Prizor, minule sedmice, u centru Kolašina po brutalnosti je uzmenemirio čak i one koji se ne mogu svrstati u ljubitelje životinja. Najmanje šest pasa u najvećim mukama uginuli su na sred Trga Vukmana Kruščića. Kako su zabilježile kamere turista i nekoliko Kolašinca, životinje su uginule nakon najmanje pola sata mučenja, cvileći i s pjenom na ustima. Dva dana kasnije, još nekoliko uginulih životinja nađeno je u prigradskim naseljima. To je rezultat, koliko surovosti pojedinaca, toliko i dugoročne nesposobnosti državne i lokalne vlasti da se problem pasa lutalica riješi na način koji neće podrazumijevati ubijanje životinja. Tokom minule decenije psi na kolašinskim ulicama u nekoliko navrata su trovani, a prije pet-šest godina jedan Kolašinac se pohvalio novinarima kako mu je za taj ,,posao” bila i ponuđena solidna naknada iz Komunalne policije.
Broj pasa lutalica, među kojima je mnogo onih, koji su do skoro, bar sudeći po ogrlicama, imali vlasnike, ljetos se enormno povećao. Izgladnjeli, okupljali su se oko mjesta gdje se na ulicama prodaje hrana. Nekoliko Kolašinca i turista doživjeli su neprijatnosti, životinje u čoporu su jurišale na njih, pokušavajući da im otmu hranu iz ruku. Na sreću ljetos nije bilo povrijeđenih.
,,Šetao sam oko 22 sata sa petogodišnjom ćerkom, koja je u ruci držala palačinku. Odjednom, na dnu glavnog trga, k nama su jurnula najmanje četiri psa. Nijesu nas povrijedili, ali se dijete jako uplašilo i počelo da plače. Noćima poslije toga je imala košmare u kojima su je napadali psi. Volim životinje i imamo psa, ali da sam te noći imao kod sebe pištolj, ubio bih te životinje naočigled prolaznika”, priča Podgoričanin, koji odmor provodi u Kolašinu.
Najmanje desetak Kolašica, među kojima je bilo i starih i djece, tokom minulih pet-šest godina povrijeđeni su pri susretu sa psima na ulici. Opština je zbog toga plaćala i visoke naknade žrtvama. Za sve to vrijeme malo šta se u Kolašinu promijenilo kada je riječ o zbrinjavanju napuštenih životinja. Lokalna uprava je prije dvije godine potpisala ugovor s beranskim Komunalnim preduzećem o smještaju pasa u tamošnje prihvatilište. Prema nezvaničnim podacima, mali broj životinja s kolašinskih ulica je uklonjen. Razlog za to je i činjenica da je za opštinsku kasu preveliki izdatak od 100 eura, koliko košta mjesečni ,,pansion” samo za jednog psa, dok se isto toliko izdvaja kao naknada šinterima da napuštenu životinju uhvate na ulici.
Kolašin je odavno propustio šansu da stvori svoje prihvatilište za napuštene životinje. Za vrijeme jednog od mandata, tokom kojeg je vlast obavljala koalicija Demokratske partije socijalista i Grupe građana, po nerazjašnjenim okolnostima, nestale su pare namijenjene za azil. Od tada niko nije pominjao mogućnost da se gradi prihvatilište u koje bi se sklanjale životinje s ulica. Opravdanje je – novca fali i za preče.
Jedini konkretan korak napravili su bračni par Danijela Vuksanović i njen muž Zlatko Milošević, od svog novca i na svom imanju. U njihovom skloništu sada je oko 70 pasa, za čiju ishranu, tvrde, mjesečno sami, uz manje donacije, obezbjeđuju oko 500 eura.
,,Nikad nijesam dobila pomoć od države ili opštine. Uz sve to trpim torturu od pojedinih mještana, koji žive u selima oko skloništa, a kojima je jedini cilj da sklone pse iz svoje blizine. I u prihvatilištu su nekoliko puta trovali i vatrenim oružjem ubijali životinje. Ja više nemam snage da se borim s ovakvom sviješću, a nedavno trovanje me dotuklo. Snimci pasa, koji u mukama umiru u sred centra grada, već su postavljeni na internetu. To su sve zabilježili turisti iz Engleske, Njemačke i SAD”, kaže za Monitor Vuksanovićeva.
Povodom najnovijeg masovnog trovanja pasa reagovali su i iz nekoliko NVO. Kako su kazali iz NVO Rikijevo carstvo riječ je, očigledno, o jakom otrovu. To su, kažu u toj organizaciji, ,,bili prizori koje niko ne može očekivat u civilizovanom svijetu u 21. vijeku”. Oni najavljuju da će pomoć potražiti i van granica Crne Gore. Očekuju da se tužilaštvo konačno oglasi i odradi svoj posao, a ne da odbacuje prijave protiv nepoznatih mučitelja životinja kao do sada.
Kolašinska Komunalna policija ogradila se od sumnji da su oni odgovorni za trovanje pasa, za šta ih sumnjiče mnogi sugrađani.
,,Ograđujemo se od sumnji da smo na bilo koji način odgovorni za ubijanje pasa. Takođe, oštro osuđujemo one koji su to učinili i nadamo se da će se utvrditi ko je odgovoran. Još je gore što se to dešavalo naočigled mnogobrojnih prolaznika i turista. Svakako, potpuno je nedopustivo da se problem pasa lutalica rješava na taj način”, reko je načelnik te službe Zoran Kujović.
Oglasili su se i političari iz lokalne vlasti i opozicije. U saopštenjima i reagovanjima ni riječju ni iz vladajuće koalicije (DF-SNP-SDP) niti iz opozcione DPS nije nagoviješteno da imaju ideju kako da riješe problem pasa lutalica.
,,Tražimo od gradskih vlasti i nadležnih organa da hitno ispitaju masovno trovanje pasa u našem gradu. Ovakav zločin prema životinjama koje su naočigled brojnih mještana i turista umirale zbog teškog trovanja, nije zabilježen u Kolašinu i predstavlja teško krivično djelo”, navodi se u saopštenju DPS-a.
Predsjednica Opštine Željka Vuksanović je osudila ovaj događaj i nagovjestila da je izvršna vlast promijenila stav od prije nekoliko godina, kada je rečeno da za azil za pse neće skoro biti novca.
Na ulicama je ostalo na desetine napuštenih pasa, prepuštenih na nemilost trovačima, koji na najgori mogući način ,,rješavaju” propuste nadležnih. Građani će i dalje biti u opasnosti od izgladnjelih životinja. Iluzorno je očekivati da će kolašinska Opština uskoro biti dovoljno imućna da sve pse s ulica smjesti u beransko prihvatilište.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ