Povežite se sa nama

Izdvojeno

NOVI KRUG RAZGOVORA U PARLAMENTU: Šta to bjehu izbori 

Objavljeno prije

na

Dogovori oko izbora Ustavnog suda, parlamentarnim partijama, očito su manje važni od utvrđivanja ko će i kako vladati do  izbora. Sada je na dnevnom redu model koncentracione vlade. Poslije toga će o sudijama. Datuma vanrednih parlamentarnih izbora nema  ni na pomolu

 

Nastavljeni su razgovori parlamentarnih partija u Skupštini o izlasku iz političke i institucionalne krize. Sastanak je ovoga puta inicirala Đukanovićeva Demokratska partija socijalista, koja je prethodno napustila parlament, sa ostatkom opozicije. Prvi sastanak, na kom je trebalo dogovoriti rješenje o deblokadi Ustavnog suda, okončan je vrlo brzo, uz najavu da će se nastaviti krajem ove sedmice, nakon što se ,,razmotre još neka rješenja za izlazak iz aktuelne krize, kao što je formiranje koncentracione vlade”.

Koncentraciona vlada do sada nije razmatrana, makar ne u okviru razgovora političkih aktera, kao model izlaska iz političke i institucionalne krize u kojoj se našla zemlja. Prema pisanju medija, ta ideja potekla je od Demokratske partije socijalista.  Zadatak koncentracione vlade, kako se navodi, treba da bude izmjena izbornih zakona, izbor vrhovnog državnog tužioca, ispunjavanje uslova iz ,,evropske agende”… Sve u svemu, vrlo važna pitanja, koja bi trebalo da razmatraju vlade sa legitimitetom dobijenim na izborima. Pri tom, pokušaj da se sprovede izborna reforma, godinama je bezuspješan posao parlamenta.

Sastanku su u parlamentu prisustvovali  Boris Bogdanović (Demokratska Crna Gora), Dragan Ivanović (Socijalistička narodna partija), Slaven Radunović (Demokratski front), Branko Radulović (Pokret za promjene), Ivan Brajović (Socijaldemokrate), Genci Nimanbegu (Forca), Kenana Strujić Harbić (Bošnjačka stranka), Draginja Vuksanović Stanković (Socijaldemokratska partija) i Srđan Pavićević (CIVIS). Niko od njih nije želio da komentariše detalje razgovora na sastanku, izuzev što je šef kluba poslanika DPS-a , Danijel Živković  saopštio da će se razgovori nastaviti.

Mediji navode da je na početku sastanka u Skupštini ,,bilo tvrdih stavova”, ali da je potom iskazana volja  da se razmotre predložena rješenja.  Navodno, u slučaju formiranja koncentracione vlade koju su predložili, DPS je pokazao spremnost da razmotri i izbor svo četvoro sudija Ustavnog suda.

Predsjednik DPS-a Milo Đukanović prethodno je, ove sedmice, tokom samita u Tirani saopštio da DPS može možda glasati za izbor jednog sudije Ustavnog suda.

„Možda možemo u ovom trenutku glasati za izbor jednog sudije, čime Ustavni sud postaje funkcionalan, pa ostavljamo priliku da se u naknadnom procesu dođe do zajedničke liste kandidata za tri sudije Ustavnog suda“, kazao je Đukanović. DPS je do tog trenutka stajao pri stavu da traže vraćanje procesa nedostajućih sudija Ustavnog suda na početak, jer, kako smatraju, sadašnji predlog kandidata smatraju dogovorom unutra parlamentarne većine, iz kog su isključeni. Taj stav, samo je jedan od detalja u prilog odnosa političkih partija prema izboru sudija Ustavnog suda, odnosno pokušaja da se nad sudom uspostavi politička kontrola, umjesto da se uspostavi autonoman i depolitizovan sud. Zbog takvog odnosa sud je i stigao u stanje blokade, a brojni pokušaji izbora nedostajućih sudija ostali bezuspješni.

Poruke spolja Crnoj Gori da hitno izabere sudije Ustavnog suda intezivirane su prethodne dvije sedmice. Ove sedmice, uoči samita u Tirani, evropski zvaničnici ocijenili su da je ,,za Crnu Goru  zbog aktuelne političke krize veoma važno da ima funkcionalan Ustavni sud, jer on odlučuje šta je prava interpretacija domaćih zakona koje su donijela kvalifikovana tijela”.  Isto se ponavlja i u preporukama za Crnu Goru u novoj Strategiji proširenja za Zapadni Balkan koje je prethodne sedmice donio Evropski parlament. EP podsjeća „da sve zakonodavne radnje moraju biti usklađene sa Ustavom zemlje jer je vladavina prava jedna od temeljnih evropskih vrijednosti i načela”.

Prethodno su iste poruke stigle i iz Venecijanske komisije, a sa istom porukom nedavno je izašao  i specijalni  američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar.

On je rekao da je veoma zabrinut zbog činjenice da je Crna Gora izgubila dosta vremena u sprovođenju reformi koje su neophodne za zatvaranje poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom i ocijenio da se mora hitno fokusirati na dvije stvari – „izbor sudija Ustavnog suda i organizovanje prijevremenih parlamentarnih izbora”.

Dogovori oko izbora Ustavnog suda, parlamentarnim partijama, očito su manje važni od ,,drugih modela razrešavanja političke krize”, odnosno utvrđivanja modela vladanja do eventualnih parlamentarnih izbora.  O predlogu koncentracione vlade, za sada nije bilo zvaničnih komentara od strane parlamentaraca i lidera parlamentarnih partija. Tako da je nepoznato o kakvom se konkretnom sastavu radi, odnosno ko bi činio eventualnu koncentracionu vladu. Ali ni kako se vide njena  ovlašćenja. Imajući u vidu navode da se razmatra da se takva vlada bavi izborom vrhovnog tužioca, te „evropskom agendom“, sve su prilike da bi se do izbora pričekalo.  Iako ih sve partije pominju kao rješenje od kog ne bježe,  nakon što se odblokira Ustavni sud,  datum vanrednih parlamentarnih izbora nije ni na pomolu.

I predsjednik Đukanović je ove sedmice u Evropskom parlamentu saopštio da ,,mi u Crnoj Gori izlaz vidimo u hitnom organizovanju vanrednih parlamentarnih izbora, kako bi izabrali stabilnu vladu koja će povratiti kredibilitet institucija, vratiti zemlju na evropski kurs, i uhvatiti se u koštac sa teškim ekonomskim i društvenim problemima koje su nam donijele promjene, u vremenu regionalnih i globalnih poremećaja”.  Kod kuće se, međutim, prvo predlaže koncentraciona vlada sa širokim ovlašćenjima.

Vlada Dritana Abazovića izgubila je povjerenje u parlamentu u avgustu ove godine. U međuvremenu, ostala je bez četiri ministra, a ove sedmice ostavke su podnijeli i državni sekretari  iz redova Socijaldemokratske partije (SDP) Amina Cikotić, Petar Odžić i Budimir Mugoša. Cikotićeva je bila državna sekretarka u Ministarstvu sporta i mladih, Odžić u Ministarstvu kapitalnih investicija, a Mugoša u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Ustavni rok od tri mjeseca za formiranje nove Vlade je istekao 20. novembra. Iz parlamentarne većine, kako navode mediji, smatraju da bi u slučaju dogovora oko Ustavnog suda, rješenje moglo biti usvajanje izmjena Zakona o predsjedniku kako bi se proces izbora Vlade vratio na početak, odnosno predlaganje mandatara. Đukanović je ranije odbio da prihvati predlog da Miodrag Lekić bude mandatar, pozivajući se, između ostalog, na kašnjenje parlamentarne većine da mu dostavi potpise.  Sudeći po predlogu da se iz političke krize izađe modelom koncentracione vlade, teško da DPS tu opciju razmatra.

Sigurno je samo jedno: politički interesi preči su od svega.

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

HAPŠENJE ZORANA LAZOVIĆA I MILIVOJA KATNIĆA: Odoše drugovi, samo njega nema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera Belivuk, koja se, između ostalog,  stavlja na teret Lazoviću i Katniću  nije samo, kako je svojevremeno o njoj pisao Njujork tajms – „priča o sječenju glava i kokainu“.  To je priča, kako ju je  prezentovao ovaj ugledni amerčki list –  priča o vezama vrha vlasti sa kriminalnim grupama. Suštinsko pitanje danas je, otuda,  po čijem je nalogu i za čije potrebe u Crnoj Gori prljave poslove obavljao kavački klan. Za Lazovića, Katnića, ili nekog iznad njih?

 

 

U nedjelju, 14 aprila, uhapšeni su bivši visoki funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović i bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić.  Oni su uhapšeni po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT),  nakon višemjesečne akcije koju su SDT i Specijalno policijsko odeljenje vodili uz saradnju sa Europolom.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Specijalno tužilaštvo tereti Lazovića i Katnića za stvaranje kriminalne organizacije i zlupotrebu službenog položaja. Prema SDT,  Lazović je formirao kriminalnu organizaciju, čiji su članovi Katnić, bivši zamjenik tužioca Saša Čađenović i Zoranov sin, Petar Lazović, bivši agent Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB). Čađenović i Petar Lazović od ranije su u pritvoru. Čađenović, koji je bio zamjenik Milivoja Katnića, uhapšen je u decembru 2022. zbog veza sa kavačkim klanom. Petar Lazović je uhapšen u julu 2022. pod optužbama za  stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.

Iako SDT nije precizirao šta se Zoranu Lazoviću i Milivoju Katniću tačno stavlja na teret, na osnovu izjava njihovih branioca, te napisa medija, tužilaštvo ih, između ostalog, tereti  za slučaj skidanja zabrana ulaska u Crnu Goru pripadnicima kriminalne grupe iz Srbije, Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, iz 2021. godine. Ono što povezuje ovu, kako je tužilaštvo vidi, organizovanu kriminalnu grupu je – kavački klan. I Lazoviću i Katniću određen je pritvor od 30 dana „zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke“. Odluku o pritvoru donio je sudija Goran Šćepanović. Kako nezvanično  saznaju Vijesti, u odluci o pritvoru Zorana Lazovića navodi se da bi mogao da utiče na vođe kavačkog klana Radoja Zvicera i Milana Vujotića.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo