Povežite se sa nama

OKO NAS

ULCINJSKI STARI GRAD, PRILIKA KOJU NIJE IMAO KO DA ISKORISTI: Daleko je UNESCO

Objavljeno prije

na

„Neizmjerno sam tužan i razočaran. Bila je ovo jedinstvena prilika da uđemo u veliku porodicu kakva je UNESCO. Ali, tu šansu, nažalost, nije imao ko da iskoristi. Ne znam da li ćemo više ikada biti tako blizu. Uvjeren sam da to ja doživjeti neću”, kaže za Monitor, predsjednik Društva prijatelja i poštovalaca Starog grada Kaljaja Ismet Karamanaga.

To je čovjek koji se već gotovo tri decenije, svim svojim bićem, zalaže da ulcinjski Stari grad bude u UNESCO-u. Napisao je o tome bezbroj članaka, pisao čelnicima država i međunarodnih institucija, pričao o istoriji ove tvrđave osnovane u 5. stoljeću prije nove ere hiljadama turista.

,,Tako to biva kada cijeli proces vode političari i samozvani eksperti koji u Stari grad ulaze i dolaze samo prilikom raznih svečanosti. Toliko ih ovaj prostor i mi koji u njemu živimo stvarno interesujemo”, ističe prof. Karamanaga.

Usred sezone, kada je najveći broj mještana u pravoj trci za zaradom, Ulcinjani su saznali da nije urodila plodom nominacija Ulcinja od strane crnogorske Vlade da se kao „Venecijanska odbrambena tvrđava” upiše na svjetsku listu spomeničke baštine pod zaštitom UNESCO-a.

Ministarstvo kulture objavilo je da nalazi eksperata te institucije ukazuju da venecijanski sloj u Ulcinju (1421-1571.) „nije očuvan u mjeri da potvrđuje autentičnost i integritet”. „Međutim, kako ovo kulturno dobro ima nesporne kulturne vrijednosti koje ukazuju na složenost kulturnih uticaja koje su ostavile trag u Ucinju, njegov status biće predmet posebne pažnje u saradnji između Opštine Ulcinj i Ministarstva kulture”,navodi se, utješnim tonom, u saopštenju resora kojim rukovodi Janko Ljumović.

Nešto više se može saznati iz izjave koju je zagrebačkim medijima dao glavni koordinator tog zajedničkog projekta Italije, Crne Gore i Hrvatske Miljenko Domijan. On je kazao da kandidatura Ulcinja nije prošla ocjene evaluatora. ,,Dovoljno je reći da su u Ulcinju na mletačkoj utvrdi podigli hotel!?”, rekao je Domijan.

Tako nešto je bilo za očekivati nakon posjete Ulcinju eksperata ICOMOS-a (Međunarodni savjet za spomenike), koji su u svojstvu evaluatora dali mišljenje na nominacioni dosije za ulcinjsku tvrđavu. I oni su ranije zaključili da „nelegalni objekti, kao što je konstrukcija lifta u istočnom dijelu i nedovršeni objekat pri zapadnim zidinama Starog grada, mogu biti ozbiljna prijetnja kandidaturi tvrđave” dodajući da je neophodno preduzeti hitne mjere u cilju sanacije stanja i štete koja je njihovom izgradnjom prouzrokovana.

Iz lokalne uprave u Ulcinju nije zvanično bilo nikakve reakcije na vijest da Stari grad nije uspio da se dokopa UNESCO-a. Dokaz je to ignorantskog odnosa jedne neuspješne vlasti ne samo prema istoriji, već i prema sadašnjosti i budućnosti. Samo očekivani efekti na turizam, kao najznačajniju privrednu granu u ovoj opštini, trebalo je, valjda, da budu dovoljan pokretački motiv za opštinsku administraciju i njezine institucije. Tim prije što je, kako je nedavno kazao poznati francuski arhitekt Benžamin Muton, ulcinjski Stari grad „dio okvira koji je važan na evropskom nivou”.

„Ne radi se o banalnoj stvari za turizam i bolju ponudu, jer posebno istočno odnosno azijsko tržište, o čijoj sve većoj prisutnosti svjedočimo, uzima nerijetko popis UNESCO-a kao turistički vodič i slijedi ga”, kaže Domijan.

Konstatujući da će se loši ekonomski efekti ove odluke tek osjetiti, Karamanaga ističe da se u Stari grad već godinama ništa ne ulaže. Čak ni gotov projekat rasvjete istočnog i južnog dijela te monumentalne građevine, koji je izradio čuveni italijanski majstor fotografije i scenografije Franko Ferari, trenutna vlast nije sposobna i voljna da realizuje.

„A bez ulaganja u pripremu nije moglo ni biti uspjeha u realizaciji ove nominacije. Upis Kotora na listu UNESCO-a, po drugi put, je, naravno, velika stvar i uspjeh koji je vrijedan za našu državu. Međutim, upis još jednog grada, u konkretnom slučaju Ulcinja, u čijim temeljima je istorija i tradicija od 2.500 godina, je svakako još veće bogatstvo i još veći imidž za Crnu Goru”, zaključuje on.

No, osim utješnih riječi iz Ministarstva kulture, neki drugi ljudi su se davno potrudili da Ulcinj bude na listama UNESCO-a. Naime, u Registru zaštite nematerijalne kulturne baštine, poznatog i pod nazivom Registar svjetskog pamćenja uvršten je i Putopis osmanskog putopisca Evlije Čelebije, napisan u 17. vijeku. U svjetskoj književnosti to djelo je prihvaćeno kao najduža i najkompletnija knjiga putovanja.

Putopis koji se čuva u Istanbulu, u bibliotekama Sulejmanija i Topkapi palate, daje opsežne opise Osmanske države, te slikovite opise svih mjesta koje je ovaj putopisac posjetio putujući punih 40 godina (1640-1680) na svim stranama svijeta.

Evlija Čelebija je posjetio i Ulcinj 1662. godine, u vrijeme Kandijskog rata. „Ulcinj je tvrd i veoma lijep grad”, piše on i navodi da je tada ovo mjesto bilo „vojvodaluk i kadiluk u rangu od 150 akči”, odnosno da je spadao u gradove srednje veličine u Osmanskoj imperiji.

A oko 150 godina ranije čuveni kartograf i pomorac Piri Reis je nacrtao mapu svijeta na kojoj se nalazi i Ulcinj (Dolcigno), koji se u tom periodu (početak 16.v.) nalazio u sastavu Mletačke Republike.

UNESCO je 2013. bio proglasio godinom u čast 500. godišnjice od te prve karte svijeta. Još uvijek, inače, nije riješena tajna Piri Reisove mape, nacrtane preciznošću kakva se danas može postići samo uz pomoć satelitskih snimaka.

Činjenica da se našao u spisima Čelebije i na Reisovoj karti dokaz je da je Ulcinj tada spadao u važne gradove Mediterana. Danas više nije tako. Ne samo zbog nedovoljno sačuvane „autentičnosti i integriteta” Starog grada, već, prije svega, njegovih trenutnih stanovnika.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo