Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Posao za unaprijed odabrane

Objavljeno prije

na

Komisija za kontrolu javnih nabavki odbacila je žalbu podgoričkog arhitektonskog biroa Unda, koji se žalio na nezakonitost postupka izbora izvođača za izradu Idejnog i Glavnog projekta Univerzitetskog kompleksa fakulteta umjetnosti na Cetinju. U obrazloženju Komisije upućenom birou Unda objašnjava se, između ostalog, da je žalba neosnovana jer je neblagovremena. To, ipak, ne znači da Zakon o javnim nabavkama u tom slučaju nije prekršen.

IZMJENE USLOVA: Unda je optužila Direkciju za javne radove da je tender bio nezakonit, da su ponuđači diskriminisani kako bi se smanjila konkurencija, te da je postupak sprovela ciljano, vodeći se ličnim interesima.

Direkcija za javne radove je pet dana pred zatvaranje ponuda radikalno izmijenila prvobitno postavljene uslove. Od ponuđača se najprije tražilo da izrade kompletan projekat za Akademiju, u vrijednosti od 320 hiljada eura. Naknadnim izmjenama, tender nije raspisan i za projekat uređenja enterijera, dok je cijena ostala ista.

,,To znači da se za isti novac, izdvojen iz budžeta, radi manji projekat. A za uređenje enterijera se moraju izdvojiti dodatna sredstva iz budžeta”, objašnjava arhitekta Vladimir Ivanović, direktor Unde. On tvrdi da je na taj način prekršen Zakon o javnim nabavkama, odnosno njegovo načelo ekonomičnosti i efikasnosti upotrebe javnih sredstava.

Zaista, Zakonom o javnim nabavkama propisano je da je „naručilac dužan da, u postupku javne nabavke i izboru najpovoljnije ponude, obezbijedi ekonomično i racionalno korišćenje javnih sredstava”.

Od ponuđača se, takođe, najprije tražilo da su ranije projektovali objekat veći od 14 hiljada metara kvadratnih, da bi se taj uslov kasnije smanjio na objekte veće od tri hiljade kvadrata. Takođe, u početnoj tenderskoj dokumentaciji cijena ponuđača bodovala se 85, a tehničko tehnološke prednosti sa 15 bodova, da bi se naknadno cijena ponuđača bodovala sa 55, a tehničko tehnološke prednosti sa 45 bodova.

,,To je tri puta veća promjena postojećih uslova. Zakon o uređenju prostora i
izgradnji objekata propisuje da glavni projekat mora sadržati premjer radova sa tačnošću od plus minus pet odsto. Direkcija je postavljene uslove izmjenila trista odsto”, kaže Ivanović. On napominje da zakon dozvoljava izmjenu tenderske dokumentacije, ali da se u ovom slučaju nije radilo o takvim izmjenama.

U žalbi koju je ta firma uputila Komisiji za kontrolu javnih nabavki napominje se da je zakon prekršen jer izmjena načina bodovanja ne znači izmjenu tenderske dokumentacije. ,,Nije izvršena izmjena podkriterijuma već samo način bodovanja tih podkriterijuma”.

USLOVI ZA IZABRANE: Ivanović optužuje Direkciju da nije slučajno promijenila načini bodovanja, već da je to urađeno kako bi se neki ponuđači onemogućili da dobiju posao. ,,Direkciji je od ranije bilo poznato da je naša firma uvijek imala korektne cijene ponuda, tako da je odmah pošto smo otkupili dokumentaciju promijenila broj bodova, po kom se cijena znatno manje boduje”, stoji u žalbi upućenoj Komisiji.

,,Pojavili smo se sa uplatnicom za podizanje tenderske dokumentacije 10. decembra prošle godine, a krajnji rok za predaju dokumentacije je bio 16. decembar. Kad smo došli sa uplatnicom, rekli su nam da trenutno nema raspoložive dokumentacije, navodeći da ćemo je dobiti do kraja dana, kada je iskopiraju”, kaže Ivanović.

On dalje optužuje Direkciju da je smišljeno reference ponuđača prekrstila u ,,tehničko-tehnološke prednosti”, koje je potom visoko bodovala, iako zakon zabranjuje bodovanje referenci kako bi se izbjegla diskriminacija, odnosno favorizovanje pojedinih ponuđača. Evropske direktive za oblast javnih nabavki takođe napominju da reference ne treba bodovati.

Kao tehnološko-tehničke prednosti, koje je Direkcija naknadno bodovala sa čak 45 bodova, u konkursu se navod: prethodni rad na sličnim poslovima poput izrade idejnog i glavnog projekta privrednog društva, te objektima većim od tri hiljade kvadratnih metara.

,,To su u stvari reference”, kaže Ivanović. ,,Pri tom, po čemu je kvalitetniji ponuđač koji izradi projekte za objekte od tri hiljade kvadrata od onoga koji je napravio objekat veličine 2800 kvadrata. Riječ je samo o diskriminaciji ponuđača i smanjenju konkurencije”.

On optužuje Direkciju da ni tako postavljene tehničko-tehnološke prednosti u njegovom slučaju nije bodovala adekvatno, jer nije ocijenila njegov prethodni rad na projektu izgradnje Vatrogasnog doma. U obrazloženju traženih tehničko- tehnoloških uslova navodi se, između ostalog, da će biti bodovan i ,,glavni arhitektonski projekat sa proračunom građevinske fizike i energetske efikasnosti”.

,,Pa šta je drugo Vatrogasni dom”, pita se direktor Unde.

RAŠIRENA PRAKSA: Ivanović tvrdi da nije prvi put da njegova firma učestvuje na unaprijed namještenim tenderima Direkcije za javne radove.

On objašnjava da je jedan od takvih bio i tender za projekat Doma za azilante. ,,Imali smo najbolju ponudu po kriterijumima Direkcije, ali je konkurs poništen jer nije izabran biro koji je već radio na tom projektu, što je nezakonito”.

Na konkurs za projekat objekata Ministarstva inostranih poslova, Ministarstva odbrane i Crnogorske akademije nauka i umjetnosti pojavila su se dva ponuđača čije su ponude odbijene kao nepotpune da bi se kasnije napravio ugovor sa drugim ponuđačem, tvrdi Ivanović

,,Pri tom, radilo se o projektima za preko 23 hiljade kvadrata, za koje je dato da se uradi i idejno rješenje u roku od 27 dana. Pošto je u svjetskoj praksi za ovakve projekte potrebno makar četiri do šest mjeseci, to upućuje da je neko već imao gotov projekat, što je takođe nezakonito. Dovedeni smo u zabludu da učestvujemo na javnom i otvorenom pozivu, što predstavlja nipodaštavanje i poniženje jedne profesije”, kaže Ivanović.

Ta firma optužuje Komisiju za kontrolu javnih nabavki da se sve to dešava uz njihov blagoslov, te da njihove primjedbe po pravilu budu odbačene bez valjane argumentacije.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

DRUŠTVO

MMF O NAJAVAMA PROGRAMA EVROPA SAD 2: Visokorizično i inflatorno

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok iz Vlade ponavljaju šta sve neće (zaduženja, povećanje PDV-a), nikako da saznamo šta namjeravaju uraditi kako bi, nakon obećanog povećanja minimalnih i prosječnih zarada, državne finansije ostale održive. To je razlog više da upozorenjima iz MMF-a posvetimo dužnu pažnju

 

Vladin program Evropa sad 2 i dalje je tajna. Ipak, klub onih koji upozoravaju na neželjene posljedice najavljenog povećanja zarada na račun smanjenja ili potpunog ukidanja doprinosa za penziono osiguranje, dobio je još jednog člana. Međunarodni monetarni fond (MMF).

Značajan dio nedavnog izvještaja MMF-a za Crnu Goru odnosi se na izborna obećanja pokreta Evropa sad Milojka Spajića „koja nijesu sadržana u prijedlogu budžeta za 2024. godinu ili u srednjoročnim projekcijama vlasti, uključuju i djelimično ili potpuno ukidanje penzijskih doprinosa“. Prije svega, iz MMF-a su u fokus svoje analize stavili najavljeno povećanje minimalne plate sa  sadašnjih 450 na 700 eura, i prosječne zarade  sa februarskih 820 na 1.000 eura mjesečno.

Ni analitičarima MMF-a nijesu poznati detalji „reforme“ koju Spajić i njegovi najbliži saradnici najavljuju za kraj ove ili početak naredne godine. Ali su i oni, poput većine ovdašnjih analitičara, došli do zaključka da se tajna najavljenog povećanja minimalne i prosječne zarade krije u prevođenju bruto u neto platu. Čime bi državna kasa ostala bez, još uvijek nepoznatog, dijela prihode koji je ove godine planiran na 560 miliona. „To bi dovelo do značajnog pogoršanja fiskalne pozicije (države Crne Gore – prim. Monitora)“, navodi se u Izvještaju. Uz konstataciju: „Povećanje plata takođe bi dovelo do veće inflacije“.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

POLITIKA U LOKALU: Novi izbori, stari principi   

Objavljeno prije

na

Objavio:

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija

 

Bliže se izbori u dvije crnogorske opštine, Budvi i Andrijevici. Izbori u Budvi održaće se 26. maja, a oni u Andrijevici  2. juna.  I bez izbora, Ulcinj je promijenio vlast. Dok u Šavniku izbori i dalje traju. Gotovo dvije godine.

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja trenutne političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija.

U Budvi će građani te primorske opštine moći da glasaju za devet lista. Analitičari ne očekuju da bi neka od izbornih lista sama mogla osvojiti vlast, koja će se u tom slučaju morati organizovati kroz postizborne koalicije.

Da pobjeda jedne liste ne garantuje stabilnost, u Budvi smo već imali prilike da vidimo. Iako je na prethodnim lokalnim izborima apsolutnu pobjedu u tom gradu odnio bivši Demokratski front, njihov mandat protekao je u svađama i konačnom raskolu, što je Budvu dovelo do hronične krize. Plus hapšenje bivšeg gradonačelnika Mila Božovića, koji je dugo ključna gradska pitanja rešavao iz Spuža.

Bivši DF ovog put ide u dvije kolone.  Na jednoj strani je široka koalicija nekadašnjih članica tog političkog saveza. Lista nosi naziv Za budućnost Budve – Budva otvoreni grad, a čine je – NSD, PzP, DNP, SNP, Ujedinjena Crna Gora, Prava Crna Gora, Slobodna Crna Gora i Demos.  S druge strane je Grupa građana Budva naš grad  koju predvodi aktuelni predsjednik Skupštine opštine Nikola Jovanović. Svađe dojučerašnjih saboraca, kako iz lokala izvještvaju mediji, nastavile su se u predizborno doba i pretvorile u prljavu kampanju u kojima se rivalima spočitava  seksualna orijentacija ili porijeklo.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SEZONSKI RADNICI U TURIZMU: Manjak ,,goriva” u motoru crnogorske privrede

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priča o hroničnom manjku radnika u turizmu zatiče nas i pred ovogodišnju sezonu. Iako crnogorska ekonomija zavisi od turističke sezone, prosječna plata u turizmu iznosi 760 eura i niža je od prosječne na državnom nivou

 

I ove, kao i svake godine, očekuje se rekordna turistička sezona. A najave protiču uz upozorenja o hroničnom nedostatku radne snage.

I dalje nema zvaničnih podataka koliko nedostaje sezonaca. Umjesto toga imamo procjene koje govore da će ih nedostajati više nego prošle godine i da ta brojka prelazi 30.000.

Iz Zavoda za zapošljavanje najavljuju da će izdati oko 20.000 radnih dozvola za strance, a očekuje se da će strancima za sezonski rad u  turizmu biti izdato oko 5.000 dozvola. Iz MUP-a stižu informacije da je ovogodišnja kvota dozvola za privremeni boravak i rad stranaca 29.000, od čega je za sezonsko zapošljavanje planirano samo 2,5 hiljada dozvola.

Tokom prošle godine izdato je 2.710 sezonskih radnih dozvola. Najviše za državljanje Srbije 1.603, BiH 283, Kosova 234, Sjeverne Makedonije 152, a ispod sto za državljanje Turske, Rusije, Albanije, Indije, Meksika, Argentine.

Iako je broj nezaposlenih u Crnoj Gori krajem aprila bio preko 36.000, dovoljan da podmiri sve potrebe za radnom snagom, podsticaji za nezaposlene da rade sezonski se nijesu bitno promijenili u odnosu na prethodnu godinu.

Posebno za mlade, Hrvatska je atraktivnija za sezonske poslove u odnosu na Crnu Goru. U 2023. godini u Hrvatskoj je izdato 1.488 dozvola za boravak i rad crnogorskim državljanima, a u prava dva mjeseca 2024. godine 194 dozvole, navodi Forbes Crna Gora.

U Hrvatskoj kuvari/ce zarađuju od 1.400 do 2.500 eura, pica i roštilj majstori zarađuju oko 1.500 eura, pomoćni radnici u kuhinji od 1.000 do 1.300 eura, sobarice 1.200 eura, a zarada konobara/ca kreće se od 1.000 eura plus bakšiš.

Većina oglasa na sajtu Zavoda za zapošljavanje Crne Gore nema u opisu visinu plate. Oglasi u kojima se zainteresovanima daje uvid u platu govore od tome da su one niže od onih u Hrvatskoj. Tako u oglasima Zavoda za zapošljavanje sobaricama se nude plate od 450 do 600 eura, kuvarima od  450, 950 i 1.200, šankerima 600, perač suđa 600, noćni recepcionar 600, pomoćni radnik u kuhinji 1.000, pomoćna kuvari/ica od 700 do 850, poslastičarka 700…

Prema podacima Monstata plate u turizmu u prvom kvartalu ove godine su iznosile 760 eura i niže su od prosječne na državnom nivou koja iznosi 821 euro. Državni službenici, na primjer, imaju veće prosječne plate od turističkih djelatnika iako crnogorska ekonomija zavisi od turizma. Prema podacima Centralne banke, prošla turistička sezona je bila rekordna, ostvaren je prihod od 1,5 milijardi eura. Ukupno učešće turizma u bruto domaćem proizvodu Crne Gore je najveće u Evropi, prošle godine je iznosilo 22 odsto. Zato, turistički poslenici i ističu da je turizam motor crnogorske privrede, koji generiše saobraćaj, trgovinu, poljopriivredu i ostale usluge.

Pored većih zarada, sezonci iz Crne Gore i regiona više idu u Hrvatsku jer tamo sezona duže traje, pa su često angažovani šest i više mjeseci. Tokom mjeseci kada se ne radi, u Hrvatskoj država ovim radnicima plaća dio plate da bi se oni i sljedeće sezone vratili. O ovoj ideji i uvođenju kategorije ,,stalni sezonski radnik“ u Zakonu o radu govoreno je i prethodne godine.

Iz Privredne komore Crne Gore su istakli da  bi se uvođenjem ove kategorije ublažio problem nedostatka sezonskih radnika, jer bi se nezaposlene osobe motivisale da se prekvalifikuju i imaju sigurno stalno sezonsko zaposlenje i primanja tokom cijele godine u skladu sa pozitivnim iskustvima zemalja EU. Prema tom konceptu rješenje je da sezonski radnik radi pola godine, dok bi dio plate preostalih šest mjeseci plaćala država. U prevodu imali bi osiguranje, sigurnost radnog mjesta, mogli nešto da planiraju, da dignu kredit…

Nade da će ovo rješenje zaživjeti tokom ove sezone izjalovile su se, a ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić najavila je da bi ovaj model mogao biti spreman za uvođenje tek sljedeće godine. Slijede analize, promjene Zakona o radu i drugih zakona, pa dokle se stigne.

Nedavno je iz Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) navedeno da je i pored rekordnih prihoda, prethodne sezone zabilježen rast troškova u dijelu zarada, nedostatka radne snage i nabavke, zbog čega poslovni rezultati nijesu bili na očekivanom nivou, ali da su turistički poslenici, uprkos svemu, zadovoljni.

Poslodavci svake godine i pored hroničnog manjka radnika apostrofiraju troškove zarada. Česta su i čuđenja kako i zašto niko neće da radi iako su plate koje oni nude ,,astronomske”. Novina je da su, uprkos svemu, zadovoljni i svojim profitom.

Zbog nemanja snijega, zimske turističke sezone skoro da nije bilo. U prvih par mjeseci zabilježena je manja posjeta nego protekle godine. Iz Ministarstva turizma tvrde da je razlog tome i veći odlazak Rusa i Ukrajinaca iz Crne Gore.

Predsjednik Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) Ranko Jovović najavaljuje da bi predstojeća ljetnja turistička sezona, prema bukingu i rezervacijama hotelskih kapaciteta, trebalo da nadmaši prošlogodišnju. Optimistična očekivanja, prema njegovim riječima, potvrđuju saobraćajne gužve i izletničke ture u predsezoni, kao i dobar buking hotelskih kapaciteta i najave za glavnu sezonu. Ova predviđana je potvrdila i dobra posjećenost za prvomajske praznike.

Da bi preduprijedili rizike, kao i protekle godine kada su na primorju pred sezonu podigli cijene usluga za 15 odsto, rast cijena ponavlja se i ove godine. Zvanični podaci govore da je u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle u segmentu smještaja i ishrane rast cijena bio 13,5 odsto. Kako se sezona približava rast će biti veći.

 

Šta sezonci traže

Hrvatski mediji su nedavno izvjestili da je prema podacima prikupljenim istraživanjem koje je MojPosao sproveo na temu sezonskog zapošljavanja, u kojem je učestvovalo više od 500 ispitanika, tri četvrtine Hrvata (76 odsto) je barem jednom tokom svoje karijere radilo u sezoni.

Prema istraživanju, najveće prednosti sezonskog posla su sticanje novih znanja i vještina (68 odsto ispitanika), upoznavanje novih ljudi (61 odsto). Tek na trećem mjestu je plata, koja je po pravilu osjetno viša nego u slučaju cjelogodišnjeg zaposlenja (54 odsto). Tu su još boravak na moru (45 odsto) te zanimljivost i atraktivnost posla (44 odsto), a svega šest odsto ljudi smatra da sezonski posao nema prednosti.

Kad je riječ o plati u prosjeku, očekivana mjesečna neto plata za sezonski posao iznosi 1307 eura, što je šest odsto više u odnosu na prošlu godinu.

Očekivanja govore da konobari u prosjeku očekuju mjesečnu platu od 1.408 eura, kuvari bi za svoj rad htjeli minimalno 1.482 eura, sobari mjesečno u prosjeku očekuju minimalno 1.145 eura, recepcionari smatraju da bi za svoj rad trebalo da dobiju minimalno 1.259 eura, prodavci u prosjeku očekuju platu od 1.105 eura, skladištari u sezoni očekuju 1.050 eura, a pomoćni radnik u kuhinji očekuje 1.322 eura.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo