U protekloj godini dogodile su se značajne promjene u investicionom i poslovnom ambijentu u Budvi, vodećoj turističkoj opštini u Crnoj Gori na čijoj je teritoriji plasiran najveći broj stranih investicija u turizmu, u izgradnji stanova i turističkih apartmana. Ruski državljani koji su posljednjih desetak godina bili ubjedljivo prvi na listi stranih investitora i vlasnika velikog broja nepokretnosti na ovom dijelu Crnogorskog primorja, ne zauzimaju više tu poziciju. Zamijenili su ih Turci, koji u sve većem broju dolaze i ulažu svoj kapital u nekretnine na području budvanske rivijere.
Veliko interesovanje investitora iz Turske je realnost u Budvi kojoj se prilagođava postojeće tržište nekretnina. Turci masovno kupuju stanove, lokale, zemljište… Otvorili su veliki broj trgovina u Starom gradu u Budvi, što je bilo zapaženo tokom protekle turističke sezone. Skoro svaka druga trgovina u gradu i u njegovoj neposrednoj blizini, nudila je proizvode iz Turske, poput vrijednog nakita, najraznovrsnije garderobe od kože i pamuka…, dok se na uskim ulicama mogao čuti turski jezik. Ekskluzivne starogradske poslovne prostore uzimaju u zakup ili kupuju u trajno vlasništvo. Neke od kuća u ovom dijelu Budve prešle su u njihovo vlasništvo.
Turci su trenutno vodeći kupci nekretnina na budvanskoj rivijeri, tvrde budvanski agenti za nekretnine. Dok Rusa u tom poslu ima još samo u tragovima. Oni se u posljednje vrijeme najčešće pojavljuju kao prodavci. Tridesetak odsto onih koji su ranije, u jeku ruskog investicionog buma pazarili neku od budvanskih nekrentina, sada ih nude na prodaju. Po daleko nižim cijenama od onih koje su platili.
Jedan od bitnih pokazatelja da je turski kapital u naletu, predstavlaju i reklame za prodaju nekretnina na mnogobrojnim bilbordima, koje se odnedavno plasiraju i na turskom jeziku.
U novom stambeno-poslovnom centru Porto-Budva, koji se gradi u užem centru grada, većinu kupaca, gotovo 80 odsto njih, čine turski državljani. Jednako kao i kod susjeda, vlasnika stambenog kompleksa sa četiri izgrađena solitera.
Pored kupovine stanova i lokala, Turci se interesuju i za ulaganja u izgradnju hotela i turističkih naselja u opštini Budva. Trenutno se vode pregovori oko kupovine lokacije u budvanskom selu Lazi za izgradnju turističkog naselja, sa vilama i apartmanima. Dvije-tri jače turske kompanije pregovaraju sa vlasnicima o kupoprodaji parcele površine 42.000 kvadrata, pored hotela Splendid u Bečićima, na kojoj bi gradili luksuzni hotelski kompleks.
Drastični obrt u strukturi stranog vlasništva na nepokretnostima u Opštini Budva, posljedica je, između ostalog, političkih prilika u zemljama iz kojih pomenuti investitori dolaze. Jedan od brojnih turskih trgovaca u Starom gradu, potvrdio nam je kako su mnogi od njih preselili svoj biznis i familije iz Turske u Crnu Goru, iz tih razloga.
Zahlađenje političkih odnosa između Ruske Federacije i Crne Gore, glavni je razlog što ruski investitori napuštaju ovo tržište. Budva je donedavno bila investicioni raj za državljane Rusije ali i obožavana turistička destinacija za ljetovanje. Politika je za kratko vrijeme, od ulaska Crne Gore u NATO, sve to promijenila.
Međutim, turski kapital ulazi i po dugom osnovu, uz pomoć turske države. Svestranu podršku plasiranju turskih investicija u Crnoj Gori pruža turska Vlada preko diplomatskih predstavništava, raznih organizacija i društava, među kojima prvo mjesto zauzima agencija Tika, kancelarija za međunarodnu saradnju i koordinaciju, pri turskoj ambasadi u Podgorici, osnovana prije deset godina, odmah nakon proglašenja nezavisnosti Crne Gore.
Preko ove agencije turska Vlada investirala je oko 20 miliona eura u 300 projekata podrške u oblastima obrazovanja, zdravstva, poljoprivrede, kulture… Turci ulažu u izgradnju i adaptaciju školskih ustanova, bolnica, domova zdravlja… Naročito je jaka podrška projektima kulturne razmjene i restauracije graditeljskog nasleđa iz doba otomanske imperije.
Agencija Tika je prošle godine finansirala adaptaciju i opremanje sjedišta Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore. Neuobičajen primjer da jedna strana vlada daje novac za kupovinu stolova i ormara ili tepiha, slika ili kompjutera, za kabinet crnogorske diplomatije. Kao da je u pitanju humanitarna pomoć.
Razvoju turskog biznisa u Crnoj Gori doprinose brojne organizacije, poput Tursko-crnogorskog biznis centra koji pruža logistiku turskim kompanijama koje posluju u CG i onima koje planiraju da registruju svoje firme ovdje. U pitanju su građevinske, industrijske, turističke i tekstilne kompanije, ali i manje preduzetničke firme. Osnovana je i Kancelarija za trgovinsku saradnju između Turske i Crne Gore, Turski kulturni centar, Turski edukativni centar…
Znatan je i broj Turaka koji planiraju stalan boravak u CG, zbog čega mnoge turske kompanije nude usluge dobijanja dozvola za boravak i rad za svoje klijente. Postavljen je i nezavisni portal crnagoraturska.com, na kome se mogu naći gotovo sve informacije o odnosima dvije zemlje u posljednjih nekoliko godina.
Vlasnici agencija za nekretnine sa kojima smo razgovarali prave razliku između novih i starih investitora, Turaka i Rusa. Turci se teže odlučuju na kupovinu, mnogo se pogađaju i trude da obore ponuđenu cijenu. U čemu najčešće i uspijevaju, pa je provizija posrednika manja. Svoj angažman definišu pravilom: interesovanje veliko – realizacija mala. Turski investitori imaju svoj koncept ulaganja kapitala, zaokružen projekat u kojem sve poslove, od gradnje do opremanja rade sami i sve materijale, sve što mogu donose sa sobom.
Manir turskih trgovaca koji dopuštaju čuveno cjenkanje oko cijene robe, unio je zbunjenost i nerazumijevanje među konkurentskim radnjama u Starom gradu.
Zbog povećanog interesovanja investitora ali i turista iz Turske, turska aviokompanija Turkish Airlines povećala je broj letova iz Istanbula za Podgoricu. Uz invaziju turskih serija na gotovo svakom domaćem TV kanalu, može se govoriti kako Turci – dolaze.
Cijene kvadrata ponovo skaču
Nakon kratkotrajnog pada prosječne cijene stanova u Budvi, tržište stanogradnje zahvatio je trend rasta cijena i to u prosjeku za 700-800 eura po kvadratu u odnosu na prošlu godinu. U pitanju su ipak luksuzniji stanovi u novogradnji locirani bliže centru Budve i Starom gradu, u kojima kvadrat staje od 3.500 do 5.000 eura. Cijena poslovnog prostora u tim zgradama kreće se od 6.500 do 8.000 eura za kvadrat.
Najbrojniji kupci su turski državljani, ali ima onih koji dolaze iz evropskih zemalja i regiona.
Kupci stanova iz Rusije su malobrojni, učestvuju sa oko 10 odsto u ukupno prodatim skupocjenim stanovima izgrađenim u poslednje dvije godine.
Branka PLAMENAC