Atmosferu prazničnog ručka drugog dana Božića u neobično tihoj i zimskim suncem obasjanoj Budvi iznenada je poremetio zvuk bučnog helikoptera koji je u niskom letu kružio iznad poznate rivijere. Znalo se iz iskustva da je stigao neki važan lik kojem pokazuju prirodne ljepote crnogorske obale, potencijalni investitor, kupac neke od preostalih neizgrađenih lokacija. Kao što su onomad atraktivnu rivijeru nadletali arapski šeici, egipatski i ruski tajkuni, birajući iz vazduha zelene rtove, uvale i maslinjake za svoje buduće mini gradove na moru. Iznenađenju nije bilo kraja kad se saznalo da je putnik u helikopteru niko drugi nego poznati francuski glumac Žerar Depardije, taze ruski državljanin, kome je samo tri dana pred dolazak u Crnu Goru predsjednik Rusije Vladimir Putin u ruskom turističkom centru Soči svečano uručio ruski pasoš.
Poznati glumac, boem i biznismen, postao je medijska zvijezda krajem decembra kada je zaprijetio da će napustiti rodnu Francusku i odreći se njenog državljanstva zbog uvođenja visokih poreskih dažbina za bogate. Spas za svoje finansije potražio je u Belgiji u koju se i preselio, ali i u Ruskoj Federaciji čiji je pasoš ekspresno dobio.
Otkuda odjednom Depardije u Crnoj Gori, na večeri sa premijerom Milom Đukanovićem, i to pravo od stola predsjednika Vladimira Putina?
I Đukanović i Putin francuskog glumca nazivaju svojim prijateljem od ranije, ali pravi razlog ove neočekivane posjete, ni dan nakon njegovog odlaska javnosti nije poznat. Slavni glumac kazao je da je došao jer je čuo da je Crna Gora na prodaju, da nešto pazari, ali se uvjerio na licu mjesta da to nije tako. On je takođe bio obaviješten da ova mala država postaje Monte Karlo ruskih bogataša, ali se i ta informacija, na njegovo zadovoljstvo, pokazala netačnom.
Oduševljen dočekom na visokom nivou i euforijom koja ga je pratila Depardije je poželio da postane ambasador crnogorske kulture u Evropi i svijetu, što su njegovi domaćini, premijer Đukanović i ministar kulture Branimir Mićunović sa zadovoljstvom prihvatili. Pored priče o mogućem snimanju filmova na atraktivnim lokacijama u Crnoj Gori, to je za sada jedini epilog visokorangirane božićne posjete popularnog francuskog umjetnika.
Poludnevnoj posjeti glumca koji je doletio na podgorički aerodrom sopstvenim avionom data je izuzetna medijska pažnja. Vanredna vijest o viziti važnog gosta vrtjela se kajronom na podgoričkim televizijama. Javnosti su servirani bizarni detalji ekspresnog obilaska Crne Gore, od toga šta je sve od divljih ljepota Depardije vidio do onog šta je jeo i pio i kakve je sve komplimente domaćinima podijelio.
Poznati Francuz nadlijetao je Crnu Goru od Žabljaka, preko Cetinja do primorja, počev od Ulcinja pa iznad Bara, Petrovca, Svetog Stefana, Budve do Bokokotorskog zaliva, sa sletanjem na heliodrom neizbježnog hotela Splendid u Bečićima, radi kraćeg odmora pred susret sa premijerom i crnogorskom sedmom silom.
Posjeta Crnoj Gori najvjerovatnije je još jedan pokušaj bogatog glumca da posao prenese u zemlje koje nemaju rigorozne poreske namete, poput Belgije i Rusije. Poslovni ambijent u Crnoj Gori u tom pogledu daleko je povoljniji naročito za VIP klijentelu koja, za razliku od građana ove države, uživa specijalne povlastice. Počev od kreditnih olakšica, smanjenja poreskih stopa, oslobađanja od plaćanja carina i akciza, mijenjanja zakonskih normi, donošenja željenih urbanističkih planova i niz podsticajnih mjera kojim se može pohvaliti rijetko koja država u svijetu. Crna Gora je pravi raj za svjetske milijardere koji ovdje mogu činiti šta im je volja.
Dobro obaviješteni Depardije sigurno je ovo imao u vidu. U letu iznad mondenske marine Porto Montenegro u Tivtu vjerovatno je dobio informaciju pod kojim uslovima tu posluje kanadski milijarder Piter Mank i njegova firma Adriatik Marinas, u kojoj vlasništvo od sedam odsto posjeduje njegov zemljak, milijarder Bernar Arno, koji je prema Forbsovoj listi najbogatiji čovjek u Evropi i četvrti u svijetu.
Zanimljivo je da je i Arno poput crnogorskog gosta u decembru podnio zahtjev za dobijanje belgijskog državljanstva, zbog plana francuskog predsjednika Fransoa Olanda da poveća stopu poreza za najbogatije na 75 odsto.
Prebogati Arno demantovao je takve navode francuskih medija, uz uvjeravanje da će kao i svaki Francuz u potpunosti ispuniti sve svoje poreske obaveze.
„Naša zemlja treba da računa na doprinos svakoga kako bi se suočila s dubokom finansijskom krizom. Zahtjev o dvostrukom državljanstvu je lično pitanje koje traje mjesecima i nema političku konotaciju”, pravdao se Arno.
Bernar Arno poznat je kao vlasnik imperije LVMH koja objedinjuje oko 60 luksuznih brendova među kojima su Louis Vuitton, Henesi, Bulgari, Hermes, Cristian Dior i mnogi drugi.
Beneficije koje je svjetska bankarska i biznis elita okupljena oko Pitera Manka dobila u marini Porto Montenegro na zavidnom su nivou. Pored ustupanja bez nadoknade oko 24 hektara zemljišta na kome Mank gradi stanove za tržište i korišćenja oko 60 ha akvatorijuma tivatskog zaliva, on je oslobođen obaveze plaćanja svih dažbina za gorivo i uživa umanjenu poresku stopu od svega 7 odsto za sve usluge vezane za jahte.
„Vlada je spremno uklonila sve prepreke ulaganjima u Porto Montenegro… Za jednog investitora je izvanredna mogućnost da može sjesti sa premijerom i reći mu – hajde da mi sada dogovorimo poresko i radno-pravno zakonodavstvo Vaše države”, opisao je nedavno udvoričko ponašanje crnogorskih vlasti izvršni direktor tivatske marine Oliver Korlet u razgovoru za kanadski magazin Toronto Life.
Slična je situacija na Svetom Stefanu, biseru crnogorske turističke ponude, gdje je na zahtjev zakupca, grčkog milijardera i brodovlasnika Viktora Restisa Vlada drastično promijenila osnovne odredbe ugovora o zakupu. Restisu je smanjen iznos godišnje najamnine hotela Sveti Stefan i Miločer za 30 odsto uz produženje zakupa na 42 godine. Grcima je, kao bonus, odobrena gradnja stanova za tržište u parku Miločera, nekadašnjem ljetnikovcu dinastije Karađorđević. Najvredniji hoteli „otišli”su na kraju za nešto više od milion eura godišnje kirije. Kao da su poklonjeni.
Svoje parče crnogorskog krša i mora posjeduje i ruski milijarder Oleg Deripaska, zakupac KAP-a, čije kredite od nekoliko desetina miliona eura vraćaju građani Crne Gore. U selu Donji Grbalj, na rtu Platamuni, ruski kralj aluminijuma postao je vlasnik bivše vojne baze u kojoj je sagradio raskošni ljetnikovac. Za oko 2,5 ha platio je nevjerovatnih 600.000 eura.
Ovaj crnogorski dužnik posjeduje sedam odsto vlasništva firme Adriatik Marinas u Tivtu.
Vlada se izgleda drži pravila, što je investitor bogatiji to su i povlastice koje mu odobrava veće.
Da li će neka od sličnih formula biti ponuđena francuskom glumcu koji bježi od poreznika u svojoj državi, pokazaće vrijeme. Glumac je najavio svoj dolazak na ljetni Filmski festival u Herceg Novom u okviru svojih ambasadorskih obaveza prema Crnoj Gori. Za početak.
Novu ulogu Žerara Depardijea kao ambasadora crnogorske kulture uskoro će ozvaničiti, dati joj formu i napisati scenario, reditelj ovog izvanrednog događaja, premijer Milo Đukanović.
Crnogorski suši
Od specijaliteta domaće kuhinje kojom se u Splendidu „oduševio” poslužio se sušijem iz hotelskog japanskog restorana. Kao poznati ljubitelj vina i vinogradar koji posjeduje oko 650 hektara vinograda u nekoliko evropskih država, Depardije je pohvalio Krstač kao „autohtono vino” i „pravi crnogorski brend”.
Direktor hotela Žarko Radulović naglašava da je glumac uzeo jednu flašu ovog vina „koje se u Crnoj Gori ne cijeni”, da je popije u avionu tokom povratka za Francusku, nakon večere sa premijerom Đukanovićem.
Radulović takođe iznosi detalj da je Depardije boravio u susjednoj Hrvatskoj, prije odlaska u Rusiju, ali se ne zna ishod te posjete.
Branka PLAMENAC