Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Sve na čekanju

Objavljeno prije

na

Ulcinj je ponovo na čekanju. Čeka se kredit za opštinu, čeka se turistička sezona, čekaju novi hoteli. Čeka se i velelepni most, to čudo koje će urnisati kanal Port Milenu, nekada najveće mrestilište ribe na Mediteranu, čeka se rekonstrukcija dijela puta prema Sukobinu, čekaju se kružni tokovi… Iako je vrijeme dobilo ubrzanje, svi zacrtani projekti odvijaju se neshvatljivo sporo i otežano. To stvara utisak nemoći, a zbog pogoršavanja ekonomske i socijalne situacije, primjetno je i rastuće nezadovoljstvo građana. Čini se da će najviše problema biti s mostom na Port Mileni. Jer, svečano otvaranje tog infrastrukturnog objekta, koji će koštati čak 14 miliona eura, nedavno je odloženo za 13. jul. Ranije je bilo predivđeno da se to obavi 21. maja, za Dan nezavisnosti. No, prema svim procjenama teško je očekivati da će i novi rok, koji je saopštio ministar saobraćaja i pomorstva Andrija Lompar, biti ispoštovan i da će taj kapitalni infrastrukturni objekat do sredine jula biti u funkciji. Svaki dan je, kako pokazuju protekle sezone, nakon 8. jula za Ulcinj čist gubitak, jer se već tada stvaraju strašne gužve na putu koji vodi od grada prema Velikoj plaži i Adi, i obratno. Nevjerovatno je da projektanti i graditelji to ne znaju i da svojim neodgovornim činjenjem dovode u pitanje turističku sezonu u ovom gradu.

Naravno, dio odgovornosti snosi i lokalna vlast koja je vjerovala obećanjima investitora, a posebno zbog činjenice da se veoma kasno uključila u projektovanje pristupnih puteva oko mosta. Kako sada stvari stoje, na tom će prostoru do daljnjega biti ,,usko grlo”.

To je slučaj i s putem prema graničnom prijelazu Sukobin, kojim u Ulcinj stiže tri četvrtine turista. Jer, i rekonstrukcija tek 6,5 kilometara trase na tom putu će, ako je vjerovati zvaničnicima, biti završena tek krajem juna. Podaci pokazuju da je u prvih četiri mjeseci ove godine na tom prvom zajedničkom graničnom prijelazu u jugoistočnoj Evropi prošlo 30 odsto više ljudi nego u istom periodu prošle godine.

Da bi predstojeća sezona mogla da bude uspješna i da se šanse same od sebe nameću, ukazuje dobra posjeta oko 1. maja, kada je Ulcinj posjetilo više turista nego lani. No, ima puno mjesta za strah da će kašnjenje u pospremanju grada za sezonu i olako obećana brzina ugroziti očekivani rezultat. Ulcinj čeka paklenih 50 dana u julu i avgustu u kojima će praktično svi grozničavo pokušavati da što više zarade kako bi se bar malo udaljili iz nepodnošljive zone siromaštva u kojoj grca čitav grad i privreda. Vlasnici agencija tvrde da će ovog ljeta biti dosta gostiju ne samo iz regiona, već prije svega iz Srednje Evrope. U tim zemljama (Češka, Slovačka, Poljska) privredna situacija relativno je stabilna, a platežna moć zadovoljavajuća. ,,Dobre su najave i iz Rumunije, tako da optimizam nije bez osnova. Najvažnije je svakako imati dobar jun, kao i septembar. Ako nas vrijeme, kao prošle godine posluži, to će se, gotovo izvjesno, desiti”, kažu u ulcinjskoj agenciji Bonitaturs. No, kako upozoravaju, i ostale zemlje u regionu očekuju dobru sezonu i pojačanom propagandom, kvalitetnom ponudom i povoljnim cijenama bore se za svakog gosta. Zbog svega ovoga, ništa nam drugo ne preostaje nego da gostoljubivošću, čistoćom, prihvatljivim cijenama i dobrom uslugom pokušamo da nadoknadimo ogromne minuse.

Najviše posla mogle bi tokom ljeta imati inspekcije. Ne samo zbog poslovičnog haosa na ulicama, već i zbog želje državnih organa da prikupe novac od turističke takse. ,,Ne možemo biti zadovoljni onim što sada imamo, nekih 850 do 900 hiljada registrovanih noćenja na ulcinjskoj rivijeri”, kaže ministar održivog razvoja i turizma Predrag Sekulić. I u pravu je, jer u Ulcinju u špicu sezone svakog dana boravi najmanje 80 hiljada gostiju. Većina njih je smještena u vikend-naseljima Štoj, Liman i Kruče kod ,,rođaka, prijatelja i kumova”. Samo po toj osnovi državna i opštinska kasa ostaju kraće za bar dva miliona eura. Ako se zna da će ovogodišnji opštinski budžet u Ulcinju iznositi tek nešto više od pet miliona eura, onda je jasno da se radi o velikom novcu. Ostaje da se vidi kakve će rezultate dati najavljena akcija Ministrstva i lokalne uprave kojim će se ,,na minimum svesti broj neprijavljenih turista”. U svakom slučaju, Ulcinju je potrebna nova turistička priča, jer od dosadašnje su strahovito umorni i Ulcinjani i njihovi gosti.

Farsa

Ulcinjska Turistička organizacija još ima dva direktora. Ova farsa traje već punih šest mjeseci i neizvjesno je da li će se nastaviti i u sezoni. I sud je odlučio da je novi direktor Minir Karamanaga legalno izabran na tu funkciju, i da mu raniji čelnik TO Ali Redža mora ustupiti ključ od luksuzno uređenih prostorija u zgradi lokalne samouprave.

Ali, on je uložio žalbu na odluku Osnovnog suda, pa farsa još traje. Zato se prethodnih mjeseci dešavalo da je Karamanaga predstavljao turističku ponudu Ulcinja na jednom sajmu, a Redža na nekom drugom.

Dok je trajalo (i traje) ovo zamešateljstvo, nije urađen ni katalog malih ulcinjskih hotela, kako bi se bar donekle ublažili efekti dvodecenijskog uništavanja velikih ulcinjskih hotela. Mnogi građani u šali kažu da su, s obzirom na tužno stanje ulcinjskog turizma, toj opštini potrebna dva, pa i više direktora Turističke organizacije.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo