Povežite se sa nama

Izdvojeno

KRIZA LOKALNE VLASTI U ANDRIJEVICI: Političari u svađi, grad u bijedi

Objavljeno prije

na

Da u lokalnom parlemetnu u Andrijevici nešto ne funkcioniše kako treba postalo je evidentno još prije više mjeseci, od kada su počela da se otkazuju zasijedanja SO zbog nedostatka kvoruma

 

Lokalna vlast u Andrijevici, koju od avgusta 2020. godine, čine  Socijalistička narodna partija (SNP), Nova srpska demokratija (NSD) i Demokrate, ozbiljno se zaljuljala zbog sukoba između predsjednika i potpredsjednika Opštine Željka Ćulafića  i Veselina Raketića.

Trvenja oko toga da li je na čelu Opštine poslije dvije godine trebalo da dođe do rotacije, odnosno da Ćulafić (SNP) i Raketić (NSD) zamijene mjesta, dovela je do toga da je Ćulafić zatražio smjenu potpredsjednika Opštine. On je Raketića optužio za nezakonito ponašanje i nepoštovanje odluka predsjednika, dok Raketić, s druge strane, odgovara kontraoptužbama na račun Ćulafića i lokalnog SNP-a.

Raketić je Monitoru kazao da on ima povjerenje Opštinskog odbora NSD-a, na čijem je čelu, i da koalicioni partneri ne mogu kadrovati u njihovoj partiji. ,,Andrijevački  NSD je zaključio da naš kaolicioni partner ne može tražiti smjene i kadrovati u našoj partiji. Mi smo raskinuli koalicioni sporazum i u parlamentu ćemo nastaviti samostalno da djelujemo, ali nećemo dozvoliti pravljenje neprirodnih koalicija. Očigledno je da će SNP za moju smjenu glasati sa DPS-om, i time idu njima u zagrljaj”, kazao je Raketić, uz napomenu da će NSD u Andrijevici sve buduće odluke donositi u dogovoru sa centralom i predsjednikom stranke Andrijom Mandićem.

Ćulafić, međutim, tvrdi da ,,nema šanse da SNP u Andrijevici ide u koaliciju sa DPS-om”, i poziva se na sporazum za koji tvrdi da ga je Raketić potpisao, a prema kojem mjesto predsjednika Opštine pripada SNP-u sve četiri godine mandata.

,,Ja sam DPS iskusio na svojoj koži i kao član SNP-a i kao privrednik, i nema strahovanja od toga da se navodno sprema koalicija između nas i DPS-a. Raketić se bahatio, i to je jedina istina”, rekao je Ćulafić za Monitor. Zbog toga, kaže, od svojih koalicionih partnera iz NSD-a traže ,,samo da kandiduju drugog funkcionera za mjesto potpredsjednika Opštine”.

I Opštinski odbor SNP-a Andrijevica, čiji je Ćulafić bio nosilac liste, saopštio je da između klubova SNP-a i NSD-a u tom gradu nema nesporazuma i mimoilaženja u ostvarivanju zacrtanih programskih ciljeva i da se saradnja odvija na zadovoljavajućem nivou, a da je do trenutne političke krize došlo zbog nepoštovanja koalicionog sporazuma. ,,Sporenje između dvije vodeće ličnosti lokalne samouprave izazvano je isključivo njihovim neslaganjem u načinu rukovođenja i zakonitim upravljanjem lokalnom samoupravom u skladu sa zaključenim Sporazumom o postizbornoj koalicionoj saradnji, konstituisanju, organizaciji i vršenju vlasti u opštini Andrijevica, zaključenim 11. 09. 2020. godine”, kažu oni. Te tumače da se baš tim sporazumom svi potpisnici obavezuju da će obezbijediti prisustvo svih odbornika njihovih odborničkih klubova, kako bi Skupština imala kvorum za rad i odlučivanje.

,,Neodgovornim ponašanjem odbornika Bogdana Mijovića sa liste Mir je naša nacija dovedeno  je u pitanje funkcionisanje lokalne Skupštine. Apelujemo na partijske organe Demokrata da preduzmu aktivnosti u cilju prevazilaženja problema sa odbornikom Mijovićem  i obezbijede jedinstveno glasanje Koalicije u skladu sa pomenutim sporazumom”, kažu u OO SNP-a.

Na lokalnim izborima u Andrijevici, koji su održani kada i državni, u avgustu 2020. godine, DPS je otišla u opoziciju poslije devet godina. Vladajuća koalicija SNP, NSD i Demokrate ima u parlamentu šesnaest odborničkih mjesta, samo jedno više od DPS-a i SD-a.

Da u lokalnom parlemetnu u Andrijevici nešto ne funkcioniše kako treba postalo je evidentno još prije više mjeseci, od kada su počela da se otkazuju zasijedanja SO zbog nedostatka kvoruma. Čim bi iz klupa vladajuće koalicije neko izostao sa sjednice, odbornici DPS-a su se odmah povlačili, čime je parlament ostajao bez kvoruma za rad.

Dugogodišnji predsjednik Opštine Andrijevica Srđan Mašović (DPS) Monitoru je rekao da ta partija nema nikakve veze sa trvenjima unutar aktuelne većine. „Nema nikavog smisla priča da se mi spremamo za nekavu novu koaliciju. Nikakvih nagovještaja u tom pravcu nema“, kaže Mašović.

Poznavalac lokalnih političkih prilika u Andrijevici kaže da su trvenja između Ćulafića i Raketića počela zato što se njih dvojica pozivaju na različite sporazume. „Postojao je jedan predizborni sporazum između SNP-a i NSD-a, da u slučaju njihove samostalne i apsolutne pobjede, dijele predsjedničko mjesto. Oni tu pobjedu, međutim, nijesu izvojevali sami, već sa Demokratama. Poslije toga je napravljen novi postizborni sporazum u kojem je mjesto predsjednika Opštine pripalo SNP-u a potpredsjedničko NSD-a“, objašnjava taj Andijevčanin.

Naš sagovornik navodi da su Demokrate, prema tom sporazumu, dobile mjesto predsjednika Skupštine opštine. Ali, jedan njihov odbornik već nekoliko puta izostaje sa sjednica, što se desilo i prilikom posljednjeg pokušaja zasijedanja lokalnog parlamenta, krajem novembra, pa uspostavljena većina ostaje bez kvoruma i mogućnosti da donosi odluke.

Sjednica na kojoj bi trebalo da se raspravlja o smjeni Raketića trebalo bi da bude održana kada ovaj broj Monitora bude na kioscima, ali da li će se to stvarno i dogoditi, niko ne zna. Raketić je, sa druge strane, krenuo u kontraofanzivu, predstavlajući lični sukob sa Ćulafićem kao napad SNP-a na NSD.

Andrijevicom kruži i letak u kojem se „svi Srbi“ pozivaju na proteste protiv namjere da se „prekraja izborna volja“, odnosno, da se spriječi glasanje u lokalnom parlamentu kome je predsjednik Opštine iz SNP-a predložio smjenu  potpredsjednika iz redova NSD-a.

Naš sagovornik kaže da je DPS u Andijevici „mrtav“, ali da iz prikrajka potencijalne pristalice Pokreta Evropa sad pažljivo posmatraju šta će biti i navijaju za raspad lokalnih vlasti i vanredne izbore, na kojima bi mogli pokazati svoju snagu i u ovom gradu.

Nije jasno mogu li se trvenja na lokalnom nivou u Andrijevici riješiti dogovorom u partijskim centralama u Podgorici. Tako bi se spriječila potpuna blokada Skupštine opštine koja vodi neusvajanju budžeta i uvođenju prinudne uprave. Kada je srušen DPS, obećanja nije manjkalo. Da je nešto od toga  učinjeno, ne vidi se. A dok se lokalni političari svađaju oko fotelja, Andrijevica  tone u sve dublje siromaštvo.

                           Tufik SOFTIĆ

Komentari

FOKUS

HAPŠENJE ZORANA LAZOVIĆA I MILIVOJA KATNIĆA: Odoše drugovi, samo njega nema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera Belivuk, koja se, između ostalog,  stavlja na teret Lazoviću i Katniću  nije samo, kako je svojevremeno o njoj pisao Njujork tajms – „priča o sječenju glava i kokainu“.  To je priča, kako ju je  prezentovao ovaj ugledni amerčki list –  priča o vezama vrha vlasti sa kriminalnim grupama. Suštinsko pitanje danas je, otuda,  po čijem je nalogu i za čije potrebe u Crnoj Gori prljave poslove obavljao kavački klan. Za Lazovića, Katnića, ili nekog iznad njih?

 

 

U nedjelju, 14 aprila, uhapšeni su bivši visoki funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović i bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić.  Oni su uhapšeni po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT),  nakon višemjesečne akcije koju su SDT i Specijalno policijsko odeljenje vodili uz saradnju sa Europolom.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Specijalno tužilaštvo tereti Lazovića i Katnića za stvaranje kriminalne organizacije i zlupotrebu službenog položaja. Prema SDT,  Lazović je formirao kriminalnu organizaciju, čiji su članovi Katnić, bivši zamjenik tužioca Saša Čađenović i Zoranov sin, Petar Lazović, bivši agent Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB). Čađenović i Petar Lazović od ranije su u pritvoru. Čađenović, koji je bio zamjenik Milivoja Katnića, uhapšen je u decembru 2022. zbog veza sa kavačkim klanom. Petar Lazović je uhapšen u julu 2022. pod optužbama za  stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.

Iako SDT nije precizirao šta se Zoranu Lazoviću i Milivoju Katniću tačno stavlja na teret, na osnovu izjava njihovih branioca, te napisa medija, tužilaštvo ih, između ostalog, tereti  za slučaj skidanja zabrana ulaska u Crnu Goru pripadnicima kriminalne grupe iz Srbije, Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, iz 2021. godine. Ono što povezuje ovu, kako je tužilaštvo vidi, organizovanu kriminalnu grupu je – kavački klan. I Lazoviću i Katniću određen je pritvor od 30 dana „zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke“. Odluku o pritvoru donio je sudija Goran Šćepanović. Kako nezvanično  saznaju Vijesti, u odluci o pritvoru Zorana Lazovića navodi se da bi mogao da utiče na vođe kavačkog klana Radoja Zvicera i Milana Vujotića.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo