Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Parking za nečiji džep

Objavljeno prije

na

Građani Herceg Novog su nezadovoljni radom lokalne Agencije za parking prikupili oko 700 potpisa za njeno ukidanje. Grupa na Facebook-u pod nazivom Peticija protiv Agencije za parking Herceg Novi, i dalje potpisuje ovu inicijativu. Trenutno broje 1438 članova. Nije samo što Novljani ne žele plaćati 70 centi po satu za ,,fetu asvalta”, već protestvuju i po drugim osnovama. Žalbe su razne. Od pitanja zašto se toliko naplaćuje, po već obilježenim gradskim zonama, do primjedbi na račun ,,inkasantske inkvizitorske” hajke.

Radnici Agencije, kao prvo, imaju zadatak provjeriti ispravnost popunjene parking kartice. Ukoliko u naznačenom vremenskom intervalu od 15-tak minuta, vlasnik vozila to ne učini, ovlašćeno lice – inkasant, popunjava prijavu za pokretanje prekršajnog postupka. Pravi problemi nastaju ukoliko se dotični ,,krivac” ne udostoji platiti kaznu. Tada se poziva vozilo pauk, koje u pratnji lokalnog policajca, odvozi vozilo na za to određeni parking. Kazna tada iznosi 80 eura.

Građanima smeta što pauk odnosi propisno parkirana vozila, koja ne ugrožavaju učesnike u saobraćaju. Taj, kako kažu, nonsens ne mogu opravdati niti jednim ponuđenim objašnjenjem. Smeta im, uz to, što se svaki započeti sat na parkingu mora ponovo ovjeravati novom karticom koja se mora kupiti na obližnjem kiosku ili sms dopunom. Bune se i na kazne, pošto smatraju da Agencija nema pravo njihove naplate. Iznosi kazni su posebna priča. Građani, kažu, ne mogu sebi da dođu, od ovog ,,opštinski smišljenog nameta” i svesrdno se bore za gašenje Agencije za parking.

Nekolicina oštećenih građana se čak žalila Vijeću za prekršaje Crne Gore. Takve žalbe ovo Vijeće je uvažilo, pa se prekršajni postupak obustavio. Formalno-pravno donešeno je rješenje koje govori da Agencija za parking nije ovlašćena naplaćivati kaznu, već da to može uraditi samo komunalni policajac. Okuraženi građani, dokopali su se ove presude, te je u znak solidarnosti i obavještavanja, kačili jedni drugima za brisače auta. Nakon svega učinjenog, nastala je opšta pometnja.

Direktor Agencije za parking, Mišo Matković, pokazao nam je dobijenu presudu. Upravni sud u Podgorici poništio je presudu Vijeća za prekršaje. Tako da Agencija za parkinge, ovim svježe dobijenim aktom, dobija pravnu zaštitu i potvrdu zakonitog rada. U praksi, Agencija dobija zeleno svjetlo da naplaćuje kazne pod obrazloženjem da je oštećena strana. Od Matkovića smo dobili objašnjenje da je Agencija za parking osnovana kao društvo sa ograničenom odgovornošću (d.o.o.) i da je njen osnivač Opština Herceg Novi.

Kuloarske gradske priče, međutim, tvrde da je u pitanju privatna firma, gradonačelnika i njegove rodbine. Iz objašnjenja čelnika Agencije proizilazi da novac od naplaćenih parking karata i pauka ide u opštinski budžet. No, na pitanje koliko je inkasirano u opštinu, direktor Matković je kazao da se nije poslovalo sa profitom. Objasnio je time, što pored redovnih troškova oko održavanja i označavanja parkinga, u firmi imaju 30-40 zaposlenika, koji moraju primiti plate.

Potražili smo mišljenje uvaženih hercegnovskih pravnike, koji su o ovoj temi željeli govoriti samo anonimno. Dobili smo upozorenje da je ovo mnogo ,,vruća” tema. Ovaj tim stručnjaka nam nije znao objasniti kako je oborena presuda Vijeća za prekršaje. Mišljenja su da se radi o namještenom procesu pogrešnog tumačenja pravnih akata. Rekoše nam da je priča oko oborene presude ,,taze vijest”, ali da im to nije nimalo čudno. Obzirom da se novopečeni Podgorički parking mora domoći smislenog načina za ,,šklapanje para” od naplaćenih parking (ne)usluga, ovakva podrška s Višeg suda, govori da su se svi dobro ogranizovali (umrežili).

Andrija Radman, odbornik DPS-a, smatra da su građanima znatno povrijeđena prava ,,jer je Opština osnivač ove Agencije od koje je vještački stvoreno društvo sa ograničenom odgovornošću, koje može, koristi i dobija budžetska sredstva”. Građane interesuje, kaže Radman, koliko je sredstava dobijeno njihovom aktivnošću, zašto su kupljena dva specijalna vozila pauk i zašto se naplaćuje baš svako parking mjesto na svakoj raskrsnici?

Kaže da ovo jeste problem, jer se radi o samovlašću, jer su javna parkirališta javno dobro. ,,Građani ovog grada su preko svojih predstavnika, donijeli odluku o parkingu 1995. a zatim 1996. godine. Po ovom principu, trebalo bi da opet oni isti donesu odluku o osnivanju Agencije kao javnog preduzeća. To je ipak parking svih građana, i on treba da se koristi na način na koji je to zakonom dozvoljeno, a ne da bi pojedinci ubirali sredstva za sebe ”.

Agencija za parking, po mišljenju stručnjaka, treba biti javno preduzeće kojim će upravljati Skupština. To bi značilo da građanima Herceg Novog ne bi bila potrebna okupljanja po gradskim kafićima i Facebook grupama, već bi na legitiman način – preko predstavnika u lokalnom parlamentu – imali mogućnost ispravljanja nepravilnosti.

Od organizatora prikupljanja gradske peticije dobili smo uvjeravanje da će se na sljedećoj gradskoj Skupštini pojaviti s ovim potpisima i tražiti poštovanje prava potpisanih građana. U međuvremenu, dok su se dvoje-troje ljudi pripremali za svoj potpis-doprinos, pauk je na naše oči odnio još jedno vozilo, propisno parkirano.

 

Marija ČOLPA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo