Direktor Instituta Boban Mugoša je ubijeđen da će izbori biti bezbjedni. Veli i da je, ukoliko što krene naopako, odgovornost na građanima. Dodatno nepovjerenje u struku utvrđuje i to što je predsjednik NKT-a Milutin Simović treći na izbornoj listi DPS-a, a direktor KCCG Jevto Eraković deveti
U srijedu su od korona virusa u Crnoj Gori umrle četiri osobe. ,,Nažalost, danas je najcrnji dan, prijavljena su četiri smtna ishoda”, istakao je epidemiolog Senad Begić na konferenciji za medije Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti (NKT).
Ukupan broj umrlih od početka godine je 57. Prema podacima koje je Monitoru dostavio Institut za javno zdravlje najstarija osoba imala je 98, a najmlađa 49 godina. Prosječna starost preminulih je 70 godina.
Smrtni slučajevi i još uvijek najveći postotak broja oboljelih u regionu od 210 na 100.000 stanovnika više nijesu dovoljno upozorenje. Opuštanje nadležnih i građana dovelo je i do pada povjerenja. Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša u svakom obraćanju javnosti ističe da oboljeli sve manje prijavljuju kontakte. ,,Pravi se medveđa usluga time što se ne otkrivaju kontakti. Molim da se svi kontakti prijave, kako bismo uspostavili sistem sprječavanje širenja korona virusa”, kazao je on.
Monitoru se nadavno obratila porodica sa informacijom da se oboljelima nakon isteka dvonedjeljne samoizolacije ne radi ponovno test na korona virus. Iz Instituta su nam odgovorili: ,,Prema trenutno važećim protokolima Svjetske zdravstvene organizacije, Američkog centra za kontrolu bolesti (CDC) i drugih javnozdravstvenih agencija i autoriteta, testiranje osoba koje su u procesu oporavka od infekcije novim korona virusom više se ne preporučuje niti predstavlja strategiju neophodnu za određivanje kada će se prekinuti izolacija, osim u određenim okolnostima koje podrazumjevaju npr. teške slučajeve infekcije, osobe kod kojih su simptomi prisutni u produženom trajanju, imunokompromitovane pacijente i slično’’.
Objašnjavaju da se oporavljenom osobom smatra osoba koja najmanje tri dana nema simptome i nije uzimala nikakvu terapiju, pri čemu je ista ta osoba morala da provede najmanje dvije sedmice u izolaciji. Za ovakve osobe smatra se da nisu zarazne niti „sposobne“ da šire infekciju. Pojasnili su i da je PCR test kod određenih osoba bio pozitivan pet do šest nedjelja, ali to ne znači da osoba ima virus, već djelove genoma virusa koje otkriva PCR.
NKT je u ponedjeljak donio odluku o otvaranju granica i ulazak u Crnu Goru bez dodatnih uslova za državljane Ruske Federacije i Azerbejdžana. Najavljeno je da će prvi avioni iz Moskve na tivatski aerodrom sletjeti 10. avgusta.
Kriterijumi po kojima se otvaraju granice nijesu jasni. Kada je NKT donijela pomenutu odluku u Crnoj Gori je bilo 228 oboljelih na 100.000 stanovnika, u Srbiji 138, Rusiji 127, a Azerbejdžanu 40. To je primjerio i konzul ukrajinske ambasade u Crnoj Gori Mykhailo Shmatov koji nije krio ogorčenje zbog toga što ruski državljani mogu putovati u Crnu Goru bez posebnih uslova, za razliku od ukrajinskih, iako je u Ukrajini manja stopa inficiranih korona virusom: ,,Uprkos činjenici da je u Rusiji stopa oboljelih na sto hiljada stanovnika 127,2, a u Ukrajini 72,8. Novac ne miriše – ovo je stari aksiom, ali i pitanje osnovnog poštovanja. Nadam se da će ti diskriminatorni uslovi za naše građane biti uklonjeni”, kazao je Shmatov.
Uklonjeni su već sjutradan.Ulazak u Crnu Goru će biti dozvoljen i za državljane Ukrajine. ,,Jedan od ključnih parametara je broj aktivnih slučajeva na 100.000 stanovnika, a drugi je kretanje broja oboljelih, odnosno dugoročni trendovi. Predlog za uključivanje Rusije na zelenu listu je došao od Operativnog štaba za turizam i Ministarstva turizma. Kada se radi o regionu, vrlo ozbiljno razmatramo dalje korake kada se radi o ažuriranju liste”, istakli su iz Instituta. Prije manje od nedjelju dana iz Instituta su izjavili da će ,,proći još neko vrijeme dok granice ne budu otvorene”.
Najava otvaranja granica i mogućeg dolaska turista odmah se osjetila na primorju. Porasle su cijene. ,,U jednom marketu odgovorni su nam kazali da su samo posljednja dva dana stavili etikete s novim višim cijenama na čak 500 artikala. U prosjeku oni su skuplji za 20 odsto”, izvijestio je Radio Jadran.
Drektor Instituta Mugoša gostujući u Dnevniku Televizije Crne Gore kazao je da je ubijeđen da će izbori, što se vrusa tiče, biti bezbjedni. Ako se mjere budu poštovale neće doći do ugrožavanja zdravlja ni glasača, niti ljudi u biračkim odborima, ocjenjuje Mugoša. On podsjeća da su mnoge države u svijetu i našem okruženju održale izbore, iako su imale i goru epidemiološku situaciju.
Nakon par dana novinar Dana pitao je Mugošu da li je spreman da podnese ostavku ako se poslije izbora pogorša zdravstvena situacija kao što je to bilo u Srbiji. ,,Odgovornost je na onome koji treba da poštuje mjere, suština je u poštovanju mjera”, kazao je Mugoša. Suština je u građanima, naravno.
Iz medicinskog tima Ujedinjene Crne Gore su podsjetili da je u svim zemljama u kojima su održani izbori drastično povećan broj zaraženih i umrlih.
Valja napomenuti, kada su odloženi lokalni izbori u Tivtu u tom gradu nije bilo oboljelih od korona virusa, a u državi je bilo 30-ak oboljelih, bez ijednog smrtnog slučaja. Izborna kampanja se sada zahuktava sa preko 3.400 oboljelih.
Mugoša je medicinarima iz Ujedinjene odgovorio ,,da u jeku političke kampanje postoji potreba političkih subjekata da traže dežurnog krivca za svoje neuspjele političke ciljeve”. Otpisali su i oni njemu sa pitanjima: ,,Gdje Vam je bila etika, kad ste prećutali prebijanje kolege Mitrovića, onako udbaški, noću, a podžale su ga stotine kolega? Gdje Vam je bila etika, kad od golog straha nijeste demantovali direktora policije o ‘klasteru litije’? Gdje Vam je bila etika, kad je gradonačelnik Nikšića i Vaš partijski drug, prezreo i Vas i sve kolege ko ne želi da ga liječi? Gdje Vam je bila etika, kada ste sa NKT-om, podržali prebijanje građana Budve, od strane policije i radnika obezbeđenja, pravdajući to mjerama? Gdje Vam je bila etika na ubačeni suzavac u sportsku salu gdje treniraju djeca? I Vi i mi znamo šta znači hemija u zatvorenom prostoru, posebno za dječji uzrast!”. Na ova pitanja ni javnost neće dobiti odgovore. Uskoro ćemo od strane Držvne izborne komisije, Instituta za javno zdravlje i NKT-a dobiti konačne smjernice za kampanju i glasanje tokom pandemije.
Neka iskustva i upoređenja bi mogla biti korisna. ,,Imamo daleko veći broj obolelih nego što se priznaje i to ću uvek ponavljati, pa makar me i uhapsili. Toliko svetskih naučnika nam se smejalo u onom periodu pred izbore kada je grafikon izgledao kao ona karikatura na kojoj ga kosilica šiša”, izjavio je nedavno predsjednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Rade Panić. Analizirajući situaciju u Južnoj Americi, Njujork Tajms je došao do zaključka da u nekim zemljama broj oboljelih od korona virusa raste zbog siromaštva, nipodaštavanja struke i prikrivanja podataka.
Svakako će na povjerenje, političko i stručno uticati i to što je predsjednik NKT-a Milutin Simović treći na izbornoj listi DPS-a, a direktor KCCG Jevto Eraković deveti.
Poneko na virusu i zaradi
Na račun NKT-a do sada je prikupljeno 8,1 milion eura pomoći za borbu protiv korona virusa. Prema posljednjim podacima NKT-a, sa žiro-računa na kome se prikupljaju donacije do sada je isplaćeno 1,7 miliona eura, od čega je blizu 600 hiljada utrošeno za nabavku respiratora, više od 200 hiljada na opremanje privremenih bolnica, dok je 315 hiljada preusmjereno Crvenom krstu Crne Gore, a ostatak potrošen na nabavku testova na COVID19, životnih namirnica, te preusmjereno na zahtjev donatora pojedinim javnim zdravstvenim ustanovama.
Osim novca koji je proslijeđen Crvenom krstu, ostatak doniranih sredstava utrošen je na proceduru koja nije bila do kraja otvorena za javnost, bez javnog tendera i samo na osnovu procjene operativnih štabova i samog NKT-a, navodi se u istraživanju koje je nedavno objavio MANS.
Podgorička kompanija Glosarij dobila je posao vrijedan više od pola miliona eura, kompanija Farmont 170 hiljada eura, a Voli Trade preko 100 hiljada eura. ,,Sve druge državne institucije su za hitne nabavke raspisivale tendere u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, što nije važilo i za NKT, koji i dalje bez ikakve kontrole raspolaže sa preko sedam miliona eura donacija koje se trenutno nalaze na računu”.
Odluke o potrošnji ovih sredstava potpisivao je Milutin Simović kao predsjedavajući tijela, ali za sada nema detaljnijih informacija o tome kako je NKT birao pojedine kompanije. Većinu rukovodećeg kadra ovog tijela čine članovi Vlade, koji su istovremeno i visoki funkcioneri vladajuće DPS, a ovakvo trošenje novca uoči predstojećih izbora otvara ogroman prostor za manipulacije, zaključuje se u istraživanju MANS-a.
Nova saznanja o koroni
Korona se manifestuje u preko 17 različitih simptoma, a svaki oboljeli u prosjeku ima sedam simptoma koji traju 12 dana, pokazalo je veliko istraživanje američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Prema njihovoj studiji, najčešće manifestacije bolesti su kašalj, umor, glavobolja i kratkoća daha. Istraživanje je rađeno od 15. aprila do 25. juna na 292 pozitivna pacijenta, najviše, 71 odsto, imalo je umor, 61 odsto kašalj i glavobolju, a od ostalih čestih simptoma izdvajaju se temperatura, bolovi u tijelu, gubitak mirisa i ukusa, kratkoća daha… Simptomi koji se najduže zadržavaju su kašalj, umor i kratkoća daha, a najkraće temperatura i groznica.
Izvještaj Ujedinjenih nacija pokazao je da su zagađenje vazduha i količina gasova koji uzrokuju efekat staklene bašte značajno opali, a da je prema dostupnim pokazateljima, loš kvalitet vazduha povezan sa višim stopama smrtnosti od COVID19.
U izvještaju se takođe navodi da se oko 90 odsto registrovanih slučajeva infekcije virusom korona dešava u velikim gradovima. ,,Gradska područja postala su epicentar pandemije. Procjenjuje se da veliki gradovi čine 90 odsto svih slučajeva”, ističu iz UN-a.
Predrag NIKOLIĆ