Povežite se sa nama

OKO NAS

OPET BITKA ZA VALDANOS: Samo Vujice nema

Objavljeno prije

na

Tri godine nakon propadanja dva tendera za davanje u dugoročni zakup Valdanosa, crnogorska Vlada opet juriša na tu prekrasnu uvalu. Naime, Nacrtom Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Ulcinja, koji je izradila (što nije slučaj s nijednom drugom opštinom u zemlji), ona je „velikodušno” predvidjela da se hoteli (ukupne površine od preko 110 hiljada kvadratnih metara), kao u ranije donijetoj Studiji lokacije, ne projektuju u srcu Valdanosa, odnosno u maslinjaku, već na obodima uvale, tačnije na poluostrvu Mendra. Čak su i neki raniji čelnici Ulcinja izrazili zadovoljstvo takvim prijedlogom Ministarstva održivog razvoja i turizma, te namjerom da umjesto 1.600, u Valdanosu bude 900 kreveta. Vile za prodaju još se ne spominju.

No, tako nešto nemoguće je u okviru postojeće legislative. „Naime, Prostornim planom morskog dobra koji je plan višeg reda od Studije lokacije, definisano je da se ovaj prostor može koristiti tek za rekreativne namjene (pješačke i biciklističke staze), kao i da je na njemu predviđena samo zelena površina”, navodi se u Izvještaju Tenderske komisije za realizaciju projekta turističke valorizacije Valdanosa i Ostrva cvijeća o rezultatima tendera za izdavanje u dugoročni zakup kompleksa Valdanos u opštini Ulcinj od 23. novembra 2010. godine. A koje je potpisao predsjednik te komisije i ondašnji i sadašnji potpredsjednik Vlade Crne Gore Vujica Lazović, osoba protiv koje je zbog skandaloznog vođenja tenderskog procesa MANS pokrenuo krivičnu prijavu. Zaista, način na koji je vicepremijer godinama vodio postupak za izdavanje u zakup Valdanosa jednoj potpuno nereferentnoj firmi predstavlja školski primjer kršenja predviđenih procedura, a što je kasnije nastavljeno prikrivanjem dokumentacije o tom skandalu.

Naime, prvorangirana na Vladinom tenderu, britanska kompanija Cubus lux je od svog osnivanja 2003. godine poslovala s gubicima. U godinama kada je crnogorska Vlada htjela da im izruči Valdanos (2010. i 2011) imala je ukupni gubitak od gotovo 40 miliona funti. Ukupne obaveze bile su veće od vrijednosti imovine firme. No, ta je mala britanska kompanija bila samo istureni igrač, a posao je, kao i u nizu drugih privatizacija, trebalo da pripadne domaćim Englezima. Oni s boljim pamćenjem sjetiće se da je jedan crnogorski biznismen najavljivao da će se „2013. u Valdanosu održavati bokserski spektakli”. Duša ga je boljela, kako je govorio, što je ta investicija od nekoliko stotina miliona eura propala.

Boli je nakon pada tendera imao i Lazović. On je i dalje bestidno poručivao da je Cubus lux ispunila sve uslove tendera, čak navodio da će se ta firma ponovo javiti kada se raspiše sljedeći oglas za Valdanos.

Ne pamtim da je poslije toga iko više pominjao famozni Cubus lux, iako su nam naši zvaničnici prijetili da će oni silne pare uložiti neđe drugo, a ne kod nas. Ali, nijesu stigli daleko. Cubus lux je većinu poslova imao u susjednoj Hrvatskoj i gotovo sve kompanije koje su poslovale u njegovom okviru završile su u stečaju. Imao je, pored ostalog, marinu na Ugljanu, kod Zadra, i bio je to prvi nautički objekat na Jadranu koji je završio u stečajnom postupku. Čak je ostao bez kazina u hotelu Histria u Puli, jer mu je Vlada Hrvatske u maju 2011. godine oduzela pravo da priređuje igre na sreću pošto u propisanom roku nije mogao da pribavi garanciju banke u iznosu od 208 hiljada funti. Kao posljedica katastrofalnih poslovnih pokazatelja, odnosno nedostavljanja polugodišnjeg finansijskog izvještaja, Londonska berza je u aprilu 2012. godine ukinula dozvolu za trgovanje akcijama Cubus luxa.

Ali, nije ovđe riječ o toj gubitničkoj kompaniji, nego o sistematskom, katastrofalnom ponašanju crnogorskih vlasti prema najljepšoj uvali na Jadranu, sa 18 hiljada stabala stoljetnih maslina i plažom koja je spomenik prirode, a koja upravo zbog ovakvih opasnih namjera vlasti i njoj bliskih tajkuna pred našim očima propada. Zato je Vlada premijera Igora Lukšića da bi prikrila tu blamažu pokušala da za propast tendera okrivi MANS, ulcinjski civilni sektor i udruženja maslinara. „Sada bih volio da neko ko je doprinio da se pojavi sumnja u Cubus Lux i da dođemo do ovakvog nesretnog završetka, objasni ljudima zbog čega nijesmo stvorili uslove da se 600 ili 700 ljudi zaposli”, grmio je Lukšić.

Kao da mu u svakoj prilici Ulcinjani nijesu govorili: u Valdanosu ne treba da se gradi. Taj predivan prostor treba valorizovati po međunarodnim ekološkim standardina, da to bude oaza bez betona, a stvarnim vlasnicima moraju se vratiti nasilno oduzete masline, jer ih samo oni mogu ravitalizovati. Hotele treba graditi u Ulcinju na onim lokacijama đe su nekada i bili. Vlada tek treba da privoli nove vlasnike da poštuju potpisano. I tada će se zaposliti ne 600 ili 700 ljudi, već tri puta više.

Taj će proces u Ulcinju neminovno krenuti, kao što je ovih dana počela javna rasprava o PUP-u. U Pozitivnoj, koja je dio opštinske vlasti, kažu da zbog predloženog rješenja za Valdanos taj dokument neće podržati. “Zaštita te uvale je, na naše insistiranje, ušla i u koalicioni sporazum, pa smatram da je obaveza naših partnera da zajednički pokušamo da ubijedimo Vladu Crne Gore, koja radi ovaj planski dokument, da prihvati ovaj stav”, kaže predsjednik Opštinskog odbora te stranke Dritan Abazović.

Kada bi ovu poruku razumjeli u Vladi Crne Gore, iskupili bi se za skandal koji su cijeloj zemlji priredili prije tri godine. Mir bi se vratio u Valdanos i proširio čitavim Ulcinjem.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo