Povežite se sa nama

Izdvojeno

SKIJALIŠTA NA BJELASICI: SLUČAJ ŽIČARA: Kome će šestosjed od šest miliona

Objavljeno prije

na

Žičara kupljena državnim novcem i, odlukom Vlade, namijenjena za spajanje budućeg mojkovačkog i bjelopoljskog skijališta, mjesecima je uskladištena u Bećirovićevom magacinu u Kolašinu. Pokušaj državnog Skijališta Crne Gore da je premjeste sprječavaju iz privatnog Ski-centra Kolašin 1450

 

Doskora,  gotovo idilične odnose između državnog preduzeća Skijališta Crne Gore (Ski-centar Kolašin 1600) i skijališta Kolašin 1450,  čiji je vlasnik Zoran Ćoćo Bećirović, čini se nepovratno je pokvario slučaj žičara.

,,Šestosjed” kupljen državnim novcem, prvobitno namijenjen za Savin kuk na Durmitoru,  mjescima je uskladišten na prostoru koji pripada Bećiroviću. Od montiranja žičare na Durmitoru odustalo se 6. novembra 2020. godine  kada je Vlada  Duška Markovića usvojila informaciju o raskidu ugovora  između Ministarstva održivog razvoja i turizma (MORT),  Uprave javnih radova i firme Novi Volvox. To preduzeće bilo je zaduženo za projektovanje i izvođenje radova na izgradnji šesotsjedne žičare i četiri kilometra skijaških staza  na Savinom kuku. Projekat nije bilo moguće realizovati , kako su tada objasnili iz Vlade, ,,zbog izričitih zaključaka Savjetodavne misije Centra za svjetsku baštinu pri UNESKO-u”.

Istovremeno, sa odustajanjem od postavljanja žičare na Savinom kuku, Vlada je donijela odluku da se ona iskoristi za spajanje budućeg mojkovačkog i bjelopljskog skijališta, Žarski i  Cmiljača. Poslije toga žičara je određeno vrijeme bila u jednom podgoričkom, a onda je, bez zvaničnih objašnjenja Skijališta CG, premještena u Bećirovićevo skladište u Bakovićima kod Kolašina. Navodno besplatno i na osnovu ugovora između Ski-centra Kolašin 1450 i Skijališta Crne Gore.

Do konflikta između njih došlo je kad je direktor Skijališta Đuro Milošević, na osnovu odluke Odbora direktora tog preduzeća, sredinom  septembra,  pokušao  da ,,šestosjed” premjesti  u skladišta u Mojkovacu i Bijelom Polju. Iz Bećirovićevog skijališta su to spriječili, jer im se, kako su objasnili, direktor državnog preduzeća nije obratio dopisom i nije ispoštova obaveze iz ugovora.

,,Ne želimo da radimo ništa na divlje, samo želimo da se poštuju ugovor i zakoni. Potrebno je da se obrate pismeno Ski-centru, i to direktor Skijališta  Milošević koji je i potpisao ugovor o besplatnom skladištenju. Naravno, odvoženje treba da se najavi u roku od 30 dana, kako i piše u ugovoru. Nakon toga može da se vozi gdje hoće”, prenosi portal Akteulno nezvaničan stav svog osnivača – Ski centra  Kolašin 1450.

Nakon toga, na istom portalu, u seriji  tekstova su neimenovani ,,dobro obaviješteni izvori” optuživali direktora državnog Skijališta za ,,ugrožavanje ski-turizma na sjeveru, manipulacije i politikanstvo”. Takođe, i da je ,,na prevaru pokušao da uzme šestosjed ne obavještavajući o tome direktoricu Bećirovićevog skijališta”. Ukratko, sagovornici portala zagovraju i argumentuju tezu  da je žičaru trebalo postaviti kao vezu kolašinskih skijališta sa Beranama i Andrijevicom.

Državno preduzeće nije moglo do žičare stići ni nakon što se Milošević  dopisom obratio Ski-centru Kolašin 1450. On menadžment komšijskog skijališta podsjeća da je transport šestosjeda počeo 18. septembra, nakon što je o tome usmeno obavijestio jednog od zaposlenih u Bećirovićevom skijalištu. ,,Preuzimanje predmetnih stvari je nesmetano teklo tri dana, nakon čega je iz nepoznatih razloga obustavljeno sa vaše strane. Pošto je pravo ostavodavca po ugovoru 577/21 iz 3. 12. 2021. godine da preuzme stvari iz ostave nesporno, vjerujemo da ćete po prijemu ovog dopisa, bez odlaganja, omogućiti nesmetan nastavak preuzimanja predmetnih stvari”, navodi se u dopisu koji je Milošević dostavio skijalištu Kolašin 1450.

To je, pak, prema portalu Aktuelno bilo ,,priznanje direktora Skijališta da iza leđa Kolašinaca, želi da odveze šestosjed da ‘trune’ u skladištima u Mojkovcu i Bijelom Polju”. Oni navode i kako je spajanje Bećirovićeg i državnog skijališta sa beranskim i andrijevačkim dijelom Bjelasice logično, ,,jer su staze na planini već odavno pripremljene i šuma je posječena”. Tvrde čak da bi takav projekat ,,ubrzao  ponovno otvaranje aerodroma u Beranama”. ,,Neimenovani sagovornici” portala Aktuelno nijesu, međutim, kazali da bi veliku korist od toga imao prije svega Bećirović, koji bi  besplatno dobio povezivanje infrastrukture svojeg skijališta sa ostatkom Bjelasice, zahvaljujući žičari koja je kupljena novcem građana.

Član  borda direktora preduzeća Skijališta Crne Gore Ivan Ašanin  tvrdi da je ,,slučaj  šestosjed razotkrio kako se to radilo u stara, za neke, dobra vremena,  od 90-ih prošlog vijeka,  pa do skoro“. Kako je kazao Monitoru ,,sve to liči na pokušaj da se prisvoji žičara namijenjena, Zaključkom Vlade Crne Gore br.07-5014 od 06. novembra . 2020,  za spajanje budućih skijališta Žarski i Cmiljača”

,,Iz privatnog skijališta su htjeli da je upotrijebe kako bi ‘navrnuli vodu na svoju vodenicu’. Na taj način bi bila duplirana vrijednost tog privatnog skijališta. A žičara je vlasništvo države i vrijedna je šest milona eura”, kazao je Ašanin Monitoru. On podsjeća  da su desetine miliona eura do sada uložene u mojkovačko i bjelopoljsko skijalište, te da Bjelasicu treba posmatrati kao jedinstvem prostor. ,,Bjelasica  nije samo  Ski-centar Kolašin 1450”, insistira naš sagovornik.

,,Ako je neko mislio, da to što je šestosjed privremno skladišten u  magacinu  skijališta Kolašin 1450,  znači da će je prisvojiti, u zabludi je. Odluka Vlade je jasna, a u Odboru direktora smo donijeli odluku da žičaru adekvatno skladištimo. Ona u Ski-centru Kolašin 1450 nije adekvatno skladištena, jer su korpe bile nezaštićene.  Sada će u magacinu u Bijelom Polju biti u zatvorenom, kao i na platou u Mojkovcu, gdje će biti smješteni elementi koji nijesu podložni propadanju”, objašnjava Ašanin.

On kaže da se u Skijalištima nadaju da ,,tokom kratkog boravka žičare u Kolašinu ništa nije oštećeno i da ništa na žičari ne nedostaje”. Kako bi to utvrdili, najavljuje, biće formirana komisija prije premještanja šestosjeda. Ašanin objašnjava da su ,,besmislene opštužbe sa kvazi portala” i da se time ,,pokušavaju zataškati neke radnje, koje su se u međuvremeno desile”.

,,Ne bismo voljeli da susjedske odnose skijališta 1450 i 1600  opterećuje nečija  percepcija da  je državna žičara već privatizovana. Očito  da je neko pomislio da  je, skladištenjem  tokom jedne sezone na placu u Bakovićima, žičara promijenila vlasnika. To se nije, niti će se desiti”, zaključuje Ašanin.

Iz Skijališta, međutim, nijesu objasnili koji su ih razlozi opredijelili da dio skijaške infrastrukture vrijedan šest milona eura povjere na čuvanje Bećiroviću. Takođe, ni zbog čega je, kako tvrde, neadekvatno skladištenje žičare do sada tolerisano.

Fizičko spajanje infrastrukture privatnog i državnog skijališta na Bjelasici, omogućeno je u februaru ove godine, zahvaljujući žičari . Ta žičara šestosjed, čija je dužina 1,5km, a kapacitet 2.600 skijaša na sat povezala je preko 45 kilometara skijaških staza na Bjelasici. Za korišćenje objedinjene ponude oba skijališta ljubitelji skijanja  su plaćali jedinstveni ski pas tokom prošle zimske sezone.

Dražavno skijalište Kolašin 1600 otvoreno je 2019. godine i posluje u okviru preduzeća Skijališta Crne Gore. Ski-centar Kolašin 1450 nastao je, nakon što je  Bećirovićeva firma Bepler i Džejkobson 2007. godine kupila  Ski-centar Bjelasica. Za nešto više od pola milona eura Bećirović je dobio 147.000 m2  zemljišta,  žičaru, tri ski-lifta, dva restorana, vodohvat i vodovod Jezerine-Bljušturni do. Predstavnici manjinskih akcionara bivšeg Ski-centra Bjelasica više puta su ponavljali da je, u trenutku kada je Privredni sud pokrenuo stečaj u tom preduzeću, dug bio manje od pet procenata od ukupne imovine kojom je firma raspolagala.

                                                                   Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo