Povežite se sa nama

MONITORING

Pod našom zastavom, u njihov džep

Objavljeno prije

na

U Izmiru, na Egejskom moru, 26. oktobra u biće otvoren počasni konzulat Crne Gore. Đunejt Bosnalier (Cüneyt Bosnalier), Turčin, obavljaće funkciju počasnog konzula. Ova informacija dostupna je samo na, javnosti nepoznatom internet portalu, pokrenutom prošle godine, za unapređenje crnogorsko-turskog prijateljstva (www.crnagoraturska.com), u sklopu vijesti o posjeti crnogorskog ambasadora Rama Bralića Izmiru, početkom mjeseca. Ništa o tome na sajtu Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.

Ko je Bosnalijer? Zašto baš on? Povod otvara pitanje: ko nas, i na osnovu kojih kriterijuma, predstavlja u inostranstvu, sa titulom počasni konzul?

Iako se počasni konzulat zvanično otvara krajem oktobra, Đunejt Bosnalier se već godinu i po nalazi na poziciji počasnog konzula. Postavljen je na sjednici Vlade Crne Gore (premijer Milo Đukanović, Ministar vanjskih poslova Milan Roćen) 23. februara 2012, istovremeno kada je donešena odluka o otvaranju konzulata u Izmiru.

Iako je Ministarstvo vanjskih poslova i integracija Igora Lukšića perfidno izbjeglo da odgovori na direktno Monitorovo pitanje o razlozima za angažovanje baš Bosnalijera za počasnog konzula (vidi boks), odgovoreno je uopštenim kvalifikacijama ,,da se radi o licima koja imaju poseban ugled u zemlji prijema, bilo kao predstavnici poslovne zajednice ili kao značajne ličnosti sa važnim i uticajnim vezama u društvenom, kulturnom, privrednom i političkom miljeu države u kojoj obavljaju tu funkciju, uz dokazane tijesne veze sa Crnom Gorom, uključujući u nekim slučajevima i crnogorsko porijeklo.”

Imajući u vidu oskudne podatke dostupne na internetu o Bosnalijeru (o njegovim referencama ni slova na sajtu Ministarstva vanjskih poslova), sve što se, manje-više, za njega može naći jeste da je vlasnik firme Elit Plastik San.Ltd. To je ovlašćeni distributer američke kompanije Hunter sa sjedištem u San Markosu, Kalifornija, koja se bavi proizvodnjom zalivnih sistema svih veličina, od kućnih bašti do velikih parkova (rotacioni i sprej rasprskivači, ventili…), spoljašnje rasvjete, aplikacija za golf terene…

Hunter je itekako prisutan u Crnoj Gori. Ekskluzivni zastupnik za našu državu, preko distributera iz Zemuna – Skala Garden, je preduzeće Veletex, koje ima apsolutni primat, monopol, na tržištu. Sa njim sarađuju, glavni kupci u sektoru distribucije su: Vojska Crne Gore, Uprava policije, Uprava carina, ZIKS, Klinički centar CG, Centralna banka, Glavni grad, Luka Bar, MUP, ZZZCG, EPCG, Rudnik uglja, KAP, Željeznice, Crna Gora put, JP Vodovod i kanalizacija, JP Komunalne usluge, JP Zelenilo, JP Čistoća, Plantaže, bolnice, škole, javne ustanove… Izvršni direktor firme je Vlastimir Golubović, ujedno predsjednik Skupštine Privredene komore Crne Gore.

Bosnalijer koristi svoju ,,počasnu” poziciju, za reklamu, za širenje svojih poslova. Tako se, na zvaničnom Facebook profilu njegove, privatne firme Elit Plastik, od sedam fotografija(!), mogu naći: dvije na kojima je u posjeti Elit Plastiku crnogorski ambasador Ramo Bralić, jedna na kojoj je ambasador Bralić sam u svom kabinetu, sa crnogorskom zastavom u pozadini i fotografijom predsjednika Filipa Vujanovića na zidu, te jedna – mapa Karadaga, tj. Crne Gore.

Do trenutka kada je Monitor Ministarstvu vanjskih poslova poslao pitanja o počasnim konzulima, pa i o Bosnalijeru, na sajtu Ministarstva, pod rubrikom ,,Počasni konzulat Crne Gore u Republici Turskoj; Sjedište – Izmir”, mogla se naći adresa konzulata – Fatih Mah. 184.Sokak. No:35 Sarnıç- Gaziemir- İZMİR / TÜRKİYE. Na istoj adresi zavedena je Bosnalijerova firma Elit Plastik. Ministarstvo vanjskih poslova, na svom sajtu, uz podatke o konzulatu, kao zvaničnu internet adresu konzulata postavilo je intrenet adresu privatne firme Elit Plastik – www.elitplastik.com.tr!

Nakon poslatih pitanja, Ministarstvo promptno mijenja adresu konzulata. Sada je: Mansuroğlu Mah. Ankara Cad.65. Sok. Bayrakli Tower, Kat:18, Daire:120, Bayrakli-Izmir. Ne samo to: Ministarstvo je sa svog sajta izbrisalo i internet adresu Bosnalijerovog Elit Plastika.

Monitor je i od Bosnalijera pokušao da dobije odgovor na pitanja: kakve su veze njegove privatne firme Elit Plastik i crnogorskog konzulata, te što ga je preporučilo da postane crnogorski počasni konzul u Izmiru. Pitanja smo proslijedili na zvaničnu mejl adresu konzulata i na privatni Bosnalijerov Facebook profil. Nijesmo dobili odgovor.

Ministarstvo nije željelo da odgovori ni na naše pitanje zbog čega je baš Marvan Pol Kebe (Marwan Paul Kebbe) postao počasni konzul Crne Gore u Libanu. Inauguracija Kebea održana je 4. decembra 2008. godine (ministar vanjskih poslova – Milan Roćen), u luksuznom hotelu Phoenicia Intercontinental u Bejrutu.

Delegaciju Crne Gore činili su: tadašnji šef Direkcije za konzularne poslove u Ministarstvu vanjskih poslova, sada generalni konzul Crne Gore u Frankfurtu Željko Stamatović sa suprugom, gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša (sa voditeljkom Ljiljanom Blagojević), te tadašnji šef Kabineta gradonačelnika, sada generalni sekretar Skupštine Damir Davidović.

Kebe je od maja 1996. do decembra 1997. godine bio direktor firme naziva Vittoria fabrics limited registrovane u Londonu, sada ugašene. Od februara 1998. do oktobra 1999. godine bio je direktor firme House at home limited, Velika Britanija, takođe ugašene. Od decembra 1997. do septembra 2000. na čelu firme Linea verde limited, London. Ugašene.

Kebe je nekoliko puta pominjan u našim medijima. Jednom, u vezi sa ekskluzivnim hotelskim kompleksom Bolići. Kada je postalo jasno da posao neće biti završen, iako je kamen temeljac postavljen 2006, nadležni su, u potrazi za novim investitorom, pregovarali sa konzorcijumom firmi poznatih u oblasti ugostiteljstva, menadžmenta i razvoja, sa kojima je povezan Kebe. Rezultati pregovora, javnosti nikada nijesu saopšteni. Nije došlo ni do posjete libanske biznis delegacije Podgorici, najavljene za april prošle godine.

Kebe je bio i član delegacije koju je, novembra 2011, predvodio Ministar saobraćaja i javnih radova Libana Ghazi Ariji. Tom prilikom tadašnjem Ministru Milanu Roćenu prenešen je poziv ministra vanjskih poslova Libana Adnana Mansura da zvanično posjeti Bejrut. Posjeta nikada nije realizovana.

Kebe je ministru Roćenu, vidimo to iz podataka Komisije za sprečavanje konflikta interesa, poklonio knjigu Prophet (prorok), a građanima, dok su prije par godina trajale vremenske nepogode u Crnoj Gori, uputio donaciju vrijednu 10.000 eura.

Ministarstvo nije Monitoru željelo da dostavi podatke ni o tome zbog čega je Frančesko Gala Trinkera (Francesco Gala Trinchera) počasni konzul Crne Gore u Italiji, Napulju. Regija Kampanija.

O Trinkeri je javnost upoznata aprila 2011. (Vijesti) kada je isplivao podatak da je on jedan od advokata Đukanovićevog prijatelja, kontroverznog srbijanskog biznismena Stanka Subotića Caneta, kojeg je branio na suđenju za međunarodni šverc cigareta.

Na listi počasnih predstavništava u Napulju, na sajtu Konzularnog tijela ovog grada, naveden je datum od kada Trnikera pokriva ovu funkciju: 2. decembra 2009. godine. Ova informacija nije bila zabilježena na spisku počasnih predstavništava Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore.

Ministarstvo ni tada, pod dirigentskom palicom Milana Roćena, kao ni sada, nije željelo da odgovori na pitanje čime je Trinkera zaslužio status počasnog konzula i zbog čega to nije objavljeno na zvaničnom sajtu Ministarstva.

Trinkera redovno u zvaničnim prezentacijama svoje biografije navodi da je počasni konzul jedne države. ,,Nel dicembre 2009 è stato nominato Console Onorario per Napoli e la Campania della Repubblica del Montenegro.”

Nakon našeg ineresovanja za ovu temu Ministarstvo se nije sjetilo ni da sa svoga sajta izbriše adresu privatne firme našeg počasnog konzula u Jordanu, Ibrahima Naoura.

Počasni konzulat Crne Gore u Jordanu prema podacima Ministarstva vanjskih poslova, koristi internet adresu privatne kompanije počasnog konzula – Naouri Group – (www.naouri.com), koja se, sa oko 650 zaposlenih u Jordanu, Iraku i Siriji, bavi brodskim prevozom, špedicijom, turističkim aranžmanima…

Iz Ministarstva nijesu željeli da nam odgovore šta je Nauorua preporučilo da postane naš počasni ambasador. Nije jasno ni koje su njegove ,,dokazane tijesne veze sa Crnom Gorom”, što je jedan od normativnih kriterijuma za dobijanje titule počasnog konzula, kako su nam, izbjegavajući odgovore o konkretnim imenima, saopštili iz Ministarstva.

Ibrahim Naouru je, u znak pažnje, bivšem ministru vanjskih poslova, Đukanovićevom intimusu Milanu Roćenu poklonio novčanik, olovku i sat marke Jean Louis Scherrer.

Ovo je samo isječak počasne ekipe: ja tebi, ti meni. Sve sa našim pasošem, pod našom zastavom. Za njihov interes.

Kakvi odgovori, takvo Ministarstvo

Monitor je Ministarstvu vanjskih proslijedio sljedeća pitanja: Koji su kriterijumi da neko postane počasni konzul Crne Gore? Zašto je Marwan Paul Kebbe postao počasni konzul Crne Gore u Libanu? Zašto je Đunejt Bosnalier postao počasni konzul u Republici Turskoj, te kako to da se kancelarije našeg konzulata nalaze u prostorijama privatne firme Elit Plastik, u Izmiru? Zbog čega je Janice Darbari postala počasni konzul u Indiji, Milorad Andrijašević u Makedoniji, Carlos Pereira Pinto u Portugalu, Luigi Morfini u Bariju, Francesco Gala Trinchera u Napulju, Stiv Ćuković u SAD, Kaare Foy u Kanadi, Marc L. Firmin u Paragvaju, Alejandro Castaneda Šerović u Gvatemali, Ibrahim Naouri u Jordanu, Kenji Otsubo u Japanu, Alfred Barthet na Malti, Dragan Burić u Panami, Vojislav Kovač u Kranju, Lambertus Hubertus L. VOS u Mastrihtu, Drago Michunovich u Presidencia Roque Saenz Pena, Argentina? Nakon obećanja iz Ministarstva vanjskih poslova kako žele da nam uredno pošalju odgovore u vezi svih počasnih konzula ponaosob, ali da za to nemaju dovoljno vremena, Monitor je izašao u susret i za sedmicu prolongirao objavljivanje teksta. U dogovoreno vrijeme za slanje odgovora, iz Ministarstva su prvo kazali kako će odgovori sigurno biti gotovi kasnije istog dana (ponedjeljak). Onda su kazali da ne mogu stići, već da će nam ih proslijediti najkasnije do sjutradan u podne. Sjutradan (utorak) smo ih kontaktirali u 13.00 sati. Kazali su da još nije gotovo, te da će biti nešto kasnije. Kasnije su rekli da je jako teško da stignu. Proslijedili su nam tek kratak, uopšteni, odgovor čiju suštinu smo citirali u tekstu, a što smo i bez njihove pomoći, mogli pročitati u Zakonu o vanjskim poslovima.

Marko MILAČIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

33 GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Sram prećutanog zločina

Objavljeno prije

na

Objavio:

A šta tebe čeka, Gospodine Grade,
u ovoj noći bratske krvomutnje,
dok krvnici mirno svoj posao rade?…
Ne daj, Bože, da se steknu moje slutnje!

Vitomir Vito Nikolić (decembar 1991. godine)

 

Prećutali smo, društvo i država, još jednu godišnjicu Rata za mir. Tako su, prema ideji Svetozara Marovića, tadašnje DPS vlasti, njihovi politički saveznici iz Podgorice i Beograda i njima lojalni ratnohuškački mediji tepali  rušilačkom  pohudu na Konavle i Dubrovnik koji je započeo 1. oktobra 1991.

U agresiji na  jug Hrvatske učestvovalo je oko sedam hiljada crnogorskih rezervista, pripadnika MUP-a i dobrovoljačkih paravojnih formacija. Operacija oslobađanja Dubrovnika trajala je do maja 1992. Skoro 240 dana građani Dubrovnika živjeli su pod opsadom iz vazduha, sa mora i kopna, 138 dana bez struje i vode, a više od četiri mjeseca proveli su u skloništima.

Tokom napada na Konavle i Dubrovnik poginula su 92 civila, više od 430 branitelja tog grada, a ranjeno je više od 1.500 osoba. U logore, od kojih je jedan bio u Morinju, odvedene su 423 osobe, a bilo je više od 33.000 prognanih i izbjeglih. U napadima su uništeni brojni spomenici kulture u gradu koji je dio svjetske baštine UNESCO-a zbog čega je, uz ostalo, od sedamdesetih godina prošlog vijeka bio demilitarizovan (otvoreni grad). Pride, smatralo se da vojnicima i vojsci nije mjesto u jednom, svjetski poznatom turističkom centru.

Pod granatama tadašnje Jugoslovenske narodne armije (JNA) razoreno je devet srednjovjekovnih palata unutar istorijskog jezgra Dubrovnika, dok je na području od Stona do Konavala spaljeno 2.127 kuća. Bez krova nad glavom ostalo je 7.771 stanovnik dubrovačkog područja. Šta nije spaljeno, to je opljačkano. U privatnom ili državnom aranžmanu.

Tokom agresije, poginulo je i 166 građana Crne Gore, pripadnika vojnih, policijskih i dobrovoljačkih (paravojnih) formacija.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SKUPOĆA NE JENJAVA: Čekajući Lidl

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok građani  i političari koji nijesu spremni da ruše monopole čekaju Lidl kao spas od skupoće, rast cijena koristi se za političke obračune. Ozbiljnih mjera protiv skupoće – ni na vidiku

 

Sindikalna potrošačka korpa (SKP) za treći kvartal (jul-avgust-septembar) 2024. godine iznosi 2.000 eura.

,,U poređenju sa prethodnim kvartalom, odnosno drugim kvartalom 2024. godine, sindikalna potrošačka korpa bilježi rast u iznosu od 130 eura, odnosno 6,95 odsto”, saopštila je Unija slobodnih sindikata Crne Gore.

Od ukupno deset kategorija troškova zabilježen je rast u čak pet kategorija, i to trošak prehrambenih proizvoda 3,42 odsto; troškovi imputirane rente 11,43 odsto; troškovi stanovanja i komunalija 6,67 odsto; troškovi obrazovanja i kulture 30 odsto i troškovi ljetovanja 25 odsto.

Navode da je više relevantnih institucija i udruženja sprovodilo istraživanja u Crnoj Gori koja su pokazala da se renta povećala i do 60 odsto u posljednje 2-3 godine.

Kako su istakli, prikupljanjem novih cijena iz tri najveća trgovinska lanca u Crnoj Gori za 135 namirnica utvrđeno je da izdatak za prehrambene proizvode u trećem kvartalu iznosi 605 eura. ,,Iznos ove kategorije troškova u porastu je za 20 eura u odnosu na drugi kvartal kada su isti iznosili 585 eura, čime bilježimo rast od 3,42 odsto”, ističe USSCG.

Povećali su se i izdaci za kulturu, ali zbog povećanja cijene udžbenika za srednje škole. Zabilježen je i rast troškova za ljetovanje, za one koji imaju mogućnosti da ga priušte, pa je izračunato da četvoročlanu porodicu sedam dana na moru košta 1.500 eura. I to  polupansion u hotelu od dvije ili tri zvjezdice.

No, kako još nijesmo dostigli taj nivo da ne možemo bez kulture i ljetovanja, sve oči su uprte u stalni skok cijena hrane. Akcija Limitirane cijene koja je u Crnoj Gori počela 6. septembra podrazumijeva ograničavanje marži na proizvode od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i sadrži listu od 71 proizvoda.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

CANU NAJAVIO PRVU ENCIKLOPEDIJU CRNE GORE DO KRAJA 2028.: Pola vijeka čekanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

I 54 godine od početka rada na enciklopediji, političke i nacionalističke prijetnje su iste. Kao i konstatacija da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u enciklopedijama, istorijama i udžbenicima nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani

 

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) spremna je za finalizaciju najznačajnijeg projekta u novijoj istoriji crnogorske kulture. Prvu enciklopediju Crne Gore dobićemo do kraja 2028. godine, najavio je za RTCG potpredsjednik crnogorske akademije nauka i umjetnosti Žarko Mirković.

,,Posao je krenuo od početka. U CANU je formirana radna grupa koja je radila punu godinu dana na poslovima pripreme za izradu enciklopedije, pripreme u pravnom, organizacijom i svakom drugom smislu”, kazao je Mirković. Objasnio je da je nedavno održana prva sljednica redakcije enciklopedije Crne Gore koja broji 18 članova i čiji je glavni odgovorni urednik predsjednik CANU Dragan Vukčević.

U junu ove godine Vlada je uslovno odobrila da se iz budžetske rezerve za CANU obezbijedi dodatnih 195.000 eura za nastavak realizacije programa Enciklopedija Crne Gore.

CANU je od Vlade zahtijevala dodatna sredstva, objašnjavajući da sredstva koja su im opredijeljena budžetom za 2024. godinu nijesu dovoljna za sprovođenje planiranih aktivnosti na tom programu. ,,Naime, u 2024. godini planirano je formiranje organa programa Enciklopedije Crne Gore: Redakcija, koja će brojiti oko 20 članova, kolegijum, novi Savjet Leksikografskog centra CANU… Prema planiranoj strukturi i organizacionoj strukturi Enciklopedije Crne Gore, u skladu sa predviđenim aktivnostima, povećan obim posla podrazumijeva mjesečne honorare za: glavnog i odgovornog urednika, sekretara redakcije, tri urednika oblasti, 13 urednika tema, urednike struka, članove organa Enciklopedije Crne Gore”, navodi se u zahtjevu CANU.

Navode još i da je potrebno angažovanje stručnih konsultanata iz pojedinih tematskih oblasti i struka, razvoj softverskog programa za rad na Enciklopediji, organizovanje stručnih skupova i edukativnih radionica u oblasti enciklopedistike,organizovanje službenih posjeta srodnim institucijama u regionu i šire…

Budžetom za 2024. godinu Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti je opredijeljeno 2,87 miliona eura, a od toga je 1,6 miliona predviđeno za podršku naučnom i umjetničkom stvaralaštvu, gotovo milion za primanja, a oko 600.000 za usluge. CANU ima 66 članova i članica redovnih, vanrednih i inostranih u četiri odjeljenja.

Izrada ,,knjige znanja” Crne Gore nikako da se privede kraju. U proteklih 50 godina brojni crnogorski intelektualci okupljeni oko nekadašnjeg Leksikografskog zavoda Crne Gore, CANU i Dukljanske akademije nauka i umjetnosti (DANU) radili su na enciklopediji. Nakon referenduma 2006. potencirano je da nema države bez enciklopedije, ali i pored mnogo uloženog truda i novca Enciklopedija Crne Gore nije štampana.

Ideja o pisanju Enciklopedije datira još od 1969. godine sa glavnim motivom da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u tadašnjim enciklopedijama, istorijama i udžbenicima bili nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani. Prema zamisli Incijativnog odbora Enciklopedija je trebalo da bude napisana bez romantičarskih predrasuda i na temelju savremene naučne misli. Odbor je procijenio da bi Enicklopedija mogla da se završi za šest godina.

Rok je i tada probijen, pa je početak njene izrade CANU najavio tek 1978. Sljedeće godine, Predsjedništvo Crne Gore, inicira osnivanje Leksikografskog zavoda Crne Gore s ciljem da on uradi Enciklopediju. Zavod je počeo rad 1982. godine. Direktor mu je bio Ratko Đurović. Redakcija Enciklopedije od 22 člana formirana je krajem 1983. godine. Đurović tada odlazi u penziju, a za direktora Leksikografskog zavoda imenovan je književnik Sreten Perović.

Orijentaciono je predviđeno da Enciklopedija ima sedam tomova i oko hiljadu autorskih tabaka, da jezik bude srpsko-hrvatski ijekavskog izgovora, pismo ćirilica i latinica, a tiraž oko 20.000 primjeraka. Do kraja 1987. na Enciklopediji su obavljeni uglavnom pripremni radovi. Najavljeno je tada da će prvi tom biti publikovan 1992. a posljednji 1999. godine.

Krajem 1988. godine predloženo je da se Leksikografski zavod pripoji CANU. Planove je poremetila smjena crnogorske vlasti u januaru 1989. godine.

Tokom 1989. i 1990. godine književnici Ilija Lakušić, Gojko Čelebić, Novak Kilibarda, Miodrag Ćupić, Želidrag Nikčević i Radomir Uljarević u nekoliko medijskih nastupa označili su Leksikografski zavod kao bastion stare vlasti i separatizma i tražili smjenu Sretena Perovića. Dopisnik beogradske Politike iz Crne Gore Goran Sito Rakočević pozivao je tih godina na ukidanje Leksikografskog zavoda. I bi tako. U junu 1991. ugašen je Leksikografski zavod, a prikupljena građa i alfgabetar enciklopedije predati su CANU.

Rad na enciklopediji su nakon 2000-ih nastavili CANU i DANU. Vlada je 2012. formirala komisiju da ispita dokle se došlo i šta se desilo sa materijalom za Enciklopediju koji su pripremale dvije Akademije. Što su utvrdili nije poznato.

Finansiranje Enciklopedije Vlada je obustavila 2005. godine. Iz CANU su tada tvrdili da je prvi tom bio u završnoj fazi i da je malo falilo da ga štampaju. Umjesto toga objavljena je knjiga Priređivanje enciklopedije Crne Gore.

Krajem 2014. tadašnji predsjednik CANU Momir Đurović kazao je da Vlada neće da opredijeli sredstva za izradu nacionalne enciklopedije, iako je zakonom iz 2012. godine obavezala tu instituciju da završi taj projekat. ,,Enciklopedija Crne Gore se radila 13 i po godina, od toga 10 godina u Leksikografskom zavodu, a oko tri godine u CANU. Akademija je bila odgovorna da to radi, okupila je preko 400 domaćih stvaralaca, ali nijesmo imali sredstava za nastavak. Bili smo blizu završetka prvog toma, a onda se desio politički pritisak i razni napadi protiv dalje izrade enciklopedije i Akademije, zbog čega je prekinuto finansiranje. Tadašnja vlada je obustavila sve. Mi smo uložili 60 odsto novca i stali na urađenom“,  istakao je Đurović. On je tada napomenuo da zakon predviđa da CANU enciklopediju mora da završi, iako im opet ne daju sredstva.

CANU je ponovo najavila realizaciju starog-novog projekta. A i nakon 54 godine od početka rada na enciklopediji političke i nacionalističke prijetnje su iste. Kao i glavni motiv da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u enciklopedijama, istorijama i udžbenicima, kako u Crnoj Gori tako i u regionu, nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani.

 

Iskustvo Rječnika

Početkom aprila 2016, CANU je objavila prvu knjigu Rječnika crnogorskog narodnog i književnog jezika, kao poklon narodu uoči deset godina nezavisnosti. Rječnik sadrži više od 12.000 riječi koje počinju slovima A, B i V, zajedno sa informacijama o njihovom izgovoru, značenju i primjerima upotrebe u narodnom i književnom jeziku.

Iz CANU je najavljeno da će Rječnik u cjelosti biti objavljen za deset godina, tako što će se svake druge godine objavljivati po tom. Uz napomenu da se radi o „kapitalanom projektu koji, osim naučnog, ima veliki kulturni i identitetski značaj“.

Uslijedila je oštra reakcija javnosti na prvi tom Rječnika. U otvorenom pismu više od 100 intelektualaca zahtijevalo je od CANU da se izvini građanima Crne Gore, posebno nacionalnim Bošnjacima, Albancima i pripadnicima islamske vjeroispovijesti, i povuče cijeli tiraž Rječnika.

Poslanik Albanske alternative Nik Đeljošaj je zbog Rječnika bojkotovao rad Skupštine i najavio da će podnijeti krivičnu prijavu protiv autora. Funkcioner BS Suljo Mustafić kazao je da se radi o nasrtaju na tradiciju manjinskih naroda u Crnoj Gori. Budimir Aleksić, predsjednik Političkog savjeta Nove, zaključio je da je CANU pokrao srpsko intelektualno i istorijsko nasljeđe. Crnogorski pokret ocijenio je da je Rječnik necrnogorski: ,,i lingvistički, i etički, i činjenično”….

Iz CANU su poručili da nije bilo zlih namjera prema bilo kome, a posebno prema bilo kojoj nacionalnoj manjini. Umjesto ispravljanja tada evidentiranih grešaka od ovog kapitalnog posla se odustalo.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo