Povežite se sa nama

OKO NAS

NOVA OTKRIĆA ZORANA ILINČIĆA, JEDINOG KOLAŠINSKOG PRONALAZAČA: Rukavica u lice Ajnštajnu

Objavljeno prije

na

Izumi Kolašinca Zorana Ilinčića uspješno se primjenjuju u nekoliko azijskih i evropskih država, a desetine njegovih patenata tek čekaju priznanje i primjenu. U njegovom rodnom gradu znaju da je pronalazač, ali ne i detalje onoga što radi.

Ilinčić tvrdi da je za dvije i po decenije izumio preko 100 proizvoda. Nije ga zanimala samo jedna, pa je ponudio inovacije u mnogim oblastima, od autoindustrije do rješenja koja su olakšala pripremu hrane u domaćinstvima. Kod kuće ga poznaju po vjetrogeneratoru za urbane sredine, koji se koristi na jednoj hali u kolašinskom naselju Bakovići. Njegov prvi pronalazak je – elektrolančanik za pogon bicikala, koji se, kaže, koristi u pet kineskih i jednoj japanskoj fabrici.

Na širu primjenu i priznanje, između ostalih izuma, čeka Ilinčićev model amortizera zemljotresa: ,,Taj uređaj štiti zgrade od oštećenja i pri pomjeranju tla do 11 stepeni Merkalijeve skale. Uz to je mehanički, pa za razliku od onih sofisticiranih, koji se sada koriste u svijetu, ima mnogo duži rok trajanja, a i radi bez napajanja strujom”. Da bi ga plasirao, objašnjava Ilinčić, potrebno je mnogo novca. Isti slučaj je i sa ,,alarmom za zemljotres” .

Za bilo koji izum, tvrdi naš sagovornikm, potrebna je „naučna podloga” i mnogo novca. Pa i za naizgled jednostavna pomagala u kuhinji kao što je onaj koji je nazvao „.kuhinjska presa za gnječenje mesa”.

„Rekli biste jednostavan izum. Nije. U njegovu pripremu uloženo je preko 30.000 eura. Taj proizvod je četiri nedjelje bio najpopularniji proizvod na top-šopu. U zadnje tri godine imam deset patenata. Sada intenzivno radim na nekoliko kuhinjskih aparata, sve to za firmu Bosh–Simens”, kaže jedini kolašinski pronalazač.

Dok se radi na inovacijama kuhinjskih aparata, dovoljno kvalitetnim da im čelnici kompanije Bosh–Simens daju ,,zeleno svjetlo”, Ilinčić je imao hrabrosti i da, kako tvrdi na nov način definiše, recimo vrijeme, ali i da ,,opovrgne Ajnštajnovu teoriju relativiteta”.

,,Nedavno sam nakon mnogo godina na potpuno nov način definisao vrijeme. Takođe, odgovorno tvrdim da imam dokaze da je Ajnštajnova teorija relativiteta netačna. Dokazao sam i da zvanično vrijeme rotacije Jupitera nije tačno izračunato, ali i da je masa Sunca značajno drugačija od do sada važeće. Evo bacam rukavicu u lice najvećim svjetskim naučnicima i tvrdim da mogu dokazati da je Ajnštajn pogriješio”, poručuje Kolašinac.

Bio je dovoljno samouvjeren da početkom oktobra, kada je regionalni portal objavio vijest da je Nobelova nagrada za fiziku 2011. godine dodijeljena trojici naučnika – Solu Perlmateru, Adamu Risu i Brajanu Šmitu za otkriće ubrzanog širenja univerzuma, ostavi komentar koji bi mnogi nazvali neskromnim. Svjetski priznati naučnici su nagradu zaslužili jer su proučavali na desetine eksplozija zvijezda, nazvanih supernova, i otkrili da se univerzum širi brzinom koja se stalno uvećava, a Kolašinac je odluku Nobelovog komiteta prokomentrisao na sljedeći način.

,,Ovdje je po srijedi jedna greška u startu posmatranja ovog problema. Naime, različiti fotoni, to jest kvanti svjetlosti, do nas dolaze različitom brzinom, jer njihova brzina kretanja kroz svemir zavisi od brzine njihovog izvora. Greška nastupa kada se kretanje svjetlosti posmatra po istim principima kao kretanje zvuka. Kretanje zvuka zavisi od sredine kroz koju se kreće, a kretanje svjetlosti kroz svemir ne zavisi od te sredine. Teorija VST Smolina i Moguelja (vrlo smiješna teorija) je tačna ali loše objašnjena. Ona ovu priču potpuno negira”.

Nije zadovoljan odnosom nadležnih institucija prema njegovom radu. „Ne izdvaja se dovoljno novca za nauku, tek oko 0, 14 procenata od bruto nacionalnog dohotka. U zemljama Evropske unije izdvaja se 2, 8 posto”, kaže Ilinčić. Pored toga, postoji još teškoća, kaže Ilinčić, koje sputavaju stvaralački duh domaćih pronalazača.

Imao je prilike da se uvjeri kako u razvijenim zemljama na nekom pronalasku rade cijeli timovi. Kod nas je drugačije. Iako je imao pomoć od svojih kolega, većinu patenata kreirao je, proizveo i plasirao samostalno. Usput se edukovao iz mnogih naučnih disciplina, jer znanje mašinskog inženjera nije bilo dovoljno.

„Za ovaj posao potrebno je multidisciplinarno znanje.Uspjeti znači postići da proizvod i ugleda svjetlost dana i ima ekonomske efekte. Kada radiš kao pojedinac, onda nije dovoljno da si samo mašinski inženjer i da imaš, recimo, znanja iz nauke o materijalima, već moraš biti edukovan i u oblasti pregovaranja, markentinga…”.

Od države je tokom minulih pet godina dobio 10.000 eura za izume na kojima je radio, a potrošio je između 50.000 i 60.000 hiljada eura. Neke proizvode usavrašavao je i podižući kredite.

Ponosan je, kaže, na sve njih podjednako.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

TRAFOSTANICA NA CMILJAČI KOD BIJELOG POLJA: Nova, a već opljačkana

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Bijelog Polja na društvenim mrežama danima iskazuju ogorčenje i pozivaju na odgovornost sve one koji objekat, kako  naglašavaju,  vrijedan 1,2 milion eura, nisu fizički obezbijedili, niti pokrili video nadzorom

 

Novoizgrađena trafostanica na Bjelasici koja je trebalo da bude u funkciji ski centra Cmiljača na teritoriji opštine Bijelo Polje, potpuno je opljačkana i devastirana.

Prema fotografijama koji su kružile fejsbukom, snimci demolirane trafostanice datiraju od prije desetak dana, a kada su lopovi odnijeli sve što je vrijedilo iz ovog objekta, nije poznato.

Građani Bijelog Polja na društvenim mrežama danima iskazuju ogorčenje i pozivaju na odgovornost sve one koji objekat, kako  naglašavaju,  vrijeden 1,2 milion eura, nisu fizički obezbijedili, niti pokrili video nadzorom.

Neki od onih koji su ostavili komentare smatraju da je ovako nešto mogao uraditi samo neko ko je dobro poznavao objekat, kao i to da je bio verziran u poslove sa strujom.

Nekadašnji predsjednik Vlade, iz vremena Demokratske partije socijalsita, Duško Marković, izjavio je svojevremeno da se uspješno realizuje plan razvoja kada je u pitanju Cmiljača i Bijelo Polje u cjelini.

“Ukupna vrijednost projekta je 23 miliona eura, 17 miliona zaključenih ugovora, 10 miliona realizovanih ugovora. Cmiljača, Žarski, Kolašin 1600 će vjerujem 2021. godine biti značajan zamajac ne samo zimskoj i ukupnoj turističkoj privredi nego cijeloj crnogorskoj ekonomiji”, rekao je 2019. godine tadašnji premijer prilikom obilaska Cmiljače.

Marković je tada kazao i da su  da su proizvođač žičara Lajtner i njegov lokalni partner Novi Volvox “uradili ozbiljan posao na postavljanju stubova buduće žičare i polazne stanice i izlazne stanice”.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka trećeg maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJSKI RIBARI ZAPLETENI U SVOJE MREŽE: Pomalja se luka spasa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon decenija čekanja, čini se da će ulcinjski ribari konačno dočekati svoju luku. Tek nakon toga može krenuti nova faza u razvoju ovdašnjeg ribarstva. Bez izgradnje ribarskih luka . ne može se očekivati zatvaranje poglavlja o ribarstvu.  Ulcinj je, inače,  grad sa najviše privrednih ribara u Crnoj Gori

 

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede tvrde da je sve dogovoreno. Određena je lokacija – rt Đerane, dobijena je saglasnost za gradnju luke od Agencije za zaštitu životne sredine, određen početak radova – jesen naredne godine, a čitav posao biće okončan 2027. Projekat je vrijedan 15 miliona eura, a finansiraće ga država. Ova luka će biti mješovite namjene, imaće prostor za ribarske, turističke i rekreativne brodove, halu za čuvanje i pakovanje ribe, otvoriće najmanje deset radnih mjesta. Primaće 79 brodova maksimalne dužine do 20 metara, ukupna površina luke biće 35.000 kvadrata, imaće 67 parking mjesta…

“Ribarima su potrebne prostorije gdje bi skladištili ribu, dakle to je ta kopnena infrastruktura, logistika na kopnu koja im omogućava da oni sve ono što ulove na adekvatan način uskladište, dakle da smrznutu i svoju ribu bar privremeno obezbijede. Prerada nije planirana”, ističu iz Ministarstva.

Kako napominju, zatvaranje poglavlja o ribarstvu Crna Gora ne može očekivati bez izgradnje ribarskih luka. Ulcinj je grad sa najviše privrednih ribara, a osnovni preduslov za dalji razvoj ribarstva je upravo luka.

„Bez luke mi ribari ne možemo ni loviti, niti se baviti tom djelatnošću. Primorani smo da u slučaju nevremena svoje barke sidrimo ili u rijeci Bojani ili u Port Mileni, ili da ih izvlačimo na kopno”, kaže za Monitor predsjednik ulcinjskog Udruženja profesionalnih ribara Ivo Knežević.

Prema njegovim riječlima, bez luke ribari ne mogu imati ni bolja plovila. „Mi smo sada primorani da lovima sa malim čamcima, jer nemamo gdje da vežemo veće čamce. U toj situaciji malo pomaže činjenica da sada imamo veću podršku i od Vlade Crne Gore i Opštine Ulcinj”, dodaje on.

Inače, u Crnoj Gori ima oko 250 profesionalnih ribara i preko 300 sportskih ribolovaca. Oni smatraju da je stanje u ovoj oblasti praktično neodrživo ukazujući na jak uvoznički lobi.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka trećeg maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

ULCINJANI TRAŽE IZMJENE ZAKONA O MORSKOM DOBRU: Opština se žalila Ustavnom sudu

Objavljeno prije

na

Objavio:

U posljednjih deset godina, od 2014. do 2023. godine, Morsko dobro je iz Ulcinja prihodovalo 11,6 miliona eura. U Ulcinju tvrde da je ta suma znatno veća i da je ta opština diskriminisana, pa su uputili tužbu Ustavnom sudu. Iz Vlade najavljuju novi zakon

 

 

Poslanik u Skupštini Crne Gore Mehmed Zenka tvrdi da nijesu tačni zvanični podaci Vlade Crne Gore o prikupljenim sredstvima, kao ni o iznosu investicija u zoni morskog dobra u Ulcinju. Kako smatra, ta suma bi trebalo da bude bar dva puta veća, odnosno najmanje 20 miliona eura, imajući u vidu samo kućice na Adi Bojani.

Prema njegovim riječima, nije istinita ni informacija da je Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom (JPMD) od 2018. do prošle godine investiralo 3,6 miliona eura na teritoriji opštine Ulcinj. “Ovi podaci ni izbliza ne pokazuju stvarno stanje ubiranja prihoda iz opštine Ulcinj, zato pozivam Vladu Crne Gore da promijeni zakon da i Ulcinjani imaju nešto dobro od toga”, kaže Zenka dodajući da se “već 40 godina Ulcinju daje na kašiku, a uzima na lopatu”.

I u lokalnoj samoupravi su uvjereni da je Zakon o morskom dobru, tj. obuhvat zone morskog dobra diskriminatorski za Opštinu Ulcin. Pedsjednik Opštine  Omer Bajraktari je nedavno uputio Ustavnom sudu Crne Gore Prijedlog za ocjenu ustavnosti tog pravnog akta. Prvi put se lokalna samouprava odlučila na ovakav korak iako je od donošenja tog pravnog akta prošlo više od tri decenije. Kako je početkom devedesetih godina prošlog vijeka u Ulcinju vlast vršila opoziciona stranka (Demokratski savez u Crnoj Gori, bio je to jednostavan i efikasan način da se ta lokalna samouprava disciplinuje i da se na legalan način da se značajna novčana sredstva i gazdovanje najprofitabilnijim prostorom iz Ulcinja, silom zakona, preusmjere na centralni nivo.

Brojke su, kako napominju iz Opštine Ulcinj indikativne. Oko 57 odsto ukupne teritorije ili 3.318 hektara kojom gazduje JPMD nalazi se u Ulcinju. U opštini Herceg Novi granica morskog dobra je utvrđena na 492, u Tivtu 746, u Kotoru 216, u Budvi 221, a u opštini Bar na 797 hektara.

U granicama morskom dobra je 13 odsto prostora ulcinjske opštine, čač deset puta više nego u Baru, gdje je taj procenat 1,3 odsto. U opštini Kotor taj procenat iznosi 0,6 odsto. Širina zaštićenog područja u Ulcinju u prosjeku iznosi 565 metara. To je od četiri do deset puta više nego u ostalim opštinama na Crnogorskom primorju.

“Imajući u vidu dodatno Adu Bojanu sa površinom od 4,66 kvadratnih kilometara, onda je riječ nesumnjivo o nejednakom postupanju, odnosno neposrednoj diskriminaciji, imajući u vidu da se opštine nalaze u sličnoj ili istoj situaciji kada je u pitanju režim morskog dobra”, ističe se u prijedlogu Bajraktarija.

Predsjednik ulcinjske opštine smatra da je računica jasna: ako bi računali da 150 eura košta jedan kvadratni metar zemljišta u zoni morskog dobra, na pjeni od mora, onda je njegova ukupna vrijednost pola milijarde eura. “A još kada se crta, onda se cijena prostora drastično uvećava. Milina i širina, 33 kilometara obale, od kojih su polovina pješčane plaže”, napominje  Bajraktari.

U predstavki upućenoj Ustavnom sudu, u kojoj se detaljno navodi postupanje Evropskog suda za ljudska prava u ovakvim slučajevima, ocjenjuje se da je “navedeni zahvat linije morskog dobra u opštini Ulcinj bez objektivnog i razumnog opravdanja”.

I Bajraktarijev prethodnik na toj funkciji, Aleksandar Dabović iz Demokratske partije socijalista, ustvrdio je da JPMD najveći dio svog budžeta prikupi baš na teritoriji ove opštine. Konstatujući da se preko polovine teritorije kojom gazduje JPMD, nalazi u Ulcinju, on je rekao da to ne prati reciprocitet u ulaganjima. „Stoga bi trebalo pokrenuti pitanje segmentacije JPMD i formirati Morsko dobro Ulcinja“, rekao je Dabović.

Premijer Milojko Spajić kaže da je upravljanje morskim dobrom “kompleksno pitanje” i da je potrebno obezbijediti adekvatne zakonske i institucionalne okvire, kao i široki konsenzus. “ Vlada Crne Gore će kroz inkluzivne i otvorene dijaloge, pristupiti pripremi novog Zakona, kojim će se urediti oblast morskog dobra, a što predstavlja osnovni preduslov za stvaranje adekvatnih uslova za sveukupnu valorizaciju, za društvenu, a ne ličnu korist”, kazao je Spajić u parlamentu.

Npomenuo je i da će se u postupku pripreme ovog propisa, u čiju će izradu biti uključene i primorske opštine, razmotriti sva relevantna pitanja, uključujući i pitanje načina upravljanja morskim dobrom.“Pritom strogo vodeći računa o svim protokolima i konvencijama, čiji smo potpisnici, ali i prateći EU direktive koje se odnose na morsko područje”, rekao je premijer Spajić.

Dok se čeka najavljeno novo zakonsko rješenje i presuda Ustavnog suda po predstavci  Opštine Ulcinj, još će mnogo vode proteći Bojanom. Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Janko Odović je na sastanku sa privrednicima saopštio da će ubuduće od zakupa kupališta država prihodovati dva puta više sredstava i da će se umjesto sedam miliona, koliko je to bilo u 2023. godini, nakon utvrđivanja nove cjenovne politike u državnu kasu, po tom osnovu, slivati 14 miliona eura.

 

Na Bojani stotinak nelegalnih objekata

U Ulcinju kažu da postoji niz nelogičnosti  kada je u pitanju „mor­sko do­bro“. “, So­la­na ne spa­da u mor­sko do­bro, a ri­je­ka Bo­ja­na spa­da. To su naši paradoksi kojima svjedočimo pune tri decenije. Rije­ka, ko­ja po de­fi­ni­ci­ji ni­je mor­ska, jeste mor­sko do­bro, a Sola­na, ko­ja je morska, ali je bila proda­ta tajkunima, nije pod mor­skim do­brom“, ističe ulcinjski hroničar Ismet Karamanaga.

Inače, iz JPMD je saopšteno da na obalama Bojane ima oko 100 nelegalnih kućica, a dnevno niču nove. Na ovoj rijeci oko 750 tzv. privremenih objekata- tri puta više nego prije dvije decenije.

Mustafa CANKA

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo