Prije desetak dana je, sa tek desetak godina starog stambeno-poslovnog objekta u Bulevaru Džordža Vašingtona u centu Podgorice, na trotoar palo parče fasade teško nekoliko desetina kilograma. Iz građevinskog preduzeća Normal company su ovo potvrdili, i naveli da je izvođač radova bilo preduzeće MAP iz Podgorice, čiji je vlasnik Igor Tomić.
Oni su opravdali ovu nezgodu radovima koji se izvode na susjednom objektu (investitor Capital M. Kazali su da će o svom trošku popraviti fasadu zbog odgovornosti prema kupcima i svojim klijentima, ističući da je radove izvodila druga firma kao i da su svi garantni rokovi istekli. Dakle – dobro i humano djelo.
Vispreni individualac će se zapitati šta bi se moglo desiti sa ostatkom fasade u slučaju kakvog osrednjeg zemljotresa, kada su vibracije nastale građevinskim radovima otcijepile metar i po kvadratnih fasade. Iz Normal company-a kažu da razloga za brigu o ponavljanju ove nevolje nema, jer se ni ovo sada ne bi desilo da susjedna zgrada nikad nije napravljena. Važno je napomenuti i da se ovaj incident dogodio usred dana u prometnoj ulici, te da je viša sila spriječila tragični završetak nekog slučajnog prolaznika.
Period investitorskog buma (kada su Rusi masovno kupovali nekretnine na primorju, a primorci i čitave ulaze u zgradama u Podgorici), prošao je u ubrzanoj i (ne)kvalitetnoj gradnji, i slučajno za vrijeme jednoipodecenijskog mandata gradonačelnika Miomira Mugoše.
Izvor Monitora, upućen u građevinske poslove, kaže da su se građevinarstvom u Crnoj Gori bavili i oni koji nijesu iz te branše, poput ugostitelja, čak i bivših dilera kod nekadašnje knjižare Kultura. On kaže da su u ovom poslu najvažnija pitanja – pitanja investitora, kontrole i primjene zakona. Tako, na jednoj strani postoje investitori koji kvalitetno izvode radove, a na drugoj oni sa negativnom istorijom pribavljanja dozvola. Neki od njih sa upitnim kvalitetom gradnje, iznova dobijaju dozvole za gradnju, uprkos loše obavljenim poslovima.
Svi ovi investitori većinom grade objekte višeporodičnog stanovanja. Naš sagovornik ističe da su pojedine zgrade tek nakon izgradnje dobile geotehnički elaborat, koji se radi na početku zbog provjere nosivosti tla. Nemoguće je utvrditi jesu li ispoštovani zakonski minimumi, jer su objekti dobili upotrebne dozvole na ovaj ili onaj način. Dakle – ispunili su sve zakonske uslove.
Padanje fasade ili odnošenje krova od strane vjetra pokazatelj je da je investitor angažovao nestručnog podizvođača i da se nadzorni organ nije miješao u svoj posao. Naš sagovornik ne želi da sumnja u kvalitet konstrukcije novogradnje, jer bi propusti takve vrste mogli biti fatalni.
Nije pala fasada sa zgrade u Bulevaru Džordža Vašingtona jedini slučaj loših građevinskih radova, naravno. U našem gradu nove fasade i krovovi pljušte kao oktobarske kiše.
Prije oko četiri godine, u popodnevnim časovima, dio fasade stambene zgrade na uglu Moskovske i Dalmatinske ulice u Podgorici se srušio. Ni tada, srećom, niko nije povrijeđen, ali je oštećeno pet parkiranih automobila. Zgrada Crna Gora Gradnje bila je stara tek nešto više od godinu dana, a kako su tada rekli stanari, „useljena je uz sto muka, prije nego što je prošla tehnički pregled”. Uglavnom, fasada je nakon dužeg vremena ponovo postavljena, a stanari zgrade su snosili sve troškove.
Građevinski inženjeri su tada ukazali na to da je ovo isključivo greška investitora, te se ovakvi slučajevi mogu očekivati i u budućnosti, s obzirom na neprofesionalnost i aljkavost koja je sve rasprostranjenija. Ne poštuje se tehnika izvođenja radova, propisani vremenski uslovi, štedi se na materijalima, nema kvalitetnog tehničkog nadzora.
Tek desetak dana nakon pale fasade zgrade na uglu Dalmatinske i Moskovske, novopostavljena fasada zgrade u Ulici Blaža Jovanovića u Bloku 5 se odlomila pod naletima vjetra, a komadi od nekoliko metara kvadratnih otpadali su u narednim satima.
Istog dana, taj bezobrazni sjeverni vjetar, odnio je krov sa najmanje tri nove zgrade – jedne na Starom aerodromu, druge na Bulevaru revolucije (u dvorištu u blizini kafane Lovac) i treće u Ulici kralja Nikole. Pomenutu zgradu na Starom aerodromu gradila je firma Kroling, na Bulevaru revolucije zgradu je gradio Masterinžinjering, a na Zabjelu firma Vagres.
Stanar zabjelske zgrade koju je gradila firma Vagres tada je rekao da skoro ništa nije urađeno kako treba. Ranije je otpadala fasada, pa je odletio i krov, a vojna zgrada na Starom aerodromu bila je stara nepunih godinu dana kada je ostala bez krova.
Prvog dana 2015. godine, opet pod naletom vjetra, sa zgrade u blizini galerije Most pod Malim brdom, pala je tek godinu stara fasada, i blokirala izlaz stanarima. Stanari su bezuspješno pokušavali da stupe u kontakt sa firmom koja je izvodila radove.
Loši građevinski radovi u Podgorici nijesu rijetkost, a sudeći po sadašnjim pokazateljima, na vidjelo će ih izaći još. Ostaje samo nada da će se novi komad krova ili fasade odlomiti kada ulice budu puste.
Filip Đ. KOVAČEVIĆ