Uvesti takse na mobilne telefone, električna brojila, kablovsku televiziju i ugostiteljske objekte u kojima se može duvaniti ili povećati stope PDV–a i poreza i doprinosa na zarade. Te dvije varijante poslanicima je ponudio ministar finansija Milorad Katnić na ovonedjeljnoj skupštinskoj raspravi o rebalansu budžeta za 2012. . Ministar je objasnio da će rebalans omogućiti jeftinije zaduženje kod Svjetske banke. Vlast je i Novu 2012. godinu čestitala građanima poskupljenjem. Cijena struje skočila je 7,8 odsto. Da se u praznično vrijeme ne bi šokirali, poskupljenje struje od 20 odsto odgođeno je za sredinu godine. Uskoro.
Iz Unije slobodnih sindikata (USSCG) tada je poručeno da Elektroprivreda svojim ponašanjem rizikuje generalni bojkot plaćanja računa. Čak su se pobunili i u Savezu sindikata (SSCG), pa je vječiti sindikalac Danilo Popović izjavio: ,,Mjere koje se mogu preduzeti su štrajkovi i protesti, kao i bojkot plaćanja računa”.
Poskupljenja su i bila povod za građanske proteste u organizaciji USSCG, MANS-a i Studentske unije. SSCG još pregovara sa Vladom. Možda čeka najavljeno poskupljenje struje od 20 odsto, pa da i ti sindikalisti grunu na ulice.
Zvonko Pavićević, predsjednik Samostalnog sindikata prosvjete, za Monitor kaže da je i na prethodnim protestima upućen poziv građanima da bojkotuju plaćanje ugradnji i nameta od po euro na mobilne, električna brojila i kablovsku televiziju: ,,Naša je dužnost da upozorimo građane da je dosta zavlačenja ruku u naše džepove. Stalno ponavljamo da je neophodna neposlušnost na odluke i račune koje vlast pravi a mi plaćamo. Na građanima je da odluče da li će to prihvatiti kao jednu od mjera suprotstavljanja takvim odlukama”.
MANS-a je apelovao na građane da bojkotuju Prvu banku, kafiće Grand, Mašu i Carine, hotele Splendid, Avalu, Premijer, Mediteran…
,,Ne treba pridavati važnost ni njima ni njihovim mišljenjima”, odgovorio je na to u Pobjedi vlasnik Maše Radenko Radoičić.
Radoičić kao da je sažeo stav Vlade i većine kompanija koje posluju u Crnoj Gori, a koje se, kada je riječ o cijenama, ne obaziru na potrošače. Svijetli primjer za to je gorivo koje je najskuplje u regionu. Za to nema nekog razloga što se tiče cijene na svjetskom tržištu. Opet neobjašnjivo – najavljeno je da će ove nedjelje pojeftiniti cijelih šest centi.
Predrag Boljević, savjetnik za telekomunikacije i energetiku u Centru za zaštitu potrošača (CEZAP), mjesecima upozorava da mobilni operateri nezakonito stiču profit i pljačkaju korisnike. Razgovarali pet ili 59 sekundi, operateri razgovor zaokruže i naplate kao minut. Boljević tvrdi da mobilni operateri tako nezakonito dolaze do miliona eura. Operateri su odgovorili da je sve u skladu sa najboljom evropskom praksom.
Raskubanju će se sada dodati i po euro ,,za Deripasku”.
Advokat Veselin Radulović smatra da je poziv na građansku neposlušnost ,,potpuno legitiman i rekao bih nužan, jer ovdje nije riječ o taksama, kako to pokušava da prikaže Vlada već o pokušaju klasičnog reketiranja. Poslanik koji glasa za takvu ‘taksu’ koja treba da nadoknadi troškove ugradnje aktivni je saučesnik u organizovanom kriminalu. Crna Gora nema državnog tužioca koji bi se pozabavio ovim reketima kojima Vlada plaća svoju korumpiranost, pa građani imaju obavezu da pružaju nenasilan otpor i da zahtijevaju da se odluke donose u njihovom interesu i u institucijama, a ne u kafanama i u interesu kriminalaca u Vladi i onima van nje. Niko se ne može obavezivati da plaća korupciju, pa makar je Vlada zvala i taksom”.
Neki su već preduzeli korake. Na Fejsbuku postoje stranice koje pozivaju potrošače da bojkotuju kompanije za koje se smatra da visokim računima pljačkaju građane. Bojkotujmo Telekom i fiksnu telefoniju, Stop plaćanju visokih računa za struju, Plaćajte manje i živite bolje – EPCG…
Osnivač Fejsbuk stranice Bojkotujmo Telekom CG novinar Predrag Tomović za Monitor kaže: ,, Ideju da osnujem FB grupu za bojkot Telekoma dala mi afera u kojoj je američka komisija za hartije od vrijednosti utvrdila višemilionsku korupciju prilikom privatizacija Crnogorskog Telekoma. To me je podstaklo da otkažem sve navodne usluge koje ta kompanija nudi kao monopolista korisnicima u Crnoj Gori. Razlozi su još i najskuplji internet u regionu, telefonski impuls, arogantan odnos prema korisnicima… Otkazao sam Extra TV, promijenio operatera mobilne telefonije, odnosno bacio SIM karticu sa brojem 067 i ukinuo fiksni telefon. Za njih to nije veliki gubitak, ali je meni kao građaninu taj čin otpora satisfakcija i nema tog novca kojim se to može platiti”.
On kaže da su ga nakon osnivanja Fejsbuk stranice kontaktirali iz Telekoma i tražili sastanak sa predstavnicima grupe. ,,Nijesmo prihvatili. Dok ne promijene odnos prema korisnicima, postanu odgovorniji i profesionalniji i jeftiniji, mi ćemo ih bojkotovati”.
U Crnoj Gori nije razvijena kultura građanske neposlušnosti. U Hrvatskoj i Srbiji su postale tradicionalne manifestacije koje pozivaju građane na bojkot mobilnih operatera, benzinskih pumpi, trgovačkih lanaca… S manje ili više uspjeha, ovakve manifestacije skreću pažnju velikim kompanijama na nezadovoljstvo potrošača.
,,Cijene skaču, a trgovci zloupotrebljavaju situaciju. Nekoliko puta smo pokušali da indirektno pozovemo potrošače na bojkot, ali to nije dalo rezultate. Kada je hljeb poskupljen na 70 centi poručili smo da se kući peče hljeb bar dva dana, kao upozorenje pekarima i trgovcima, ali ništa od toga nije bilo”, kaže za Monitor direktorica CEZAP-a Olga Nikčević.
Podaci CEZAP-a govore da se potrošači najviše žale na usluge EPCG, Elektrodistribucije, telekomunikacionih i kablovskih operatera.
Pored žalbi i plaćanja računa samo kada se mora, potrošači su razvili poseban vid subverzivne djelatnosti. U EPCG tvrde da ih najviše opterećuju dugovanja domaćinstava. Ona duguju prosječno 360 eura po mjernom mjestu ili ukupno oko 119 miliona eura. Za EPCG su, kažu, veći problem dugovanja domaćinstava nego desetine miliona koje ne plaćaju KAP, Željezara i Željeznica…
Da je naplata najveći problem pokazuju i muke drugih preduzeća po Crnoj Gori, posebno vodovoda.
Nagomilani dugovi i prazni novčanici dovode do smanjenja potrošnje. Broj korisnika mobilne telefonije u Crnoj Gori u aprilu ove godine prvi put je, od novembra 2007, pao ispod milion i iznosio je 983 hiljade. Smatra se da je jedan od razloga pada i taj što je Vlada nedavno predložila odluku prema kojoj svaku SIM karticu treba mjesečno oporezovati sa jedan euro. Prodaja svih naftnih derivata u Crnoj Gori u prva dva mjeseca ove godine manja je za oko 20 odsto nego prošle godine.
Zbog sve praznijih džepova građana, a ne bojkota.
Dublje zavlačenje ruke u prazne džepove samo može da rađa i jača otpor. Treba li podsjećati da su zbog nevelikog poskupljenja mesa u Poljskoj 1980. izbili štrajkovi. Rodio se pokret Solidarnost. Crnogorska vlast nije slušala glasove upozorenja. Slušaće oluju.
Predrag NIKOLIĆ