Povežite se sa nama

OKO NAS

ULCINJSKO PRIOBALJE NA TENDERU: Čerečenje rudnika zlata

Objavljeno prije

na

,,Budvanski scenario” zakupa plaža je na jednom primjeru uspješno sproveden i u Ulcinju. Za godišnji zakup samo 50 metara Male plaže, odnosno njezinog istočnog dijela, ispod rta Suka, mještanin Aleksandar Škrelja ponudio je gotovo 352 hiljade eura. Kako se plaže i kupališta, po odluci Vlade Crne Gore, izdaju na tri godine, to znači da bi samo od tog neznatnog prostora do 2018. godine država prihodovala, sa uračunatim porezom, preko 1,3 miliona eura. Pošto je ukupna površina tog dijela Male plaže 1.300 metara kvadratnih, ispalo bi da je cijena zakupa, po kvadratu, za navedeni period, hiljadu eura!?

A po tenderskim pravilima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, minimalna cijena godišnjeg zakupa čitavog ovog kupališta iznosila je 1.560 eura. Upravo toliko je iznosila drugorangirana ponuda na tenderu, pa će nakon što od prvorangiranog bude zadržana bankarska garancija, koja je iznosila preko hiljadu eura, ova epizoda biti okončana.

Ostalih četrdesetak ulcinjskih plaža i kupališta, koji su se našli na tenderu, uglavnom su zadržali raniji zakupci. Predsjednik Udruženja zakupaca Velike plaže Prelja Škrelja kaže da, za razliku od drugih opština na Crnogorskom primorju, nijesu ove godine imali posebne primjedbe na proceduru izdavanja tog najznačajnijeg resursa opštine. ,,Sistem bodovanja je bio pravedniji, a za nas je još važnije bilo da je čitav proces sproveden ranije, a ne pred početak turističke sezone, što je ranije izazivalo kontroverze i nervozu”, rekao je on.

Kako se očekuje, ove godine će se od ovog ulcinjskog rudnika zlata, kao i izdavanja privremenih objekata u zoni morskog dobra, u kasu tog javnog preduzeća, sa sjedištem u Budvi, sliti oko milion eura. Od te svote polovina, po automatizmu, od 2013. godine ide lokalnoj upravi u Ulcinju.

No, primjedbe i kritike građana, političara i nevladinih organizacija iz Ulcinja na rad te institucije i dalje postoje. To je opravdano ukoliko se zna da Morsko dobro (ovdje često nazivano morsko zlo) gazduje sa 12,7 odsto najkvalitetnijeg prostora ove opštine, odnosno sa čak 33 miliona kvadratnih metara na samoj pjeni od mora. Kada bi se računalo da je prosječna cijena kvadrata samo sto eura, vrijednost tog dijela ulcinjske teritorije kojom gospodari Morsko dobro bi bila 3,3 milijarde eura!?

Ako se zna da se godišnje u opštinski budžet slije tek oko šest miliona eura, mnogi u Ulcinju tvrde da je jedan od razloga što je ova opština najsiromašnija na Crnogorskom primorju upravo postojanje ovakvog sistema centralizacije i kontrole ekonomije, čiji je jedan od najznačajnijih eksponenata Morsko dobro. Uostalom, čak 56,3 odsto prostora koje ono ukupno zahvata nalazi se upravo u Ulcinju.

Za ovih 25 godina postojanja tog preduzeća, što su pokazala istraživanja civilnog sektora, najmanja ulaganja su proporcionalno bila u toj opštini. Kao izgovor su redovno navođeni slaba koordinacija sa lokalnom upravom, nedostatak planova, sporost u izdavanju dozvola, što je dijelom svakako bilo tačno.

Iz tog konteksta je razumljivo što se novim zakonskim rješenjima, koja su u proceduri već četiri godine, želi ,,betonirati” zahvat morskog dobra. „U nekim zonama, na području Velike plaže, linija morskog dobra ide čak dva kilometra u kopno, što može da obuhvati jedino talas cunamija”, ističe šef poslaničkog kluba Alternativa-URA u Skupštini Crne Gore i potpredsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.

On navodi da je nevjerovatno, ali i tačno da uvijek nije poznato što se podrazumijeva pod „morskim dobrom”, odnosno što pod njega potpada. „Na primjer, Solana ne spada u morsko dobro, a rijeka Bojana spada. To može samo u Crnoj Gori! Rijeka, koja po definiciji nije morska, spada u morsko dobro, a Solana, koja je morska, ali je prodata kumovima, ne potpada pod morsko dobro”, ističe on dodajući da ni sadašnja granica (šest metara od najvećeg talasa prilikom najvećeg nevremena) nije zakonska.

Činjenica je da su ulcinjske plaže najkvalitetniji dio turističke ponude grada zahvaljujući prije svega vrijednim zakupcima, njihovoj inovativnosti i pregalaštvu. No, ono što takođe zabrinjava jesu uništavanje jedinstvenih pješčanih dina, asfaltiranje prilaza plažama i širenje parking prostora, što devastira jedinstvenu floru i faunu u neposrednomzaleđu plaža, od kojih su veliki dijelovi proglašeni spomenicima prirode. Nakon što kontrolori Morskog dobra dođu na lice mjesta i naprave službenu zabilješku, sve praktično ostane na tome.

Ekologe posebno zabrinjavaju erozivni procesi koji su intenzivirani posljednjih godina, posebno na istočnom dijelu ulcinjskog priobalja. Rad morskih talasa, smanjeni dotok sedimenata, odnošenje pijeska i nebriga nadležnih institucija, ključni su razlozi koji utiču na ubrzano smanjivanje ulcinjskih plaža, što potvrđuju i satelitski snimci.

Na pojedinim mjestima Velika plaža, taj pješčani biser dug 12 km, je uža 15 metara nego prije tri decenije!? „Trebalo bi izraditi kompleksnu studiju uređenja obalnog prostora u zoni delte Bojane koja je najvažnija prirodna močvara na istočnom Mediteranu”, kaže dr Sava Petković iz Beograda, koji se decenijama bavi ovim fenomenima.

Ali, još uvijek se nema puna svijest o ovoj opasnosti, pa nema ni spremnosti da se uđe u proces spašavanja ovog resursa iako se na čelu Upravnog odbora JP za upravljanje morskim dobrom već tri godine nalazi osoba iz Ulcinja, inače potpredsjednik vladajuće Nove demokratske snage – Forca Džaudet Cakuli.

Još veća opasnost prijeti od namjere crnogorske Vlade da na samo tri kilometra od obale, još do kraja ove godine, dozvoli otvaranje četiri bušotine za istraživanje nafte i gasa. Da se turisti koji 2017. dođu na ulcinjsku rivijeru brčkaju u moru sa pogledom na naftne platforme.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ MALE HIROELEKTRANE BISTRICA: Opet pred institucijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) podnijeta je krivična prijava protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica, a podnio ju je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica

 

 

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica podnio je protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica.

Iz kabineta Koprivice su ponovili, ono što javnost odavno zna, da je Đukanović omogućio svom sinu Blažu da zaključi ugovor sa Vladom na čijem je bio čelu.

Precizirali su da je time Đukanović teže povrijedio odredbe člana 14 Zakona o sprječavanju korupcije. Tim članom je propisano da organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju ne može da zaključi ugovor sa privrednim društvom ili drugim pravnim licem u kojem javni funkcioner i s njim povezano lice ima privatni interes.

Ipak, institucije do sada nijesu tako tumačile odredbe zakona. Raniji saziv Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) donio je rješenje u kom se navodi da Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je kao predsjednik vlade u oktobru 2016. godine potpisao odluku o koncesiji za malu elektranu firmi BB Hidro, čiji je suvlasnik njegov sin Blažo. ASK je tada tvrdio da Đukanović kao predsjednik Vlade nije odlučivao već je samo potpisao odluku, a da su odlučivali drugi niži organi Vlade!

ASK je 2019. odbio zahtjev Organizacije KOD da ispita mogući konflikt interesa u slučaju Prokletije kada je Vlada, kojom je predsjedavao Milo Đukanović, 2015. godine posao izrade Prostornog plana posebne namjene Nacionalnog parka Prokletije dodijelila Republičkom zavodu za urbanizam i projektovanje. Vlasnik RZUP-a je brat tadašnjeg premijera Aco Đukanović, a podizvođač je bila firma Capital invest, tada u vlasništvu Mila Đukanovića.

I dok se na jednoj strani pokušava procesuirati očigledna korupcija, na drugoj vlasnici malih hidroelektrana traže pravdu preko sudova. Sudski sporovi su otpočeli nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića u decembru 2020. raskinula ugovore za gradnju malih HE, kao primjer početka borbe protiv korupcije. Većina  malih HE su povezani sa DPS-om, najviše sa bivšim premijerom, predsjednikom i počasnim predsjednikom te partije Đukanovićem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EPILOG SLUČAJA SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: I – ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu Ministarstva prosvjete,nauke i inovacija, podnijetu protiv profesora podgoričke gimnazije R.Č. zbog krivičnog djela seksualno uznemiravanje, jer prijavljeno djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja. Istovremeno, smijenjena direktorica Gimnazije postala je savjetnica predsjednika parlamenta

 

 

Podgoričko Osnovno tužilaštvo je protekle sedmice odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg profesora podgoričke Gimnazije Radomana Čečovića jer seksualno uznemiravanje, u vrijeme kada je slao uznemirujuće poruke bivšoj učenici, nije bilo propisano kao krivično djelo.

„Istovremeno,tužilac je po službenoj dužnosti cijenio i eventualno postojanje krivičnog djela proganjanje,ali je utvrđeno da je za to djelo  nastupila zastarelost krivičnog gonjenja i prije podnošenja krivične prijave, odnosno prije nego što je događaj prijavljen“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Samo nekoliko dana ranije objavljeno je da je smijenjena direktorica Gimnazije  Biljana Vučurović, izabrana za savjetnicu predsjednika parlamenta Andrije Mandića. To je, sve u svemu,  epilog slučaja koji je krajem prošle godine uznemirio javnost, nakon što je objavljeno svjedočenje bivše učenice Gimnazije Sare Vujisić. Ona je optužila svog bivšeg profesora jezika Čečovića za seksualno uznemiravanje, a direktoricu Vučurović za neadekvatnu reakciju nakon što ju je sa tim upoznala. Bivša direktorica kaznila je profesora sa 30 odsto od plate i potrudila se da slučaj prođe ispod radara javnosti ili nadležnih institucija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R.Č. koji je 2021. godine svojoj dojučerašnjoj učenici slao nedolične poruke, a direktorica gimnazije BIljana Vučurović ga je tada sankcionisala novčano. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPN)) je nakon objavljivanja istraživanja CIN-CG, iniciralo više inspekcijskih nadzora u Gimnaziji. Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje Vučurović, o čemu je potom odluku donijela i ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, na čelu sa Jakšić Stojanović, podnijelo je krivičnu prijavu protiv profesora Čečovića, a po preporuci prosvjetne inspekcije smijenjena  je Biljana Vučurović sa mjesta direktorice

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVA JOŠ BEZ RJEŠENJA ZA DUGOVANJA VEKTRE JAKIĆ I VEKTRE NORD: Iza Brkovićeve imperije ostali radnički jad i čemer

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bivši radnici u firmama Dragana Brkovića još čekaju da država ponudi rješenje za višemilonaska  potraživanja po osnovu zarada i doprinosa. Nakon  kraha poslovnog carstva Brkovića završili su  na evidenciji ZZZ, a  preostalo im je jedino,  da na svoju muku podsjete, sporadičnim protestima i apelima Vladi

 

 

Vlast, ni nakon 2020. godine, nije napravila nikakav napor da ispravi bar dio nepravde prema bivšim radnicima preduzeća u okviru propale poslovne imperije Dragana Brkovića. Vijeće Višeg suda u Podgorici,  polovinom prošle godine,  potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana Brkovića, kao i Milića Popovića, za produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebu ovlašćenja u privredi putem pomaganja, te krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Kako su bivši radnici njegovih preduzeća u Pljevljima i Kolašinu kazali Monitoru, država ne pokazuje volju da iznađe rješenja kojim bi višemilionski dugovi po osnovu zarada i doprinosa bili bar djelimično izmireni. Podsjećaju da je decenijama iza Brkovića stajala država i da su „nasjeli na mnoga ranija obećanja koja su dolazila od predstavnika vlasti“. Bivši  radnici „Vektre Jakić“” i firmi nastalih  iz te kompanije  sve što mogu je da, s vremena na vrijeme, protestuju, apluju  i mole državu za pomoć.

Bivši radnici  kompanije „Vektra Jakić“ , njih oko 50-ak, početkom marta, na sat, blokirali su magistralni put Pljevlja-Prijepolje, još jednom podsjećajući vlast  da godinama ne mogu da naplate zaostala potraživanja. Najavili su radikalizaciju protesta ukoliko od Vlade ne dobiju obećanje da će im isplatiti zaostala dugovanja.Za Monitor podsjećaju da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 20 zarada, a da doprinosi nisu uplaćivani od dvije do pet godina. Imaju informaciju da su ukupna dugovanja bivšim radnicima od 2017. do 2023. godine oko 1,2 miliona eura.

„Ovdje smo se danas okupili jer nas je Brković sve prevario, a milionske dugove ostavio državi. Dobio je kredit od Abu Dabi fonda koji će morati država da vraća. Pozivam premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema i isplati zaostala dugovanja radnicima. Nas ništa drugo ne interesuje nego samo naše zarade koje čekamo godinama “, poručili su.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo