Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Puno kao šipak

Objavljeno prije

na

Lokalna uprava u Andrijevici jedna je od rijetkih u državi, na sjeveru i jedina, koja nema viška radnika. Kakav je recept primijenjen u ovoj opozicionoj opštini? Predsjednik Veselin Bakić (SNP) odgovara najkraće – stroga racionalizacija i nepodlijeganje pritiscima.

On kaže da, jednostavno, od kada je na čelu ove administracije, nije dozvolio da se problem nezaposlenosti u Andrijevici rješava zapošljavanjem u Opštini. ,,To nas ne bi nigdje odvelo. Zapravo, dovelo bi nas do problema u kojima su sada neke druge opštine. Glomazne administracije samo donose nevolje”, rekao je Bakić za Monitor.

NAJMANJA SLUŽBA: Administracija u Opštini Andrijevica broji svega dvadeset osam radnika, zajedno s izbornim licima, predsjednikom, administratorom i ostalim funkcionerima. Opština ima samo jedan sekretarijat i u okviru njega dvije službe.

,,Neki zaposleni obavljaju istovremeno dva do tri referata. Mi smo najmanja služba. Samo tako smo mogli da opstanemo sve ove godine, da redovno izmirujemo obaveze i ne pravimo dugove”, kaže Bakić.

Predsjednik andrijevičke Opštine ističe da su u novu godinu prenijeli samo decembarsku platu i da je neveliki ali racionalni budžet, od 880 hiljada eura, ostvaren s preko devedeset tri procenta.

,,Nijesmo radili rebalans, jer nije bilo potrebe. Nijesmo se kreditno zaduživali. Emitovali smo jedino nešto opštinskih obveznica kod Fonda za razvoj i to je jedino što nam dospijeva za naplatu”, dodaje Bakić.

On objašnjava da tri opštinska javna preduzeća nemaju veliki broj radnika. Predsjednik andrijevičke Opštine ostavlja mogućnost za otvaranje nekoliko novih radnih mjesta jedino u slučaju formiranja službe zaštite, odnosno vatrogasnog, koje u ovom gradu ne postoji.

,,Realna je potreba za formiranjem vatrogasnog i službe zaštite, ali kada to budemo osnivali, ako bude sredstava, tu neće biti zapošljeno više od šest do sedam radnika”, kaže Bakić.

Mnogi vjeruju da je upravo zbog ovakve sutuacije kompletna državna DPS mašinerija vodila žestoku bitku za osvajanje vlasti u Andrijevici, koju, ipak, nije uspjela slomiti. Kao što vjeruju da u protivnom Opština Andrijevica ne bi dugo ostala s malobrojnom administracijom, niti nezadužena.

DRUGA KRAJNOST: Upravo je takva, druga krajnost – Berane. U ovom gradu vlasti su se za dvije decenije češće smjenjivale i svaki put se administrativni aparat znatno uvećavao. Poslije izbora 2006. godine, kada su DPS i SDP preuzeli vlast lokalna administracija uvećana je više nego ikada, a javna preduzeća koja su nekada imala po desetak zaposlenih, kao Centar za kulturu ili Sportski centar, a trenutno imaju više od četrdeset, odnosno osamdeset.

Predsjednik Opštine Vuka Golubović nedavno je saopštio da lokalna administracija Berana s javnim preduzećima broji oko 650 radnika, ali najavio i brzu racionalizaciju. ,,Taj broj će biti prepolovljen i sveden na 320”.

Opština Berane grca u finansijskim problemima i njen račun je od polovine prošle godine često pod blokadom zbog dugovanja, koja je zvanično nemoguće izmjeriti, ali se vjeruje da su višemilionska. Kad je o platama riječ, zaposleni u beranskoj administraciji još su u ,,miholjskom ljetu”, jer je septembarska zarada isplaćena pred novogodišnje praznike.

U bjelopoljskoj opštini, koja je od beranske veća za dvadeset hiljada stanovnika, i gdje vladaju DPS-SDP-BS, lokalna administracija je malobrojnija. Prema riječima glavnog administratora Radovana Obradovića, Opština ima trista pedeset zaposlenih, i još sto pedeset do dvjesta radnika u javnim preduzećima.

,,Pripremamo se za racionalizaciju a računali smo da je višak oko 130 radnika. To neće biti bezbolan proces, ali ćemo uraditi socijalne programe”, kaže Obradović za Monitor.

Zaposlenima u bjelopoljskoj Opštini i opštinskim javnim preduzećima ovih dana će biti isplaćena decembarska plata.

,,Budžet je bio planiran na 11,6 miliona a ostvareno je 9,4. Mislim da možemo biti zadovoljni, s obzirom na to da je u taj neostvareni dio ušla i imovina koja je bila predviđena za prodaju ali nije prodata, u vrijednosti od milion eura”, kaže Obradović.

U plavskoj Opštini, gdje vlast čini široka koalicija DPS-SDP-DUA-DSCG-FORCA, ističu da je u toku prilagođavanje, odnosno usaglašavanje lokalnih akata sa zakonom o lokalnoj samoupravi, i da će se nakon toga znati koliko je radnika u administraciji višak.

,,Ako bi primijenili stroge standarde na kojim insistiraju iz Evropske unije, onda bi broj bio drastično smanjen. U lokalnoj upravi, sa javnim preduzećima ima 215 zaposlenih, od kojih 206 imaju rješenje na neodređeno vrijeme”, kaže za naš list glavni administrator u ovom gradu Adem Miljuš.

DALEKO OD EVROPE: Budžet od dva miliona i osamsto hiljada eura, ostvaren je u procentu od 57 odsto, a zaposleni u plavskoj Opštini nijesu primili plate samo za decembar i januar.

,,Budžet se otežano puni. Lokalnim upravama su uzeti neki lakše ostvarivi porezi, a ostavljeni oni koje je teže ostvariti. Takav je porez na imovinu i nepokretnosti. Tu je Plav specifičan, jer ima ogroman broj kuća i vikendica, čiji su vlasnici u inostranstvu i ne dolaze često, pa ih je teško naći i naplatiti porez”, objašnjava Miljuš.

Opština Rožaje nema dugova. Iako budžet za prošlu godinu od 4,9 miliona nije u potpunosti ostvaren, zaposlenima su prije dva dana izmirene januarske plate s doprinosima, što značilo da su u tom pogledu na sjeveru najuredniji.

Glavni administrator Mersudin Dautović ne brine se mnogo ni kada su racionalizacije u pitanju. On tvrdi da ova Opština prema proračunima koji su rađeni ima višak samo 25 radnika.

,,Mi imamo 98 radnika u javnoj upravi, računajući i službu zaštite, i još 120 zaposlenih u javnim preduzećima”, kaže Dautović za Monitor. Rožaje je jedina opština na sjeveru gdje Demokratska partija socijalista vlast vrši samostalno.

Ako bi se, u odnosu broja stanovnika i veličine lokalne administracije, primijenio kriterijum koji navodi slovenački ekspert za lokalnu upravu Roman Lavtar, koji kaže da na hiljadu stanovnika po evropskim pravilima dolazi 1,8 birokrata u administraciji, prolaznu ocjenu teško da bi dobila bilo koja opština. Lavtar ostavlja mogućnost da odnos birokratije i broja stanovnika bude i veći, pod uslovom da zaposleni imaju posla. Isključujući Opštinu Andrijevica, lokalne uprave na sjeveroistoku Crne Gore u tom pogledu su veoma daleko od evropskih parametara, kao uostalom, što smo od Evrope još daleko u mnogo čemu drugom.

Kada je ova tema u pitanju, u lokalnim upravama će vas uputiti da, usput, zavirite u kancelarije republičkih službi u istim gradovima. Kao i u lokalnim administracijama, i tu je sve puno kao šipak.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo