Povežite se sa nama

OKO NAS

KO JE RUS KOJI JE KUPIO HOTEL „JELOVICA“  I KAKO JE HOTEL PREŠAO U RUKE „OSMANAGIĆ CO“: Šehovcov, Kozlov i druge tajne

Objavljeno prije

na

Iako se vjerovalo da je Hotel Jelovica kod Berana vlasništvo ruskog državljanina Nikolaja Vasilijeviča Šehovcova, koji je bio pod međunarodnom potjernicom i koji je nestao još 2009. godine, Monitor je uvidom u katastar saznao da se hotel do 2019. godine vodio na ime drugog državljanina Rusije Nikolaja Vasilijeviča Kozlova, te da je iste godine prešao u ruke nikšićke kompanije  Osmanagić CO

 

Hotel Jelovica na istoimenoj planini kod Berana kupila je kompanija Osmanagić krajem 2019. godine od državljanina Rusije Nikolaja Vasilijeviča Kozlova, odnosno njegovog ovlašćenog zastupnika u Crnoj Gori Zorana Turkovića kao izvršnog direktora d.o.o. Jelovica banja.

To se može vidjeti iz dokumentacije o kupoprodaji, notarskog zapisa i upisa u katastar, u koje je Monitor ostvario uvid na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama i predusretljivosti službenica andrijevičkog katastra.

Iako se vjerovalo da je Hotel Jelovica kod Berana vlasništvo ruskog državljanina Nikolaja Vasilijeviča Šehovcova, koji je bio pod međunarodnom potjernicom i koji je nestao još 2009. godine, Monitor je uvidom u katastar saznao da se hotel do 2019. godine vodio na ime drugog državljanina Rusije Nikolaja Vasilijeviča Kozlova, te da je iste godine prešao u ruke nikšićke kompanije  Osmanagić CO.

Kupoprodajni ugovor između d.o.o. Jelovica banja i Osmanagić CO potpisali su Beranama 18. decembra 2019. godine Zoran Turković kao izvršni direktor Jelovica banja i Damir Osmanagić kao izvršni direktor Osmanagić CO, d.o.o. iz Nikšića. U to vrijeme mediji su uveliko pisali da je za Šehovcovim raspisana međunarodna potjernica.

Kompletna imovina Jelovica banja, hotel i zemljište na planini Jelovici, koja postaje sve atraktivnija prolaskom, odnosno izgradnjom novog puta od Berana do Kolašina, uz sami hotel, prodata je za samo – 158.200 eura.

Ruski državljanin Nikolaj Vasilijevič Kozlov, kao osnivač i jedini stopostotni vlasnik d.o.o. Jelovica banja, ovlašćenje za prodaju nekretnina u Crnoj Gori, izvršnom direktoru Zoranu Turkoviću iz Plava, dao je petnaest dana ranije.

„Prodavac garantuje da su predmetne nepokretnosti slobodne od upisanih i neupisanih prava i ograničenja, kao i da je ne terete nikava potraživanja, osigurana neuknjiženom hipotekom, kamate, porezi i doprinosi“ – piše u Ugovoru o prodaji.

Na osnovu tog notarskog zapisa, novom vlasniku je mjesec kasnije, 21. 1. 2020, Uprava za nekretnine, PJ Andrijevica donijela rješenje o upisu promjene prava svojine (1/1) sa Jelovica banja d.o.o. Berane, na Osmanagić CO d.o.o. Nikšić.

Pored hotela izgrađenog 1965. godine, Osmanagić CO je postao stopostotni vlasnik zemljišta površine 40.138 metara kvadratnih.

Time je okončana dugogodišnja „odiseja“ o tome gdje je nestao ruski državljanin Nikolaj Šehovcov, koji je 2006. godine kupio Hotel Jelovica kod Berana.

Priča, zapravo, time nije završena, ali se više vjerovatno niko neće interesovati za pitanja kako je Šehovcov stigao čudnim putevima u Crnu Goru i kako se od međunarodne potjere skoro tri godine skrivao u ovom tada usamljenom hotelu.

Rus je bio pod međunarodnom potjernicom izdatom u Kazahstanu, pod oznakom „arest“.

Informacija o tome da za Šehovcovim postoji međunarodna potjernica, mogla se pronaći na „Kazahstanskom infarmacionom portalu“.

Taj portal je, naime, svojevremeno objavio priču o velikoj korupcionaškoj aferi u koju su bili upleteni najviši zvaničnici te države. Šehovcov se, navodno, nalazio na čelu firme Bonita inžinjering, koja je važila za kompaniju čiji je nezvanični vlasnik bila supruga jednog tamošnjeg političara.

Prema tom portalu rukovodstvo kompanije Bonita inženjering razbježalo se iz Kazahstana još 2006. godine. Tada se Šehovcov i pojavio u Beranama.

Hotel je kupio od nekada poznatog crnogorskog preduzimača Radomira Raičevića.

Raičević je tvrdio da mu ovaj „strateški investitor“ i partner tadašnje crnogorske vlade, osim kapare, nikada nije dao ostatak novca, i zato je vodio sudski postupak za poništenje kupoprodajnog ugovora.

„Ja uporno pokušavam da uđem u trag tom čovjeku“ – kazao je tada Raičević.

Za Nikolajem su tragali i desetine drugih Beranaca koji su u poslovanju sa njim, dok je vršena popravka zgrade hotela, ostali „kratkih rukava“.

„Radomir Raičević je bio poznati preduzimač i biznismen, koji je imao veliku imovinu u Rusiji. Mnogi su od njega otimali kako su stigli. Od sve imovine, na kraju mu je ostao samo Hotel Jelovica. Kada je shvatio da je izvaran, od pokušaja da počini samoubistvo spriječili su ga prijatelji. Živi negdje u Beogradu“ – ispričao je sagovornik Monitora, dobro informisan i upućen u čitav slučaj.

Ostaće tajna ko je bio Nikolaj Vasilijevič Šehovcov? Njegovo ime se ne provlači nigdje ni kroz Centralni registar privrednih subjekata. Tajna je takođe i otkuda se pojavio Nikolaj Vasilijevič Kozlov, i kako se on vodi kao bivši vlasnik Hotela Jelovica. Njega u Beranama niko nikada nije vidio, za razliku od Šehovcova kojeg su u vidjeli i upamtili mnogi Beranci.

Dok su se u vrijeme takozvane „navalice“ Rusa na nekretnine u Crnoj Gori pominjali milioni, Hotel Jelovica na kraju je prodat za svega 158.200 eura.

Jelovica je planina koja je dio masiva Bjelasice. S druge strane, prema Kolašinu, već su nikli veliki skijaški kapaciteti. U planu je da se sa vrha Bjelasice žičara i gondola spuste i do Jelovice, i da se ova planina učini dijelom velikog skijaškog kompleksa.

Tada će se o vrijednosti Hotela Jelovica i 40.000 metara kvadratnih zemljišta sigurno govoriti u brojkama sa više nula.

Novi put od Berana do Kolašina već prolazi odmah pored njega, i sa skijalištem u Kolašinu biće spojen vrlo blizu, tunelom Vranjak u izgradnji.

Cijene nekretnina na Jelovici vrtoglavu rastu. Prije četiri, pet godina, kada je hotel kupljen i zvanično prešao u vlasništvo Osmanagića, neko je sve to nabacio na papir i dobro sračunao.

                                                                                                                                Tufik SOFTIĆ  

Komentari

OKO NAS

ULCINJSKI PUT DO LUKE: Studija do nove godine, a onda…

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ulcinj je jedini grad na Primorju koji nema luku ili marinu, za kojima je potreba očigledna.  Do kraja godine biće urađen dokument koji će pokazati kojom maršrutom treba dalje ići

 

 

„Ovo je san koji su generacije čekale, i od danas ćemo početi da ga ostvarujemo, vraćajući Ulcinju vjekovnu tradiciju pomorstva. Studija izvodljivosti je prvi korak koji radi Opština Ulcinj za izgradnju luke na svojoj teritoriji. Znamo kako, šta treba raditi da bi Ulcinj imao pomorsku luku i u budućnosti razvijenu djelatnost na moru“, kaže predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu.

On je prošle sedmice sa predstavnikom hrvatske firme Marecon, čije je sjedište u Rijeci, Ivanom Žigom, potpisao ugovor o izradi Studije izvodljivosti za izgradnju luke u Limanu.

Najavljeno je da će za tri mjeseca inženjeri te kompanije, koji su učestvovali u izgradnji pomorskih građevina duž cijele hrvatske obale, izraditi ovaj dokument koji će pokazati što je optimalno da se napravi ispod zapadnih zidina ulcinjskog Starog grada: marina ili luka.

Iz lokalne samouprave tvrde da će se nakon toga krenuti u izradu glavnog projekta, koji bi trebao biti gotov početkom 2026. godine, a da bi radove na budućem objektu morala da finansira Vlada Crne Gore.

Ideju o gradnji jednog takvog objekta u Limanu pozdravila je i opozicija u Ulcinju navodeći da ovaj grad sa svojim geografskim položajem, slavnom pomorskom tradicijom i turističkom budućnošću zaslužuje da ima luku.

Daleko je, dakle, još do prave luke ili marine u Ulcinju. Oni sa boljim pamćenjem sjetiće se da je u ljeto 2018. godine, upravo u zgradi lokalne uprave, predstavljen projekat izgradnje marine u Limanu koja je trebalo da ima oko 160 vezova, za plovila veličine od 5-15 metara. Navodilo se da bi “ta marina sa Pristanom, kao najfrekventnijim dijelom grada, bila povezana tunelom ispod Starog grada, a koji bi bio širok četiri metra, te isto toliko visok. Iz tunela bi lift vodio prema Starom gradu.”

Iz Opštine su optimistički poručivali da se do kraja godine mogu završiti sve administrativne procedure i nakon toga krenuti u traženje investitora. Ali, eto, poslije punih šest godina lako se može zaključiti da u akvatorijumu Limana nema ničega novog dok na tom prekrasnom dijelu ulcinjske obale niču nove zgrade i apartmani.

Prije dvije godine iz Vlade Crne Gore je objavljeno da bi, nakon ekološke rekonstrukcije, najbolje bilo da se marina nalazi u Port Mileni, koja je prirodna marina i koja je oduvijek bila mjesto gdje su u slučaju nevremena vlasnici čamaca sklanjali svoja plovila.

I Prostorno-urbanističkim planom Ulcinja je na Port Mileni predviđena izgradnja marine i privezišta sa 100 vezova. Prema procjenama eksperata iz osamdesetih godina 20. vijeka, marina u Port Mileni trebalo je da ima oko 400 vezova. Međutim, zbog ogromne nelegalne gradnje i uzurpacije opštinskog zemljišta u protekle četiri decenije moralo je doći do drastičnog umanjenja gabarita jednog takvog objekta.

Zato su se Ulcinjani, posebno ribari, morali zadovoljavati tek lučicom Kacema, koja se nalazi ispod istočnih zidina Starog grada, ali koja je u vrijeme jačeg nevremena nefunkcionalna, pa oni svoja plovila moraju izvlačiti na kopno ili ih sklanjati u Port Milena ili u Bojanu.

Već godinama se najavljuje i gradnja ribarske luke na početku Velike plaže, na prostoru od oko 81.000 metara kvadratnih, sa oko 80 vezova,. Sredstva za ovaj projekat obezbijeđena su iz programa MIDAS 2 sa Svjetskom bankom još 2018. godine.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je saopštilo da očekuje da će građevinski radovi na rtu Đerane početi nakon ljetnje turističke sezone 2025. i da će izgradnja ribarske luke trajati dvije godine. Vrijednost radova procjenjuje se na 15 miliona eura.

“Ulcinj je dijete mora. Stoga je on uvijek napredovao postajući znamenito pomorsko, gusarsko ili trgovačko mjesto, kada su njegovi stanovnici bili okrenuti moru i Mediteranu. Posljednjih decenija smo, na svoju štetu, išli nekim drugim putevima. Sada je pravo vrijeme da se vratimo na staru maršrutu kako bi izgradnjom luke i/ili marine ovaj grad krenuo u novu razvojnu fazu”, kaže ulcinjska novinarka Arjona Resuljani.

Ona smatra da je realizacija projekta luke uz još nekoliko drugih infrastrukturnih objekata i izgradnju većih hotela preduslov da Ulcinj bude, kako to vole kazati naši zvaničnici, najveća razvojna šansa Crne Gore za 2030. godinu, odnosno veliki regionalni centar turizma.

 

Planovi za luku već gotovo pet stoljeća

Iako je Ulcinj imao prirodne luke (Valdanos, rijeka Bojana i Port Milena) koji su brodove štitili od južnih i sjevernih vjetrova, ipak je vazda postojala potreba da se bliže gradu sagradi veća luka. O tome je, na primjer, vladu u Veneciji izvjestio mletački sindik Đustiniani, koji je u Ulcinju boravio 1553. godine u studijskoj posjeti. On je predlagao da se od Starog grada u pravcu istoka napravi lukobran i da Mala plaža postane luka za ulcinjske brodove.

Ni ta se ideja nije realizovala, a Ulcinj je tri stoljeća kasnije imao oko 400 malih i velikih brodova, odnosno jednu od najvećih flota na čitavom Mediteranu.

Mustafa CANKA

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Da se vratimo u sadašnjost. Dodatnu pozornost na ovaj spektakl, kako karakterišu iz Opštine Zeta, privukao je novinar RTCG Saša Radović svojim izvještavanjem o njemu. Radović poznat po svom opuštenom stilu izvještavanja, kao i po zabavno-humorističkom serijalu Zabjelo Republika, pitao je direktoricu Turističke organizacije Tatjanu Bojanić zašto je izbor baš pao na Karleušu, i da li (aludirajući na njen repertoar i stihove pjesme ,,Karli bič“)  „kokain ide s priganicama. Nakon uključenja tvrdi da ga je Bojanić upitala ,,Znači tako vi radite? A ostajete li duže da snimate?, pa dodala ,,U redu, snimite to što ste mislili, pa ćemo poslije toga razgovarati!”

,,Tu rečenicu sam, kao dugogodišnji novinar, koji je prošao mnogo toga, shvatio  kao direktnu prijetnju. Na šta je mislila tačno, mogu samo da pretpostavim, i kako bi ona ili neko drugi, ‘razgovarao’ sa mnom i ‘učio’ me poslu novinara”, saopštio je Radović. Dodao je da su odmah otišli sa manifestacije: ,,Sve ovo se dešavalo pred vozačem i snimateljem TVCG kao svjedocima. Danas sam cijeli dan pretrpan porukama. Ne samo iz Crne Gore, nego iz cijelog regiona, i 99 posto je pohvalno. Mene sada brine da će uticaj i pritisak politike i političara me po ko zna koji put kazniti u mojoj kući, TVCG i osjećam zabrinutost i stres. Nadam se da će oni koji rukovode kućom znati da se odupru tome”.

Da je bojazan novinara bila s razlogom, odmah su potvrdili iz Opštine Zeta koji su zatražili od RTCG da kazni Radovića zbog kako tvrde, ,,skandaloznog i nedopustivog” izvještavanja. ,,Manifestacija ,,Dani zetskih kolača i priganica” koju su posjetile hiljade i hiljada građana iz svih gradova Crne Gore i regiona od ranih jutarnih časova, prošla je bez ijednog incidenta, jedino se Saša Radović, porijeklom Zećanin, osjetio fizički ugrožen od Tatjane Bojanić. Iako televizijski snimak pokazuje da je jedino gospođa Bojanić trebalo da strahuje od fizičkog nasrtaja Radovića”, saopštili su iz Opštine Zeta.

Reagovali su i iz Sindikata medija koji su političare koji konstruišu i pozivaju na kažnjavanje, podsjetili na Zakon o nacionalnom javnom emiteru koji govori o nezavisnosti novinara: „Novinar i drugi zaposleni koji učestvuje u kreiranju programskog sadržaja Javnog medijskog servisa nezavisan je u svom radu i djeluje u interesu javnosti”. I upozorili da po istom zakonu ,,ne može prestati radni odnos, ne može mu biti umanjena zarada, promijenjen status u redakciji ili utvrđena odgovornost zbog stava ili mišljenja koje je izrazio u skladu sa profesionalnim standardima i programskim pravilima.“

Opština Zeta se žalila generalnom direktoru Borisu Raoniću i Savjetu RTCG. Traženo je da se pokrene hitna istraga u vezi sa postupanjem novinara Saše Radovića, kao i da se on disciplinski kazni.

,,Podsjećamo i da je pitanje etike nadležnost ombudsmana kojeg Javni servis uporno nema, da Savjet Javnog servisa ni na koji način ne može da preuzme ulogu ombudsmana ili kažnjava zbog načina na koji neko izvještava, a da Javni servis od aprila kada je donijet nezakonti Etički kodeks nije u stanju da formira etički odbor koji bi mogao da pokrene pitanje disciplinske odgovornosti”, upozorili su iz Sindikata medija.

Iz Opštine Zeta nijesu se zaustavili na ovome – zbog najave koncerta, kako tvrde u TO Zeta, svjetski poznate dive, Opština je najavila da će obavijestiti i Delegaciju EU u Crnoj Gori i sve relevantne adrese. Naveli su i da Radović,,u kontinuitetu sije mržnju i pokušava da diskredituje ljude koji imaju karijeru o kojoj on vjerovatno može samo da sanja“. Da je stvar otišla predaleko govori i to da je Opština Zeta proglasila novinara  personom non grata sa kojim neće imati više nikakvu saradnju, jer je, kako saopštiše,  on kao zetski potomak vrijeđao njih i njihove goste.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

“ Prema izvještajima ljekara, bolest je u sanaciji, te će pritvoreno lice uskoro biti smješteno u sobi sa drugim pritvorenim licima. U cilju prevencije, izolovano je i drugo pritvoreno lice koje je boravilo u sobi sa pritvorenim licem kojem je dijagnostikovano oboljenje. Kako u dosadašnjem periodu nije bilo simptoma scabiesa kod ovog lica, to će i prema njemu biti ukinuta mjera izolacije. Takođe, izvršena je i dezinfekcija prostorije u kojoj je boravilo oboljelo pritvoreno lice”, saopštili su.

Tvrde da ostalim organizacionim jedinica UIKS-a u kojima su smještena pritvorena i osuđena lica nijesu zabilježeni slučajevi obolijevanja.  Takođe, tvrde da su u zatvoru obezbijeđeni svi potrebni ljekovi i medicinska sredstva koja se primjenju u liječenju ove zarazne bolesti, te da  postoji stalni nadzor od strane ljekara.

“U cilju sprječavanja pojave ovog oboljenja, koje nije rijetko u kolektivnom smještaju, preduzimaju se potrebne mjere za održavanje higijene prostorija u kojima borave pritvorena i osuđena lica, zaključuju u saopštenju.

Bez obzira na navode nadležnih da imaju sve neophodno za prevenciju  liječenje ove bolesti u zatvoru,  zatvorenici su i prošle godine obolijevali od šuge.

Takvo stanje i pojava i širenje zarazne bolesti ne čudi ako se ima u vidu prenatrpanost zatvora, zbog čega  pritvorena lica nemaju mogućnost da uredno održavaju ličnu higijenu već na tuširanje u nekim slučajevima moraju čekati i po nekoliko dana.

Na taj problem već godinama ukazuju i iz Zaštitnika za ljudska prava i slobode, no  stiče se utisak da njihovo mišljenje u tom slučaju ostaje  –  mrtvo slovo na papiru.

Iz institucije Zaštitnika prvi su prošle godine reagovali, nakon što su mediji izvijestili javnost da u zatvoru obolijevaju od ove zarazne bolesti.

Tada su ponovili da toj zaraznoj bolesti pogoduje prenatrpanost koja je evidentna u Istražnom zatvoru kao i loši materijalni uslovi u nekim djelovima istražnog zatvora. Na to Zaštitnik ljudskih prava i sloboda već godinama kontinurano ukazuje.

Kada je krajem prošle godine, u novembru, Institut za javno zdravlje Crne Gore izašao sa podacima o broju oboljelih od šuge, nijesu posebno tretirali kontinuirano pojavljivanje ove zarazne bolesti u spuškom zatvoru.  Tada su ocijenili da se šuga najčešće javlja u vrtićima.  Prema njihovim podacima, tokom deset prvih mjeseci prošle godine, u Crnoj Gori je od šuge bilo 263 slučaja obolijevanja.

Epidemiološkinja Instituta za javno zdravlje Maja Milovanović, tada je navela da četvrtinu od tog broja čine djeca predškolskog uzrasta. Ona je ukazala  da je u Crnoj Gori, u posljednjih deset godina, bilo od 190 do 900 slučajeva šuge godišnje.

Nakon pojave novog slučaja i činjenice da je samo tokom ove godine 16 pritvorenika imalo ovu kožnu bolest reakcija nije bilo.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo