U Izmiru, na Egejskom moru, 26. oktobra u biće otvoren počasni konzulat Crne Gore. Đunejt Bosnalier (Cüneyt Bosnalier), Turčin, obavljaće funkciju počasnog konzula. Ova informacija dostupna je samo na, javnosti nepoznatom internet portalu, pokrenutom prošle godine, za unapređenje crnogorsko-turskog prijateljstva (www.crnagoraturska.com), u sklopu vijesti o posjeti crnogorskog ambasadora Rama Bralića Izmiru, početkom mjeseca. Ništa o tome na sajtu Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.
Ko je Bosnalijer? Zašto baš on? Povod otvara pitanje: ko nas, i na osnovu kojih kriterijuma, predstavlja u inostranstvu, sa titulom počasni konzul?
Iako se počasni konzulat zvanično otvara krajem oktobra, Đunejt Bosnalier se već godinu i po nalazi na poziciji počasnog konzula. Postavljen je na sjednici Vlade Crne Gore (premijer Milo Đukanović, Ministar vanjskih poslova Milan Roćen) 23. februara 2012, istovremeno kada je donešena odluka o otvaranju konzulata u Izmiru.
Iako je Ministarstvo vanjskih poslova i integracija Igora Lukšića perfidno izbjeglo da odgovori na direktno Monitorovo pitanje o razlozima za angažovanje baš Bosnalijera za počasnog konzula (vidi boks), odgovoreno je uopštenim kvalifikacijama ,,da se radi o licima koja imaju poseban ugled u zemlji prijema, bilo kao predstavnici poslovne zajednice ili kao značajne ličnosti sa važnim i uticajnim vezama u društvenom, kulturnom, privrednom i političkom miljeu države u kojoj obavljaju tu funkciju, uz dokazane tijesne veze sa Crnom Gorom, uključujući u nekim slučajevima i crnogorsko porijeklo.”
Imajući u vidu oskudne podatke dostupne na internetu o Bosnalijeru (o njegovim referencama ni slova na sajtu Ministarstva vanjskih poslova), sve što se, manje-više, za njega može naći jeste da je vlasnik firme Elit Plastik San.Ltd. To je ovlašćeni distributer američke kompanije Hunter sa sjedištem u San Markosu, Kalifornija, koja se bavi proizvodnjom zalivnih sistema svih veličina, od kućnih bašti do velikih parkova (rotacioni i sprej rasprskivači, ventili…), spoljašnje rasvjete, aplikacija za golf terene…
Hunter je itekako prisutan u Crnoj Gori. Ekskluzivni zastupnik za našu državu, preko distributera iz Zemuna – Skala Garden, je preduzeće Veletex, koje ima apsolutni primat, monopol, na tržištu. Sa njim sarađuju, glavni kupci u sektoru distribucije su: Vojska Crne Gore, Uprava policije, Uprava carina, ZIKS, Klinički centar CG, Centralna banka, Glavni grad, Luka Bar, MUP, ZZZCG, EPCG, Rudnik uglja, KAP, Željeznice, Crna Gora put, JP Vodovod i kanalizacija, JP Komunalne usluge, JP Zelenilo, JP Čistoća, Plantaže, bolnice, škole, javne ustanove… Izvršni direktor firme je Vlastimir Golubović, ujedno predsjednik Skupštine Privredene komore Crne Gore.
Bosnalijer koristi svoju ,,počasnu” poziciju, za reklamu, za širenje svojih poslova. Tako se, na zvaničnom Facebook profilu njegove, privatne firme Elit Plastik, od sedam fotografija(!), mogu naći: dvije na kojima je u posjeti Elit Plastiku crnogorski ambasador Ramo Bralić, jedna na kojoj je ambasador Bralić sam u svom kabinetu, sa crnogorskom zastavom u pozadini i fotografijom predsjednika Filipa Vujanovića na zidu, te jedna – mapa Karadaga, tj. Crne Gore.
Do trenutka kada je Monitor Ministarstvu vanjskih poslova poslao pitanja o počasnim konzulima, pa i o Bosnalijeru, na sajtu Ministarstva, pod rubrikom ,,Počasni konzulat Crne Gore u Republici Turskoj; Sjedište – Izmir”, mogla se naći adresa konzulata – Fatih Mah. 184.Sokak. No:35 Sarnıç- Gaziemir- İZMİR / TÜRKİYE. Na istoj adresi zavedena je Bosnalijerova firma Elit Plastik. Ministarstvo vanjskih poslova, na svom sajtu, uz podatke o konzulatu, kao zvaničnu internet adresu konzulata postavilo je intrenet adresu privatne firme Elit Plastik – www.elitplastik.com.tr!
Nakon poslatih pitanja, Ministarstvo promptno mijenja adresu konzulata. Sada je: Mansuroğlu Mah. Ankara Cad.65. Sok. Bayrakli Tower, Kat:18, Daire:120, Bayrakli-Izmir. Ne samo to: Ministarstvo je sa svog sajta izbrisalo i internet adresu Bosnalijerovog Elit Plastika.
Monitor je i od Bosnalijera pokušao da dobije odgovor na pitanja: kakve su veze njegove privatne firme Elit Plastik i crnogorskog konzulata, te što ga je preporučilo da postane crnogorski počasni konzul u Izmiru. Pitanja smo proslijedili na zvaničnu mejl adresu konzulata i na privatni Bosnalijerov Facebook profil. Nijesmo dobili odgovor.
Ministarstvo nije željelo da odgovori ni na naše pitanje zbog čega je baš Marvan Pol Kebe (Marwan Paul Kebbe) postao počasni konzul Crne Gore u Libanu. Inauguracija Kebea održana je 4. decembra 2008. godine (ministar vanjskih poslova – Milan Roćen), u luksuznom hotelu Phoenicia Intercontinental u Bejrutu.
Delegaciju Crne Gore činili su: tadašnji šef Direkcije za konzularne poslove u Ministarstvu vanjskih poslova, sada generalni konzul Crne Gore u Frankfurtu Željko Stamatović sa suprugom, gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša (sa voditeljkom Ljiljanom Blagojević), te tadašnji šef Kabineta gradonačelnika, sada generalni sekretar Skupštine Damir Davidović.
Kebe je od maja 1996. do decembra 1997. godine bio direktor firme naziva Vittoria fabrics limited registrovane u Londonu, sada ugašene. Od februara 1998. do oktobra 1999. godine bio je direktor firme House at home limited, Velika Britanija, takođe ugašene. Od decembra 1997. do septembra 2000. na čelu firme Linea verde limited, London. Ugašene.
Kebe je nekoliko puta pominjan u našim medijima. Jednom, u vezi sa ekskluzivnim hotelskim kompleksom Bolići. Kada je postalo jasno da posao neće biti završen, iako je kamen temeljac postavljen 2006, nadležni su, u potrazi za novim investitorom, pregovarali sa konzorcijumom firmi poznatih u oblasti ugostiteljstva, menadžmenta i razvoja, sa kojima je povezan Kebe. Rezultati pregovora, javnosti nikada nijesu saopšteni. Nije došlo ni do posjete libanske biznis delegacije Podgorici, najavljene za april prošle godine.
Kebe je bio i član delegacije koju je, novembra 2011, predvodio Ministar saobraćaja i javnih radova Libana Ghazi Ariji. Tom prilikom tadašnjem Ministru Milanu Roćenu prenešen je poziv ministra vanjskih poslova Libana Adnana Mansura da zvanično posjeti Bejrut. Posjeta nikada nije realizovana.
Kebe je ministru Roćenu, vidimo to iz podataka Komisije za sprečavanje konflikta interesa, poklonio knjigu Prophet (prorok), a građanima, dok su prije par godina trajale vremenske nepogode u Crnoj Gori, uputio donaciju vrijednu 10.000 eura.
Ministarstvo nije Monitoru željelo da dostavi podatke ni o tome zbog čega je Frančesko Gala Trinkera (Francesco Gala Trinchera) počasni konzul Crne Gore u Italiji, Napulju. Regija Kampanija.
O Trinkeri je javnost upoznata aprila 2011. (Vijesti) kada je isplivao podatak da je on jedan od advokata Đukanovićevog prijatelja, kontroverznog srbijanskog biznismena Stanka Subotića Caneta, kojeg je branio na suđenju za međunarodni šverc cigareta.
Na listi počasnih predstavništava u Napulju, na sajtu Konzularnog tijela ovog grada, naveden je datum od kada Trnikera pokriva ovu funkciju: 2. decembra 2009. godine. Ova informacija nije bila zabilježena na spisku počasnih predstavništava Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore.
Ministarstvo ni tada, pod dirigentskom palicom Milana Roćena, kao ni sada, nije željelo da odgovori na pitanje čime je Trinkera zaslužio status počasnog konzula i zbog čega to nije objavljeno na zvaničnom sajtu Ministarstva.
Trinkera redovno u zvaničnim prezentacijama svoje biografije navodi da je počasni konzul jedne države. ,,Nel dicembre 2009 è stato nominato Console Onorario per Napoli e la Campania della Repubblica del Montenegro.”
Nakon našeg ineresovanja za ovu temu Ministarstvo se nije sjetilo ni da sa svoga sajta izbriše adresu privatne firme našeg počasnog konzula u Jordanu, Ibrahima Naoura.
Počasni konzulat Crne Gore u Jordanu prema podacima Ministarstva vanjskih poslova, koristi internet adresu privatne kompanije počasnog konzula – Naouri Group – (www.naouri.com), koja se, sa oko 650 zaposlenih u Jordanu, Iraku i Siriji, bavi brodskim prevozom, špedicijom, turističkim aranžmanima…
Iz Ministarstva nijesu željeli da nam odgovore šta je Nauorua preporučilo da postane naš počasni ambasador. Nije jasno ni koje su njegove ,,dokazane tijesne veze sa Crnom Gorom”, što je jedan od normativnih kriterijuma za dobijanje titule počasnog konzula, kako su nam, izbjegavajući odgovore o konkretnim imenima, saopštili iz Ministarstva.
Ibrahim Naouru je, u znak pažnje, bivšem ministru vanjskih poslova, Đukanovićevom intimusu Milanu Roćenu poklonio novčanik, olovku i sat marke Jean Louis Scherrer.
Ovo je samo isječak počasne ekipe: ja tebi, ti meni. Sve sa našim pasošem, pod našom zastavom. Za njihov interes.
Kakvi odgovori, takvo Ministarstvo
Monitor je Ministarstvu vanjskih proslijedio sljedeća pitanja: Koji su kriterijumi da neko postane počasni konzul Crne Gore? Zašto je Marwan Paul Kebbe postao počasni konzul Crne Gore u Libanu? Zašto je Đunejt Bosnalier postao počasni konzul u Republici Turskoj, te kako to da se kancelarije našeg konzulata nalaze u prostorijama privatne firme Elit Plastik, u Izmiru? Zbog čega je Janice Darbari postala počasni konzul u Indiji, Milorad Andrijašević u Makedoniji, Carlos Pereira Pinto u Portugalu, Luigi Morfini u Bariju, Francesco Gala Trinchera u Napulju, Stiv Ćuković u SAD, Kaare Foy u Kanadi, Marc L. Firmin u Paragvaju, Alejandro Castaneda Šerović u Gvatemali, Ibrahim Naouri u Jordanu, Kenji Otsubo u Japanu, Alfred Barthet na Malti, Dragan Burić u Panami, Vojislav Kovač u Kranju, Lambertus Hubertus L. VOS u Mastrihtu, Drago Michunovich u Presidencia Roque Saenz Pena, Argentina? Nakon obećanja iz Ministarstva vanjskih poslova kako žele da nam uredno pošalju odgovore u vezi svih počasnih konzula ponaosob, ali da za to nemaju dovoljno vremena, Monitor je izašao u susret i za sedmicu prolongirao objavljivanje teksta. U dogovoreno vrijeme za slanje odgovora, iz Ministarstva su prvo kazali kako će odgovori sigurno biti gotovi kasnije istog dana (ponedjeljak). Onda su kazali da ne mogu stići, već da će nam ih proslijediti najkasnije do sjutradan u podne. Sjutradan (utorak) smo ih kontaktirali u 13.00 sati. Kazali su da još nije gotovo, te da će biti nešto kasnije. Kasnije su rekli da je jako teško da stignu. Proslijedili su nam tek kratak, uopšteni, odgovor čiju suštinu smo citirali u tekstu, a što smo i bez njihove pomoći, mogli pročitati u Zakonu o vanjskim poslovima.
Marko MILAČIĆ