Povežite se sa nama

Izdvojeno

POSLJEDICE PRIMJENE GKU ZA KOMUNALNO-STAMBENU DJELATNOST: Uvećanje plata put ka stečaju

Objavljeno prije

na

Komunalna preduzeća sa sjevera, uglavnom i inače nelikvidna,  pred velikim su izazovima  zbog usklađivanja zarada sa GKU. Direktori obećavaju da neće biti racionalizacije radnih mjesta ni povećanja cijena usluga, ali, istovremeno, kažu da bez pomoći „sa strane“ neće moći

 

U preduzećima  iz oblasti komunalno – stambene djelatnosti  na sjeveru države, tvrde da će isplata zarada usklađenih sa Granskim  kolektivnim  ugovorom (GKU)  ozbiljno ugroziti   poslovanje. Najniža plata zaposlenima u komunalnim djelatnostima, od oktobra minule godine, od kako se primjenjuje GKU, je oko 600 eura, dok su zarade nekih od direktora tih firmi premašile  mjesečena primanja  predsjednika opština. S druge strane,  zaposleni na pojedinim radnim mjestima, zahvaljujući povećanju koeficijenta,  imaju plate identične direktorovoj.  Cijene usluga koje su osnovni prihod te djelatnosti, međutim, do sada, uglavnom,  nijesu  značajnije povećavane.  Sve to je, kažu  u mendžementu preduzeća,  veliki razlog za brigu i neizvjesnost, a u nekim slučajevima i direktan put ka stečaju.

Pored povećanja koeficijenata za utvrđivanje zarada,  GKU je omogućio  komunalcima značajno uvećane satnice za prekovremeni i noćni, te rad nedjeljom i na državne i vjerske praznike.

Za beransko JP  Komunalno, primjena GKU, predstavlja veliki problem, kaže za Monitor izvršni direktor Milan Lekić. Prema njegovim riječima,  rashodi za zarade su sada, u odnosu na isti mjesec lani, uvećene za više od trećinu.

„GKU  smo primijenili na oktobarsku zaradu,  kako je to i predviđeno zakonom. Radnici su sa velikim zadovoljstvom dočekali i primili nove uvećane plate,  ali za preduzeće to je veliki izazov. Najniža zarada za oktobar iznosila je 565 eura dok je najvisočija bila 1.038 eura.  Primjena GKU  je uvećala fond za zarade za nekih 35 odsto  i sada je potrebno naći način da se obezbijede ta sredstva. Tražimo rješenje u saradnji sa opštinskim vlastima“, objašnjava Lekić.

Jedna od opcija je, kaže sagovornik Monitora, uvećanje cijena usluga, ali to je,  „posljednja mjera, kojoj će se prisegnuti  u slučaju krajnje nužde“. Lekić kaže da je bilo i predloga i za racionalizaciju radnih mjesta, međutim da je on protiv toga.

„Treba naći rješenja koja će omogućiti preduzeću da posluje bez neizvjesnosti i velikih problema, ali da to nije na štetu ni zaposlenih ni sugrađana, koji plaćaju naše usluge“, objašnjava Lekić.

Cijene usluga parkiranja u zoni jedan i dva u Bijelom Polju skuplje su za 20 centi,  a to poskupljenje je jedan od   načina da se nadomjesti dio  dodatnih troškova za zarade, usklađene sa GKU.    Izvršni direktor Isamar Ćorović kaže da je do poskupljenja došlo usljed dodatnih troškova, koji će se za Parking servis povećati za najmanje 93.000 eura ove godine.

“Ovo poskupljenje je rezultat direktnog uticaja nekoliko ključnih faktora.  Jedan od njih je i usklađivanje zarada sa GKU, što zahtijeva dodatne prihode, kako bi se sačuvala finansijska održivost našeg poslovanja. Poted toga, suočeni smo i sa povećanjem iznosa koje plaćamo dobavljačima, jer su i oni suočeni sa povećanjem operativnim troškovima“, kaže Ćorović.

Primjena GKU  već nagovještava ozbiljne finansijske probleme i u kolašinskim preduzećima Komunalno i Vodovod i kanalizacija.

Ukupni iznosi neophodni za zarade zaposlenih sada su veći u odnosu na prije 12 mjeseci i za više od 50 odsto, što bi, kažu direktori, bio izazov i za mnogo moćnije firme. To, kako objašnjavaju, naročito dolazi do izražaja u svjetlu činjenice da cijene nekih usluga nijesu dugo mijenjane, a neke su čak i pojeftinile.

U  Vodovodu je iznos potreban za zarade uvećan za više od 50 odsto, objašnjava izvršni direktor Miloš Peković. To je na mjesečnom nivou, kaže on, oko 10.000 eura u bruto iznosu. Istovremeno, podsjeća, usvajanjem cijena na osnovu metodologije Agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti, cijena vode je, od 1. janura,  umanjena za oko 35 odsto.

“Podatak da će u januaru iznos ukupno fakturisane količina vode biti manji od iznosa bruto zarada za više od 10.000 eura dovoljno govori o izuzetno teškoj finansijskoj situaciji u kojoj će se naći preduzeće u tekućoj godini, kako zbog usvajanja GKU, tako i zbog odluke regulatora. Uzimajući u obzir činjenicu da, u skladu sa Zakonom o komunalnim djelatnostima, preduzeće ne može da se bavi drugim djelatnostima, osim uslugom isporuke vode i odvođenjem otpadnih voda, na čiju cijenu saglasnost mora dati regulator, a na rashodnoj strani visinu zarade određuje Ministarstvo, jasno je koliko je teško održati finansijsku stabilnost preduzeća”, objašnjava Peković za Monitor.

Preduzeće ima 29 zaposlenih, od čega je trećina u službi zaštite i obezbjeđenja objekata izvorišta i rezervoara, sa vrlo visokim zaradama.  U Vodovodu i kanalizaciji je najniža neto zarada 600 eura, a pored direktora, još nekolicina zaposlenih prima najvišu zaradu od oko 1.050 eura.

Slična je situacija i u Komunalnom.  U  tom preduzeću razlika iznosa za zarade između decembra 2022. i decembra prošle godine, je 54,5 odsto, odnosno 12.000 u bruto, a nešto više od 9.000 eura u neto iznosu.

„Cijene po kojima naplaćujemo usluge su iz vremena kad su plate bile mnogo niže, kad je cijena goriva bila skoro duplo niža… Takođe, moramo uzeti u obzir i inflaciju u tom periodu. Međutim, bez obzira na situaciju u kojoj smo, trudiću se da sve obaveze preduzeća izmiruju redovno, kao i da plate radnika uvijek budu na vrijeme”, obećava izvršni direktor Dušan Simović.

Zajednica opština Crne Gore, krajem prošle godine, podnijela je inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti GKU. Kako su objasnili, primjena tog ugovora na lokalnom nivou „mogla bi dovesti do stečaja u velikom broju opštinskih privrednih društava koja obavljaju stambeno-komunalnu djelatnost“. Podsjetili su, između ostalog, i da u zaključivanju GKU opštine nijesu ni učestvovale niti su imale priliku da se izjasne o njemu, što je, kako kažu, njihovo osnovno pravo zagarantovano Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi i Zakonom o lokalnoj samoupravi.

Inicijativa je uslijedila nakon  zaključka Upravnog odbora Zajednice, koga čine svih 25 predsjednika opština, a najavljena je i na sastanku kod premijera Milojka Spajića. Na tom sastanku delagacija Zajednice premijera je  upoznala „sa trendom grubog kršenja prava opština u postupku donošenja zakona i drugih akata i sa posledicama po njihovu likvidnost“.

„Nisu sporna samo sredstva za isplatu uvećanih zarada zaposlenih u ovoj oblasti, već i tekuće i investiciono održavanje infrastrukture koje u krajnjem dovodi u pitanje pružanje usluga vodosnabdijevanja, deponovanja otpada i drugih komunalnih usluga koje su nezamjenjljiv uslov života građana. Opštine će stoga neminovno morati da vrše neplanirana izdvajanja iz budžeta kako bi obezbjedile njihovo funkcionisanje, ali su i ta izdvajanja upitna, jer su budžeti jednog broja opština na granici likvidnosti“, zaključuje se u saopštenju Zajednice.

I iz Privredne komore su, u oktobru, govoreći o novom GKU ocijenili „da je riječ o regulativi koja značajno umanjuje održivost preduzeća iz komunalno stambene oblasti“. I privrednici smatraju da je GKU usvojen u netransparentnoj proceduri, bez učešća predstavnika poslodavaca i informisanja zainteresovane javnosti. Konstaovali su i da  „povećanjem zarada,  komunalna preduzeća neće zadržati već deficitarne kadrove“.

                                                                   Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo