Sudeći po broju gostiju prvih dana septembra sezona se na ulcinjskoj rivijeri još uvijek ne predaje. Tome svakako doprinosi lijepo vrijeme, toplo more i povoljne cijene. Ovako dobroj sezoni niko se nije nadao
,,Vlast nas je ove sezone pustila da radimo. Granice su bile otvorene, mi nijesmo dizali cijene, dokazali smo da smo gostoljubivi i da znamo što je turizam“, kaže za Monitor vlasnik Hotela Laguna, poznati turistički radnik Zefa Delić. On navodi i da su inspekcijski organi bili na nivou. ,,Platio sam za dva mjeseca kazni u visini od 4.200 eura, ali opravdano. Za mene je najvažnije da su inspektori bili profesionalni, odnosno da se kao ranijih godina nijesu ponašali bahato i osiono“, pojašnjava Delić.
I direktor Hotela Nobel Nedžad-Ljoška Hasanaga kaže da je veoma zadovoljan ovogodišnjom sezonom. ,,Ovo je sezona koja se ne pamti, a dugo se bavim turizmom. Nadoknadili smo gubitke iz prošlogodišnje. Vanpansionska potrošnja je takođe bila dobra. Zato govorimo da je ova bila sezona dva u jedan”, ističe on.
Najzadovoljniji su svakako bili zakupci plaža. Prema riječima čelnika njihovog udruženja Prelje Škrelje, sezona je za oko 30 odsto bila bolja od rekordne 2019. On posebno ukazuje na činjenicu da su u Ulcinju došli gosti sa svih regionalnih tržišta, te da je gostiju iz Srbije bilo za tri puta više nego ranijih godina.
,,Mjesto u Crnoj Gori koje su mnogi turisti iz Srbije godinama izbjegavali postalo je hit ljeta: lokalci zapanjeni, postali su mali Beograd!”, pisao je srpski dnevnik Blic.
Naravno, uz tradicionalne Kosovare, podaci lokalne Turističke organizacije (TO) pokazuju da je gostiju iz Bosne i Hercegovine bilo koliko i turista iz Srbije – po 17 odsto od ukupnog broja. I to prijavljenih, jer je broj neevidentiranih, i pored pandemije, bio uvijek bar dva puta veći. Zato je samo po osnovu neplaćanja boravišne takse TO Ulcinj ostala je uskraćena za preko pola miliona eura.
Kako procjenjuju u TO, u špicu sezone je na ulcinjskoj rivijeri svakodnevno boravilo preko 100.000 gostiju, pa je uz tu činjenicu, potom po broju hospitalizovanih u Hitnoj pomoći, potrošnji vode i struje, te količini otpada koji je prevožen na Regionalnu deponiju Možura, Ulcinj, nakon Podgorice, po veličini bio drugi grad u državi. To se potvrdilo u posljednje tri sedmice po ukupnom broju zaraženih korona virusom.
Predsjednik Opštine Aleksandar Dabović ocjenjuje da je Ulcinj ove godine bio u epicentru ne samo crnogorskog, nego i regionalnog turizma. No, ovaj član DPS-a se istovremeno javno požalio na izostanak saradnje sa Vladom Crne Gore na nizu važnih projekata.
Da odnosi centralna-lokalna vlast nijesu dobri najbolje se vidjelo tokom radne posjete vicepremijera dr Dritana Abazovića i ministra ekonomskog razvoja Jakova Milatovića Ulcinju, kada Dabović nije pozvan da prisustvuje njihovom razgovoru sa turističkim radnicima ove opštine. Gradonačelniku Ulcinja su odgovorili iz Opštinskog odbora URA-e navodeći da je lokalna vlast ponovo pala na ispitu tokom sezone. ,,Nikada komunalni red, čistoća, buka, nelegalni objekti, parkinzi, vodosnabdijavenje, nijesu bili na ovako niskom nivou. Nemojte da budete toliki licemjeri da se kitite tuđim rezultatima, jer ste vi najmanje zaslužni za ovu sezonu. Jer, da ste se vi njome bavili ne bi se sve vaše pripreme svodile na krpljenje četiri rupe, jer toliko ste uradili za ovu sezonu”, rekao je predsjednik URA-e u Ulcinju Omer Bajraktari.
U svakom slučaju, bila je ovo još jedna u nizu stihijskih sezona, koja je odrađena prije svega umješnošću turističkih radnika. Sa druge strane, takav pritisak na ionako slabašnu gradsku infrastrukturu je naprosto nepodnošljiv i prevladan je samo ogromnom strpljivošću mještana i gostiju.
,,Iako se kao građani opravdano veselimo dobrim rezultatima turističke sezone, ne smijemo dopustiti da u trenutnoj euforiji zaboravimo na širu sliku odnosno na nužnost održivog i odgovornog razvoja turizma”, kaže za Monitor sekretar za privredu i ekonomski razvoj Opštine Ulcinj dr Agron Ibrahimi. On smatra da se raniji gubici ne smiju nadoknađivati po svaku cijenu i na način koji je dugoročno štetan za ulcinjski turizam i za cijelu zajednicu.
,,Mi smo maksimalno iskoristili priliku koja nam se ukazala. Ali, pandemija ne smije biti alibi za devastaciju obale, bespravnu gradnju, nezakonito svojatanje plažnog prostora, nepoštene poslovne prakse, komunalne i saobraćajne probleme, buku”, zaključuje naš sagovornik.
Pet miliona dnevno
„Prosječna potrošnja po danu po turisti je oko 58 eura”, saopšteno je u julu iz Turističke organizacije Bar. Takve podatke nijesu saopštile institucije u Ulcinju, niti je to ovdje slučaj bilo koje godine.
No, neke grube procjene mogu se lako obaviti. Ako se, na primjer, računa da je prosječna potrošnja (uključujući i smještaj) u Ulcinju 50 eura, a da je u špicu sezone svakodnevno boravilo oko 100.000 gostiju, onda se zaključuje da se u samo jednom danu u ovoj opštini prihoduje pet miliona eura. Ne uzimajući u obzir potrošnju posjetilaca koji dolaze iz drugih destinacija i borave tokom dana na prekrasnim ulcinjskim plažama i kupalištima.
Iz Uprave prihoda i carina navode da poslije Budve, najveći fiskalni potencijal na Primorju ima Ulcinj. Ali, ova opština je po svim ostalim pokazateljima, uključujući prosječnu zaradu, najnerazvijenija na Primorju. Logično, ukoliko se ima u vidu podatak da je u ovu opštinu iz državnog budžeta već godinama investirano tek jedan euro po glavi stanovnika!?
Stoga su i iz Vlade Crne Gore obećali da će u budžetu za 2022. godinu Ulcinj imati posebno mjesto.
Mustafa CANKA