Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Srećna zemlja

Objavljeno prije

na

Ne bi da se miješamo u strateške državne poslove, ali predlažemo da se pod hitno i u kompletnom sastavu vrati Đukanovićeva vlada, da se do daljeg ništa ne mijenja u ovoj zemlji i zabrani Galup Balkan Monitoru da ubuduće ispituje crnogorsko javno mnjenje. Zašto baš sada sve to?

E, pa zato što Crna Gora ima najbolju vladu na zemljinom šaru , građane koji pucaju od sreće i zadovoljstva i što je Galup istraživanje o svemu tome prezentirao tek kada je Đukanović napustio premijersku poziciju, a sa njim otišli i neki važni ministri. Samo Crna Gora može sebi priuštiti luksuz da mijenja tim koji dobija.

Prema rezultatima istraživanja Galup Balkan Monitora za prošlu godinu, crnogorski građani imali su u svoju vladu imali najveće povjerenje u odnosu na sve druge u regionu. Vladi je vjerovalo čak 70 odsto ispitanika!

Porasla je u odnosu na 2009. godinu i prosječna stopa zadovoljstva životom u Crnoj Gori. Sa 4,8 skočila je na 5,5, na skali od nula do deset.

Fantastični rezultati iako će kritizeri režima primijetiti da je isto istraživanje pokazalo da Crna Gora ima najveći procenat građana ,,u regionu zapadnog Balkana” koji se plaše da iskažu svoje političko stanovište.

Idiličnu sliku crnogorske stvarnosti upotpunjuje još jedno optimističko saznanje iz pomenutog istraživanja. Procenat crnogorskih građana koji su naveli da nijesu ,,njihovi svakodnevni životi pogođeni organizovanim kriminalom” daleko je manji nego u ostalim balkanskim državama, ili ako to neko više voli – visok je i procenat ispitanika koji su zadovoljni naporima Vlade da se izbori sa organizovanim kriminalom (41 odsto).

Sve u svemu – Crna Gora je srećna zemlja. Zato se u njoj može, recimo, desiti da funkcioneri godinama ne primijete da mjesečno imaju dodatni prihod od tričavih 800 eura. Upravo ovih dana saznali smo da direktor Uprave carina i poslanik DPS-a Božidar Vuksanović već dvije i po godine ne prijavljuje Komisiji za utvrđivanje konflikta interesa prihode od sportske penzije. On od 1. juna 2008. godine mjesečno prima 800 do 900 eura, kao bivši vrhunski sportista.

,,Moguće da je to moj propust. Ja sam se skoncentrisao na ovo što radim u organima državne uprave i u Skupštini”, objasnio je Vuksanović razlog svoje zaboravnosti.

Uzgred, u zakonu piše da će se funkcioner kazniti novčanom kaznom od petnaestostrukog do dvadesetostrukog iznosa minimalne cijene rada (825 do 1100 eura), ako Komisiji za konflikt interesa (predsjednik joj je Slobodan Leković) ne prijavi prihode koje je stekao obavljanjem naučne, nastavne, kulturne i sportske djelatnosti. U imovinskom kartonu Vuksanovića piše da kao poslanik i direktor Uprave carina mjesečno prima 1300 eura, a kao član Odbora direktora Pošte Crne Gore 700 eura.

U medijima je istog dana objavljeno da jedna privatna autobuska firma iz Rožaja vozačima duguje 27 plata. Valjda je opet riječ o dugotrajnijoj zaboravnosti, ovog puta vlasnika firme.

Možda su ova dva slučaja na nivou statističke greške, što bi rekao proslavljeni metodolog Miloš Bešić, ali šta ćemo sa onim silnim radničkim štrajkovima i uzaludnim obraćanjima ogorčenih radnika vladi Mila Đukanovića, cvjetanju organizovanog kriminala, armiji nezaposlenih, ogromnom procentu onih koji žive ispod linije siromaštva…

Da ne kvarimo Galupov idilični pejzaž o Crnoj Gori koji je dobro došao režimskim medijima da crnogorskoj javnosti utjeruju nove doze optimizma. Oni su i ljetos, pozivajući se opet na Galupovo istrtaživanje, proglasili Crnu Goru za najsrećniju zemlju u regionu zajedno sa Hrvatskom, previđajući da su ispred nje Kosovo i Slovenija. Ili je region ono što se dogovore ti mediji i vlast?

Veseljko KOPRIVICA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo