Povežite se sa nama

Izdvojeno

NOVI VJETROVI ZA ULCINJSKO MASLINARSTVO: I masline treba podmazati

Objavljeno prije

na

U ulcinjskim maslinjacima je ovih dana radno. Ova godina je veoma plodna godina za maslinare, ulje je izuzetnog kvaliteta, a cijena mu raste. Lokalna uprava najavljuje brendiranje ulja i značajna ulaganja

 

„Mi se sa zemljama Mediterana ne možemo takmičiti po količinama proizvedenog ulja, ali možemo po njegovom kvalitetu. Posebno što u ulcinjskoj Maslinadi imamo zasade gdje je prosječna starost stabala oko 600 godina. U svijetu se naročito cijeni ulje koje se dobija od takvih maslina”, kaže mladi maslinar iz Ulcinja Šućurija Bakali.

On je, inače, radio i nekoliko puta obavio studijske posjete Italiji. Kako ističe, evidentno je da se ljudi na Primorju ponovo okreću maslini.„Uz tradicionalne tehnike koriste se i nove naročito tokom berbe maslina, pa sada imamo znatno kvalitetnije ulje iz naših maslinjaka, odnosno dosta količina tzv. ekstradjevičanskog ulja”, navodi on.

Bakali napominje da je potrebna i podrška lokalne uprave i države, posebno kada se to tiče revitalizacije maslinjaka u Valdanosu. U toj ,,uvali mira i maslina“ 44 godine nijesu obrađivane masline, pa je sada potrebno da taj prostor od gotovo milion metara kvadratnih sa oko 18.000 stabala te blagoslovljene biljke bude što prije revitalizovan i stavljen u funkciju. To, uz pomoć nadležnih institucija, mogu učiniti samo vlasnici kojima su one konačno vraćene.

Predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari kaže za Monitor da podrška lokalne uprave maslinarima neće izostati i da će se svake godine samo uvećavati. ,,Mi treba da maslinadu dodatno zaštitimo i da ona, kako je to uvijek bilo tokom istorije, i sada bude naš brend, ponos i izvor dobiti lokalnog stanovništva. Zbog toga se grančica maslina nalazi i na grbu Grada“, smatra on.

Kao potvrdu ovih navoda Bajraktari ističe da je u Opštini nedavno formiran Sekretarijat za poljoprivredu, ruralni razvoj i ekologiju. „Na taj način mi kao nova lokalna uprava pokazujemo posvećenost razvoju agrara, i posebno maslinarstva, koji je naša tradicija“, kaže gradonačelnik Ulcinja.

Uz novu organizacionu strukturu, već je raspisan i javni oglas za podršku poljoprivrednicima, dok će u saradnji sa Turističkom organizacijom i udruženjima maslinara krajem ovog mjeseca biti organizovana jedna velika manifestacija posvećena sektoru maslinarstva.

U lokalnoj upravi naglašavaju da imaju i niz drugih planova kada je u pitanju ulcinjska Maslinada. Prije svega, obnoviće se putevi kroz taj dio Ulcinja, potom stara kaldrma, krenuće se u projekat rekonstrukcije česmi kojih ima više od deset i koje su prava atrakcija, a sve sa ciljem da i turisti mogu da uživaju u tom prekrasnom prostoru.

,,Vjerujem da možemo za obnovu maslinjaka, turističku valorizaciju i razvoj kulturnog turizma koristiti sredstva iz evropskih fondova. Posebnu pažnju trebamo obratiti na pravila standardizacije proizvodnje, plasmana i procedure za označavanje proizvoda od maslina oznakom geografskog porijekla”, kaže poznati maslinar i turistički radnik Munib Abazi.

Prema njegovim riječima, sve više turista želi probati domaće i autohtono, a maslina i ulje to svakako jesu. ,,I žele priču, događaj, manifestaciju, što mi sve imamo. Kada se zna da berba maslina dolazi nakon glavne sezone, onda je to odlična prilika da se i na taj način sezona produži’, ocjenjuje Abazi.

On navodi da je potrebno obnoviti i suhozide, kojih ima na desetine kilometara, a čije umijeće gradnje je prije četiri godine na zahtjev Hrvatske dospjelo na UNESCO listu.

Renomirani stručnjak za maslinarstvo Ćazim Alković kaže da je neshvatljivo da sorta masline žutica koja daje odlično ulje još uvijek nije zvanično upisana u svjetsku bazu sorti maslina, što je ,,za Crnu Goru hendikep, ali i sramota”.

,,Nažalost, takav posao nije u domenu maslinarskih organizacija, već je to posao za naučne institucije koje bi naučno do kraja morale da ispitaju sve karakteristike ove sorte, čime bi se na temelju naučno dobijenih podataka stvorili preduslovi za potpuni upis sorte žutica u svjetski registar”, rekao je Alković.

Iz Opštine Ulcinj je najavljeno da će uskoro biti ograđeno jedno stablo masline u Valdanosu koje je, po procjeni Šumarskog fakulteta iz Istanbula, staro 1.900 godina.

A da je maslinarstvo nesumnjivo tradicija Ulcinja pokazuje i podatak da je prije 50 godina gotovo svako domaćinstvo iz užeg dijela grada, tačnije njih 1.413, imalo u svom posjedu masline.

 

Ulcinjsko ulje vazda na cijeni

Tokom cijele istorije je iz Ulcinja kao veoma kvalitetno izvoženo maslinovo ulje.

Tako je, na primjer, za pet mjeseci, od kraja 1755. do početka 1756. godine iz Ulcinja i Bara, za potrebe Mletačke republike, ukrcano sedam lađa punih ulja.

Gospodar skadarskog sandžakata Mahmud-paša Bušatlija prodavao je ulcinjsko i barsko ulje na čitavom Balkanu – od Sarajeva preko Kosova i Beograda do Plovdiva u Bugarskoj.

Ulcinjsko ulje je posebno bilo cijenjeno u Dalmaciji.

Možda je interesantno napomenuti da je za one koji plove morem prava poslastica uvijek bio dvopek umočen u ulje i sirće.

Mustafa CANKA

Komentari

FOKUS

VLADINA BORBA PROTIV SKUPOĆE: Nula bodova

Objavljeno prije

na

Objavio:

Počela je dugo najavljivana vladina akcija za smanjenje trgovačkih marži. Ponuđena pojeftinjenja su simbolična. Preciznije, nove cijene su, uglavnom, na nivou akcijske ponude koju su trgovački lanci već nudili svojim potrošačima

 

 

Nakon višenedjeljnih priprema, počela  je vladina akcija limitirane cijene. I pored optimističkih najava, prvi utisci su – puno buke a minimalna korist. Makar za potrošače.

Trgovci, mogu biti znatno zadovoljniji. Akcija limitirane cijene obuhvata tek djelić od prvobitno najavljenih proizvoda široke potrošnje. Pride, na osnovu minimalnih sniženja većine proizvoda sa vladinog popisa može se zaključiti da prokužene trgovačke marže – makar kod proizvoda sa aktuelnog popisa – nijesu ni izbliza tako visoke kako su to predstavljali zvaničnici ove i prethodne vlade.

Zadovoljstvo svojim učinkom su iskazali i iz partije Dritana Abazovića, nakon što su zaključili da je akcija Stop inflaciji, koju je organizovala prethodna vlada predvođena čelnicima GP URA, potrošačima donijela mnogo više koristi. A ni trgovci nijesu bili nezadovoljni.

“Slušali smo mjesecima nevješta opravdanja Spajićeve Vlade zašto je prekinuta akcija Stop inflaciji, pa onda najave kako će oni sprovesti mnogo bolju akciju u kojoj će cijene biti niže za 5.000 artikala. Na kraju smo dobili to da su cijene snižene na dva mjeseca za 43 proizvoda i to u simboličnim iznosima od 2 do 10 centi. Time je jasno da ovom akcijom građani neće moći da uštede više od 10, 20 eura po potrošačkoj korpi na mjesečnom nivou, a poređenja radi, za vrijeme akcije Stop inflaciji mogli su da uštede i do 150 eura“, poručili su iz opozicione URA, nakon prvih analiza započete akcije.

Najave su obećavale mnogo više. Pravo da uhvati muštuluk o početku akcije pripalo je premijeru Milojku Spajiću, od koga smo čuli da će se na policama trgovinskih lanaca naći „preko 500 artikala“ čija će cijena biti snižena zbog ograničenja marži. “Toliki broj artikala sa sniženom cijenom čini ovu akciju najvećom do sada. Ujedno i prvom i jedinom koja je usmjerena na snižavanje cijena, a ne na puko zaustavljanje daljeg cjenovnog rasta.”

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SELEKTIVNO PAMĆENJE 1999.: Vide se NATO bombe ali ne i Miloševićevi masovni zločini

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Crnoj Gori  i Srbiji obilježen je početak NATO  udara  na SRJ.  Zvaničnici su pominjali žrtve, pale u odbrani SRJ.   Niko nije pomenuo albanske žrtve niti činjenicu da je rat na Kosovu bio četvrti Miloševićev rat devedesetih i da je njegov režim dugo 90-tih prizivao vojnu intervenciju sa strane svojim postupcima i ratnom politikom

 

U nedjelju 24. marta se navršilo 25 godina od intervencije NATO pakta protiv Miloševićeve krnje Jugoslavije koju su činile Srbija i Crna Gora. Do ove godine nijedna zvanična vlast u Crnoj Gori nije obilježavala godišnjice, niti je otvarala vrata kasarni u Danilovgradu , Maslinama i Podgorici, kako bi delegacije Nove srpske demokratije (NSD) i drugih sličnih stranaka položile vijence nastradalima tokom 78-dnevnog sukoba sa Alijansom. Vlada Milojka Spajića takođe nije organizovala zvanične ceremonije, akademije i skupove, ali je napravila malu promjenu. Ovaj put je lider NSD-a Andrija Mandić, sada u svojstvu predsjednika Skupštine Crne Gore, prošao kapiju kasarne u Danilovgradu i položio vijenac u prisustvu garde. Na vijencu je pisalo „Herojskim braniocima Crne Gore 1999. godine“ dok je u saopštenju kabineta navedeno da se predsjednik Mandić poklonio prvoj žrtvi NATO bombardovanja – vojniku Saši Stajiću, i da je ovo prvi put da visoki državni funkcioner Crne Gore odaje poštovanje nevinim žrtvama i herojima odbrane zemlje 1999. god. Vijenac sa malo drugačijim natpisom – „Herojima odbrane naše zemlje 1999. godine“ i bez pominjanja Crne Gore, je položen i u Maslinama. Ova put je to urađeno u „znak sjećanja na nevine žrtve i junake koji su prije 25 godina branili nebo, kopno i more Savezne Republike Jugoslavije“. Mandić je istakao  da se sa ponosom sjeća junaka koji su dali sve, uključujući i vlastiti život „u odbrani naše zajedničke zemlje“.

Vijence u obje kasarne je položio,  u odvojenoj ceremoniji, i ministar odbrane Dragan Krapović. Krapovićeva poruka je bila značajno drugačija od Mandićeve. Rekao je da je Crna Gora , premda kroz bol i patnju, pronašla put ka boljoj budućnosti. „Odbili smo da dozvolimo da nas mržnja i strah parališu, birajući umjesto toga put mira, i put saradnje“ rekao je Krapović uz naglasak da smo „postali kredibilna članica Sjevernoatlantske alijanse, uzimajući u svoje ruke kormilo sudbine“. Za njega je članstvo afirmacija odlučnosti da se gradi „društvo, utemeljeno na univerzalnim vrijednostima, multietničkom skladu, bezbjednosti, miru i prosperitetu za sve“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KONTROLA DRŽAVNIH PREDUZEĆA: Prepuštena sama sebi i partijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

U nekim preduzećima pravilnici o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta mijenjani su više puta tokom jednog mjeseca. ,,Kada čitate uslove za obavljanje pojedinih poslova, bude jasno fingiranje i način zapošljavanja, kaže Marija Popović-Kalezić, izvršna direktorica CEGAS-a

 

 

Državna preduzeća prepuštena su samima sebi i država ni zakonski ni suštinski ne kontroliše ono što je državni udio, tj. vlasništvo, zaključak je istraživanja 177 državnih i opštinskih preduzeća koju je uradio Centar za građanske slobode (CEGAS).

CEGAS je u februaru uputio na adrese 177 državnih i opštinskih preduzeća zahtjeve za slobodan pristup informacijama, kojim su tražili da im se dostave podaci o broju zaposlenih, zaključno sa 31. decembrom 2023. godine. Pored toga, traženi su i pravilnici o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, uslovima i načinu korišćenja službenih vozila, o uslovima i načinu zapošljavanja.

Sva ova pitanja odnose se na preko 20 hiljada zaposlenih koji rade u državnim i opštinskim preduzećima.

Od ukupnog broja preduzeća, 52 odsto njih nije odgovorilo na zahtjev za slobodan pristup informacijama. Ispostavilo se da javna preduzeća različito tumače i odnose se prema Zakonu o SPI, pa su neki objašnjavali da nijesu u zakonskoj obavezi da to urade, dok drugi uopšte nijesu odgovarali na zahtjev.

,,Ukidanjem Zakona o javnim preduzećima, i njihova ‘zavisnost’ od Zakona o privrednim društvima, pravno dozvoljava potpune praznine, kada je odgovornost javnih preduzeća u pitanju. Naše istraživanje je pokazalo koliki je broj onih koji su u zakonskom roku odgovorili na Zahtjev o slobodnom pristupu informacijama, gdje brojka svakako nije pohvalna, ali ne čudi u odnosu na zakonska rješenja. Neki su tražili ‘pravni interes CEGAS-a’, dok su drugi tajnim proglašavali i interna akta, koja bi očekivali na sajtu tih preduzeća (Rudnik uglja, Pljevlja)”, kaže za Monitor  Marija Popović-Kalezić, izvršna direktorica CEGAS-a.

Bilo je i presedana, pa su dokumenta lično dostavljana u kancelarije ove nevladine organizacije. Odgovor na  SPI za kompaniju Zeta Energy nepoznato lice bacilo je na sto zaposlene u organizaciji uz pitanja: ,,Čime se vi bavite, ko vam je direktor?”, pa još ,,Ne treba da se bavite ovim stvarima i ovim poslom, batalite ta posla, to je vaš način da iznuđujete novac”.

Zeta Energy je preduzeće čiji je 51 odsto vlasnik Elektroprivreda Crne Gore (EPCG). CEGAS je zbog ovog incidenta podnio prijavu protiv NN lica zbog zastrašivanja.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 29. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo