 15 odsto u odnosu na 2022. i ostvarili ukupni prihod od skoro milijardu eura, a profit 33 miliona. Banke su još bolje poslovale i ostvarile skoro duplo bolji rezultat nego 2022, sa profitom od 146 miliona eura. Mediji su daleko od ovih rekorda ali i oni statistički nijesu zabilježili gubitak u prethodnoj godini. Ogromni profiti ipak nisu dovoljni da poslodavci putem granskih kolektivnih ugovora regulišu prava radnika u ovim djelatnostima.

Od promjene vlasti, radnici su vidjeli boljitak od projekta Evropa sad kojima su povećane minimalne zarade na 450 eura, povećane su i zarade zaposlenima u javnom sektoru, unaprijeđen je zanemareni dio socijalne politike kroz besplatne udžbenike, dječje dodatke, naknade za majke sa troje i više djece.

Prosječna plata koja je u decembru 2019. iznosila 520 eura, povećala se za 58 odsto i iznosi 825 eura. Međutim zbog inflacije i rasta cijena, kupovna moć nije puno poboljšana.

Od početka 2020. do marta 2024. godine, zbirna inflacija, prema podacima Monstata, iznosila je 31 odsto dok je, za isti period, rast cijena hrane bio 45,7 odsto. Realna vrijednost zarade je tako povećana za 27 odsto, a ako bi se koristio rast cijena hrane, realni rast zarada i standarda prosječnog građanina bio bi oko 13 odsto.

Daleko od ovog prosjeka je oko 60 hiljada zaposlenih koji primaju  minimalnu platu od 450 eura, a gotovo isto toliko zaposlenih primaju zaradu u iznosu između minimalne i prosječne .

Čak i prema Monstatu, minimalna plata nije dovoljna da podmiri  vrijednost minimalne potrošačke korpe koja je  830 eura. Iz USSCG obračunavaju realnu, tzv. sindikalnu potrošačku korpu koja iznosi 1.900 eura. Sindikalna potrošačka korpa za prvi kvartal 2024. godine bilježi rast od 50 eura u odnosu na četvrti kvartal 2023. godine.

Iz USSCG poručuju da jednoj četvoročlanoj porodici za zadovoljenje osnovnih životnih potreba nijesu dovoljne ni dvije prosječne zarade budući da sindikalna potrošaka korpa iznosi 1.900 eura.

Jaz između bogatih i siromašnih u Crnoj Gori je konstantno velik. U riziku od siromaštva je skoro svaki četvrti stanovnik – 22,6 odsto, a 20 odsto stanovništva sa najvećim dohotkom prihodovalo je u prosjeku šest puta više nego 20 odsto stanovništva sa najnižim dohotkom.

Iako je zvanično nezaposleno 40.000 stanovnika Crne Gore, u turizmu od kojeg živimo svake godine nedostaje radnika. Procjene za ovu sezonu govore da je potrebno preko 300.00 sezonaca. Oni uglavnom dolaze iz regiona Srbija, BiH, Sjeverna Makedonija, ali posljednjih godina zapošljavaju se i radnici iz Moldavije, Nepala, Indije, Indonezije…

Ideja o stimulisanju radne snage i uvođenju ,,stalnih sezonaca”, koja se već nekoliko godina primjenjuje u Hrvatskoj, još uvijek je samo ideja. Platu ,,stalnim sezoncima, preko zime obezbjeđuje država, a poslodavac je obavezan da ih naredne godine ponovo primi na posao.

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić najavila je da bi ovaj model mogao biti spreman za uvođenje tek sljedeće godine.

Da neće ići na bolje predviđaju i u međudržavnom tijelu koje promoviše saradnju i EU integracije u regionu – Savjetu za regionalnu saradnju (RCC). ,,Petina stanovništva Zapadnog Balkana živi u inostranstvu, a prema najnovijim podacima Balkan barometra, 71 odsto mladih iz našeg regiona razmišlja da napusti svoj dom i preseli se u inostranstvo”, izjavila je generalna sekretarka RCC-a Majlinda Bregu.

,,Vi nemate stabilne ugovore o radu, imate prekovremeni rad, nemate slobodan dan u sedmici i ako imate, to je svaki drugi vikend. Vi nemate puni godišnji odmor ili ga uopšte nemate. Vi ne možete koristiti slobodan dan u dane praznika, znači jednostavno nema ravnoteže između privatnog i poslovnog života. Zbog te situacije ljudi jednostavno traže ono što očito mogu da dobiju kad izađu iz naše države”, izjavio je Srđa Keković, generalni sekretar Unije slobodnih sindikata.

Kako radnika nema ,a oni koji hoće da rade treba platiti, poslodavci se dovijaju na razne načine. Tako svaka treća firma u Crnoj Gori, njih preko15 hiljada, ima jednog ili nijednog radnika. Prvih deset firmi po visini prihoda, a koje imaju po jednog radnika, ostvarili su zajedno 311 miliona eura Prihode veće od milion eura ima 110 ovih firmi, rekorder je firma iz Podgorice koja je sa jednim zaposlenim ostvarila prihod od 156 miliona eura. Poreska uprave ove firme ne smatra unaprijed sumnjivim, ali se posebno prate ukoliko dođe do određenih sumnjivih transakcija ili postupaka.

Uoči Praznika rada, Vlada je odlučila da uplati jednokratnu pomoć od 1,1 milion radnicima Instituta dr Simo Milošević u Igalu i time preduprijedi štrajk. Još uvijek protestuju bivši radnici nekadašnje fabrike obuće Košuta zbog devet neisplaćenih zarada, na koje čekaju više od 28 godina. Bivši radnici zahtijevaju isplatu devet neisplaćenih zarada prijavljenih 1996. na dan stečajnog postupka, u vrijednosti od 2,8 miliona eura.

Bivši radnici Radoje Dakića dočekali su pravdu, ali u Strazburu. Evropski sud za ljudska prava naložio je državi da isplati određena sredstva po predstavkama bivših radnika „Radoja Dakića“. Naknadu čeka 736 bivših radnika kojima će država morati da isplati po 2.000 eura, ukupno oko 1.472.000 eura.

I dok radnici i ostalo građanstvo čekaju ispunjenje predizbornog obaćanja povećanja plata putem programa Evropa sad 2, iz Ministarstva rada i socijalnog staranja obećavaju da se do kraja godine može očekivati uvođenje sedmočasovnog radnog vremena.

Ako se ispune obećanja, sledeći Praznik rada dočekaćemo sa većim platama, sedmočasovnim radnim vremenom i još manjim brojem radnika.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo