Povežite se sa nama

INTERVJU

OLJA KNEŽEVIĆ, KNJIŽEVNICA: Iseljenice s tajnom, žene našeg doba

Objavljeno prije

na

MONITOR: Nedavno je u izdanju “Vijesti” objavljen Vaš drugi roman „Gospođa Black”, u kojem ponovo duboko ulazite u preispitivanje identiteta žene. Tematski, moglo bi se reći, to je ljubavni roman. Koliko je onda različit od Vašeg prvijenca, ,,Milene & drugih društvenih reformi”?
KNEŽEVIĆ: Gospođa Black je, poput Milene, anti-ljubić. Mislim da razliku između žanra ljubić i tematski ljubavnog romana ne treba ovdje podrobno objašnjavati. Možda samo da kažem da ljubić, žanr, ima formulu tipa: ,,sretnu se-koškaju se-zaljube se-prevare ili pogube se-mrze se i pate-opet se spoje-zauvijek”. U tom smislu oba moja romana su anti-ljubići. Istina, u oba ima ljubavi. Ali i smrti, mraka, krize identiteta. U Mileni ima više politike, ili, da ostanem dosljedna stilu odgovora, anti-politike. Ali, ni Gospođa Black nije roman koji se stidi da zagazi u društveno-političke vode. Kritički osvrt, naravno. Ne tako tematski dominantan kao u Mileni, ali ne samo ni kao šminka.

MONITOR: Volio bih da nam Vi kažete više o ovoj novoj herojini i kako je stvarana? Kako je nastala ideja za nju i svijet oko nje?
KNEŽEVIĆ:Nakon Milene i Londonskih priča htjela sam da pišem o svojim precima, njihovim velikim životnim bitkama i ljubavima. Shvatila sam da pisanje te knjige iziskuje mnogo istraživanja, pa i boravak u Bjelorusiji, odakle je majka moje majke. To još uvijek sebi ne mogu da priuštim. Ta će knjiga jednom biti napisana, ali potrebno je da ,,odrastem” i ja, a i moja djeca, jer preci zaslužuju ozbiljno posvećivanje. Sebi sam rekla da me niko ne obavezuje ugovorom ili tjera da pišem i da treba sačekati temu i lik koji će me inspirisati. Jednoga jutra, još sam uvijek živjela u Londonu, probudila su me pitanja: Zašto je K (komšinica iz zgrade) došla u ovaj grad teške klime, nerealne skupoće i ostrvskog mentaliteta starosjedilaca? Ona i sve te žene iz toplih krajeva i usko povezanih zajednica, uvijek kao sa stidom ili velikom mukom izgovore ime svoje problematične domovine – kakve su sve tajne ostavile za sobom? A zamisli da jedna od njih na ulicama ove gradurine vidi čovjeka za kog je mislila da je odavno, kao mlad umro, poginuo. Postala bi stalker, zar ne? Morala bi odgonetnuti o čemu se tu radi, zar ne? To je bilo to. Ta me priča pokrenula. Znala sam da je to moj roman, da će me ova pitanja tjerati da pišem dok na njih ne odgovorim. Milena mi je stigla s jasno definisanim glasom i okruženjem. Za ovaj roman prvo sam dobila ideju koju sam htjela istražiti, a onda sam radila na junakinji, prizivala je, zamišljala, dok i ona nije progovorila i postala Gospođa Black, iseljenica s tajnom, žena našeg doba.

MONITOR: Iako roman nije društveno angažovan kao ,,Milena” ista je teritorija – London i Crna Gora. Da li da očekujemo i treću knjigu s istom teritorijom i treću junakinju? Trilogija?
KNEŽEVIĆ: Da. Nekako se nameće. Već sam je počela stvarati. Eksperimentišem s imenima. Ovoj trećoj treba smisliti neko snažno, zvučno ime. Biće najstarija i najjača, samim tim što će imati najviše iskustva. Milenu sam ostavila u Londonu, na vrhu njenog solitera, s odlukom da se bori za novi život. Valle Black u toj je odluci otišla korak dalje, shvatila je ko je i kako se boriti. Moja treća heroina boriće se do kraja. Da se vratim na zapažanje da je Gospođa Black manje društveno angažovana. Tačno, ova junakinja nije nikada spoznala mračne tajne vladajuće klike. Nije imala uvid u to, osim jednog incidenta u mladosti, koji je ostavio traga. Kada opet posjeti svoju zemlju, scene jasno pokazuju stanje društva. Nikada ne bježim od toga. I dalje mislim da se ustajalost društva i režima u Crnoj Gori ne smije u književnosti ignorisati ako je radnja smještena u ove naše godine, decenije.

MONITOR: ,,Milena & druge društvene reforme” nakon objavljivanja u Crnoj Gori 2011, u izdanju Vijesti, nastavila je svoj život – roman je objavljen u Zagrebu (Profil), pa i u Beogradu ove godine. U Crnoj Gori je bio odmah rasprodat, kako je reagovala publika u Hrvatskoj i Srbiji? A kakve su dosadašnje reakcije publike na ,,Gospođu Black”?
KNEŽEVIĆ:Pozitivne reakcije za sve tri moje knjige uglavnom dobijam tako što mi ljudi pišu putem društvenih mreža. Te su poruke veoma iskrene, jer zna se da će ostati među nama, pa čitaoci ne moraju brinuti da neće ispasti cool. Oni kojima se nije dopalo ne javljaju mi se. Ponekad poželim da imam jaku mrežu kolega i kritičara koji će me promovisati i podržavati. Ali, živim na više mjesta, imam nekoliko državljanstava, ne pripadam nikome, najmanje nekoj vladi ili fondu. Mislim da je na duže staze ovaj moj put interesantniji. Ako ništa drugo, daje bolje priče.

MONITOR: Gostovali ste nedavno u Američkom uglu u Podgorici, u organizaciji ATAK-a i pričali ste o kreativnom pisanju, romanu kao žanru, i takozvanom ženskom pisanju. Magistrirali ste kreativno pisanje u Londonu, na Birkbeck koledžu. Da li i dalje uživate dok pišete, kao dok ste studirali u Londonu? Ko sad čita to što napišete i daje vam savjete i komentare?
KNEŽEVIĆ: Uživam u procesu pisanja, najviše u početku kada se ideja tek počne bacati na papir. Poslije čitanja prve ruke slijedi pravi rad, neki tvrde tek je onda to pravo pisanje. Onda kada sebe treba skraćivati, mijenjati, jasno vidjeti. Tu svima treba dobar ,,drugi par očiju”. Konstruktivna kritika. Dobra urednica/urednik. Za sljedeću ću knjigu takvu osobu pronaći, i neću ništa objavljivati bez toga.

MONITOR: Ranije ste izjavili da uživate u čitanju tuđih tekstova i da ste prije svega čitateljka, pa za kraj nam kažite šta u posljednje vrijeme čitate?
KNEŽEVIĆ:Čitam savremene spisateljice. Elena Ferrante, Rebecca Solnit, Zoe Heller. One mi prve padaju na pamet. Uvijek se mogu vratiti Dubravki Ugrešić. Pisce starijih generacija nerado čitam u ovom trenutku – probada me, poput strijele, njihovo nepoznavanje žena. I nezainteresovanost, zapravo, da se žena dublje upozna, iščupa iz stereotipa. Ali zato ima savremenih pisaca, mlađih, koji su napokon pročistili svoje ,,čakre” i napravili iskorak. Jedan od njih dobitnik je ovogodišnjeg Bookera, Marlon James, raskošan pisac. Na prekretnici je sve, svuda treba praviti iskorake pa tako i u književnosti. Zato mi sada prija ta nova energija, novo poimanje svijeta. Naše pisce kupujem jer znam da je važno da se knjige kupuju, ali s najvećim zadovoljstvom pratim naše pjesnikinje i žene koje pišu nezavisno, sebe radi.

Miroslav MINIĆ

Komentari

INTERVJU

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA: Patrijarhat ubija na svakom mjestu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osionost patrijarhalne politike  je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori, od rata u kojem smo učestvovali, do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća

 

 

MONITOR: “Uključenost žena u politički život i dalje je niska i potkopana nedovoljnim naporima države i javnosti da se prevaziđu rodni stereotipi”, ocjenjuje se u ovogodišnjem Izvještaju EK za Crnu Goru. Potkopava li vlast rodnu ravnopravnost?

DABIŽINOVIĆ: Postoji mnogo načina da se ne prihvati suočavanje sa problemom kakav je opresija žena u društvu. Najčešći povici ovih tridest godina su da se imaju važnije teme riješavatod pitanja koje se tiču žena i društva. Pitanje politike ima veze sa ženama, pitanje siromaštva ima veze sa ženam, pitanje rata i mira ima veze sa ženama.  Međutim, navedeno se koristi kao paravan da se ignoriše i učini nevidljivom opresija žena. Odgovor tada a i danas je isti: ovo je najvažniji problem sa kojim je sve povezano. Odgovornost političke elite za nesprovođenje izostaje. Da, vlast odbija od početka suštinski da implementira politike rodne ravnopravnosti, sem formalno zbog međunarodnih faktora.

Danas je tema žena skinuta sa dnevenog reda jer se od identitetskih pitanja  u političkom polju ne može doći na red. Iako su identitetska pitanja u vezi sa pozicijom  žena. Poznati su svi ti saboteri i razbijači. Godinama sam ih susretala od skupštinske sale do skupova na koji su pozivani. Mali broj poslanica je u svim sazivima razumio suštinu primjene ovih politika.Što nije teško razumjeti, jer su žene internalizovale slike koju je o njima stvorio patrijarhat a koje nas odvajaju od nas samih. Često podsmjeh ili bilo koja druga metoda  delegitimizacija žene koja govori o problemima žena u političkom polju,  tjera ih da se ne suočavaju i ne suprostave. Od crkve do skupštine.

Zalaganjem ženskog dijela civilnog društva, velikim trudom i radom, stvoren je mali prostor kojeg poslanice ne umiju da zadrže, podrže i povećaju jer ne razumiju koliko je to u javnom interesu svih. Sva nastojanja da se u političkom životu nađe što više žena u kontinuitutu su sabotirana, različitim strategijama a današnji nejednak odnos snaga i moći nije ni na mapi za razmatranje. Poslanice se žele afirmisati preko drugih tema koje više konveniraju političarima i pukoj lojalnosti, što pokazuje da se ne razumiju osnove politika rodne ravnopravnosti koje ne govore samo o polnoj kasti nego o političkim, socijalnim, rasnim, klasnim odnosima i klasama. To naravno pogoduje političarima  da kad god mogu žene isključe potpuno iz političkog polja.Na pregovorima o sudbini zemlje nije bilo u poslednjim godinama niti jedne žene. Kao da to nije njihovo pitanje.

MONITOR: Izvještaji EK kontinuirano ukazuju da domaći zakonodavni okvir ima ograničen uticaj zbog nedovoljne političke volje da se ovo pitanje stavi u političke prioritete. Zašto kontinuirano nema političke volje?

DABIŽINOVIĆ: Prije izvještaja EU, moramo pogledati izvještaje koje pišu ženske organizacije u kontinuitetu, a odnose se na ključni razlog- izostanak političke volje.Izostanak političke volje svoju podršku ima u  kulturnim i društvenim pritiscima (obeshrabrivanje žena da se bave politikom); nevidljivosti u obrazovanju uzora i kontinuiteta borbe žena; pomenuti strah od odbacivanja i kritizerstva. Međutim, suštinski razlog je taj da političke elite neće da se stanje mjenja niti žele da dijele patrijarhalnu moć. Čitljivi pokazatelji opresije su glasni povici o apsolutnim brojevima političke većine. Apsolutne brojke su im najvažnije ne bi li mogli bez kontrole donositi odluke.  Apsolutni brojevi su karakteristika autokratskih režima i politika kojom patrijarhalci osmišljavaju vlastitu sigurnost i bezbjednost u političkom i ekonomskom smislu-od korupcije do sprege sa kriminalnim strukturama. Žene tu dođu samo kao saučesnice. Dijeljenja kolača nema, jer se moć vladanja nad potrebama onih nad kojima se vlada ne dovodi u pitanje.

Osionost patrijarhalne politike (čitaj političke moći) je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori od rata u kojem smo učestvovali do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća. Izostanak političke volje često rezultira isključivanjem, ostajemo neprijetelji jedni drugima. Nagomilanu nepravdu imržnju ne riješava mržnja.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DAMIR SULJEVIĆ, KOORDINATOR PROGRAMA LJUDSKA PRAVA CGO I ČLAN DIK-A: Kotorski scenario, između Podgorice i Šavnika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Postoji mogućnost da Ustavni sud, u slučaju ustavne žalbe DPS-a povodom lokalnih izbora u Kotoru, ponovo ima situaciju sa izjednačenim brojem glasova i ne donese odluku. U tom slučaju, ako DPS ostane pri žalbi, smatraće se da postupak nije okončan

 

 

MONITOR: Kao član Državne izborne komisije (DIK), recite nam da li su lokalni izbori u Kotoru završeni?

SULJEVIĆ:  Lokalni izbori u Kotoru nisu i teško mogu biti završeni dok traju žalbeni postupci. Državna izborna komisija (DIK) je, prije neki dan, donijela posljednju u nizu odluka oko ovih izbora, odbijajući prigovor DPS-a, ali oni sada imaju pravo žalbe Ustavnom sudu koji je nadležan da o tome donose konačnu odluku. Dok se Ustavni sud ne odredi o toj eventualnoj žalbi, neizvjesno je da li će izbori na dva mjesta u Kotoru biti ponovljeni ili ne, a samim tim i kada će konačni rezultati biti utvrđeni.

MONITOR: Pojasnite nam odnose na relaciji DIK-OIK Kotor i prošlonedjeljnu odluku OIK da se ne ponavlja glasanje na dva „sporna“ izborna mjesta?

SULJEVIĆ: To je vrlo složena pravna situacija, a pogrešne interpretacije od strane političara i medija dodatno su zbunile crnogorsku javnost. Ali da pokušam.

Opštinska izborna komisija (OIK) u Kotoru napravila je propust u odnosu na prigovore DPS-a na dva biračka mjesta, pošto ih je usvojila bez potrebne većine i, kako se to kaže, stavila u pravni promet. Nakon toga je OIK morala donijeti odluke o ponavljanju izbora za šta, takođe, nije bilo potrebne većine. Zato se DPS žalio DIK-u, koji je  OIK-u naložio donošenje tih odluka.

Međutim, razmatrajući prigovore Demokrata, DIK je naknadno poništio rješenja koja su osnov za donošenje takvih odluka. Ovdje treba dodati i da se istekom propisanih rokova smatra da su prigovori usvojeni, kao i da je DPS propustio da u prigovoru traži poništenje glasanja, praveći propust u prigovoru DIK-u, koji je DIK kasnije prenio u rješenje jer je vezan okvirima prigovora.

Konačno, podsjećam da DIK ima ograničene nadležnosti, a ne pomaže ni faktička nefunkcionalnost Ustavnog suda koji se, sa izjednačenim brojem glasova, makar za sada, nije odredio o tom pitanju.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ŽARKO PUHOVSKI, PROFESOR POLITIČKE FILOZOFIJE, ZAGREB: Razumno je plašiti se Trampa u EU, jer je on smatra neprirodnom tvorevinom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Tramp je još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“. Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Jedino dobro što Tramp, možda, donosi je smanjivanje američki sponzoriranoga „killing rate“ po svijetu

 

MONITOR: Donald Tramp je 47. predsjednik SAD. Kamala Haris, je u posljednjim nedjeljama, dobila podršku i nekih poznatih republikanaca, čak i Dika Čejnija-koji je važio za republikanskog „jastreba“. Zašto je Donald Tramp toliko „stabilan“ ?

PUHOVSKI: Desetljećima u najrazvijenijim državama svijeta (posebice u SAD i Francuskoj) jača ogorčenje protiv „establishmenta“. Dugo ga je kultivirala i politički koristila ljevica (u novije doba uz knjižuljak „Pobunite se“, Stéphanea Hessela, ili pokret „Me too“), no posljednjih desetak godina i desni je svjetonazorski spektar pokazao pripravnost da koristi ovu društvenu silu. Tramp je, još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“ (političkih i intelektualnih). Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Jer, latentna je pobuna dobrim dijelom usmjerena i protiv „woke“ sindroma koji se nameće kao „službouljudni“ (kako bi to davno, u drugome kontekstu, rekao Krleža), dakle – nužno neiskreni govor. To je  komunikacijska osnova populizma. Taktički i strategijski, kampanja demokrata je izgubila – doslovce zbog zamjenica – leksički, ali i zato što su Kamalu Harris i dalje doživljavali kao zamjenicu/namjesnicu.

MONITOR: Od početka godine odnosi u regionu su turbulentni, održano je i nekoliko skupova (Brdo-brioni, Berlinski proces…) koji se tiču EU integracija Zapadnog Balkana. Vi ste ranije bili skeptični u vezi sa iskrenim namjerama EU za proširenjem. Može li promjena u SAD i prilična neizvjesnost u vezi sa Trampovom spoljnom politikom, uticati na ovo pitanje?

PUHOVSKI: Bude li Tramp i približno radikalan kakav je već bio (i opet to obećao), EU će se naći u opasnoj šansi. Opasnost je u tomu što prekooceanski (prije svega vojni) kišobran neće više biti neupitno dan na raspolaganje i što bi se novi  predsjednik mogao razmjerno brzo sporazumjeti s Putinom – taktički, za sada. To pak znači da EU treba poraditi na svojem učvršćivanju, kako bi mogla igrati ulogu u novim okolnostima. Istovremeno, Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Već i srednjoročno, nosivi interes preživljavanja u sadašnjoj situaciji najvjerojatnije pobjeđuje onaj ideologijski. No, u pitanju je baš kratkoročno, krizno razdobolje narednih godinu-dvije.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo