Revolucionari u privatnim medijima zemlju predstavljaju kao da je pred kolapsom, kao da je jedna od najgorih diktatura na svijetu. Ovi mediji prednjače u propagandnom ratu, pretvoreni su u političke biltene, najavljuju nadolazeću revoluciju koja postoji samo u njihovim glavama. Sve koji nijesu uz njih, sve koji se protive smjeni vlasti, nazivaju podanicima režima i drže moralne lekcije… Taj će se posao prije ili kasnije loše završiti. Jer, privatni mediji na najniži mogući nivo srozavaju profesionalne standarde i etiku, za razliku od državnih koji samo, na ovaj ili onaj način, podržavaju vlast. A o čemu se ustvari radi – o borbi sučeljenih društvenih i političkih elita, u kojoj jedna ima novac i vlast, a druga – ova iz Vijesti i Monitora, ima samo novac, dok vlast od Đukanovića želi da pruzme starom manipulacijom – borbu elita predstavlja kao borbu dobra i zla, bijelog i crnog, moralnog i nemoralnog, demokratskog i diktatorskog. To svakako nije funkcija medija, niti javnog mnjenja u demokratskom društvu.
Prevarili ste se: nijesu ovo citati iz dnevnika profesorice Mirjane Marković, dok je cvjetala demokratija njenog supruga u Srbiji. Niti prva kosa Crne Gore, naš Rajko Kovačević, recituje o slobodi. Ovo su izvodi iz nedjeljnog intervjua profesora Srđana Darmanovića, dekana Fakulteta političkih nauka, direktora Centra za demokratiju i ljudska prava, predsjednika Upravnog odbora Sorosovog fonda u Crnoj Gori, člana Venecijanske komisije, omiljenog statističara i nepogrješivog mjerača javnog mnjenja. To su teze nepristrasnog analitičara, onog koji je, sjetićete se, u studiju RTCG dok su se čekali rezultati nekih izbora na kojima je DPS opet potukla oponente uskliknuo – pobijedili smo.
Kao Mirjana juče, tako i naš teoretičar sistema u kritici prepoznaje revoluciju i nasilje, u promjeni vlasti kolaps, u grupama nesklonim vođi zavjereničku skupinu. Ili, kako bi to šarmantno rekao jedan profesorov asistent talibančiće i frustrirane gubitnike koji se nelegalnim sredstvima bore za vlast, pošto u raspodjeli moći nijesu dobili zadovoljavajući dio kolača. Kao da za prebjege, tamo gdje su oni, konkurs nije stalno otvoren.
Ništa novo. Kroz istoriju siromašna Crna Gora imala je i za izvoz kadrova koji su se utrkivali u služenju. Pogledajte samo ovo naše vrijeme, te pognute glave po univerzitetima i akademijama, to obilje beščašća koje ćuti dok se uništava sama supstanca zemlje, dok se razara privreda, betonira primorje, prijeti potapanjem kanjona, dok siromaštvo raste, a organizovani kriminal vlada.
Hajde sada da okrenemo stvari – kakva bi bila slika ove države da nema neprilagođenih medija, nevladinih aktivista i rijetkih kritičkih intelektualaca. Bila bi to jedna dobra priča, kako to lijepo kaže ministar Roćen i njegove sljedbenice iz drugog RTCG dnevnika.
Ni u olovnim Miloševićevim vremenima crnogorski mediji, van kontrole vladajućih krugova, nijesu bili u težem položaju. Sudskim presudama, novim poreskim nametima, programiranim stečajem velikih distributera i uskraćenim frekvencijama ugrožen im je ekonomski opstanak.
Darmanović i društvo nijesu slučajno udarili. Propagandno pripremaju teren za nove udare. Što režim bude nesigurniji, pritisci na privatne medije će jačati. Kriza se produbljuje, budžet tanji, nezadovoljstvo raste, pa valja održavati onu sliku podobnih glasila i analitičara. Ubjeđivati puk da je opstanak Đukanovićeve kleptokratije pitanje biti ili ne biti Crne Gore, da promjena vodi u propast.
Svi bolesni režimi imaju svoje darmanoviće zadužene da sa naučnih visina bacaju stigmu na kritičare, predstavljajući ih kao pokvarene karijeriste žedne vlasti, opasne po stabilnost države. Jasno: oni koji prijete stabilnosti poretka legitimna su meta. Tako združeno po revolucionarnim medijima udaraju premijer i balkanski dileri droge, naoružani gradonačelnik i kriminalci sa šipkama.
Ništa slikovitije od bijesa prema slobodnim medijima ne povezuje Mila Đukanovića, Miomira Mugošu, Safeta Kalića i Srđana Darmanovića. Oni bi samo da zaustave taj Rojters.
Milka TADIĆ MIJOVIĆ