Malo je, kao u Ustavu, reći da je Crna Gora socijalna država. Crna Gora je država – majka, koja o svakom svom građaninu brine kao o svom čedu, što se jasno vidi iz činjenice da je petnaest godina nakon što je počela taj posao vlada napravila socijalne kartone. Ovog januara, kažu nadležni, sistem je počeo da radi.
Projekat Socijalni karton – Informacioni sistem socijalnog staranja, Vlada je radila u saradnji sa Programom za razvoj Ujedinjenih nacija.
Centri za socijalni rad postaju mjesta na kojima su dostupni svi dokumenti za utvrđivanje podobnosti za socijalne naknade. ,,Jasne procedure i načini komunikacije”, prema najavama Ministarstva rada i socijalnog staranja, omogućiće, pored ostalog, mjesečnu reviziju socijalnih davanja. Sistem će imati socijalne profile pojedinaca i porodica, a da bi oni bili valjani, koristiće i upoređivati podatke iz različitih institucija: Fonda PIO, Zavoda za zapošljavanje, Uprave za nekretnine, Poreske uprave, Ministarstva unutrašnjih poslova (centralni registar stanovništva i motornih vozila), Ministarstva obrazovanja i Veterinarske uprava. Kao na dlanu: imaš kravu – vrati socijalu.
Dvije se riječi u ovoj zemlji vezuju za socijalnu pomoć: bijeda i zloupotreba. Socijalna pomoć je mala i vlast je zloupotrebljava kako bi na izborima pobjeđivala.
Već godinama zakonom je određena visina materijalnog obezbjeđenja za porodicu koja nema prihod i mjesečno iznosi: za jednočlanu porodicu 63,50 eura; za porodice sa dva člana 76.20; sa tri člana 91,50; sa četiri člana 108; sa pet i više članova 120,70 eura. Visina lične invalidnine iznosi mjesečno 108,00, njege i pomoći druge osobe 63 eura.
Prema podacima Ministarstva rada i socijalnog staranja za socijalne naknade isplaćene ovog januara utrošeno je blizu pet miliona eura. Najkrupnije stavke pokazuju da je za korisnike materijalnog obezbjeđenja izdvojeno 1.121.001, a za dječji dodatak 355.730 eura. Korisnicima porodiljskog odsustva isplaćeno je 1.305.632 eura, a ljudima koji koriste dodatak za tuđu njegu i pomoć 742.411 eura.
Kad u vladinim saopštenjima zazveči toliko para, lako je izgubiti iz vida da zapravo korisnik materijalnog obezbjeđenja porodice, ako živi sam, ima na raspolaganju dva eura i deset centi dnevno. Dvočlana porodica svakoga dana može da potroši euro i 27 centi, tročlana euro i cent, četvoročlana devedeset i petočlana osamdeset centi.
Ministar rada i socijalnog staranja Predrag Bošković tokom protekle jeseni napravio je pravu malu turneju reklamirajući socijalni karton. ,,Sve informacije su objedinjene i u realnom vremenu dobićemo sve potrebne podatke”, objasnio je ministar. Koliko će korisnika ostati bez socijalnog primanja, znaće se nakon prvog kvartala implementacije novog sistema.
Tokom revizije socijalnih davanja ustanovljene su, prema ministrovim riječima, različite zloupotrebe. Jedan bivši sudija sa penzijom od 450 eura primao je materijalno obezbjeđenje za svakog člana svoje porodice. Neko se dosjetio da auto registruje na dijete mlađe od tri godine kako bi izbjegao zakonsku prepreku za ostvarivanje prava na socijalnu i dječiju zaštitu. U Nikšiću je socijalnu pomoć primalo 75 mrtvih. ,,Imamo ljude koji su na radu u inostranstvu po više mjeseci ili godina, a na Birou za zapošljavanje su u Crnoj Gori i imaju socijalne nadoknade od države Crne Gore”, ukazao je Bošković. Pomenuo je i primjer da dječji dodatak u Rožajama primaju ljudi stariji od njega, te da je u ovom gradu bilo 110 osoba koje su, bez zakonskog osnova, primale materijalno obezbjeđenje u periodu od pet do devet godina, a u 54 slučaja od 10 do 24 godine.
U pripremi socijalnog kartona urađena je revizija svih 35 hiljada predmeta u Crnoj Gori. Nakon toga su donijeta nova rješenja za 32,4 hiljade predmeta, a 3,19 hiljada je ukinuto.,,Najviše rješenja je ukinuto u Rožajama 1,06 hiljada, u Podgorici 594, Bijelom Polju 274″, saopštio je Bošković. U Rožajama je ukinuto 730 rješenja o materijalnom obezbjeđenju porodice, u Podgorici 268, Bijelom Polju 200.
Ko god nije odavde mogao bi mirne duše pohvaliti svaku ministrovu riječ i njegovu posvećenost socijalnoj pravdi. Zanimljive su, međutim, neke brojke. U Podgorici prema posljednjem popisu živi 187.085 ljudi, a u Rožajama 23.312. Pokušaj da se očigledan nesrazmjer između broja ukinutih rješenja u Rožajama i Podgorici objasni pričom o nerazvijenom sjeveru propada ako se u nju uključi ne mnogo razvijenije Bijelo Polje sa 46.676 stanovnika i neuporedivo manjim brojem ukinutih socijala. Neki od učesnika protesta u Rožajama zbog teškog života na sjeveru, poručivali su da ministar Bošković mora da razmotri jesu li rješenja o socijalnoj pomoći dijeljena u zamjenu za glas za DPS. Tražili su i njegovu ostavku. Na posljednjim lokalnim izborima DPS je izgubio vlast u Rožajama.
Veze između socijalne pomoći i izbora sasvim jasno su zabilježene Snimkom. Predsjednik DPS-a premijer Milo Đukanović, uoči izbora u oktobru 2012., zadužio je opštinske odbore i izborne štabove da na terenu utvrde ko je od birača vladajuće stranke u stanju socijalne potrebe da bi im se novčano pomoglo.
Krajem prošle godine državni tužilac žalio se na presudu Osnovnog suda u Pljevljima po kojoj su direktor Centra za socijalni rad u Pljevlji-ma Juso Ajanović i službenik te javne institucije Ermin Nuhanović osuđeni na uslovnu kaznu zatvora od šest mjeseci zbog zloupotrebe službenog položaja prilikom dodjele jednokratne novčane pomoći uoči parlamentarnih izbora u oktobru 2012. godine. Ostalih desetak aktivista DPS-a je oslobođeno optužbi.
U više navrata MANS je objavljivao zvanične podatke koji su pokazivali ulogu Centara za socijalni rad u izbornom procesu. ,,Kada je u pitanju godina u kojoj su održani predsjednički izbori, zvanični podaci pokazuju da su isplate Centra za socijalni rad drastično rasle sa približavanjem aprilskih izbora. Tako je u mjesecu kada su raspisani izbori, preko centra isplaćeno 26 hiljada eura, dok je u februaru isplaćen skoro duplo veći iznos, preko 47 hiljada eura. U predizbornom martu isplaćeno je skoro 62 hiljade eura za socijalnu pomoć, a u aprilu kada je Crna Gora birala predsjednika preko 52 hiljade eura. Sa druge strane, u maju, nakon izbora, isplate za socijalna davanja su se prepolovile, te je u ove svrhe isplaćeno sve-ga 25 hiljada eura”, objavio je MANS.
Vlast u Crnoj Gori stalno pokazuje kako nema ni jednog mehanizma pravne države i demokratskog društava koji ona nije u stanju da izvrne u svoju korist. Sve izgleda kao što treba, samo što nije.
Zahvaljujući postojanju socijalnih kartona bilo bi moguće pravednije rasporediti socijalnu pomoć. Istovremeno je, međutim, moguće, sve koristeći nove domete tehnologije, pronaći da neka starica iz Kurikuća, koja ne može dalje od praga, ima koji hektar livade i da, kao zemljoposjednica, ne može da dobije 63 i po eura pomoći. Osim ako joj se ne progleda kroz prste. A zna se čiji su prsti svuda.
Miloš BAKIĆ