Kada bi vam neko rekao da zamislite i opišete žensku bandu, to bi vjerovatno više podsjećalo na erotizovani, fetišistički horor strip, nego na stvarna zbivanja u Podgorici koja traju već deceniju.
Ovdje su realnost čupanje i šišanje kose, udaranje telefonom ili nogom u glavu.
Prema podacima koje smo dobili iz Uprave policije MUP-a, članice podgoričke ženske bande do sada su sakupile devet krivičnih prijava u raznim oblastima: zlostavljanje i mučenje, neovlašćeno fotografisanje, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, nasilničko ponašanje, krađa, nanošenje tjelesnih povreda…
Saga o ženskoj bandi koja sije strah među Podgoričankama (i ponekim Podgoričaninom) počinje 2007. Tada je ova banda osumnjičena za prebijanje i šišanje djevojke, što je snimljeno i postavljeno na Jutub kanalu. Na sudu to krivično djelo nije dokazano, a osumnjičene su izjavile da je u današnje vrijeme lako napraviti fotomontažu.
Iste godine je jednoj od članica u torbi pronađeno oko 75 grama heroina. Nakon što je osuđena na tri godine zatvora zbog preprodaje droge, ukinut joj je pritvor do pravosnažnosti presude. Nije poznato da li je u međuvremenu presuda postala pravosnažna ili je ukinuta. „Ministarstvo pravde nema informacije o postupku koji je vođen protiv ovog lica”, kazali su Monitoru. Posavjetovali su nas „da informacije možemo zatražiti od pravosudnih organa za koje smo u saznanju da su vodili postupak protiv ovih lica.”
Nakon dužeg predaha, sredinom 2010. godine se nastavlja serija. Svoju žrtvu su pozvale telefonom i ugovorile sastanak. Kada je nesrećna djevojka stigla, prvo su je pretukle, a zatim nasilno ošišale za tu prliku već pripremljenim makazama. Tada su uhapšene, a dvije maloljetne članice potom zadržane u Centru za mlade Ljubović. Sukob je navodno nastao zbog momka jedne od osumnjičenih.
Treća epizoda ženskog nasilja događa se krajem 2011, kada su nakon kraće prepirke četiri članice ove bande nasrnule na jednu djevojku. Odvukle su je do ulaza zgrade, i udarale je telefonom, nogom i koljenom u glavu, a udarci nijesu prestajali ni nakon što je djevojka pala. Čak su joj i pomogle da ustane da bi je opet izudarale. Izgleda da nema fer pleja ni u ženskim obračunima.
Osnovni sud je zbog ovog nasilja, prema informacijama Vijesti, tri godine kasnije osudio jednu od članica na dva mjeseca zatvora, dok je ostatak bande prošao sa uslovnim kaznama. Da li je kazna odležana, ne znamo, jer iz Ministarstva pravde kažu da nemaju informacije „o postupcima koji su vođeni protiv ovih lica.”
Sredinom 2012. godine usred dana, dolazi do novog nasilja zbog nehotičnog dodirivanja sa jednom od prolaznica. Osumnjičene su fizički napale maloljetnu djevojku i udarale je pesnicama, a kada je djevojka pala, izudarale su je nogama po glavi i tijelu. Nakon toga su pobjegle, ali ih je policija ubrzo uhapsila i podnijela krivične prijave za nasilničko ponašanje.
Nasilje se nastavlja 2014. Tada su optužene za nasilničko ponašanje i zlostavljanje dvije sugrađanke. Te djevojke su odvele u šumu, gdje su ,,organizovale njihovu fer tuču”. Ubrzo su obje djevojke dobile batine, a sve ovo je opet snimljeno telefonom i postavljeno na Jutub kanal, da ljudi vide i dive se. Iako ovaj slučaj nije prijavljen policiji, vjerovatno zbog prestrašenosti maltretiranih djevojaka (prijetnje su se čak odnosile i na njihove porodice), video klipovi koji su kružili internetom su rezultirali novim hapšenjem i pokretanjem krivičnih prijava za nasilničko ponašanje protiv ove bande. Na jednom od ročišta suđenja koje se odvijalo tokom 2015. godine, optužene su se smijale prilikom gledanja ovih video klipova. To sutkinja nije sankcionisala.
Zastupnik optužbe je u završnim riječima naveo: ,,Sud se mogao uvjeriti u njihovu bahatost i bezobzirnost… Da stvar bude gora, sve su snimale mobilnim aparatom, kako bi dokazivale svoja ranija postupanja svojim bivšim i sadašnjim momcima”.
Viši sud je početkom ove godine potvrdio presudu na 38 mjeseci zatvora ženskoj bandi, uzimajući u obzir njihove bahate izjave tokom suđenja i to što su ranije osuđivane.
Izgleda da ih to nije posebno uznemirilo. Nepunih tri mjeseca nakon izricanja optužujuće presude, dvije članice čine novo nedjelo. One su prošle nedjelje, u popodnevnim časovima upale u stan sugrađanke u kojem je bila izložena garderoba za prodaju, tokom radnog vremena tog „butika”, i otuđile odjevne predmete vrijedne par hiljada eura. Koliko je uznemirena bila vlasnica ovog stana govori činjenica da je prijavila ovaj slučaj policiji, iako će se protiv nje voditi odvojeni postupak zbog nelegalne prodaje garderobe.
Sve ove djevojke naravno imaju svoja imena i prezimena. Nikolija-Nina Lačević i Jovana Lačević, Milica Asanović, Andrijana Mišolić-Škrijelj… dio su ovog društvenog ambijenta i njegov proizvod. U Crnoj Gori se niko ozbiljno ne bavi analizom uzroka koji navode djevojke da se uključe u nasilje, do skoro zaštićenu zonu muškog djelovanja. Posebno se niko ne bavi preventivom.
Monitor je o fenomenu ženskog nasilja pokušao da razgovara sa nekoliko psihološkinja. Nisu se odazvale našem pozivu. To može biti indikator da se o ovome nerado javno govori.
Treba imati na umu nove rezone, sve rasprostranjenije kod mladih oba pola. Možda se djevojkama koje posežu za nasiljem više isplati da odleže zatvorsku kaznu, ulože u silikonski izgled i privuku pažnju imućnih opakih momaka i kontroverznih biznismena nego da rade u piljari ili nekom marketu po 12 sati i mladost ostave na kasi.
Druge djevojke rastu, i traže uzore.
Šta je nadležnost Ministarstva pravde
Iz Ministrastva pravde Monitoru su rekli da ne posjeduju informacije o postupcima koji se vode protiv pripadnica ženske bande. Tokom suđenja iz 2015. godine iz tog Ministarstva su više puta dostavljali netačne izvode iz kaznenih evidencija o optuženima. I to one koje su išle u njihovu korist – da jedna od okrivljenih nije ranije bila optuživana, dok su drugoj previdjeli posljednju pravosnažnu presudu na dva mjeseca zatvora. Na netačne informacije je morao da ukaže zastupnik optužbe. Izgleda da ovo Ministarstvo zaista nema tačne informacije, ili ih malo slabije služi matematika krivičnih djela.
Filip Đ. KOVAČEVIĆ