MONITOR: Nedavno je u izdanju “Vijesti” objavljen Vaš drugi roman „Gospođa Black”, u kojem ponovo duboko ulazite u preispitivanje identiteta žene. Tematski, moglo bi se reći, to je ljubavni roman. Koliko je onda različit od Vašeg prvijenca, ,,Milene & drugih društvenih reformi”?
KNEŽEVIĆ: Gospođa Black je, poput Milene, anti-ljubić. Mislim da razliku između žanra ljubić i tematski ljubavnog romana ne treba ovdje podrobno objašnjavati. Možda samo da kažem da ljubić, žanr, ima formulu tipa: ,,sretnu se-koškaju se-zaljube se-prevare ili pogube se-mrze se i pate-opet se spoje-zauvijek”. U tom smislu oba moja romana su anti-ljubići. Istina, u oba ima ljubavi. Ali i smrti, mraka, krize identiteta. U Mileni ima više politike, ili, da ostanem dosljedna stilu odgovora, anti-politike. Ali, ni Gospođa Black nije roman koji se stidi da zagazi u društveno-političke vode. Kritički osvrt, naravno. Ne tako tematski dominantan kao u Mileni, ali ne samo ni kao šminka.
MONITOR: Volio bih da nam Vi kažete više o ovoj novoj herojini i kako je stvarana? Kako je nastala ideja za nju i svijet oko nje?
KNEŽEVIĆ:Nakon Milene i Londonskih priča htjela sam da pišem o svojim precima, njihovim velikim životnim bitkama i ljubavima. Shvatila sam da pisanje te knjige iziskuje mnogo istraživanja, pa i boravak u Bjelorusiji, odakle je majka moje majke. To još uvijek sebi ne mogu da priuštim. Ta će knjiga jednom biti napisana, ali potrebno je da ,,odrastem” i ja, a i moja djeca, jer preci zaslužuju ozbiljno posvećivanje. Sebi sam rekla da me niko ne obavezuje ugovorom ili tjera da pišem i da treba sačekati temu i lik koji će me inspirisati. Jednoga jutra, još sam uvijek živjela u Londonu, probudila su me pitanja: Zašto je K (komšinica iz zgrade) došla u ovaj grad teške klime, nerealne skupoće i ostrvskog mentaliteta starosjedilaca? Ona i sve te žene iz toplih krajeva i usko povezanih zajednica, uvijek kao sa stidom ili velikom mukom izgovore ime svoje problematične domovine – kakve su sve tajne ostavile za sobom? A zamisli da jedna od njih na ulicama ove gradurine vidi čovjeka za kog je mislila da je odavno, kao mlad umro, poginuo. Postala bi stalker, zar ne? Morala bi odgonetnuti o čemu se tu radi, zar ne? To je bilo to. Ta me priča pokrenula. Znala sam da je to moj roman, da će me ova pitanja tjerati da pišem dok na njih ne odgovorim. Milena mi je stigla s jasno definisanim glasom i okruženjem. Za ovaj roman prvo sam dobila ideju koju sam htjela istražiti, a onda sam radila na junakinji, prizivala je, zamišljala, dok i ona nije progovorila i postala Gospođa Black, iseljenica s tajnom, žena našeg doba.
MONITOR: Iako roman nije društveno angažovan kao ,,Milena” ista je teritorija – London i Crna Gora. Da li da očekujemo i treću knjigu s istom teritorijom i treću junakinju? Trilogija?
KNEŽEVIĆ: Da. Nekako se nameće. Već sam je počela stvarati. Eksperimentišem s imenima. Ovoj trećoj treba smisliti neko snažno, zvučno ime. Biće najstarija i najjača, samim tim što će imati najviše iskustva. Milenu sam ostavila u Londonu, na vrhu njenog solitera, s odlukom da se bori za novi život. Valle Black u toj je odluci otišla korak dalje, shvatila je ko je i kako se boriti. Moja treća heroina boriće se do kraja. Da se vratim na zapažanje da je Gospođa Black manje društveno angažovana. Tačno, ova junakinja nije nikada spoznala mračne tajne vladajuće klike. Nije imala uvid u to, osim jednog incidenta u mladosti, koji je ostavio traga. Kada opet posjeti svoju zemlju, scene jasno pokazuju stanje društva. Nikada ne bježim od toga. I dalje mislim da se ustajalost društva i režima u Crnoj Gori ne smije u književnosti ignorisati ako je radnja smještena u ove naše godine, decenije.
MONITOR: ,,Milena & druge društvene reforme” nakon objavljivanja u Crnoj Gori 2011, u izdanju Vijesti, nastavila je svoj život – roman je objavljen u Zagrebu (Profil), pa i u Beogradu ove godine. U Crnoj Gori je bio odmah rasprodat, kako je reagovala publika u Hrvatskoj i Srbiji? A kakve su dosadašnje reakcije publike na ,,Gospođu Black”?
KNEŽEVIĆ:Pozitivne reakcije za sve tri moje knjige uglavnom dobijam tako što mi ljudi pišu putem društvenih mreža. Te su poruke veoma iskrene, jer zna se da će ostati među nama, pa čitaoci ne moraju brinuti da neće ispasti cool. Oni kojima se nije dopalo ne javljaju mi se. Ponekad poželim da imam jaku mrežu kolega i kritičara koji će me promovisati i podržavati. Ali, živim na više mjesta, imam nekoliko državljanstava, ne pripadam nikome, najmanje nekoj vladi ili fondu. Mislim da je na duže staze ovaj moj put interesantniji. Ako ništa drugo, daje bolje priče.
MONITOR: Gostovali ste nedavno u Američkom uglu u Podgorici, u organizaciji ATAK-a i pričali ste o kreativnom pisanju, romanu kao žanru, i takozvanom ženskom pisanju. Magistrirali ste kreativno pisanje u Londonu, na Birkbeck koledžu. Da li i dalje uživate dok pišete, kao dok ste studirali u Londonu? Ko sad čita to što napišete i daje vam savjete i komentare?
KNEŽEVIĆ: Uživam u procesu pisanja, najviše u početku kada se ideja tek počne bacati na papir. Poslije čitanja prve ruke slijedi pravi rad, neki tvrde tek je onda to pravo pisanje. Onda kada sebe treba skraćivati, mijenjati, jasno vidjeti. Tu svima treba dobar ,,drugi par očiju”. Konstruktivna kritika. Dobra urednica/urednik. Za sljedeću ću knjigu takvu osobu pronaći, i neću ništa objavljivati bez toga.
MONITOR: Ranije ste izjavili da uživate u čitanju tuđih tekstova i da ste prije svega čitateljka, pa za kraj nam kažite šta u posljednje vrijeme čitate?
KNEŽEVIĆ:Čitam savremene spisateljice. Elena Ferrante, Rebecca Solnit, Zoe Heller. One mi prve padaju na pamet. Uvijek se mogu vratiti Dubravki Ugrešić. Pisce starijih generacija nerado čitam u ovom trenutku – probada me, poput strijele, njihovo nepoznavanje žena. I nezainteresovanost, zapravo, da se žena dublje upozna, iščupa iz stereotipa. Ali zato ima savremenih pisaca, mlađih, koji su napokon pročistili svoje ,,čakre” i napravili iskorak. Jedan od njih dobitnik je ovogodišnjeg Bookera, Marlon James, raskošan pisac. Na prekretnici je sve, svuda treba praviti iskorake pa tako i u književnosti. Zato mi sada prija ta nova energija, novo poimanje svijeta. Naše pisce kupujem jer znam da je važno da se knjige kupuju, ali s najvećim zadovoljstvom pratim naše pjesnikinje i žene koje pišu nezavisno, sebe radi.
Miroslav MINIĆ